Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό πατίνι καμικάζι με 110++ km/h στην Κηφισίας


Krepalidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Σήμερα μου ήρθε φλασιά και θυμήθηκα πως το προηγούμενο Σάββατο στην κάθοδο της Κηφισίας προς κέντρο είδα έναν τύπο να τρέχει σαν "φαντομάς". 

Μέρα μεσημέρι οδηγούσε όρθιος (προφανώς ηλεκτρικό πατίνι) με ταχύτητα άνω των 90 χλμ/ώρα το οποίο μάλιστα προσπερνάνε κι άλλαζε λωρίδες σαν τρελό. 

Επιτάχυνα από την γρήγορη λωρίδα έως και 110 χλμ για να  δω από περιέργεια τι στο καλό οδηγούσε αλλά ο τύπος είχε πραγματικά πολλά κιλά ροπή κι άπειρη επιτάχυνση κι εξαφανίστηκε με σλάλομ μεταξύ δεξιάς και μεσαίας λωρίδας.

Ψάχνοντας στο YouTube είδα ότι υπάρχουν όντως πατίνια που πιάνουν επίσημα τα 65 και 75 μιλια και μάλιστα ένα από αυτά πιάνει τα 100(!) αλλά το έχουν περιορίσει από το εργοστάσιο.

Rion 2 Race Edition: 100volt, 24.000Watts, 240amps, 120kms/h

https://youtu.be/ayq-WvHwDsM

 

Γνωρίζοντας από τα ταπεινά σκουτεράκια με 20/25 τελική πως τα χακάρουν για να πιάνουν 40 και 50, δεν μου κάνει εντύπωση πλέον ότι κάποιος έδωσε 6-7 χιλιάδες ευρώ για να πάρει Racing electric scooter για να του κάνει μοντες και να προσπερνάει σαν τον διάολο τους πάντες σαν σταματημένους.

Έχει πετύχει κανείς live κάτι ανάλογο σε Ελλάδα ή εξωτερικό; 

Αν οι Gsxr έχουν την φήμη της "σκοτώστρας" στους ελληνικούς δρόμους, αυτό το πράγμα είναι άγραφο συμβόλαιο με τους οίκους τελετών...

Εν τω μεταξύ όλοι οι reviewers ανάφεραν πόσο τρομακτικό είναι να πηγαίνεις κοντά στην τελική με αυτή την ... ηλεκτρική συσκευή.

Επεξ/σία από Krepalidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

το καλο σε σχεση με αμαξι η με μοτοσυκλετα η πιθανοτητες να πεθανει ......άλλος ειναι μικρες , ο αναβατης θεωρειτε νεκρος απο την ωρα που εχει πιασει τετοιες ταχυτητες σε μη ελεγχομενη πιστα , καθε φορα που επιβιώνει ειναι μια επιτυχια στην κοινότητα των ηλιθίων !     

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ας κάνουν ότι καταλαβαίνουν, εγώ όταν τα βλέπω όπως πάνε τρέμει η καρδιά μου. Δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο επικίνδυνα είναι; δηλαδή τους εμπνέει ασφάλεια όπως η καμπίνα του αυτοκινήτου; Θα βγούνε νόμοι όταν σκοτωθούν κάμποσοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αρα ειναι ενα μηχανακι που εισαι ορθιος... αν ρωτησω "για δε παιρνεις ενα μηχανακι να τελειωνεις" ειμαι ακυρος/λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

αρα ειναι ενα μηχανακι που εισαι ορθιος... αν ρωτησω "για δε παιρνεις ενα μηχανακι να τελειωνεις" ειμαι ακυρος/λαθος?

Δεν χρειαζεσαι διπλωμα, δεν πληρωνεις τελη, δεν πληρωνεις ασφαλεια και δεν πληρωνεις βενζινη.

Το ονειρο ενος τσαμπατζη :P

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν χρειαζεσαι διπλωμα, δεν πληρωνεις τελη, δεν πληρωνεις ασφαλεια και δεν πληρωνεις βενζινη.

Το ονειρο ενος τσαμπατζη :P

Και σύντομα θα επιδοτείται και όλας...

Βλέπω να πολλαπλασιάζονται λίαν συντόμως!

Το ερώτημα είναι χωρίς πινακίδες και ασφάλεια αν εμπλακούν σε τροχαίο πως βγάζεις άκρη...

Όπως με έναν ποδηλάτη θα μου πείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Και σύντομα θα επιδοτείται και όλας...

Βλέπω να πολλαπλασιάζονται λίαν συντόμως!

Το ερώτημα είναι χωρίς πινακίδες και ασφάλεια αν εμπλακούν σε τροχαίο πως βγάζεις άκρη...

Όπως με έναν ποδηλάτη θα μου πείς!

Εμενα δεν με ενοχλουν τα πατινια οταν ειναι μεσα σε στενα η σε πεζοδρομους (και φυσικα πανε σιγα), οταν τα βλεπεις σε κεντρικους δρομους (προχθες ειδα εναν και στον Κηφισσο) ε εκει παραπαει. Ειχαμε τον καθε π@π@ριδι πανω σε μηχανακι να λεει πρεπει να με προσεχουν τα αυτοκινητα γιατι εγω ειμαι ανευθυνος και κανω ζιγκ ζαγκ, παραβιαζω τον ερυθρο σηματοδοτη, παω αναποδα στα στοπ και χιλια δυο (και χωρις κρανος), ειχαμε τα ποδηλατα που πανω κατω κανουν τα ιδια, τωρα θα εχουμε και τα πατινια.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 9
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο να στο λένε κι άλλο να το βλέπεις. Το πατίνι του τρόμου...

Είναι σα να πατούσε σε αλουμινένια μπανανοφλουδα και γλιστράνε ανάμεσα στα αμάξια που κινούνταν μεταξύ 80 και 140χλμ/ώρα. 

Οι δοκιμαστές πιλότοι έχουν απείρως μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης από τους οδηγούς τέτοιων racing πατινιών που στην ουσία υπάρχουν για κόντρες κι επίδειξη ακόμη και για χώρες με υποδομές ποδηλατοδρόμων.

Πρακτικά όσοι οδηγούν τέτοιες συσκευές ανταγωνιστικά και με τέτοιες 100+ ταχύτητες αφήνουν την ζωή τους στα χέρια και τα αντανακλαστικά των άλλων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Krepalidis είπε

Άλλο να στο λένε κι άλλο να το βλέπεις. Το πατίνι του τρόμου...

Είναι σα να πατούσε σε αλουμινένια μπανανοφλουδα και γλιστράνε ανάμεσα στα αμάξια που κινούνταν μεταξύ 80 και 140χλμ/ώρα. 

Οι δοκιμαστές πιλότοι έχουν απείρως μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης από τους οδηγούς τέτοιων racing πατινιών που στην ουσία υπάρχουν για κόντρες κι επίδειξη ακόμη και για χώρες με υποδομές ποδηλατοδρόμων.

Πρακτικά όσοι οδηγούν τέτοιες συσκευές ανταγωνιστικά και με τέτοιες 100+ ταχύτητες αφήνουν την ζωή τους στα χέρια και τα αντανακλαστικά των άλλων.

Όπως και ο οδηγοί μοτοσυκλετών που πάνε με 200+ km/h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά , αλλά ανάμεσα στις 2 αυτές κάστες , ο ενας εχει το κατέβασμα και φρένα με μπουκάλες τέρατα μαζι με abs πλεον ενω ο αλλος το κρέας μονο που καλύπτει τα ζωτικά όργανα και τα κόκκαλα .

Και ξανα λεω εαν ηταν καποιος να μου την ρίξει με τέτοιες ταχύτητες θα ήθελα σίγουρα να ειχε το πατίνι!!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...