Προς το περιεχόμενο

Passenger Locator Form (PLF) και πτήση εξωτερικού


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πετάω από Φρανκφούρτη για Ελ. Βενιζέλος και συμπλήρωσα τα απαραίτητα στοιχεία για το Passenger Locator Form (PLF). Το θέμα μου είναι ότι πετάω στις 21:00 (22/07) και φτάνω Αθήνα στη 1:00 (δηλ. 23/07). Έβαλα Date of arrival 23/07. Λέτε να έχω πρόβλημα στο Ελ. Βενιζέλος;

Το site αναφέρει: 

  • Travelers will receive a confirmation email upon submission of the PLF.
  • Travelers will receive the PLF with their unique Quick Response (QR) code on the day of their scheduled arrival in Greece (at midnight) and will be notified via email (the QR code will be provided in a link in the confirmation email).
  • Travelers boarding or embarking on the previous day of the arrival will be allowed to do so upon showing the confirmation email, since they will receive their QR code during their flight or voyage.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, skoulas said:

Οπότε αυτό σημαίνει ότι το δικό μου Barcode θα έρθει όταν ανοίξω το κινητό μετά την προσγείωση στο Ελ. Βενιζέλος. Σωστά;

πιο πριν ερχεται. ταξιδεψα σημερα το πρωι και το ελαβα απο το βραδυ σιγουρα. και ακομα και να μη  εχει ερθει δειχνεις την αιτηση με το barcode που εχει βγει κατι τετοιο. στο αναφερει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, poulinos said:

πιο πριν ερχεται. ταξιδεψα σημερα το πρωι και το ελαβα απο το βραδυ σιγουρα. και ακομα και να μη  εχει ερθει δειχνεις την αιτηση με το barcode που εχει βγει κατι τετοιο. στο αναφερει. 

Έχω την εντύπωση οτι άλλαξε η νομοθεσια και δεν περνάς(βασικά πληρώνεις 500Ε πρόστιμο και γυρνάς πίσω) αν έχεις κάνει την αίτηση και δεν σου έχει έρθει το barcode. Συνήθως είναι εξυπηρετικοί και αν έχεις κάνει αίτηση απλά ψάχνετε το barcode το σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Έχω την εντύπωση οτι άλλαξε η νομοθεσια και δεν περνάς(βασικά πληρώνεις 500Ε πρόστιμο και γυρνάς πίσω) αν έχεις κάνει την αίτηση και δεν σου έχει έρθει το barcode. Συνήθως είναι εξυπηρετικοί και αν έχεις κάνει αίτηση απλά ψάχνετε το barcode το σωστό.

Δείχνεις το email επιβεβαίωσης που σου έχει έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ukforthemoment said:

Δείχνεις το email επιβεβαίωσης που σου έχει έρθει.

Με το email επιβεβαίωσης απλά γλύτωνες το πρόστιμο των 500 Ευρώ. Πλέον επιμένουν στον κωδικό του PLF, αλλιώς 500 Ευρώ και πίσω. Έγιναν λίγο πιο αυστηρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως γνωριζετε εαν για μια τετραμελή οικογένεια με 2 ανήλικα παιδιά πρέπει να συμπληρωθούν  4 φόρμες;

Επεξ/σία από alipkok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσες μέρες πριν την άφιξη πρέπει να συμπληρωθεί;

Και συνήθως πόση ώρα θέλει για να έρθει το barcode;

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mary είπε

Πόσες μέρες πριν την άφιξη πρέπει να συμπληρωθεί;

Και συνήθως πόση ώρα θέλει για να έρθει το barcode;

24 ωρες πριν την πτήση και to barcode  έρχεται τα μεσάνυχτα πριν την πτήση

 

Απο ότι λένε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mary είπε

Πόσες μέρες πριν την άφιξη πρέπει να συμπληρωθεί;

Και συνήθως πόση ώρα θέλει για να έρθει το barcode;

Εμένα στο email που μου ήρθε απο την αεροπορική (Wizz Air) έλεγε τουλάχιστον 48 ώρες πριν την πτήση. Πετάω στις 21-7 και το email με το barcode ήρθε στις 21-07 00.01 όπως και έλεγε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, alxandros_gr said:

Εμένα στο email που μου ήρθε απο την αεροπορική (Wizz Air) έλεγε τουλάχιστον 48 ώρες πριν την πτήση. Πετάω στις 21-7 και το email με το barcode ήρθε στις 21-07 00.01 όπως και έλεγε.

ηταν 48 και πλεον εχει γινει 24.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, alxandros_gr είπε

Εμένα στο email που μου ήρθε απο την αεροπορική (Wizz Air) έλεγε τουλάχιστον 48 ώρες πριν την πτήση. Πετάω στις 21-7 και το email με το barcode ήρθε στις 21-07 00.01 όπως και έλεγε.

Εγώ πετάω 22/07 (21:00) αλλά φτάνω 23/07 (1:00). Ελπίζω να μην γίνει καμιά στραβή...

Αυτό που με μπερδεύει είναι:

If travel departure begins prior to the day of arrival, travelers are allowed to board after showing the confirmation email (and not necessarily the QR code which is scheduled to arrive during their trip).

τι σχέση έχει η επιβίβαση; Θα το ζητήσουν και τότε ή μόνο κατά την αποβίβαση είναι απαραίτητο;

Επεξ/σία από skoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skoulas είπε

Εγώ πετάω 22/07 (21:00) αλλά φτάνω 23/07 (1:00). Ελπίζω να μην γίνει καμιά στραβή...

Αυτό που με μπερδεύει είναι:

If travel departure begins prior to the day of arrival, travelers are allowed to board after showing the confirmation email (and not necessarily the QR code which is scheduled to arrive during their trip).

τι σχέση έχει η επιβίβαση; Θα το ζητήσουν και τότε ή μόνο κατά την αποβίβαση είναι απαραίτητο;

Ναι ,μπορεί η αεροπορική να σου αρνηθεί την επιβίβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει ήδη να αναπολώ την εβδομάδα πριν το lockdown...Τότε που συμπληρώναμε τα χαρτιά στην διάρκεια της πτήσης...Πρώτη φορά έγραφα "διαγώνισμα on air"'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...