Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, clown είπε

Καλημέρα. Μπορεί κάποιος με αντλία θερμότητας να σχολιάσει τα επίπεδα θορύβου ειδικά το χειμώνα; Διάβασα μερικές ιστορίες για προβήματα με γείτονες κτλ. Ευχαριστώ.

Καλημέρα. Με daikin με εξωτερικη μοναδα, κανενα θορυβο απολυτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Όσοι έχετε lg monoblock , ειναι εφικτό να πειράξετε τη καμπύλη αντιστάθμισης (θερμοκρασία νερού ) μέσα από το μενου?

Πχ στη δικιά μου Carrier monoblock μπορώ να πείραξω ελάχιστη και και μέγιστη θερμοκρασία νερού όπως και ελάχιστη και μέγιστη εξωτερική θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε όλες πειράζεις την καμπύλη αντιστάθμιση. Επίσης θέλει ρύθμιση και ο κυκλοφορητής για να έχουμε σωστό ΔΤ. 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Daikin με κλειστά τα Μάτια. Ειδικά η καινούργια Altherma 3 είναι μια κατηγορία μόνη της. Είναι ακριβή σε σχέση με όλες τις άλλες αλλά πραγματικά ότι δίνεις πάιρνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2020 στις 10:17 ΠΜ, IKARIWTHS είπε

o κυκλοφορητης τι ρυθμιση θελει?

Η διαφορά θερμοκρασίας προσαγωγή με επιστροφή θα πρέπει αν έχεις σώματα να είναι 10 βαθμούς, αν έχεις φαν κοιλ 7 βαθμούς και αν έχεις ενδοδαπέδια 5 βαθμούς. Στις καλές αντλίες από τον κοντρόλερ ρυθμίζεις το Δt και ο κυκλοφορητής προσαρμόζεται ανάλογα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρετε και τις NIBE είναι σουηδικές νομίζω. Εγώ έβαλα μια δεκαρα split πριν δύο χρόνια σε διαμέρισμα 110τμ(ρετιρέ- ελεύθερο περιμετρικά και σε περιοχή με πολλά δέντρα και υγρασία ) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος τόσο από απόδοση όσο και από οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2020 στις 1:14 ΜΜ, Billagrinio είπε

Καλησπέρα σας,

Είμαι στο Εξοικονομώ και έχω πάρει προσφορές από διάφορους! Όλοι λένε πως χρειάζομαι αντλία 14KW (μεζονέτα με 5 fan coil) και θα είναι ψύξη θέρμανση. Η ερώτηση είναι η εξής: Όλοι μου βάζουν daikin ή LG. Ποια από τις δύο(2) να προτιμήσω, έχεις κάποιος γνώσεις να μου κάνει μια συνοπτική ανάλυση; Ευχαριστώ

Κάποιο μηχανολόγο μηχανικό έχεις συμβουλευτεί , ώστε να δεί και το σπίτι και τίς απώλειες. 

Μήν στέκεσαι μόνο στούς εμπόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
3 ώρες πριν, tsiro39 είπε

Παιδιά τελευταία ακούω καλά λογια για Panasonic. Κάποιος που έχει άποψη; 

Θεωρείται απο τις πρωτοπόρες στον τομέα του κλιματισμού μαζί με Toshiba, mitsubishi, Daikin και Fujitsu. Στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια δεν έβρισκες εύκολα μοντέλα και όσα έβρισκες ήταν πολύ ακριβά, η αντιπροσωπεία τους ακούγεται ότι έχει κλείσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μονάδα μου είναι Carrier και την έχω τέσσερα χρόνια. 

Σχετικά με τα επίπεδα θορύβου μπορώ να μπω ότι το βράδυ αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να δουλέψει στο φουλ η μονάδα ακούγεται στο δωμάτιο μου (είναι δίπλα στη μπακλονοπορτα). 

Την έχουμε βάλει σε 40 με 45 βαθμούς (δεν θυμάμαι ακριβώς) με 4 fan coil και μεσα στο σπίτι έχω 20 με 21 βαθμούς και και κανένα 300αρι μάξιμουμ. 

Επεξ/σία από JLEE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...