Προς το περιεχόμενο

Sony a6100 kit vs Canon m50 kit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι μεταξύ των δύο μηχανών του τίτλου. Η αγορά θα γίνει με δόσεις μέσω πιστωτικής και την sony την βρίσκω 799€, ενώ την canon 549€. Αξίζει θεωρείτε το επιπλέον κόστος? Με τη sony βγαίνω εκτός ορίου χρημάτων, αλλά αν αξίζει μπορώ να περιμένω λίγο. Χρήση κυρίως κωμικά βίντεο, είτε με σταθερή κάμερα είτε με κινητή. Επίσης, φωτογραφία ( street, φύση, πορτραίτα). Είμαι νέος στο χώρο, έχω ρίξει αρκετό διάβασμα και παααααρα πολλά tutorials και θέλω να αναβαθμίσω τα βίντεο μου. Εχω ήδη δύο softboxes, ενα προβολέα, ένα rode video micro μικρόφωνο, ένα αυτοσχέδιο roller 2 μέτρων και χώρο για στούντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickolas είπε

Εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου σε autofocus. Πιθανότατα να σε καλύψει 100% η Canon αν δεν έχεις γρήγορα κινούμενα θέματα 

 

2 ώρες πριν, vagosofron είπε

Δεν θα έχω και ιδιαίτερα γρήγορα πλάνα, αλλά η υπέροχη της sony σε αυτόν τον τομέα με βάζει σε σκέψεις.

Τα γρήγορα θέματα θέλουν και τους κατάλληλους φακούς. Θες να βγάζεις πουλιά; η ταχύτητα εστίασης που έχουν οι φακοί usm της Canon είναι ασύγκριτη. Βάζουν κάτω και πανάκριβους φακούς της σειράς L. Να δω στη SONY  που θα βρεις σε λογικό κόστος έναν αντίστοιχο τηλεφακό. Ας μη μιλήσουμε επίσης για φακούς μεγάλου εστιακού εύρους που μέχρι και σε Α mount βρίσκεις φτηνά αλλά σε Ε  όχι.

Η Canon έχει αντάπτορα που κουμπώνεις φακούς EF-S σε EF-M διευρύνοντας πολύ τις επιλογές σου.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θα πηγαινα με την Canon. Εχει γινει καλη δουλεια στο AF της και σε φωτο και σε video και εχει και αξιολογο πια αισθητηρα. Απο φακους ομως λιγους και δεν θα προτιμησω να βαλω με ανταπτορα εαν με ενδιαφερει το γρηγορο AF. Αλλιως βαζεις τα παντα

Απο την αλλη με την Sony μια χαρα καμερα με πολυ καλο AF και αισθητηρα αλλα σαφεστατα πιο ακριβους φακους αλλα κυριως προετοιμασου για τα γνωστα θεματα υπερθερμανσης στο video. Και εδω με ανταπτορα βαζεις σχεδον καθε φακο (οχι μονο Sony)

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνώριζα για την υπερθέρμανση και μόλις διάβασα κάποια άρθρα. Η αλήθεια είναι ότι τείνω προς τη sony παρόλα τα αρνητικά. Οσο για φακό, στο μέλλον πιστεύω να βρω έστω και μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagosofron είπε

Δεν γνώριζα για την υπερθέρμανση και μόλις διάβασα κάποια άρθρα. Η αλήθεια είναι ότι τείνω προς τη sony παρόλα τα αρνητικά. Οσο για φακό, στο μέλλον πιστεύω να βρω έστω και μεταχειρισμένο.

Αν υπάρχει φακός μεγάλου εστιακού εύρους για Sony, το πιθανότερο είναι να τον βρω εγώ πριν από σένα γιατί τον ψάχνω χρόνια τώρα 😛.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vagosofron είπε

Δεν γνώριζα για την υπερθέρμανση και μόλις διάβασα κάποια άρθρα. Η αλήθεια είναι ότι τείνω προς τη sony παρόλα τα αρνητικά. Οσο για φακό, στο μέλλον πιστεύω να βρω έστω και μεταχειρισμένο.

   Και η m50 έχει παρουσιάσει παρόμοιο θέμα , αν και γνωστός παρουσιαστής τράβηξε αρκετή ώρα , πέρα από το όριο χωρίς προβλήματα .

   Θα ήμουν πολύ σκεπτικός για την Sony , η Canon διατηρεί σαφές προβάδισμα από την ύπαρξη τόνων after market προϊόντων , επιπλέον λύσεων σε ότι αφορά συνδυασμό του σώματος με άλλους φακούς της εταιρείας , άλλωστε ο γνήσιος ανταπτορας δεν είναι τόσο ακριβός , ενώ με το ένα τέταρτο των χρημάτων , κυκλοφορεί και ημιτασιον με πλήρη ηλεκτρονική επικοινωνία , ενώ η γκάμα των φακών της Canon είναι παραπάνω από αρκετή , σε προσιτές τιμές για να καλύψει όλες μου τις πιθανές ανάγκες .

   Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα έφτιαχνα την έρευνα μου και για την Canon .

   Και στις δύο περιπτώσεις θα αγόραζα την επιπλέον εγγύηση , με όποιο κόστος , αφού αυτές είναι συνήθως μονοετείς , δεν συμπεριλαμβάνουν τον φακό , οπότε την κακιά ώρα θα ήμουν καλυμμένος . 

   Για την Sony ......... θα έφτιαχνα διπλή και τριπλή έρευνα . Δεν αποκλείω να τσακωσω μια μεταχειρισμένη a7 όταν οι τιμές πέσουν κάτω από τα δύο κατοσταρικα , κάτι που θα συμβεί σύντομα .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι που πολύς κόσμος δε γνωρίζει,  είναι ότι η διαφορά βιντεοκάμερας με "φωτογραφική με δυνατότητες video", είναι η υπερθέρμανση.

(Κι εγώ, φέτος το έμαθα)

Η βιντεοκάμερα, είναι εγγυημένη ότι θα τραβάει βίντεο χωρίς να υπερθερμαίνεται, ακόμα και τους καλοκαιρινούς μήνες.

Σε αντίθεση με τις mirrorless οι οποίες σε ζεστές ημέρες, μπορεί να σβήνουν, ακόμα και μετά από μόλις 7 λεπτά λήψης!

Οπότε εάν η κύρια χρήση που θα κάνεις, είναι βίντεο, ίσως θα πρέπει να σκεφτείς την αγορά μίας βιντεκάμερας ή μιας panasonic mirroless (m4/3), optimized για video.

Επεξ/σία από solution1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nickolas είπε

Εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου σε autofocus. Πιθανότατα να σε καλύψει 100% η Canon αν δεν έχεις γρήγορα κινούμενα θέματα 

Η Canon εχω την εντυπωση οτι εχει καλυτερη συμπεριφορα σε AF στο video απο την Sony.

11 λεπτά πριν, solution1 είπε

Κάτι που πολύς κόσμος δε γνωρίζει,  είναι ότι η διαφορά βιντεοκάμερας με "φωτογραφική με δυνατότητες video", είναι η υπερθέρμανση.

(Κι εγώ, φέτος το έμαθα)

Η βιντεοκάμερα, είναι εγγυημένη ότι θα τραβάει βίντεο χωρίς να υπερθερμαίνεται, ακόμα και τους καλοκαιρινούς μήνες.

Σε αντίθεση με τις mirrorless οι οποίες σε ζεστές ημέρες, μπορεί να σβήνουν μετά από ακόμα κι 7 λεπτά λήψης!

Οπότε εάν η κύρια χρήση που θα κάνεις, είναι βίντεο, ίσως θα πρέπει να σκεφτείς την αγορά μίας βιντεκάμερας ή μιας panasonic mirroless (m4/3), optimized για video.

Για βιντεο θα προτεινα και εγω μια Panasonic Lumix. Ειναι τομεας που διακρινονται για πολλους και διαφορους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κύρια χρήση της θα είναι το βίντεο όντως, αλλά της περισσότερες φορές σε εσωτερικούς χώρους, άρα η υπερθέρμανση δεν θα είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Για τι διαφορές μιλάμε σε τιμές φακών δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, vagosofron είπε

Η κύρια χρήση της θα είναι το βίντεο όντως, αλλά της περισσότερες φορές σε εσωτερικούς χώρους, άρα η υπερθέρμανση δεν θα είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Για τι διαφορές μιλάμε σε τιμές φακών δηλαδή?

      Η υπερθέρμανση δεν έχει να κάνει με την εξωτερική θερμοκρασία ......... όσο για τους φακούς , απαιτείται ψάξιμο αν το σώμα δίνει δυνατότητα μεταβολής στο διάφραγμα , αν υπάρχει υστέρηση στην λήψη όταν γίνεται απότομη αλλαγή πλάνου συν κάποια άλλα για τα οποία υπεύθυνο είναι το σώμα και όχι οι φακοί . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δε ξέρω τι να διαλέξω. Έψαξα για φακό και βρήκα τον sigma 16mm 1.4f, ο οποίος θεωρώ οτι θα με καλύψει σαν all around φακός και έχει ίδια τιμή και για τα δύο μοντέλα. Μου αρέσει που η sony εχει 120fps στα 1080p και καλύτερο 4κ απο την canon ( όχι πως θα τραβάω, αλλά λέμε). Η canon όμως κοστίζει και 250€ λιγότερο 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...