Προς το περιεχόμενο

Passenger Locator Form (PLF) και πτήση εξωτερικού


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, spyroskonst είπε

Γιατί λέτε συμπλήρωση 24 ώρες πριν?

Πετάω για Ελλάδα τέλος του μήνα, και το ελληνικο site με άφησε να κάνω την αίτηση χωρίς πρόβλημα.

Λέτε να θεωρείται άκυρο επειδή την έκανα πολύ νωρίς?

Σε λιγότερο απο 24 ωρες πριν την πτήση δεν σε αφήνει να το συμπληρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, spyroskonst είπε

Τι να πω. Πριν μια βδομάδα το έκανα, και έλαβα κανονικά email επιβεβαίωσης με όλα τα στοιχεία καταχώρησης και το αποδεικτικό λινκ.

Πάντως θα το κάνω μια μέρα πριν επίσης, για παν ενδεχόμενο αφου είναι έτσι η επίσημη οδηγία.

Ελαβες τον κωδικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ελαβες τον κωδικό;

Αν εννοείς το QR CODE, όχι. 

Μόλις έλεγξα πάλι το λινκ όμως, με όλα τα στοιχεία μου, αναφέροντας ότι θα μου στείλει τον κωδικό την ημέρα άφιξης στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω γιατι εχω να ταξιδεψω στην Ολλανδια για μερικες μερες την αλλη εβδομαδα. Οταν φευγεις χρειαζεται να συμπληρωσεις καποια φορμα? Μονο οταν γυριζεις? Ειναι απαραιτητο αυτο για Ελληνες πολιτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gbras είπε

Να ρωτησω και εγω γιατι εχω να ταξιδεψω στην Ολλανδια για μερικες μερες την αλλη εβδομαδα. Οταν φευγεις χρειαζεται να συμπληρωσεις καποια φορμα? Μονο οταν γυριζεις? Ειναι απαραιτητο αυτο για Ελληνες πολιτες?

Πρέπει να δεις αν η Ολλανδία έχει κάποιο PLF να συμπληρώσεις, λογικά θα σου έρθει ειδοποίηση και από την αεροπορική, για το Βέλγιο πχ χρειάζεται PLF.

Όταν επιστρέψεις στην Ελλάδα θα πρέπει να συμπληρώσεις το PLF που ζητούν οι ελληνικές αρχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gbras είπε

Να ρωτησω και εγω γιατι εχω να ταξιδεψω στην Ολλανδια για μερικες μερες την αλλη εβδομαδα. Οταν φευγεις χρειαζεται να συμπληρωσεις καποια φορμα? Μονο οταν γυριζεις? Ειναι απαραιτητο αυτο για Ελληνες πολιτες?

https://www.government.nl/documents/publications/2020/07/07/information-for-passengers-flying-to-and-from-the-netherlands

Ρίξε μια ματιά τι λεει.Ελλάδα για να έρθεις πρέπει να κάνεις το τεστ 72 ωρες πριν πετάξεις.Και το PLF.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

https://www.government.nl/documents/publications/2020/07/07/information-for-passengers-flying-to-and-from-the-netherlands

Ρίξε μια ματιά τι λεει.Ελλάδα για να έρθεις πρέπει να κάνεις το τεστ 72 ωρες πριν πετάξεις.Και το PLF.

 Ναι αυτο εχω διαβασει και εγω. Απλα ηθελα μια επιβεβαιωση. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gbras είπε

Να ρωτησω και εγω γιατι εχω να ταξιδεψω στην Ολλανδια για μερικες μερες την αλλη εβδομαδα. Οταν φευγεις χρειαζεται να συμπληρωσεις καποια φορμα? Μονο οταν γυριζεις? Ειναι απαραιτητο αυτο για Ελληνες πολιτες?

Εδώ έχει λεπτομέρειες για την κατάσταση σε όλα τα κράτη της Ε.Ε.

Για να πας Ολλανδία πρέπει να συμπληρώσεις αυτό το έγγραφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, coolnetgr είπε

Εδώ έχει λεπτομέρειες για την κατάσταση σε όλα τα κράτη της Ε.Ε.

Για να πας Ολλανδία πρέπει να συμπληρώσεις αυτό το έγγραφο.

Λογικα το δινουν στο αεροδρομιο αυτο αλλα καλυτερα να το εχω απο πριν. Σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, gbras είπε

Λογικα το δινουν στο αεροδρομιο αυτο αλλα καλυτερα να το εχω απο πριν. Σε ευχαριστω.

Το εκτυπώνεις και το συμπληρώνεις από το σπίτι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μονο νουμερο ελεγχουν, με ζυγο περνας χωρις ελεγχο.

Οσο για το αν χρειαζεσαι να συμπληρωσεις κατι φευγοντας απο την Ελλαδα, αυτο εξαρταται απτην χωρα που πηγαινεις και οχι απο την Ελλαδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη σελίδα της aegean:

"Όλοι οι επιβάτες που έρχονται με πτήση από Ρουμανία, Βουλγαρία, Μάλτα, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Σουηδία (από τις 17/08), Τσεχία (από τις 17/08), Ισπανία (από τις 17/08), Ολλανδία (από τις 17/08), Βέλγιο (από τις 17/08), Αλβανία (από τις 17/08) και Νότια Μακεδονία (από τις 17/08) είναι υποχρεωμένοι εκτός από την συμπλήρωση του PLF να φέρουν και αρνητικό τεστ COVID-19 το οποίο θα έχουν πραγματοποιήσει κατά τις τελευταίες 72 ώρες πριν από την πτήση αναχώρησης. Τα παιδιά κάτω των 10 ετών δεν υποχρεούνται να έχουν πραγματοποιήσει το τεστ."

 

Επιστρέφω από Τσεχία στην Αθήνα στις 17/08  και τώρα ζητάνε εκτός από το PLF και test PCR...Το οποίο στο αεροδρόμιο της Πράγας κοστίζει 65 euro..Περαστικά μου! 

Επεξ/σία από nbtz89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nbtz89 είπε

Από τη σελίδα της aegean:

"Όλοι οι επιβάτες που έρχονται με πτήση από Ρουμανία, Βουλγαρία, Μάλτα, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Σουηδία (από τις 17/08), Τσεχία (από τις 17/08), Ισπανία (από τις 17/08), Ολλανδία (από τις 17/08), Βέλγιο (από τις 17/08), Αλβανία (από τις 17/08) και Νότια Μακεδονία (από τις 17/08) είναι υποχρεωμένοι εκτός από την συμπλήρωση του PLF να φέρουν και αρνητικό τεστ COVID-19 το οποίο θα έχουν πραγματοποιήσει κατά τις τελευταίες 72 ώρες πριν από την πτήση αναχώρησης. Τα παιδιά κάτω των 10 ετών δεν υποχρεούνται να έχουν πραγματοποιήσει το τεστ."

Επιστρέφω από Τσεχία στην Αθήνα στις 17/08  και τώρα ζητάνε εκτός από το PLF και test PCR...Το οποίο στο αεροδρόμιο της Πράγας κοστίζει 65 euro..Περαστικά μου! 

Τυχερός μέσα στην ατυχία σου,σκέψου να έπρεπε να ψάχνεις εργαστηριο να κάνεις το τεστ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...