Προς το περιεχόμενο

Dashcam EXTREME Car Video Recorder Guard XDR101 8,90 E-shop.gr


Doubt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με ενα πιθανον ομως δεν ειμαστε καλυμενοι... ξερουμε καποιον νομο που να λεει οτι μπορουμε να εχουμε καμερες στο αυτοκινητο ή μηχανη για αποδειξη ατυχηματος; εκει ειναι η απορια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

43 λεπτά πριν, verylife78 είπε

 ξερουμε καποιον νομο που να λεει οτι μπορουμε να εχουμε καμερες στο αυτοκινητο ή μηχανη για αποδειξη ατυχηματος;  

https://www.autogreeknews.gr/diafora-nea/13357-megali-erevna-paranomi-i-oxi-i-kamera-sto-aftokinito

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Εχω καμερες στα αυτοκινητα μου τα τελευταια 10 χρονια χωρις κανενα θεμα, την DR900S-2CH την εχω πανω απο χρονο πανω στο αυτοκινητο και δεν εχει βγαλει κιχ. Μια DR650GW-2CH την εχω 5 χρονια πανω σε αυτοκινητο και δεν εχει κανει κιχ.

Την δουλεια σου την κανεις και με ενα Toyota Aygo και με μια Chevrolet Corvette η και με μια Ferrari, το θεμα ειναι τι σου προσφερει η καθε μια (και σε θεμα ποιοτητας εικονας οι διαφορες ειναι χαοτικες - το κακο ειναι πως πολυς κοσμος αυτα τα βιντεο τα βλεπει σε μικρες οθονες και σου λεει καλα ειναι, οταν τα βαζουν σε μεγαλες για να δουν καλυτερα λεπτομερειες κλαινε τα χρηματα τους). Και μετα φυσικα εχουμε GPS, προσβαση μεσω Cloud στην τοποθεσια του αυτοκινητου, accelerometers, δυνατοτητα καταγραφης οταν το αμαξι ειναι παρκαρισμενο και αλλα πολλα.

Εν ολιγοις αν καποιος εχει Καλο αυτοκινητο πρεπει να βαλει και Καλη καμερα κατεμε.

Έχεις δίκιο για την ποιότητα της κάθε κάμερας, τι video τραβάει η κάθε μια, πχ τη νύχτα ή σε υψηλές ταχύτητες. Και όντως οι διαφορές είναι χαοτικές. Για αυτό και είπα ότι η συγκεκριμένη του θέματος δεν αξίζει ακόμα και τζάμπα να στη δώσουν. Με ένα 50ρι όμως κάνεις τη δουλειά σου, κάνεις μια εισαγωγή στο χώρο. Εάν θέλεις 4Κ κτλ. είναι λογικό να ανέβεις κατηγορία. Δεν αμφιβάλω για την ποιότητα των δύο μοντέλων που αναφέρεις αλλά και οι τιμές τους είναι τσιμπημένες, τουλάχιστον για μένα, που τις έχω τοποθετήσει για κάποια στραβή που μπορεί να κάτσει στο δρόμο. Και όχι πχ να μπω σε μια πίστα και να καταγράψω ένα γύρο. Η Viofo θεωρώ ότι είναι πολύ τίμια, την έχω δουλέψει και με Dashcam Viewer και είναι αρκετά καλή με τα δικά μου κριτήρια.

Σε ότι αφορά τη νομιμότητα της χρήσης, εκεί τα πράγματα περιπλέκονται λίγο με τις τελευταίες εξελίξεις γύρω από το GDPR. Μπορεί το video να μη γίνει δεκτό σαν πειστήριο σε ένα δικαστήριο. Υπάρχει όμως ένα μεγάλο αλλά. Οι εμπλεκόμενες πλευρές έχουν δικαίωμα να το δουν. Εάν εσύ πχ έχεις μια διένεξη με ένα άλλο οδηγό για ένα τρακάρισμα, η αστυνομία δε θα γράψει επίσημα στην αναφορά της ποιος φταίει. Αλλά εάν δει το video, δύσκολα να χάσεις το δίκιο σου. Με λίγα λόγια "off the record" χρησιμοποιείται.

 

Επεξ/σία από sakisma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έψαχνα και εγώ κάμερα για το αυτοκίνητο τελευταία, σκέφτομαι να πάρω μια από αυτές που είναι και καθρέφτης μιας και είναι πιο διακριτικές.

Έχω δει σε preorder αυτήν: https://m.banggood.com/70mai-1080P-9_35Inch-Stream-Media-Car-DVR-Dash-Cam-Full-Screen-Rearview-130FOV-Mirror-Recorder-p-1709714.html

 

Αλλά ιδανικά θα έπαιρνα αυτήν αν ήταν φθηνότερη, 115.30€ από την εφαρμογή: https://m.banggood.com/Z70-android-8_1-4G-ADAS-Quad-Core-Car-DVR-Dash-Camera-GPS-Wifi-bluetooth-1080P-Rearview-Mirror-Z70-p-1620319.html

Αυτή έχει Android που σημαίνει ότι μπορείς να έχεις και χάρτες χωρίς να βάλεις το κινητό.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο κουπόνι για πέσει η τιμή, αν κάποιος που ασχολείται με αυτά μπορέσει να βρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manos7a4 είπε

Επειδή έψαχνα και εγώ κάμερα για το αυτοκίνητο τελευταία, σκέφτομαι να πάρω μια από αυτές που είναι και καθρέφτης μιας και είναι πιο διακριτικές.

Έχω δει σε preorder αυτήν: https://m.banggood.com/70mai-1080P-9_35Inch-Stream-Media-Car-DVR-Dash-Cam-Full-Screen-Rearview-130FOV-Mirror-Recorder-p-1709714.html

Αλλά ιδανικά θα έπαιρνα αυτήν αν ήταν φθηνότερη, 115.30€ από την εφαρμογή: https://m.banggood.com/Z70-android-8_1-4G-ADAS-Quad-Core-Car-DVR-Dash-Camera-GPS-Wifi-bluetooth-1080P-Rearview-Mirror-Z70-p-1620319.html

Αυτή έχει Android που σημαίνει ότι μπορείς να έχεις και χάρτες χωρίς να βάλεις το κινητό.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο κουπόνι για πέσει η τιμή, αν κάποιος που ασχολείται με αυτά μπορέσει να βρει...

Πρόσεξε απλά το μέγεθός τους γιατί είναι αρκετά μεγαλύτερες από τον καθρέφτη του αυτοκινήτου, εάν σε βολεύουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, verylife78 είπε

Εχει συμβει σε καποιον κατι ετσι ωστε να παρουσιασει το αρχειο της καμερας και η αντιθετη πλευρα να το δεκτει?

Ρωταω γιατι σε παρανομη προσπεραση με αποτελεσμα να πεσω εκτος ασφαλτου, χωρις ζημιες ευτυχως, καλεσα αστυνομια και τους ειπα τι εγινε και οτι εχω βιντεο απο το συμβαν που ανεφεραν οτι αν ερθεις να κανεις μυνηση και μας δειξεις το βιντεο μπορουμε να σε κρατησουμε μεχρι να ρωτησουμε τον κατοχο του αυτοκινητου που κατεγραψες (και εκανε την παρανομια) αν θελει να κινηθει νομικα εναντιον σου για παραβιαση των προσωπικων δεδομενων. 

Ολα αυτα τα λεω γιατι θελω να βαλω την καμερα που εχω (action camera) στο κρανος γιατι η κατασταση εχει παραγινει, αλλα να μην βρεθω και μπλεγμενος μετα...

ευχαριστω και συγνωμη γιατι την καταχρηση του ποστ αλλα ειδα την κουβεντα και ειπα να ρωτησω

Προσωπικο δεδομενο ενα αυτοκινητο στον δρομο; Εγω πριν παρα πολυ καιρο ειχα δωσει βιντεο στις αρχες για μια κλοπη που εγινε σε φαναρι, δεν ξερω τελικα τι εγινε αλλα αποτι μου ειπαν ο Δικαστης το δεχτηκε κανονικα (ηταν αποφαση του Δικαστη δηλαδη).

Περα απο αυτο σε ΟΛΟ τον πλανητη εχουν καμερες, στο YouTube μπες και βαλε dash cam. Σε μερικες χωρες οι ασφαλιστικες σου κανουν discount αν εχεις, σε αλλες απαιτουν να εχεις και σε αλλες ακομα και το κρατος σου προτεινει να εχεις. Αν εδω στην Ελλαδαρα θελουν να μας κανουν μηνυσεις για προσωπικα δεδομενα ας ειναι, ετσι ισως ξυπνησουν και γινουν οπως ο υπολοιπος κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το προβλημα εδω ειναι η αρχη "προστασιας" προσ. δεδομ. που οριζει νομους κατα το δοκουν και κανει οτι θελει για να δικαιολογησει την υπαρξη της.

πχ παντου στον κοσμο υπαρχουν καμερες στους δρομους για την αποφυγη ατυχηματων, εμεις ειπαμε να βαλουμε τουλαχιστον στα φαναρια κα ιειδες τιτλους εφημεριδων "ρουφανιος" ματι τροχαιας" και κατι τετοια με αποτελεσμα να ερχεται μετα η αρχη και να λεει οτι αν δεν ισχυει το ενα η το αλλο ναι μπορει να μπει αλλα υπο προυποθεσεις και τελικα ακομα περιμενουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, verylife78 είπε

με ενα πιθανον ομως δεν ειμαστε καλυμενοι... ξερουμε καποιον νομο που να λεει οτι μπορουμε να εχουμε καμερες στο αυτοκινητο ή μηχανη για αποδειξη ατυχηματος; εκει ειναι η απορια μου

Εφόσον δεν υπάρχει απαγόρευση στον ΚΟΚ, εμένα μου φτάνει αυτό.

Όποιος έχει αντιρρήσεις πρέπει και να μπορεί να τις υποστηρίξει, π.χ. να υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τη χρήση dash cam (νόμο που να "επιτρέπει" κάτι δε γνωρίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

https://www.aliexpress.com/item/32836034734.html

Απο τα πιο σημαντικά:

  • Δεν έχει μπαταρία (που στην Ελλάδα σε λίγο καιρό λόγω ζέστης χαλάει και είναι για πέταμα) αλλά super capacitor. Σκοπός ύπαρξης, όπως και στη μπαταρία είναι σε ξαφνική διακοπή ρευματος να προλαβαίνει ναι γράφει και να κλείνει το τρέχον αρχείο εγγραφής.
  • 150° degree ultra wide angle lens (οι περισσότερες άλλες, είναι 100-120°)

Αυτή δεν θα περάσει τελωνείο καθώς είναι από Aliexpress?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω τα «φώτα» σας σχετικά με τις dashboard cameras. Σας αναφέρω ακριβώς το ζήτημα.

Συγγενής μου θέλει να βάλει camera σε τρακτέρ, αλλά στην πίσω πλευρά του τρακτέρ για να βλέπει live (μέσα από tablet που θα είναι συνδεδεμένο με καλώδιο με την κάμερα). Θέλει να βλέπει την πίσω πλευρά του τρακτέρ εκεί που θα συνδέονται τα γεωργικά εργαλεία. Το θέμα είναι αν γίνεται κάτι τέτοιο, δηλαδή σύνδεση της κάμερας με καλώδιο usb με το tablet και τι κάμερα πρέπει να πάρει; Αυτές οι dashboard cameras που αναφέρετε πιο πριν κάνουν τη δουλειά ή χρειάζεται κάποια άλλο κατηγορία;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostakis1978nov είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω τα «φώτα» σας σχετικά με τις dashboard cameras. Σας αναφέρω ακριβώς το ζήτημα.

Συγγενής μου θέλει να βάλει camera σε τρακτέρ, αλλά στην πίσω πλευρά του τρακτέρ για να βλέπει live (μέσα από tablet που θα είναι συνδεδεμένο με καλώδιο με την κάμερα). Θέλει να βλέπει την πίσω πλευρά του τρακτέρ εκεί που θα συνδέονται τα γεωργικά εργαλεία. Το θέμα είναι αν γίνεται κάτι τέτοιο, δηλαδή σύνδεση της κάμερας με καλώδιο usb με το tablet και τι κάμερα πρέπει να πάρει; Αυτές οι dashboard cameras που αναφέρετε πιο πριν κάνουν τη δουλειά ή χρειάζεται κάποια άλλο κατηγορία;

Ευχαριστώ

https://www.aliexpress.com/item/4001128479210.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.71a67838kArY8J&algo_pvid=0b1a5634-2574-4e29-ad29-86b541c49bbe&algo_expid=0b1a5634-2574-4e29-ad29-86b541c49bbe-7&btsid=0be3769015952465473423845e5b88&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Axelq είπε

Αυτή δεν θα περάσει τελωνείο καθώς είναι από Aliexpress?

Ναι, ενδεχομένως θα περάσει. Εγω πήρα 2. Η μια πέρασε, η άλλη οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Εφόσον δεν υπάρχει απαγόρευση στον ΚΟΚ, εμένα μου φτάνει αυτό.

Όποιος έχει αντιρρήσεις πρέπει και να μπορεί να τις υποστηρίξει, π.χ. να υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τη χρήση dash cam (νόμο που να "επιτρέπει" κάτι δε γνωρίζω).

Μία χαρά είναι η dash cam, αν γίνει καμιά στραβή σε μέρος που δεν υπάρχουν μάρτυρες μια χαρά τη λαμβάνει υπόψιν της η τροχαία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...