Προς το περιεχόμενο

Επιλογή καροτσιου


imr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Λόγω του ερχομού μωρού σιγά σιγά ψάχνουμε για καρότσι. Από ότι βλέπω υπάρχουν άπειρα και δεν έχω ιδέα τι παίζει από μάρκες κτλ.

Ερωτήσεις 

Τα 3 σε ένα αξιζουν,?

 

Από ότι έχουμε δει το βασικό είναι το καρότσι και το αυγό που κουμπώνει και σε βάση για το αυτοκίνητο. Τα υπόλοιπα?

Κάποια πρόταση σε μάρκα?

Κυρίως ενδιαφέρον να έχει off-road δυνατότητες για ανεβοκατέβασμα σκαλιων, λακούβεςκτλ.

Εύκολο κλεισιμο και μάζεμα και όσο το δυνατόν στιβαρό και ελαφρύ.

Λίγο που βλέπω από budget μέχρι 500-600 υπάρχουν άπειρες επιλογες

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς να ορίσει το μωράκι καταρχάς. Το σημαντικό είναι να πάρεις κάτι καλό γιατί είναι κάτι που θα κρατήσει 3-4 χρόνια. Θα βοηθούσε επίσης να πας μια βόλτα από μεγάλες αλυσίδες να ρίξεις μια ματιά. Τα inglesina είναι πολύ καλά. Επίσης τα κριτήρια που έθεσες είναι πλέον κοινά σε πολλά καρότσια άνω των 600€, δηλαδή εύκολο κλείσιμο άνοιγμα και καλός μηχανισμός για ανεβοκατεβάσματα. Εμένα μου έδωσαν μαζί και ένα σταντ όπου κουμπώνει το Πορτ μπεμπέ και μπορείς να βάζεις εκεί το μωράκι για να κοιμάται και όταν έρθει η ώρα για βόλτα το ξεκουμπωνεις από εκεί και το βάζεις στο καρότσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό το μωράκι σας! Επειδή κι εμείς είμαστε στην ίδια φάση παραγγείλαμε την προηγούμενη εβδομάδα ένα της stokke με all weather λάστιχα αλλά χωρίς πορτ μπεμπέ. Μόνο το αβγό σαν έξτρα. Γενικά μου φάνηκε βολικό το πολυμορφικό που απλά βγάζεις το αβγό από το αυτοκινητο και το κουμπώνεις στο καρότσι. Πορτ μπεμπέ δεν πήραμε επειδή στο σπίτι θα κοιμάται σε λίκνο και επειδή οι βόλτες φθινόπωρο και χειμώνα θα είναι περιορισμένες μας φάνηκε περιττό σε πρώτη φάση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς να σας έρθει το μωρό αρχικά. Έχω να σου προτείνω μια μάρκα η οποία εκτός από καρότσια έχει πολλά αξεσουάρ στο 1/3 της τιμής των "φιρμάτων" :cangaroo. Ενεις έχουμε το καρότσι Stefanie 3in1, έχει και το 4Χ4 λίγο πιο ακριβό το έχει φίλος και είναι ακόμα πιο ενισχυμένο. Με 400€ ταβάνι και παίρνεις κάτι αρκετά καλό εμάς ακόμα μας βγάζει μάγκες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό να έρθει η ψυχούλα..

Βασικές παράμετροι για την επιλογή καροτσιού. Που μένεις και τι οδηγάς. Έχεις πάρκινγκ ή θα το κουβαλάς από το δρόμο στο σπιτι? Θα το ανεβάζεις σε σκάλες? Το αμάξι σου είναι άνετο και πόσο?

Στα 600 παίρνεις κάτι πάρα πολύ καλό, για μένα είναι πολλά. Δε θα αναφερθώ σε μάρκες να αγοράσεις. Αν το καρότσι το κουβαλάς από πχ το διαμέρισμα μέχρι το αμάξι, όσο καλό και να είναι και όσα λεφτά και αν έχεις δώσει, αν είναι βαρύ και γκουμούτσα (λέγε με Stokke ας πούμε) θα το μετανιώσεις πολύ γρήγορα.

Προσωπικά διαφωνώ με τα 3+1 γιατί 99% θα χρησιμοποιείς το 1.... Πάρε ένα ποιοτικό ελαφρύ και μαζεμένο καρότσι και ένα καθισμα για το αυτοκίνητο. Αυτή είναι η συμβουλή μου.

Η λογική λέει ότι δε θα την ακολουθήσεις γιατί όταν τα δεις θα σου πάρουν τα μυαλά (ειδικά με τα λεφτά που δίνεις), οπότε θα συμβουλεύεις μετά από χρόνια τους επόμενους :D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα,

Μετά απο εμπειρία 2 καροτσιών θα πω την γνώμη μου.

Πλέον πιστεύω οτι το πιο σημαντικό είναι ο συνδυασμός βάρος-όγκος και το πόσο έυκολα κλείνει. Αυτό με τα σκαλιά και τις λακούβες θεωρώ οτι είναι μια νέα μόδα για να πουλάνε τα ακριβά μοντέλα τα μαγαζιά. Έχω κάνει πολλά πολλά χιλιόμετρα βόλτας με καρότσι που είχε τις κλασικές ρόδες και ποτέ δεν είχα θέμα. 

Οτι και να δεις και ότι και να αποφασίσεις να πάρεις, δες πόσο εύκολα μπαίνει στο αυτοκίνητό σου και πόσο έυκολα το κλείνεις... και ακόμη καλύτερα οχι εσύ αλλά η γυναίκα σου. 

Όσον αφορά τα 3+1 κλπ αν έχεις ήδη καρεκλάκι αυτοκινήτου για νεογέννητο το να μπαίνει ή όχι στο καρότσι σου, δεν σε απασχολεί. Πολύ σπάνια ακούς κόσμο να τον βόλευε να το βγάζει απο το αυτοκίνητο και να το κουμπώνει στο καρότσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, eMike είπε

Προσωπικά διαφωνώ με τα 3+1 γιατί 99% θα χρησιμοποιείς το 1.... Πάρε ένα ποιοτικό ελαφρύ και μαζεμένο καρότσι και ένα καθισμα για το αυτοκίνητο. Αυτή είναι η συμβουλή μου.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο,μιας και τα έχω περάσει πρόσφατα.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις και τις ευχες

  

9 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Καλώς να σας έρθει το μωρό αρχικά. Έχω να σου προτείνω μια μάρκα η οποία εκτός από καρότσια έχει πολλά αξεσουάρ στο 1/3 της τιμής των "φιρμάτων" :cangaroo. Ενεις έχουμε το καρότσι Stefanie 3in1, έχει και το 4Χ4 λίγο πιο ακριβό το έχει φίλος και είναι ακόμα πιο ενισχυμένο. Με 400€ ταβάνι και παίρνεις κάτι αρκετά καλό εμάς ακόμα μας βγάζει μάγκες. 

Τα ειδα μολις, ειναι παρα πολυ οικονομικα, αξιζουν σαν ποιοτητα? Θα προσπαθησω να δω καποιο απο κοντα τις επομενες ημερες

8 ώρες πριν, eMike είπε

Με το καλό να έρθει η ψυχούλα..

Βασικές παράμετροι για την επιλογή καροτσιού. Που μένεις και τι οδηγάς. Έχεις πάρκινγκ ή θα το κουβαλάς από το δρόμο στο σπιτι? Θα το ανεβάζεις σε σκάλες? Το αμάξι σου είναι άνετο και πόσο?

Στα 600 παίρνεις κάτι πάρα πολύ καλό, για μένα είναι πολλά. Δε θα αναφερθώ σε μάρκες να αγοράσεις. Αν το καρότσι το κουβαλάς από πχ το διαμέρισμα μέχρι το αμάξι, όσο καλό και να είναι και όσα λεφτά και αν έχεις δώσει, αν είναι βαρύ και γκουμούτσα (λέγε με Stokke ας πούμε) θα το μετανιώσεις πολύ γρήγορα.

Προσωπικά διαφωνώ με τα 3+1 γιατί 99% θα χρησιμοποιείς το 1.... Πάρε ένα ποιοτικό ελαφρύ και μαζεμένο καρότσι και ένα καθισμα για το αυτοκίνητο. Αυτή είναι η συμβουλή μου.

Η λογική λέει ότι δε θα την ακολουθήσεις γιατί όταν τα δεις θα σου πάρουν τα μυαλά (ειδικά με τα λεφτά που δίνεις), οπότε θα συμβουλεύεις μετά από χρόνια τους επόμενους :D  

Αθηνα μενουμε, αυτοκινητο ειναι προς αλλαγη οποτε δεν ξερω ακομα τι ακριβως θα οδηγαω (μαλλον τους πρωτους μηνες με μικρο θα ειμαστε), δεν υπαρχει παρκινγκ αλλα ειναι πολυ ανετη η περιοχη συνηθως παρκαρω κατω απο το σπιτι.

 

 

17 λεπτά πριν, gianniz_k είπε

Θα συμφωνήσω με τον φίλο,μιας και τα έχω περάσει πρόσφατα.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σας!

 

Οποτε αφου το port bebe δεν χρειαζετε και παμε για καροτσι και αυγο (

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, imr είπε

Οποτε αφου το port bebe δεν χρειαζετε και παμε για καροτσι και αυγο (

Για να είμαστε ακριβείς,το τι χρειάζεται για τον καθένα είναι σχετικό.Εμείς λέμε γνώμες,εσύ με την σύζυγο θα αποφασίσεις αν σας χρειάζεται,και πάντα ανάλογα το μπατζετ σας.Το λέω αυτό γιατί για τα θέματα του μωρού θα ακούσεις χίλιες γνώμες.

Η γνώμη που είπα είναι από την δική μου εμπειρία,δεν πήρα port bebe και καλώς έπραξα γιατί δεν μου χρειάστηκε.Και μιας και είναι κάτι που θα το χρησιμοποιούσα το πολύ 6 μήνες,έμεινα στα πιο απαραίτητα για εξοικονόμηση χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα.

Το ιδανικό θα είναι να μην δώσεις και καθόλου. Αν δεν έχεις κόλλημα με καινούρια κτλ, ρώτησε κ γνωστούς αν έχουν να σου δανείσουν τέτοια είδη. Από τα πιο πεταμένα λεφτά που θα δώσεις ποτέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, UncleKim είπε

Δώσε όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα.

Το ιδανικό θα είναι να μην δώσεις και καθόλου. Αν δεν έχεις κόλλημα με καινούρια κτλ, ρώτησε κ γνωστούς αν έχουν να σου δανείσουν τέτοια είδη. Από τα πιο πεταμένα λεφτά που θα δώσεις ποτέ.

Και οι πάνες πχ πεταμένα λεφτά είναι.Αφού μπορείς να πάρεις τις παλιές σου σωβρακοφανέλες να τις τυλίγεις στο μωρό και να τις πιάνεις με παραμάνες.Ούτε λίκνο,θα βάλεις μια κουβέρτα στο πάτωμα,μαξιλάρια τριγύρω και άρχοντας το μωρό.

Και για να σοβαρευτούμε,το τι ειναι πεταμένα λεφτά άσε να το κρίνει αυτός που θα τα δώσει.Όταν εγώ θέλω για τον εαυτό μου και την γυναίκα μου ένα επίπεδο άνεσης και ασφάλειας,το ίδιο και καλύτερο θα δώσω στο παιδί μου,ως εκεί που αντέχει η τσέπη μου.Και στην τελική για το παιδί μου τα καίω τα όποια λίγα λεφτά μου,τα κάνω σαΐτες και τα πετάω.

Για τον δανεισμό από φίλους και συγγενείς συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gianniz_k είπε

Και οι πάνες πχ πεταμένα λεφτά είναι.Αφού μπορείς να πάρεις τις παλιές σου σωβρακοφανέλες να τις τυλίγεις στο μωρό και να τις πιάνεις με παραμάνες.Ούτε λίκνο,θα βάλεις μια κουβέρτα στο πάτωμα,μαξιλάρια τριγύρω και άρχοντας το μωρό.

Και για να σοβαρευτούμε,το τι ειναι πεταμένα λεφτά άσε να το κρίνει αυτός που θα τα δώσει.Όταν εγώ θέλω για τον εαυτό μου και την γυναίκα μου ένα επίπεδο άνεσης και ασφάλειας,το ίδιο και καλύτερο θα δώσω στο παιδί μου,ως εκεί που αντέχει η τσέπη μου.Και στην τελική για το παιδί μου τα καίω τα όποια λίγα λεφτά μου,τα κάνω σαΐτες και τα πετάω.

Για τον δανεισμό από φίλους και συγγενείς συμφωνώ.

Το σχόλιο σου πέρα από άκυρο, είναι και ισοπεδωτικό. Συγκρίνεις μίας χρήσης προιόντα, με κάτι το οποίο το χρειάζεσαι μεν, για περιορισμένο χρονικό διάστημα δε.

Είναι πεταμένα λεφτά, στο σκεπτικό οτι αν υπάρχει συγγενής/φίλος που μπορείς να τα δανειστείς, και είναι σε καλή κατάσταση και σε εξυπηρετούν,  είναι πεταμένα λεφτά. Τέλος. Και φυσικά μιλάω από ιδιαν εμπειρία και οχι απο γνωστούς και φίλους. Όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας προφανώς.

Κλείνεις στο ποστ με το να συμφωνείς με το ποστ μου, ενώ στην αρχή εκφράζεις διαφωνίες, πράγμα άτοπο. Συγκρινείς την ασφάλεια και τις σωβρακοφανέλες με την προτροπή μου να μην πετάξει λεφτά σε κάτι το οποίο θα χρειαστεί μάξιμουμ 3 χρόνια (καρότσι-πορτ μπεμπέ κτλ) Καλύτερα να τα δώσει πάλι για τα παιδιά του, σε άλλο τομέα.

Γονιός είμαι, και πέταξα λεφτά και έμαθα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, imr είπε

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις και τις ευχες

  

Τα ειδα μολις, ειναι παρα πολυ οικονομικα, αξιζουν σαν ποιοτητα? Θα προσπαθησω να δω καποιο απο κοντα τις επομενες μέρες 

Προς το παρών ότι έχω από την εταιρεία δεν έχω θέμα έχουν βγει πολύ καλά. Το 3in1 μη το σκέφτεσαι αξίζει τα λεφτά του. Το αυγό αν έχει κοιμηθεί το μωρό στο αμάξι και θες να το πάρεις θα σωθείς. Όπως αν θέλετε να το ταΐσεις έξω βολευει η γωνία του. Όταν μίλαγα με των πωλητή για διάφορες στα καρότσια μου λεγε ότι τα inglesina και τα peg perego είναι ακριβά λόγω made in Italy Και απλα χρεώνουν παπατζα λόγω φίρμας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, UncleKim είπε

Το σχόλιο σου πέρα από άκυρο, είναι και ισοπεδωτικό. Συγκρίνεις μίας χρήσης προιόντα, με κάτι το οποίο το χρειάζεσαι μεν, για περιορισμένο χρονικό διάστημα δε.

Είναι πεταμένα λεφτά, στο σκεπτικό οτι αν υπάρχει συγγενής/φίλος που μπορείς να τα δανειστείς, και είναι σε καλή κατάσταση και σε εξυπηρετούν,  είναι πεταμένα λεφτά. Τέλος. Και φυσικά μιλάω από ιδιαν εμπειρία και οχι απο γνωστούς και φίλους. Όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας προφανώς.

Κλείνεις στο ποστ με το να συμφωνείς με το ποστ μου, ενώ στην αρχή εκφράζεις διαφωνίες, πράγμα άτοπο. Συγκρινείς την ασφάλεια και τις σωβρακοφανέλες με την προτροπή μου να μην πετάξει λεφτά σε κάτι το οποίο θα χρειαστεί μάξιμουμ 3 χρόνια (καρότσι-πορτ μπεμπέ κτλ) Καλύτερα να τα δώσει πάλι για τα παιδιά του, σε άλλο τομέα.

Γονιός είμαι, και πέταξα λεφτά και έμαθα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός

Ισοπεδωτικό είναι να θεωρείς τα πράγματα που αγοράζεις για το μωρό πεταμένα λεφτά.Πράγματι το εξήγησες,αλλά υποθέτω πως ο ts άνοιξε το θέμα για να πάρει απόψεις για αγορά,άρα μάλλον δεν έχει την επιλογή του δανεισμού.Το ότι συμφωνώ με την προοπτική του δανεισμού δεν λέει κάτι.Η διαφωνία μας νομίζω είναι στην διαφορά φιλοσοφίας και συνοψίζεται στην προτελευταία σου πρόταση.Εγώ δεν θα θεωρούσα ποτέ πεταμένα λεφτά αυτά που έδωσα για το παιδί μου,ακόμα και αν ήταν για κάτι που το χρησιμοποίησε μόνο μια μέρα.ΔΕΝ σε κρίνω,απλά το βλέπω διαφορετικά.Και θα επιμείνω στο να αφήσουμε τον καθένα να κρίνει από μόνος του αν κάποιες αγορές που αφορούν μωρό είναι πεταμένα λεφτά.

Για τα υπόλοιπα περί πάνας ήταν καλαμπούρι,δεν ήθελα να προκαλέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 3 σε 1 ούτε εγώ το προτίμησα και δεν αισθάνθηκα ότι μου έλειψε. Βέβαια φίλοι μας που πήραν σετ, μας είπαν ότι τους βόλεψε πολύ στην μετακίνηση του νεογέννητου καθώς δεν χρειαζόταν καν να ξυπνήσει προκειμένου να μπει και να βγει στο αυτοκίνητο. Νομίζω ότι έχει να κάνει και με το πώς συνηθίσει ο καθένας. 

Σε ό,τι αφορά το καρότσι, θα πω το εξής. Πήραμε το Inglesina Trilogy το οποίο δεν είναι και από τα πιο βαριά καρότσια της αγοράς (περίπου 12 κιλά μαζί με ύφασμα και ποδόσακο). Την πρώτη χρονιά που ο μικρός ήταν πολύ μικρός(!) μας βόλεψε. Έχει αρκετά μεγάλες ρόδες, ανάρτηση πίσω, και γενικότερα έχει μία καλή συμπεριφορά στα ελληνικά πεζοδρόμια. Όταν όμως το παιδί άρχισε να βαραίνει, άρχισε να γίνεται ενοχλητικό το καρότσι. Long story short, τελικά πήραμε και δεύτερο, ένα Mclaren "μπαστούνι" το οποίο είναι πούπουλο και το Inglesina παροπλίστηκε. 

Γενικά θα συμβούλευα να δείτε λίγο μακροπρόθεσμα χωρίς όμως να κάνετε εκπτώσεις στην άνεση και στην ασφάλεια του παιδιού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...