Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, kapsanos είπε

επειδη ειμαι και εγω στην Ερευνα για αγορα Α/Θ ειμαι αναμεσα σε αυτες

https://ienergy.gr/products-iecv-hp/ που η εταιρεια ειναι στο Ηρακλειο (Κρητης)

https://www.skroutz.gr/s/16961021/LG-Therma-V-R32-Monobloc-1Φ-HM141M-U33.html

https://www.skroutz.gr/s/9300868/Hitachi-Yutaki-M-RASM-5VNE.html

τωρα σκεφτομαι στα υπνοδοματια νατα  αλαξω απο σωματα καλοριφερ σε fan coil,

δεν ξερω αν αξιζει να το κανω γιατι δεν ειχα ποτε fan coil  και δεν ξερω τη ζεστη θα κανουν η αν ξηραινουν τον αερα.

 

Εμείς βάλαμε πέρυσι το καλοκαίρι την Hitachi με fan coils.

Τα fan coils αξίζουν από την άποψη ότι έχεις εκτός από θέρμανση το χειμώνα και ψύξη το καλοκαίρι!

Φέτος με τους καύσωνες μας έσωσαν κυριολεκτικά. Παράδεισος μέσα, ενώ έξω ήταν όλα κόλαση.

Αλλά εννοείται ότι το σπίτι έχει θερμοπρόσοψη και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα!

150 τ.μ. σπίτι διόροφο και σε 12 μήνες για θέρμανση και ψύξη καταναλώσαμε 2.500 κιλοβατώρες (έχουμε βάλει χωριστό μετρητή για την αντλία)!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/9/2021 στις 11:32 ΠΜ, elenagap είπε

Καλήμερα μήπως έχει βάλει κάποιος στο σπίτι του fan coils να μου πει την άποψη του για την απόδοση και τον θόρυβο?

Πηγα σημερα σε φιλικο σπιτι που εχει 3 fan coils σε σαλονι-κουζινα και αλλα 2 σε υπνοδωματια. 
Απιστευτο συστημα, πραγματικα αθορυβο ειδικα οταν το εχεις στην χαμηλη ενταση (δεν χρειαζεται καν παραπανω εφοσον δουλευει ολη μερα). Επισης μπορουν να λειτουργησουν ολα αυτονομα και ανεξαρτητα αν θες, πχ στα 2 βαζεις 25 βαθμους με χαμηλη ενταση, στο δωματιο το κλεινεις τελειως, στο αλλο δωματιο βαζεις 27 βαθμους με φουλ ενταση. Κανεις ο,τι θες.

Το μονο αρνητικο ηταν με την εξωτερικη μοναδα, η οποια ηταν λιγο πιο θορυβωδης απο την αντιστοιχη ενος κλιματιστικου και κυριως, δημιουργουσε δυνατο ρευμα αερα. Αυτη που ειδα εγω ηταν διπλη βεβαια αλλα αν μπει σε μπαλκονι θελει προσεκτικη επιλογη στην τοποθετηση. Αν μπει σε ταρατσα δεν υπαρχει κανενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλημερα, ηθελα να ρωτησω οσους εχουν ΑΘ , υπο ποιες προυποθεσεις πηγαν σε αυτον το τροπο θερμανση και οχι σε καποιος αλλο; Επισης σε οσους αλλαξαν απο πετρελαιο ,σε περιπου ποσο καιρο εκαναν ή αναμενουν να γινει αποσβεση της ολης εγκαταστασης ; Ευχαριστω εκ των προτερων. Πριζω λιγο τελευταια σε σχετικα threads αλλα προσπαθω μεσω εσας και αρκετων τηλεφωνηματων να βγαλω μια ακρη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeG είπε

καλημερα, ηθελα να ρωτησω οσους εχουν ΑΘ , υπο ποιες προυποθεσεις πηγαν σε αυτον το τροπο θερμανση και οχι σε καποιος αλλο; Επισης σε οσους αλλαξαν απο πετρελαιο ,σε περιπου ποσο καιρο εκαναν ή αναμενουν να γινει αποσβεση της ολης εγκαταστασης ; Ευχαριστω εκ των προτερων. Πριζω λιγο τελευταια σε σχετικα threads αλλα προσπαθω μεσω εσας και αρκετων τηλεφωνηματων να βγαλω μια ακρη .

Αν θέλεις να έχεις συνεχόμενη θέρμανση 24/7 όλο το χειμώνα, αν το σπίτι έχει από μέτρια μόνωση εώς πολύ καλή, αν η εγκατάσταση του σπιτιού σου το επιτρέπει να συνδέσεις ΑΘ  και αν το κόστος αγοράς και εγκατάστασης μπορείς να το αντέξεις, τότε για μένα είναι μονόδρομος.. απόσβεση κάνεις σε σχέση με το πετρέλαιο.. το πόσο γρήγορα εξαρτάται και από τη χρήση που έκανες με πετρέλαιο.

Σε κάθε περίπτωση η μόνωση του σπιτιού είναι το Α και το Ω ανεξάρτητα από το τί θα επιλέξεις.

Επεξ/σία από giorgos-13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

σκέφτεται ο αδερφός μου να βάλει ΑΘ αλλά του είπαν ότι ίσως πρέπει να αλλάξει και τα σώματα σε μεγαλύτερα, γιατί με το πετρέλαιο το νερό φτάνει στους 80 βαθμούς ενώ με την αντλία στους 60 και δεν θα έχουν την ίδια απόδοση.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Καλημέρα σε όλους,

σκέφτεται ο αδερφός μου να βάλει ΑΘ αλλά του είπαν ότι ίσως πρέπει να αλλάξει και τα σώματα σε μεγαλύτερα, γιατί με το πετρέλαιο το νερό φτάνει στους 80 βαθμούς ενώ με την αντλία στους 60 και δεν θα έχουν την ίδια απόδοση.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Ισχύει. Έχει γίνει κάποια μελέτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Καλημέρα σε όλους,

σκέφτεται ο αδερφός μου να βάλει ΑΘ αλλά του είπαν ότι ίσως πρέπει να αλλάξει και τα σώματα σε μεγαλύτερα, γιατί με το πετρέλαιο το νερό φτάνει στους 80 βαθμούς ενώ με την αντλία στους 60 και δεν θα έχουν την ίδια απόδοση.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Ναι, ενα σώμα που δουλευει στους 55-60 έχει ενα ποσοστό της απόδοσης σε σχέση άμα δούλευε στους 80. Αν μονώσεις το σπίτι σωστά τότε εξισορροπείται η απώλεια απόδοσης οπότε δεν χρειάζονται αλλαγή. Αν απλά βάλει μια αντλία τότε είτε νέα σώματα είτε fan coil

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Όχι δεν έχει γίνει, για αυτό ρώτησα

Το να μπουν μεγαλύτερα απαντήθηκε, αλλά πόσο μεγαλύτερα μόνο με μελέτη (για να γίνει σωστή δουλειά).

Αν στο σπίτι έχουν γίνει αλλαγές, π.χ. κουφώματα στο ενδιάμεσο, ίσως να μη χρειάζεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Το να μπουν μεγαλύτερα απαντήθηκε, αλλά πόσο μεγαλύτερα μόνο με μελέτη (για να γίνει σωστή δουλειά).

Αν στο σπίτι έχουν γίνει αλλαγές, π.χ. κουφώματα στο ενδιάμεσο, ίσως να μη χρειάζεται τίποτα.

 

2 ώρες πριν, lary7 είπε

Ναι, ενα σώμα που δουλευει στους 55-60 έχει ενα ποσοστό της απόδοσης σε σχέση άμα δούλευε στους 80. Αν μονώσεις το σπίτι σωστά τότε εξισορροπείται η απώλεια απόδοσης οπότε δεν χρειάζονται αλλαγή. Αν απλά βάλει μια αντλία τότε είτε νέα σώματα είτε fan coil

 

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας, θα γίνει μόνωση στην ταράστα και αλλαγή όλων των κουφωμάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

Ελπίζω να είναι το πιο κατάλληλο post, σχετικά με τη κατανάλωση της A.Θ.

Σε 100τμ σπίτι με αντλία θερμότητας μόνιμα ανοιχτή στους 20C (23:00-18:00) και 22C(18:00-23:00) με σώματα αέρα και τα ζεστά νερά μόνιμα στους 47C.
H κατανάλωση μου ήρθε το 4μήνο (Οκτ-Ιαν) 4300kwh.
Οι συσκευές όλες στο σπίτι είναι καινούργιες με χαμηλή όσο γίνεται κατανάλωση.

Είναι ο πρώτος χρόνος που δουλεύω την αντλία θερμότητας και προσπαθώ να δω τι λάθος μπορεί να κάνω. Να καταναλώνει ρεύμα η αντλία περισσότερο επείδη έχω τα ζεστά νερά ανοιχτά μόνιμα; Ή είναι φυσιολογική η κατανάλωση;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stfanos είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Ελπίζω να είναι το πιο κατάλληλο post, σχετικά με τη κατανάλωση της A.Θ.

Σε 100τμ σπίτι με αντλία θερμότητας μόνιμα ανοιχτή στους 20C (23:00-18:00) και 22C(18:00-23:00) με σώματα αέρα και τα ζεστά νερά μόνιμα στους 47C.
H κατανάλωση μου ήρθε το 4μήνο (Οκτ-Ιαν) 4300kwh.
Οι συσκευές όλες στο σπίτι είναι καινούργιες με χαμηλή όσο γίνεται κατανάλωση.

Είναι ο πρώτος χρόνος που δουλεύω την αντλία θερμότητας και προσπαθώ να δω τι λάθος μπορεί να κάνω. Να καταναλώνει ρεύμα η αντλία περισσότερο επείδη έχω τα ζεστά νερά ανοιχτά μόνιμα; Ή είναι φυσιολογική η κατανάλωση;

Ευχαριστώ!

Θα μπορούσες να έχεις πιο χαμηλές ζητούμενες θερμοκρασίες χώρου. πχ 18-19 βαθμούς τη νύχτα και 21 τη μέρα, χωρίς σημαντικές υποχωρήσεις στην άνεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Doubt είπε

Θα μπορούσες να έχεις πιο χαμηλές ζητούμενες θερμοκρασίες χώρου. πχ 18-19 βαθμούς τη νύχτα και 21 τη μέρα, χωρίς σημαντικές υποχωρήσεις στην άνεση.

1 βαθμός κάτω θα έχει τόση μεγάλη διαφορά; Ακούγεται νορμάλ η τόση κατανάλωση δηλ; 
Για την ώρα κάνω δοκιμή με τα ζεστά νερά. Τα έχω κλείσει για να συγκρίνω κατανάλωση τέλος του μήνα. 
Είδα την ημερήσια κατανάλωση απο περιέργεια με κλειστά νερά και ήταν 45kwh, που και πάλι μου φαίνονται αρκετές. Περιμένω να δω πως θα πάει ο μήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stfanos είπε

1 βαθμός κάτω θα έχει τόση μεγάλη διαφορά; Ακούγεται νορμάλ η τόση κατανάλωση δηλ; 
Για την ώρα κάνω δοκιμή με τα ζεστά νερά. Τα έχω κλείσει για να συγκρίνω κατανάλωση τέλος του μήνα. 
Είδα την ημερήσια κατανάλωση απο περιέργεια με κλειστά νερά και ήταν 45kwh, που και πάλι μου φαίνονται αρκετές. Περιμένω να δω πως θα πάει ο μήνας.

Αν εχει τετοιες αναγκες το σπιτι λογικο ειναι. Δε μας εχεις πει η δεν εχω δει ποστ να λεει πως ειναι το σπιτι αν εχει καποια μονωση/περιοχη κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...