Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιγράφω από το θέμα με τα κλιματιστικά που κακώς έγραψα.

 Μονοκατοικία με συνολικές απώλειες ΚΕΝΑΚ 9570w θα ήταν σωστή επιλογή Α/θ 10 kw ;

 

Στην ψύξη οι απώλειες πάνε κοντά στα 12kw λόγω μιας σοφίτας που έχει μεγάλο άνοιγμα στο νότο.

 

Θα μου πεις βάλε 12αρα για να σαι μέσα .

 

Έλα που έχουμε 1500€ διαφορά η 10kw με τη 12kw..

 

Δεδομένα ,fcus διαστασιολογημένα στη μικρή σκάλα.

 

Επισυνάπτω και τα capacity tables.

 

Screenshot_2023-01-29-20-10-36-22_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2023-01-29-20-08-29-92_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 12/1/2023 στις 7:42 ΜΜ, mix@lis είπε

Υπάρχει κάποιος εδω μεσα που έχει αντλία θερμότητας για πάνω απο 10 χρόνια?Να μας πει εντυπώσεις απο θέμα αξιοπιστίας και γενικά αν έχει βγάλει προβλήματα η αντλία.

Κανένα πρόβλημα. Δες την υπογραφή μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

Αντιγράφω από το θέμα με τα κλιματιστικά που κακώς έγραψα.

 Μονοκατοικία με συνολικές απώλειες ΚΕΝΑΚ 9570w θα ήταν σωστή επιλογή Α/θ 10 kw ;

 

Στην ψύξη οι απώλειες πάνε κοντά στα 12kw λόγω μιας σοφίτας που έχει μεγάλο άνοιγμα στο νότο.

 

Θα μου πεις βάλε 12αρα για να σαι μέσα .

 

Έλα που έχουμε 1500€ διαφορά η 10kw με τη 12kw..

 

Δεδομένα ,fcus διαστασιολογημένα στη μικρή σκάλα.

 

Επισυνάπτω και τα capacity tables.

 

Screenshot_2023-01-29-20-10-36-22_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2023-01-29-20-08-29-92_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Περιοχή; 
Ξέρεις τί σημαίνουν τα max/norm/min που δίνει η Midea? Επίσης το capacity αυτό το βγάζει με αντιστάσεις, ή χωρίς;;; Επίσης, σκοπεύεις να την δουλεύεις διακοπτόμενα, ή 24/7;;;

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Περιοχή; 
Ξέρεις τί σημαίνουν τα max/norm/min που δίνει η Midea? Επίσης το capacity αυτό το βγάζει με αντιστάσεις, ή χωρίς;;; Επίσης, σκοπεύεις να την δουλεύεις διακοπτόμενα, ή 24/7;;;

Περιοχή Πάτρα.το capacity το βγάζει χωρίς αντιστάσεις.Θα δουλεύει 24/7 όπως δούλευα τα κλιματιστικά σε προηγούμενο σπίτι .

Σύμφωνα με τα max είμαι οκ.0 στην Πάτρα το πολύ για 1-2 ώρες πρωινές.

Το σπίτι έχει πολύ καλές μονώσεις,10cm θερμοπροσοψη σε τοίχους 10cm εξηλασμένη κάτω από την πλάκα εσωτερικά του δώματος και 5cm εξωτερικά.

 

Επεξ/σία από kostas_22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Πόσα τετραγωνικά είναι; Η μελέτη ΚΕΝΑΚ έχει λάβει υπόψη όλες αυτές τις μονώσεις;

Είναι 80 ισόγειο, ενιαίος(σαλόνι -κουζινα) 1 μπάνιο και υδ.

περίπου 50 όροφος,2υδ και 1 μπάνιο

25 σοφίτα ενιαίος χώρος.

Ναι έχουν ληφθεί υπόψη οι μονώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_22 είπε

Είναι 80 ισόγειο, ενιαίος(σαλόνι -κουζινα) 1 μπάνιο και υδ.

περίπου 50 όροφος,2υδ και 1 μπάνιο

25 σοφίτα ενιαίος χώρος.

Ναι έχουν ληφθεί υπόψη οι μονώσεις.

 

Ναι προχώρα με την ονομαστική. Και να σε κρεμάσει λίγο θα είναι για κάποιες ώρες, 5 10 μέρες το χρόνο, αλλά αν το δουλεύεις συνεχόμενα και έχει "φορτίσει" θερμότητα η κατοικία, δεν θα είναι αντιληπτό...Ε και να πέσει ένα βαθμό μεταξύ 5 και 7 το πρωί, τι έγινε...θα ανακτήσει θερμότητα σε λίγη ώρα όταν θα ανέβει η θερμοκρασία στους 5-6...

Πάτρα έχει ήπιο κλίμα (δεν πιστεύω να είσαι σε καμία μεριά που κατεβάζει παγωνιά το Παναχαϊκό!!!) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ναι προχώρα με την ονομαστική. Και να σε κρεμάσει λίγο θα είναι για κάποιες ώρες, 5 10 μέρες το χρόνο, αλλά αν το δουλεύεις συνεχόμενα και έχει "φορτίσει" θερμότητα η κατοικία, δεν θα είναι αντιληπτό...Ε και να πέσει ένα βαθμό μεταξύ 5 και 7 το πρωί, τι έγινε...θα ανακτήσει θερμότητα σε λίγη ώρα όταν θα ανέβει η θερμοκρασία στους 5-6...

Πάτρα έχει ήπιο κλίμα (δεν πιστεύω να είσαι σε καμία μεριά που κατεβάζει παγωνιά το Παναχαϊκό!!!) 

Σίγουρα εκεί που μένω έχει 1-2 βαθμούς διαφορά προς τα κάτω το πρωί από το κέντρο.Αλλα όχι κάτι ιδιαίτερο.

Οπότε λέω να το τολμήσω με τη 10αρα.

Στην ψύξη τώρα πιστεύω θα με βγάλει.Η σοφίτα με πετάει εκτός,αλλά δε νομίζω να χρειαστεί να έχω ταυτόχρονα ανοιχτά όλα το φαν κοιλ το καλοκαίρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas_22 είπε

Σίγουρα εκεί που μένω έχει 1-2 βαθμούς διαφορά προς τα κάτω το πρωί από το κέντρο.Αλλα όχι κάτι ιδιαίτερο.

Οπότε λέω να το τολμήσω με τη 10αρα.

Στην ψύξη τώρα πιστεύω θα με βγάλει.Η σοφίτα με πετάει εκτός,αλλά δε νομίζω να χρειαστεί να έχω ταυτόχρονα ανοιχτά όλα το φαν κοιλ το καλοκαίρι.

 

Ναι, τόλμα. Αν έχει εφαρμοστεί η μελέτη δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα fc να τα πάρεις μεγαλούτσικα, για να μπορείς να τα δουλεύεις σε χαμηλές θερμοκρασίες και να έχεις και καλύτερο capacity, και καλύτερο cop, και να τα δουλεύεις και στην χαμηλή σκάλα ώστε να είναι αθόρυβα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα FC τα έχω πάρει ήδη διαστασιολογημένα στο low όλα και λιγο μεγαλύτερα απ' ότι απαιτεί ο χώρος.

Στην ψύξη αν κλείσω κάποιο ενώ συνεχίζει να περνάει το νερό ( δεν έχω τρίοδες)θα εξοικονομώ "δύναμη" από  την αντλία που ίσως χρειαστεί στους άλλους χώρους,για να δώσει στα υπόλοιπα fcu??

Στους καύσωνες εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

τα FC τα έχω πάρει ήδη διαστασιολογημένα στο low όλα και λιγο μεγαλύτερα απ' ότι απαιτεί ο χώρος.

Στην ψύξη αν κλείσω κάποιο ενώ συνεχίζει να περνάει το νερό ( δεν έχω τρίοδες)θα εξοικονομώ "δύναμη" από  την αντλία που ίσως χρειαστεί στους άλλους χώρους,για να δώσει στα υπόλοιπα fcu??

Στους καύσωνες εννοώ.

Ναι, εξοικονομείς. Στην χειρότερη, αν δεν τα θέλεις τα απομονώνεις από τα κολλεκτέρ. Ποια πήρες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω δύο galleti estro FC κρυφά στον ενιαίο και 4 Olimpia splendid smart slim στα τρία υπνοδωμάτια και σοφίτα.

τώρα για buffer θα δω πως θα συμπεριφερθεί και ίσως προσθέσω αργότερα.σχεδον όλοι μου λένε να βάλω ειδικά για την ψύξη .ότι θα κάνει ον οφ

Επεξ/σία από kostas_22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

έχω δύο galleti estro FC κρυφά στον ενιαίο και 4 Olimpia splendid smart slim στα τρία υπνοδωμάτια και σοφίτα.

τώρα για buffer θα δω πως θα συμπεριφερθεί και ίσως προσθέσω αργότερα.σχεδον όλοι μου λένε να βάλω ειδικά για την ψύξη .ότι θα κάνει ον οφ

Μη βάλεις. Οριακά διαστασιολογημένη κιόλας; Σιγά μην κάνει on-off. Αναλόγως των σωληνώσεών σου, βάλε ένα 80-100lt στην επιστροφή, ίσα για να κρατάει την ελάχιστη απαιτούμενη ποσότητα νερού στο κύκλωμα. Αν έχεις μεγάλου μήκους σωληνώσεις και πιάνεις το απαιτούμενο Vmin σε κάθε περίπτωση (πχ ακόμα και αν με τρίοδη στέλνεις τα νερά της αντλίας σε τυχόν boiler, δεν ξέρω αν το έχεις σκοπό), μπορείς να μην βάλεις και καθόλου. Εγώ στο δικό μου, δεν έβαλα. Και δεν έχω ούτε ένα on-off...
Το μεγάλο buffer χαραμίζει το inverter!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην επιστροφή μου λένε να βάλω 60-80 λίτρα. είναι απαραίτητο;;

Έχω ηλιακό τριπλής για αντλίες θερμότητας.με μεγάλο εναλλάκτη 

το v min που το βρίσκω;;

Επεξ/σία από kostas_22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

Στην επιστροφή μου λένε να βάλω 60-80 λίτρα. είναι απαραίτητο;;

Έχω ηλιακό τριπλής για αντλίες θερμότητας.με μεγάλο εναλλάκτη 

το v min που το βρίσκω;;

Στο βιβλίο εγκαταστάτη της αντλίας, κάπου θα λέει πόσος είναι ο ελάχιστος απαιτούμενος όγκος νερού στο κύκλωμα, για την σωστή λειτουργία. Συνήθως είναι κάπου 120lt. Οπότε εσύ με τον υδραυλικό/μηχανικό σου, πρέπει να δεις αν ο όγκος που υπάρχει στο κύκλωμα νερού, καλύπτει αυτή την απαίτηση τόσο στην λειτουργία θέρμανσης, όσο και στην λειτουργία ΖΝΧ, όπου θα έχει βγει εκτός το κύκλωμα της θέρμανσης και θα έχει γυρίσει τα νερά στον ηλιακό. Οπότε σε περίπτωση που δεν σε καλύπτει ή είσαι οριακά, βάζεις ένα bufferάκι στην επιστροφή και είσαι κομπλέ. Αλλιώς υπάρχει το ενδεχόμενο να βγάζει σφάλμα η αντλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...