Προς το περιεχόμενο

H Google αποκάλυψε το μέλλον των Gmail και G Suite


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Η Google αποκάλυψε τα πλάνα της που θέλουν το Gmail να γίνεται το κέντρο εργασίας του χρήστη μέσα από ένα εκτεταμένο redesign που ενισχύει ακόμα περισσότερο τη G Suite.

Οι τελευταίοι μήνες επέφεραν σαρωτικές αλλαγές μεταξύ όλων των άλλων και στον τρόπο που εργαζόμαστε. Με τα γραφεία να μην είναι προσβάσιμα, εκατομμύρια άνθρωποι αναγκάστηκαν να -μάθουν να- δουλεύουν από το σπίτι, κάτι που όπως εύκολα γίνεται αντιληπτό ώθησε τις μεγάλες εταιρείες στον χώρο της τεχνολογίας να αναπροσαρμόσουν τις προτεραιότητές τους. Μία εξ αυτών των εταιρειών ήταν και η Google η οποία πριν από λίγες μέρες παρουσίασε τα πλάνα της για το μέλλον της G Suite.

spacer.png3_docs_side-by-side.max-2000x2000.jpg.c05cd8bb206230a5511271bd027d8b9c.jpg

Οι βασικές αλλαγές που επιφέρει το redesign που ετοιμάζει ο αμερικανικός κολοσσός, αφορούν ως επί το πλείστον τη G Suite ή για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι το Gmail. Η Google λοιπόν, ενσωματώνει στο τελευταίο μία σειρά από app -τα Tasks, Meet, Chat, Drive, Docs, Sheets και Slides. Αυτά εξακολουθούν να λειτουργούν όπως και πριν με τη διαφορά ότι πλέον η μεταξύ τους συνεργασία είναι πιο άμεση και ομαλή (η ομαδική επεξεργασία ενός εγγράφου π.χ. μπορεί να γίνει μέσα από το app του Gmail, η συμμετοχή σε ομαδικές κλήσεις γίνεται μέσω chat, η αναζήτηση υποστηρίζει και το Chat, είναι δυνατή η προώθηση μηνύματος από το Chat σε email κλπ).

Το μόνο από τα προαναφερθέντα που αλλάζει είναι το Rooms, το οποίο αποκτά νέες λειτουργίες όπως πρόσβαση στο Drive, αλληλεπίδραση με το Tasks, ομαδικό chat κ.α. -που παραπέμπουν σε έναν βαθμό στο Slack. Πλέον οι χρήστες θα έχουν τη δυνατότητα να επιλέγουν status (do not disturb, out of office κ.α.) με την εφαρμογή τους να αφορά όλα τα app της G Suite ενώ θα μπορούν να “καρφιτσώνουν” και τις σημαντικές συνομιλίες/”δωμάτια”.

1_Meet_in_Gmail.max-1500x1500.jpg.a071708d605371c171b6a23af9338f59.jpg

Οι αλλαγές αυτές αφορούν και τα mobile app της Google σε iOS και Android, αν και σε πρώτη φάση η διάθεσή τους γίνεται μόνο στους πελάτες της G Suite.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικές δεκαετίες κάθε άνθρωπος στον κόσμο για να έχει ταυτότητα θα βγάζει και ένα gmail με την γέννηση του, θα υπάρχει μυστική συμφωνία των κρατών με την Google για αυτό. Η google θα βγάλει κέρδη και τα κράτη θα παίρνουν ευαίσθητα δεδομένα μέσω της Google πχ από φοροφυγάδες και άλλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Σε μερικές δεκαετίες κάθε άνθρωπος στον κόσμο για να έχει ταυτότητα θα βγάζει και ένα gmail με την γέννηση του, θα υπάρχει μυστική συμφωνία των κρατών με την Google για αυτό. Η google θα βγάλει κέρδη και τα κράτη θα παίρνουν ευαίσθητα δεδομένα μέσω της Google πχ από φοροφυγάδες και άλλους. 

 μαρεσει η ιστορία σου αν μπορείς χώρεσε και την apple πουθενά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pao13 είπε

 μαρεσει η ιστορία σου αν μπορείς χώρεσε και την apple πουθενά 

Η Apple δεν χωράει πουθενά, είναι ποιότητα, δεν κάθεται να ξεφτιλιζεται όπως η Google που πουλαει προσωπικά δεδομένα για την ψυχή της μάνας της. Η Apple θα αφήσει τον καταναλωτή να αγορασει αυτο που θέλει οπότε θέλει (όλοι μας κάποια στιγμή θα αγοράσουμε κάτι από Apple οπότε δεν βγαίνει χαμένη), η Google βέβαια θέλει να σε έχει πελάτη από τότε που θα γεννηθείς. 

  • Confused 8
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Η Apple δεν χωράει πουθενά, είναι ποιότητα, δεν κάθεται να ξεφτιλιζεται όπως η Google που πουλαει προσωπικά δεδομένα για την ψυχή της μάνας της. Η Apple θα αφήσει τον καταναλωτή να αγορασει αυτο που θέλει οπότε θέλει (όλοι μας κάποια στιγμή θα αγοράσουμε κάτι από Apple οπότε δεν βγαίνει χαμένη), η Google βέβαια θέλει να σε έχει πελάτη από τότε που θα γεννηθείς. 

Τα έχουμε πει, η Apple είναι για αρχοντους μόνο, όχι για αυγολέμονους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

όλοι μας κάποια στιγμή θα αγοράσουμε κάτι από Apple οπότε δεν βγαίνει χαμένη

Εγώ πάντως σε όλη τη ζωή μου δεν έχω αγοράσει ποτέ κάποιο προϊόν της Apple. Αλλά είμαι ακόμη 34 ετών, έχω ακόμη χρόνο μπροστά μου. Βασικά εμένα και τσάμπα να μου δώσουν κάποιο προϊόν της Apple, θα το πουλήσω και θα αγοράσω κάτι άλλο.

Όπως και να έχει, πέρα από τις συνωμοσίες, φαίνεται ενδιαφέρουσα η αναβάθμιση του gmail, για να δούμε.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Σε μερικές δεκαετίες κάθε άνθρωπος στον κόσμο για να έχει ταυτότητα θα βγάζει και ένα gmail με την γέννηση του, θα υπάρχει μυστική συμφωνία των κρατών με την Google για αυτό. Η google θα βγάλει κέρδη και τα κράτη θα παίρνουν ευαίσθητα δεδομένα μέσω της Google πχ από φοροφυγάδες και άλλους. 

Σήμερα που μιλάμε δεν μπορείς να έχεις λογαριασμό στην εφορία χωρίς μαιλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...