Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό πατίνι καμικάζι με 110++ km/h στην Κηφισίας


Krepalidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Quoted for emphasis.

Όχι φίλε μου, δεν θα σεβαστώ κάποιον που πρώτα αυτός δεν σέβεται τον εαυτό του!

Επίσης είναι λάθος ο τίτλος.

Καμία σχέση οι γιαπωνέζοι καμικάζι που θυσιάζονταν για την πατρίδα (έστω και με την απειλή των ανωτέρων τους) από fashion victim που θέλουν να κάνουν φιγούρα.

Δεν έχω καμία διάθεση να περιφρόνησω τους ένδοξους καμικάζι.

Γνωρίζουμε όμως ότι πλέον η λέξη έχει παρει άλλο νόημα και μεταφορικά σημαίνει αυτόν που επίτηδες ή από απερισκεψία οδηγάει με μεγάλη ταχύτητα και αντίστοιχα μεγάλο κίνδυνο της δικής του ζωής και των άλλων.

Περιττό να πω πως ο εν λόγω δεν φορούσε καν κράνος. Όχι ότι θα άλλαζε η κατάληξη του σε περίπτωση πτώσης/σύγκρουσης...

Ο τυπάκος ζει (προσωρινά) το όνειρο του: ότι πάει γρήγορα, αθόρυβα και οικονομικά στον προορισμό του, ότι κοντραρει για πλάκα τους πάντες κι όλοι τον κοιτάνε με ανοιχτό το στόμα. Στανταρακι ότι θα κοκορεύεται σε παρέα, φίλους , γνωστούς για τα επιτεύγματα του.

Το θέμα είναι να τον προλάβει η αστυνομία προτού πάρει άλλους στον λαιμό του. Εννοώ αυτούς που θα φρενάρουν, κάνουν ελιγμό για να προστατευτούν ή να τον προστατέψουν από κάποια ταρζανιά του κι ενδέχεται να κινδυνεψουνε και οι ίδιοι. Αν καρφωθεί μόνος του λόγω μιας μικρής πέτρας ή λαακουβας στις μπάρεςζ δεν θα ξαφνιάσει κανένα.

Επεξ/σία από Krepalidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν τελειωσατε με τις κακιες που γραφετε,μπορει να μας πει καποιος τι προβλεπεται για αυτους τους καθυστερημενους,σε περιπτωση ατυχηματος;

Εγω λογω δουλειας ειμαι συνεχεια πανω στο μηχανακι,και στην Καλαματα εχουν αρχισει και αυξανονται επικινδυνα αυτοι οι ηλιθιοι,ειναι θεμα χρονο να μπει καποιος κατω απο κανα καπω,και θα ηθελα να ξερω τι γινεται εκει.

Με τη μ@λ@κι@ που τους δερνει,και με την ευνοια που εχουν καθως παλι θα θεωρηθουν πεζοι,ανετα θα προσπαθησει καποιος να γυρισει το φταιξιμο σε αλλον,ασχετα οτι μπορει να περασε και με κοκκινο,η να παραβιασε καποιο στοπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Σοβαρολογεις τωρα; Εχω ΕΓΩ υποχρεωση να προσεχω καποιον ο οποιος δεν κανει το παραμικρο για να προσεξει τον εαυτο του; Προχθες παω να βγω απο Κηφισσο στο νεο κομματι που εχουν φτιαξει στον φαληρο και επειδη ηθελα να βγω Συγγρου κοιταω καθρευτη, τα επομενα αυτοκινητα 50 μετρα το ενα, 100 μετρα το αλλο πισω, οκ βαζω φλας, παταω το γκαζι και ξαφνικα ακουω ενα ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ...Λεω τι εγινε ρε παιδια, ε μηχανακιας με την γκομενα καβαλα (κανεις κρανος, κανεις τζακετ) ειχε κανει ζιγκ ζαγκ, ειχε προσπερασει και τα 2 αυτοκινητα και ερχοταν μαμιωντας.
Φανταζομαι καταλαβαινεις με ποσα πηγαινε ετσι; Αυτον τον τυπο γιατι να τον σεβαστω; Και δεν ειναι μονο οτι εκανε ζιγκ ζαγκ και χωθηκε αναμεσα σε 2 αυτοκινητα τουλαχιστον, δεν ειναι οτι πηγαινε τουλαχιστον με 120, δεν ειναι οτι δεν φορουσε κρανος και τζακετ, ειναι οτι ειχε το θρασσος να πατησει την κορνα. Ε οχι αυτον τον τυπο αν τον χτυπουσα δεν θα με ενοχλουσε στο ελαχιστο. Το μονο που με στεναχωρει ειναι η καθε χαζη κοπελα που ανεβαινει δικαβαλο και ρισκαρει την ζωη της με τον καθε π@π@ριδι.

ΥΓ: Αλλη μια φορα Εθνικη ενας με street (μαλλον CBR) παει και χωνεται με 100+ αναμεσα στο διαζωμα και σε ενα τζιπ (δεν ξερω το γιατι). Το τζιπ λογικο ηταν δεν τον ειδε (οταν εισαι τερμα αριστερα δεν περιμενεις καποιον να περασει αναμεσα σε σενα και στο διαχωριστικο) και ως λογικο δεν πηγαινε εντελως ευθεια (δηλαδη εκανε ενα τικ αριστερα). Ε αντι να μην πει τιποτα ο τυπας του εσπασε τον καθρευτη με μπουνια. Αγιο ειχε, εγω στην θεση αυτου που οδηγουσε το τζιπ θα εκανα ΟΥΠΣ, αριστερα το τιμονι και θα τον ειχα κανει ενα με το διαζωμα (και πιστεψε με ΚΑΝΕΙΣ δεν θα μου ελεγε το παραμικρο - και να ελεγαν θα ελεγα απλα πως τρομαξα και εκανα αριστερα).

Η Γιαγια με το Εγγονι της ηταν αποδεδειγμενα πανω στο πεζοδρομιο οταν τους πηρε σβαρνα ο BMWδακιας παντως.

Δεν αντιλέγω σε αυτό  που μου λες...Αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι συν πλειοψηφία των περιπτώσεων η μακακια έχει γίνει από τον πεζό....και πέφτουν όλοι επάνω να σε φάνε με ψευδομαρτυρες μπας και βγάλουν κάνα φράγκο αυτή είναι η νοοτροπία πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Salvation81 είπε

...εγω στην θεση αυτου που οδηγουσε το τζιπ θα εκανα ΟΥΠΣ, αριστερα το τιμονι και θα τον ειχα κανει ενα με το διαζωμα...

Μόνο και μόνο για την παραπάνω φράση - ακόμα κι αν σε όλα τα υπόλοιπα είχες δίκιο, χρειάζεσαι όλους τους ψυχιάτρους τού σύμπαντος και άμεσα...

...επειδή ο άλλος είναι βλάκας, ανεύθυνος, ακόμα και επικίνδυνος, εγώ θα τον ...σκοτώσω! Τι ψυχίατροι και μαλακίες...κατευθείαν για τα σίδερα και με λουριά στα μανίκια είναι η περίπτωσή σου.

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Εαν τελειωσατε με τις κακιες που γραφετε,

 

 

4 ώρες πριν, StamTheMan είπε

τι προβλεπεται για αυτους τους καθυστερημενους,σε περιπτωση ατυχηματος;

 

4 ώρες πριν, StamTheMan είπε

 αυξανονται επικινδυνα αυτοι οι ηλιθιοι,

 

4 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Με τη μ@λ@κι@ που τους δερνει

 

Ξεχυλιζει καλοσύνη και σεβασμό προς το συνάνθρωπο το ποστ σου 😜

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2020 στις 11:57 ΜΜ, Salvation81 είπε

Δεν χρειαζεσαι διπλωμα, δεν πληρωνεις τελη, δεν πληρωνεις ασφαλεια και δεν πληρωνεις βενζινη.

Το ονειρο ενος τσαμπατζη :P

Εσείς που πληρώνετε όμως είστε δημόσιος κίνδυνος για πεζούς και μη 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Εαν τελειωσατε με τις κακιες που γραφετε,μπορει να μας πει καποιος τι προβλεπεται για αυτους τους καθυστερημενους,σε περιπτωση ατυχηματος;

Εγω λογω δουλειας ειμαι συνεχεια πανω στο μηχανακι,και στην Καλαματα εχουν αρχισει και αυξανονται επικινδυνα αυτοι οι ηλιθιοι,ειναι θεμα χρονο να μπει καποιος κατω απο κανα καπω,και θα ηθελα να ξερω τι γινεται εκει.

Με τη μ@λ@κι@ που τους δερνει,και με την ευνοια που εχουν καθως παλι θα θεωρηθουν πεζοι,ανετα θα προσπαθησει καποιος να γυρισει το φταιξιμο σε αλλον,ασχετα οτι μπορει να περασε και με κοκκινο,η να παραβιασε καποιο στοπ.

Άμα γίνει κάτι σε δυστύχημα, θα είναι θέμα χρόνου να αλλάξουν οι νόμοι και σίγουρα για το ποιος θα θεωρείται πεζός θα είναι πολύ συγκεκριμένο. Αλλά μετά θα φταίει το κράτος άμα θα χρειάζεται άδεια και ασφάλεια μέχρι και το ποδήλατο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για να καταλαβω, ολο το thread δημιουργηθηκε με βαση την θεωρια οτι υπάρχει ηλεκτρικο πατινι που τρεχει με 110 χλμ/ωρα δτην ΚΗΦΙΣΙΑΣ (!!!) που εχει φαναρια καθε 500 μετρα, προσπερνουσε με ζικ ζακ αυτοκινητα και ολα αυτα με πατινι σε δρόμο που στο 80% της αποστασης που καλυπτει ειναι γεματο τρυπες ή με ανώμαλο οδοστρωμα??

Και τον ειδαν και 2 συμφορουμιτες? Χμμμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

άδεια και ασφάλεια μέχρι και το ποδήλατο.

Κι   ομως   υπαρχει   νομοθετικο   πλαισιο   για   τα   ποδηλατα   που   επιβαλλει   αδεια   και   αριθμο   κυκλοφοριας   αλλα   εχει   ατονισει   δεκαετιες   τωρα.

Το   ειχα   ψαξει   πριν   καμμια   30αρια   χρονια   οταν  εβλεπα   ποδηλατα   με   μεγαλουσ   ανθρωπους   στην  τριπολη.

 

Εδω   να   πω   οτι   δεν  θεωρειτε   οχημα   για   δρομο   οτι   εχει   2  η  4   τροχους   διαφορετικα   θα   κυκλοφορουσαμε   με   καροτσακια   σουπερ   μαρκετ  και   εναν  πυροσβεστηρα   στην  μασχαλη....😀

https://www.youtube.com/watch?v=3k_TagfAJFY

ΥΓ.Οσο   και  να   ακουγεται   περιεργο   τα   πατινια   δεν  υπαγονται   στον  ΚΟΚ   οποτε   κοκκινα   φαναρια,  στοπ  κλπ   τα   ξεχναμε   απλα....

Επεξ/σία από tigergreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω πληροφορίες για την προσπάθεια του κράτους να ρυθμίσει τον κ.ο.κ. για να περιορίσει και να φτιάξει ένα πλαίσιο νόμων και κανόνων για το συγκεκριμένο όχημα και την κυκλοφορία του στην ελληνική επικράτεια.

https://www.ethnos.gr/ellada/38198_ilektrika-patinia-ston-dromo-toy-kok-sima-krani-tsoyhtera-prostima

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gamer73 είπε

Εσείς που πληρώνετε όμως είστε δημόσιος κίνδυνος για πεζούς και μη 

"ΚΑΘΕΙΣ  ΕΦ  Ω   ΕΤΑΧΘΗ"

Τα  πεζοδρομια   για   τους   πεζους   και  η  ασφαλτος  για   τα   διτροχα/τετρατροχα   και   ληξις...

Οποιος   μπαινει   στα   οικοπεδα   του   αλλου   παρανομει....

Οσο   κι  αν   ακουγεται   περιεργο   τα   αυτοκινητα   εχουν   τις   λιγοτερες   παραβασεις   σ  αυτο.

Προκαλω   τον  οποιοδηποτε   να   διασχισει   εναν  μεγαλο   δρομο    και  να    καταγραψει   τις   παραβασεις   πεζων, διτροχων  και  τετρατροχων.

Μαντεψτε....

Απλα   μας   εχει  γινει   βιωμα   το  συγχωροχαρτι   σε   πασα   καθημερινη   παπαντζα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2020 στις 9:36 ΜΜ, Krepalidis είπε

Καλησπέρα.

Σήμερα μου ήρθε φλασιά και θυμήθηκα πως το προηγούμενο Σάββατο στην κάθοδο της Κηφισίας προς κέντρο είδα έναν τύπο να τρέχει σαν "φαντομάς". 

Μέρα μεσημέρι οδηγούσε όρθιος (προφανώς ηλεκτρικό πατίνι) με ταχύτητα άνω των 90 χλμ/ώρα το οποίο μάλιστα προσπερνάνε κι άλλαζε λωρίδες σαν τρελό. 

Επιτάχυνα από την γρήγορη λωρίδα έως και 110 χλμ για να  δω από περιέργεια τι στο καλό οδηγούσε αλλά ο τύπος είχε πραγματικά πολλά κιλά ροπή κι άπειρη επιτάχυνση κι εξαφανίστηκε με σλάλομ μεταξύ δεξιάς και μεσαίας λωρίδας.

Ψάχνοντας στο YouTube είδα ότι υπάρχουν όντως πατίνια που πιάνουν επίσημα τα 65 και 75 μιλια και μάλιστα ένα από αυτά πιάνει τα 100(!) αλλά το έχουν περιορίσει από το εργοστάσιο.

Rion 2 Race Edition: 100volt, 24.000Watts, 240amps, 120kms/h

https://youtu.be/ayq-WvHwDsM

Γνωρίζοντας από τα ταπεινά σκουτεράκια με 20/25 τελική πως τα χακάρουν για να πιάνουν 40 και 50, δεν μου κάνει εντύπωση πλέον ότι κάποιος έδωσε 6-7 χιλιάδες ευρώ για να πάρει Racing electric scooter για να του κάνει μοντες και να προσπερνάει σαν τον διάολο τους πάντες σαν σταματημένους.

Έχει πετύχει κανείς live κάτι ανάλογο σε Ελλάδα ή εξωτερικό; 

Αν οι Gsxr έχουν την φήμη της "σκοτώστρας" στους ελληνικούς δρόμους, αυτό το πράγμα είναι άγραφο συμβόλαιο με τους οίκους τελετών...

Εν τω μεταξύ όλοι οι reviewers ανάφεραν πόσο τρομακτικό είναι να πηγαίνεις κοντά στην τελική με αυτή την ... ηλεκτρική συσκευή.

εχω πετύχει εναν τέτοιο χαζο με πατινι στο νεκροτομείο ...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμεις οι πιο παλιοί αυτόν το Φαντομά ξέρουμε. Τις ταινίες με τον λουι ντε φίνες.  

Στο θέμα μας τωρα πως κάνετε ετσι ρε σείς. Ένα παλαβό είναι . Θέμα χρόνου είναι να φάει τα μούτρα του η να τον φάει κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, deesnider said:

Μόνο και μόνο για την παραπάνω φράση - ακόμα κι αν σε όλα τα υπόλοιπα είχες δίκιο, χρειάζεσαι όλους τους ψυχιάτρους τού σύμπαντος και άμεσα...

...επειδή ο άλλος είναι βλάκας, ανεύθυνος, ακόμα και επικίνδυνος, εγώ θα τον ...σκοτώσω! Τι ψυχίατροι και μαλακίες...κατευθείαν για τα σίδερα και με λουριά στα μανίκια είναι η περίπτωσή σου.

Αφενος δεν σκοτωνεις καποιον με το να τον κολησεις στο διαζωμα, η μηχανη (ποσο μαλλον μια CBR) δεν ειναι φτιαγμενη απο χαρτονι. Απλα του κανεις την μηχανη ενα μαυρο χαλι σε σημειο που κατα 99% δεν μπορει να φτιαχτει. Επισης ναι ισως του σπασεις και κανα ποδι αν και λιγο δυσκολο γιατι προστατευονται απο τους "μυς" τις μηχανης μια χαρα. Βεβαια δεν καταλαβαινω προς τι η εκπληξη. Οταν ο τυπας παει να χωθει αναμεσα στις μπαρες του διαζωματος και σε ενα αυτοκινητο ειναι τοσο στην σφαιρα της φαντασιας το αυτοκινητο να τον κολησει στις μπαρες; Μαλλον οδηγαω αλλου και σε αλλους δρομους τοσα χρονια αν ναι.

3 hours ago, zx1234r said:

Παραθέτω πληροφορίες για την προσπάθεια του κράτους να ρυθμίσει τον κ.ο.κ. για να περιορίσει και να φτιάξει ένα πλαίσιο νόμων και κανόνων για το συγκεκριμένο όχημα και την κυκλοφορία του στην ελληνική επικράτεια.

https://www.ethnos.gr/ellada/38198_ilektrika-patinia-ston-dromo-toy-kok-sima-krani-tsoyhtera-prostima

 

Οταν θα αρχισω να δινω την παραμικρη δεκαρα για το τι σκεφτεται ο καθένας για μένα σε δημοσια φορουμ/φορα τοτε θα ειμαι σιγουρος να σε ενημερωσω. Προφανως βεβαια εχεις μηχανη και γιαυτο τα παιρνεις ολα τοσο προσωπικα. Δεκαρα δεν δινω και για αυτο, αν κανεις καφριλες στον δρομο να εισαι ετοιμος για ολα. Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σε προσεχει, δεν εισαι ο μπαμπας του, δεν εισαι ο γκομενος του, δεν τους εισαι τιποτα. Πρεπει να προσεχεις τον εαυτο σου, αν δεν μπορεις τοτε το αφηνεις το ρημαδι και οδηγας αυτοκινητο, δεν εισαι μωρο θεωρω, καποια πραγματα ειναι αυτονοητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...