Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Βέβαια, ψαχνοντας καποιες daikin θαρρώ πως δειλα δειλά αρχισαν κι αυτοι να προσθέτουν τα ιδια στοιχεία.

Δεν αμφισβητώ τα άλλα που γράφεις, δεν έχω λόγο, απλά να ξέρεις ότι οι μεγάλες εταιρίες χροοοοοοοονια τώρα έχουν πίνακες που δίνουν πλήρη χαρακτηριστικά των μηχανημάτων τους σε πολύ μεγάλο θερμοκρασιακό εύρος

Το ότι δεν τα αναγράφουν στα commercial φυλλάδιά τους δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Δεν αμφισβητώ τα άλλα που γράφεις, δεν έχω λόγο, απλά να ξέρεις ότι οι μεγάλες εταιρίες χροοοοοοοονια τώρα έχουν πίνακες που δίνουν πλήρη χαρακτηριστικά των μηχανημάτων τους σε πολύ μεγάλο θερμοκρασιακό εύρος

Το ότι δεν τα αναγράφουν στα commercial φυλλάδιά τους δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχουν

ή οτι δε τους συμφέρει να τα δίνουν φόρα παρτίδα λόγω χειρότερων συντελεστών, παράδειγμα. Ή επειδή η νόρμα ειναι η απόδοση σε +7 εξωτ., 35/45 προσαγωγή. Προφανώς υπάρχουν, αλλά το "ματι" του καθενός, θα πάει στο πίνακα που δημοσιεύεται.

Φυσικα το ονομα της Daikin χρησιμοποιήθηκε τυχαία, μιας ετυχε να κοιταζω καποιο μοντέλο! 

Σε κάθε περίπτωση, ο τελικός καταναλωτής και ο μηχανικός του, οφείλουν να κάνουν λεπτομερή έρευνα αγοράς, κατά την άποψη μου, μιας και δεν παίζουν μόνον οι συντελεστές ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Ουσιαστικά ο εν λόγω κύριος με την ομάδα του τι έκανε; "εφτιαξε" μια Α/Θ, μαζεύοντας κομμάτια απ'το εμπόριο. Που απο την γνώση και εμπειρία του ταιριάζουν, τα βρίσκεις ευκολα, αν χαλάσουν, δε πληρώνεις υπεραξία και πάει λεγοντας.

Και όσο το εψαχνα, ανακάλυψα πως ΚΙ άλλος στη Κρήτη πάλι, κανει ακριβως την ιδια δουλειά! Το οτι δε τους γνωρίζουμε εμεις, δε παει να πει πως δεν υπάρχουν χρόνια.

στην ελλάδα κατασκευάζονταν ΑΘ εδώ και δεκαετίες από την εποχή της interklima και του φυρογένη, πριν τις ανακαλύψουν στην κρήτη. Καλό είναι να μην συγκρίνονται αριθμοί που επιβεβαιώνονται από τον eurovent με μπροσουρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

ή οτι δε τους συμφέρει να τα δίνουν φόρα παρτίδα λόγω χειρότερων συντελεστών, παράδειγμα. Ή επειδή η νόρμα ειναι η απόδοση σε +7 εξωτ., 35/45 προσαγωγή. Προφανώς υπάρχουν, αλλά το "ματι" του καθενός, θα πάει στο πίνακα που δημοσιεύεται.

Κοίτα να δεις, το να επιλέξει κάποιος μια αντλία για το σπίτι του, επειδή διάβασε είδε σε μια μελέτη φορτίων ότι χρείαζεται π.χ. 14 kW, ή ακόμα χειρότερα, επειδή έτσι του είπε ένας πωλητής, είναι σα να παίρνω εγώ ένα χάπι για χοληστερίνη επειδή είδα στην εξέταση αίματος ότι έχω αυξημένα τριγλυκερίδια

Όπως εγώ πρέπει να πάω στον γιατρό (και να τον πληρώσω) έτσι πρέπει και ο ενδιαφερόμενος για Α/Θ να πληρώσει μηχανικό για να του εξηγήσει όλα όσα συζητάμε

Έλα μου όμως που δε το κάνει κανένας... (δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Κοίτα να δεις, το να επιλέξει κάποιος μια αντλία για το σπίτι του, επειδή διάβασε είδε σε μια μελέτη φορτίων ότι χρείαζεται π.χ. 14 kW, ή ακόμα χειρότερα, επειδή έτσι του είπε ένας πωλητής, είναι σα να παίρνω εγώ ένα χάπι για χοληστερίνη επειδή είδα στην εξέταση αίματος ότι έχω αυξημένα τριγλυκερίδια

Όπως εγώ πρέπει να πάω στον γιατρό (και να τον πληρώσω) έτσι πρέπει και ο ενδιαφερόμενος για Α/Θ να πληρώσει μηχανικό για να του εξηγήσει όλα όσα συζητάμε

Έλα μου όμως που δε το κάνει κανένας... (δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά)

Δε διαφωνώ κάπου. 

Και κατανοώ όμως και τον εκάστοτε ιδιώτη, που κοιτάζει με μισό ματι-ας μου επιτραπεί η έκφραση-το συνάδελφο που μπορει να ειναι ταυτόχρονα ο μηχανικός αλλα και ο εμπορος του.

ΜΕγάλη κουβέντα ομως θα ανοίξουμε που δεν ειναι του παρόντος. Σε κάθε περίπτωση ομως, έχεις δίκιο.

11 λεπτά πριν, nvel είπε

στην ελλάδα κατασκευάζονταν ΑΘ εδώ και δεκαετίες από την εποχή της interklima και του φυρογένη, πριν τις ανακαλύψουν στην κρήτη. Καλό είναι να μην συγκρίνονται αριθμοί που επιβεβαιώνονται από τον eurovent με μπροσουρες.

Θεωρείς δηλαδή τα "εγχώρια" προϊόντα, too good to be true με πιθανόν μαγειρεμένα νούμερα; Να ρισκάρει ο Χ,Ψ, να σου δώσει πιστοποιητικά που δεν ισχύουν, (για καμμιά Βουλγαρία θα το πίστευα άνετα) τα οποία θα επισυνάψεις στο Εξοικονομώ, που ίσως κάποια μέρα ελεγχθεί κτλ κτλ κτλ...

Κουβέντα κάνουμε, θα ήθελα να το αναλύσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Θεωρείς δηλαδή τα "εγχώρια" προϊόντα, too good to be true με πιθανόν μαγειρεμένα νούμερα; Να ρισκάρει ο Χ,Ψ, να σου δώσει πιστοποιητικά που δεν ισχύουν, (για καμμιά Βουλγαρία θα το πίστευα άνετα) τα οποία θα επισυνάψεις στο Εξοικονομώ, που ίσως κάποια μέρα ελεγχθεί κτλ κτλ κτλ...

Έριξα μια ματιά στο site και με έμπλεξε λίγο με τις αποδόσεις...

Μου κάνει εντύπωση πως γίνεται ένα μηχάνημα να έχει SCOP 3.96, με επιμέρους COP τόσο υψηλά, εκτός αν δε πρόσεξα καλά κάτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2021 στις 11:56 ΜΜ, kanesaxo είπε

Δεν ειναι δα και τόσο οικονομικότερο απτό πετρέλαιο...

Βέβαια ειναι καλή λύση, έως περάσει δίκτυο φυσικού αερίου, που ειναι πανυγυρικα φθηνότερο του πετρελαίου.

Eιναι σαφως οικονομικότερο και ανταγωνίζεται άνετα το φυσικο αέριο. Παίρνω μια 25άρα τον μήνα που κοστίζει 35 ευρω και το έχω αναμένο στους 20,5 όλη την ημέρα (και έχω και ζεστό νερό)

Εξαίρεση στα μεγάλα κρύα, οπως τον χιονια στην Αθήνα που η 25άρα μου τελείωσε στο 15θημερο (ολη μέρα ανοιχτό στους 22!!!)

Το μονο προβλημα ειναι οτι δε το ξέρει ο κόσμος και υπάρχει μια τάση προς την αντλια θέρμανσης απο τους μηχανικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eιναι σαφως οικονομικότερο και ανταγωνίζεται άνετα το φυσικο αέριο. Παίρνω μια 25άρα τον μήνα που κοστίζει 35 ευρω και το έχω αναμένο στους 20,5 όλη την ημέρα (και έχω και ζεστό νερό)

Εξαίρεση στα μεγάλα κρύα, οπως τον χιονια στην Αθήνα που η 25άρα μου τελείωσε στο 15θημερο (ολη μέρα ανοιχτό στους 22!!!)

Το μονο προβλημα ειναι οτι δε το ξέρει ο κόσμος και υπάρχει μια τάση προς την αντλια θέρμανσης απο τους μηχανικους.

αφησε τι βάζεις και τι παίρνεις.

Ολα είναι απλά μαθηματικά. 

ΔΕΝ είναι πιο οικονομικό, με τις παρούσες τιμές. ΕΑΝ το πετρέλαιο πάει ξανα στο 1.25ε και το υγραέριο εχει 0.5ε τότε το δέχομαι.

Και άν θέλεις να στ'αναλύσω, γιατι αυτές οι κουβέντες ειναι σαν το "το αμαξι μου καίει τόσα γιατι βαζω 20ε και κουνιεται ο δείκτης ώς εκει".

Και επαναλαμβάνω, εχω κι εγώ υγραέριο με δεξαμενή, που ειναι φθηνοτερο απ'τις μπουκάλες. Και 20.5 έχω χωρίς να το ανάψω συνήθως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

αφησε τι βάζεις και τι παίρνεις.

Ολα είναι απλά μαθηματικά. 

ΔΕΝ είναι πιο οικονομικό, με τις παρούσες τιμές. ΕΑΝ το πετρέλαιο πάει ξανα στο 1.25ε και το υγραέριο εχει 0.5ε τότε το δέχομαι.

Και άν θέλεις να στ'αναλύσω, γιατι αυτές οι κουβέντες ειναι σαν το "το αμαξι μου καίει τόσα γιατι βαζω 20ε και κουνιεται ο δείκτης ώς εκει".

Και επαναλαμβάνω, εχω κι εγώ υγραέριο με δεξαμενή, που ειναι φθηνοτερο απ'τις μπουκάλες. Και 20.5 έχω χωρίς να το ανάψω συνήθως...

Καμια φορα μπορει να ειναι πιο οικονομικο το υγραεριο με μπουκάλες. Αν έχεις πχ λέβητα πετρελαιου παλαιο ασυντηρητο 10 χρονια με κακη καμιναδα και καυστηρα σε κακη κατασταση τοτε μπορει και με μπουκαλες ακομα να εισαι καλυτερα λογω συμπυκνωσης και καλης καταστασης. Βεβαια το να συμαζεψεις το λεβητα ειναι πιο σωστο αλλα οκ

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου αφήνω εδω τους υπολογισμούς για να τους δείς με την ησυχία σου. Μπορεί να παίζουν κάποια δεκαδικά, μπορείς να κανεις πιο διεξοδική έρευνα αν θέλεις.

Πετρέλαιο:

Θερμογόνος δύναμη 11.9 KWh/lt

Bαθμός απόδοσης ενός παλαιού ατομικου καυστήρα θεωρώ 85%. (αν και όλοι υπολογίζουν 90%, εγώ παιρνω ακομη πιο δυσμενες σενάριο.

Αρα για κάθε KWh θέρμανσης με πετρέλαιο χρειαζόμαστε: 1 / (11.9*0.85) = 0.0989lt πετρελαίου.

0.0989lt * 0.85e/lt (τιμή σημερινή) = 0.084e

Υγραέριο:

Θερμογόνος δύναμη 6.61 KWh/lt 

Βαθμός απόδοσης ενός τοπ λέβητα φτάνει το 109%. ΟΜΩΣ σε ενδοδαπέδια, με 30 βαθμους νερό και αντιστάθμιση. Ετσι λοιπόν παίρνω κι εδώ κάτι πιο δυσμενές, αλλά κοντά στη πραγματικότητα (διοτι ποιος εχει ενδοδαπέδια με 30 βαθμους προσαγωγή ή σώματα χαμηλών θερμοκρασιών;;;) 95%

Αρα για κάθε KWh θέρμανσης με υγραέριο χρειαζόμαστε: 1 / (6.61*0.95) = 0.159lt υγραερίου

0.159lt * 0.50e/lt (τιμή προ εβδομάδος απο γνωστή εταιρεία) = 0.0796ε 

Οπως βλέπεις το 0.079ε με το 0.084ε δεν εχει καμμια χαωτική διαφορά!

Υ.Γ. όμως ΑΝ εχεις ενδοδαπέδια, ΑΝ έχεις σώματα χαμηλών θερμοκρασίων, (θερμοκρασία προσαγωγής 45 βαθμούς) , τοτε ναι, ο βαθμος απόδοσης ανεβαίνει. ΑΝ έχεις δεξαμενή και γεμίζεις οταν ειναι φθηνό, τότε ναι ειναι φθηνότερο απ'το πετρέλαιο. Παραδειγμα, περσυ γεμισα σχεδον με 0.34e/lt. Αρα αμεσως αμεσως το παράδειγμα μου επεσε στα 0.054e/lt.

Υ.Γ.2. το σπίτι μου για τον μήνα Φεβρουάριο χρειάστηκε περίπου 1000 KWh θέρμανσης. (με μια επιφύλαξη καθως το αποτέλεσμα ειναι απο πρόγραμμα του λέβητα και προσπαθώ να το συγκρίνω με ενδειξη λιτρων απ'τη δεξαμενή, αλλα είναι αρκετά κοντά).

Να γράψω και τη λειτουργία του λέβητα μου: αντιστάθμιση, θερμοστάτης στο 21.9 απο τις 16:00 έως τις 24:00 και απο 24:00 έως 08:00 στο 20.5 (σπανίως παίρνει μπρος το βράδυ). 08:00-09:00 ξανά στους 21.9 (ξερω λαθος, αλλα θελει ζεστη η γυναικα μολις σηκώνεται να ετοιμαστει για τη δουλειά) και ξανά 09:00-16:00 στους 20.5

Δευτερα - Παρασκευή αυτά.

Σαββτο - Κυριακή, 08:00-24:00 στους 21.9 και 24:00-08:00 στους 20.5

 

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agiannesg59 είπε

Οκ αλλα το 0,85 l το πετρέλαιο ειναι ιστορικό χαμηλο 20 ετιας....

εχεις λάθος. Πέρσυ εφτασε Μάρτη, στα 68 λεπτά. Κι αν θυμάσαι με κυβερνητικη εντολή έμεινε ανοικτό ένα μηνα ακομη για να βαλει ο κοσμος για εφέτο. Επαρχία εθεάθη και 65 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει και πρόπερσι ειχε 1.30 και με την επιδοτηση μαζι.Με το μνημονιο εποχη το πετρελαιο τσουρουφλαει.Μην βλεπεις μονο τα του κορονοιου..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agiannesg59 είπε

Ενταξει και πρόπερσι ειχε 1.30 και με την επιδοτηση μαζι.Με το μνημονιο εποχη το πετρελαιο τσουρουφλαει.Μην βλεπεις μονο τα του κορονοιου..........

Μιλάμε για "σήμερα". Απλά εφόσον ολα ειναι μαθηματικά, μπορούμε να κάνουμε τη σύγκριση κάθε χρόνο.

Να σου πώ απλά πως όταν ειχε το πετρέλαιο 1.20 οπως λες (που είχε) οι εταιρείες υγραερίου μας ρίχναν στο κεφάλια υγραέριο με 0.68-0.70ε το λίτρο. Δεν είναι μαλάκες αυτοί, ξέρουν πως να φέρνουν τις τιμές...

Ναι θα συμφωνήσω, πως εγώ δε το αλλάζω. Δηλ μόνον η αμεσότητα στα ΖΝΧ φτάνει και περισσεύει. Τζάμπα έβαλα 800ε ηλιακό. (ειχα ερθει να κατοικησω το σπιτι, καλοκαίρι, ανευ συστήματος θέρμανσης και τον εβαλα αναγκαστικά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...