Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - επιλογή

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω την lg therma v monoblock 12kw και ολα καλα με τη θερμανση και τα ζνχ. τωρα που καλοκαιριαζει προσπαθω να γυρισω το κοντρολ στην ψυξη αλλα δεν μου εχει την επιλογη. γνωριζει καποιος να με βοηθησει? εχει μονο heat και AI. ουτε ο τεχνικος που μου την εγκατεστησε μπορεσε να καταλαβει. θα καλεσω το σερβις της lg, ωστοσο μπορει να ειναι κατι πολυ ευκολο απτο μενου του χειριστηρίου. γνωριζει καποιος? βρισκομαι επαρχια, αλλιως θα ειχα καλεσει τεχνικο που να γνωριζει.

ευχαριστω 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 96
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

η αρχή μετάδοσης ενέργειας είναι κοινή και στα δυο συστήματα οι τερματικές μονάδες είναι fan coil. Στο ένα στο στοιχείο της μονάδας ρέει νερό ενώ στο άλλο εκτονώνεται φρέον. Πως καταλαβαίνει κάποιος δ

οι σωλήνες για φρεον φυσικά είναι ευκολότερες στην εγκατάσταση από του νερού, το πάνω κάτω δεν το καταλαβαίνω και δεν ξέρω το σπίτι σου αλλά όπου θα βάλεις τις εσωτερικές του vrv μπαίνουν και τα fcu. 

Πολλοι ειναι ψευτικοι. Ειχα παει σε εναν που ηταν τελειως ασχετος με ασχετο πτυχιο και εβαλε εναν που ηταν προπονητής να κανει τη "μελετη" προσφορα. Υπάρχουν και μηχανολόγοι που δινεις 600€ + και σου

1 ώρα πριν, george_gr8 είπε

εχω την lg therma v monoblock 12kw και ολα καλα με τη θερμανση και τα ζνχ. τωρα που καλοκαιριαζει προσπαθω να γυρισω το κοντρολ στην ψυξη αλλα δεν μου εχει την επιλογη. γνωριζει καποιος να με βοηθησει? εχει μονο heat και AI. ουτε ο τεχνικος που μου την εγκατεστησε μπορεσε να καταλαβει. θα καλεσω το σερβις της lg, ωστοσο μπορει να ειναι κατι πολυ ευκολο απτο μενου του χειριστηρίου. γνωριζει καποιος? βρισκομαι επαρχια, αλλιως θα ειχα καλεσει τεχνικο που να γνωριζει.

ευχαριστω 

Έχουν υποστήριξη μέχρι τις 9 το βράδυ.

https://www.lg.com/gr/business/heating-solution-awhp/lg-HM121MU32-therma-v

Δοκίμασες να επικοινωνήσεις?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ήμουν έτοιμος για την αγορά αντλίας θερμότητας ''HITACHI Yutaki-M RASM-3VRE R32 Monoblock 1Φ''   αλλά για κάποιους έκτακτους λόγους, οικονομικής φύσεως, προσπαθώ να πάω σε ακόμα πιο οικονομική λύση, χωρίς όμως να μου βγάλει γρήγορα προβλήματα.

Έχει κάποιος εμπειρία η άποψη για την ‘’Midea M-Thermal MHC-V9W/D2N8 R-32’’

Επεξ/σία από Extoller
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Έχουν υποστήριξη μέχρι τις 9 το βράδυ.

https://www.lg.com/gr/business/heating-solution-awhp/lg-HM121MU32-therma-v

Δοκίμασες να επικοινωνήσεις?

μολις τωρα ειδα οτι  ειναι 24/7

ευχαριστω!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους, προκειται να χτιστει 3αρι 75τμ (αυτη τη στιγμη ειναι γιαπι) και εχω αρχισει να παιρνω καποιες προσφορες απο Πατρα. Επειδή κανένας από όσους έχω ρωτήσει δεν μου έχει δώσει προσφορά για Daikin, Hitachi, LG κλπ. θέλω απόψεις για τις παρακάτω μάρκες:

- Inventive Energy (η πιο ακριβη προσφορα που εχω παρει) https://ienergy.gr/products-iecv-hp/ 

- Galletti https://www.galletti.com/en/chillers_and_heat_pumps_564/dissipation-with-air/MCI 

- Midea (η μονη που ειχα ακουστα για αντλιες)

Για τις 2 πρωτες κυριως εχει κανεις εμπειρια; 
Θα συνδυαστουν με ηλιακο θερμοσιφωνα σε καθε περιπτωση.

Επεξ/σία από Orpheas1992
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Γεια σας        

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.. Αν μπορώ να συνδέσω  αντλία θερμότητας μέσον θερμοκρασιών με σώματα πάνελ.....

Το σπίτι δουλεύει με λέβητα προπανίου ( φιαλες) και θέλω να το αλλάξω για πρακτικούς λόγους αλλά το έχω πάρει και λίγο από φόβο εδώ που τα λέμε...

Το σύστημα είναι μονοσωληνιο από ότι μου είπε ο υδραυλικός..... Και είναι 6 πάνελ και μια πετσετο- κρεμαστά.

Τα μαγαζιά που ρωτάω μου λένε ότι θα δουλέψει αλλά καμία φορά αλλά λένε αλλά γίνονται......

Αν κάποιος που να έχει εμπειρία θα με βοηθούσε πολύ.....

Ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια!!!!!!!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ας το γράψω κι εδώ, μήπως έχει κάποιος άποψη.

Υπάρχει στο Σκρουτζ αυτή

https://www.skroutz.gr/s/11603901/Eco-Sun-Simple-M-7AC-410M.html

Με πολύ πολύ δελεαστική τιμή.

Με ενδιαφέρει για ένα μικρό διαμέρισμα που τώρα έχει αυτονομία πετρελαίου (δεν χρησιμοποιείται) και θερμαίνεται με κλιματιστικά.

Σκέφτομαι, αν γίνεται, να περάσω σε ατομική θέρμανση με μια τέτοια αντλία και να παραμείνει το εσωτερικό κύκλωμα ως έχει. Είναι καλή ιδέα ή θα πετάξω χρήματα άδικα;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.