Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi παρουσιάζει το Mi TV stick για μετατροπή της τηλεόρασης σε Android TV


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, imvrios είπε

edit: επίσης, λόγω του νέου monitor, το υφιστάμενο 34'' της Xiaomi παίζει πλεόν στα ~375€ με αποστολή και από Κίνα και από Ευρώπη κατά καιρούς. 


Είσαι σίγουρος ότι είναι νέο monitor και όχι αυτό που υπάρχει ήδη; Γιατί τα χαρακτηριστικά είναι ακριβώς τα ίδια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superuser είπε

Το fire stick

1gen αργεί πλέον

Το fire stick 4K

2gen πάει μπάλα

Ναι ρε συ, και εγώ στο 2nd gen αναφέρομαι. Το 1gen δεν κυκλοφορεί πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To amazon firestick 4k πάει σφαίρα λόγω αναβαθμισμένου επεξεργαστή σε σχέση με το απλό και με τα παλιότερα, παρότι έχει 1GB ram. Άλλα όπου να ναι θα βγάλει καινούριο η amazon, οποίος δε βιάζεται ας περιμένει λίγους μήνες. Αν κάποιος θέλει να φορτώνει αρχεία από σκληρό δίσκο κοιτάει άλλου και όχι σε firestick. Π.χ. xiaomi mibox s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως δεν έχει αναφερθεί από κανέναν μέχρι τώρα το Google Chromecast. Μπορείς άνετα να το βρεις αυτή τη στιγμή που μιλάμε στα 40€ στο ebay.co.uk τελική τιμή με τα μεταφορικά μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, metalmike είπε


Είσαι σίγουρος ότι είναι νέο monitor και όχι αυτό που υπάρχει ήδη; Γιατί τα χαρακτηριστικά είναι ακριβώς τα ίδια.
 

Ε τότε τι νέο ανακοίνωσαν; Το 34'' το υφιστάμενο το ξέρω από πέρυσι και το λιγουρευόμουν σε μια τιμή 300€. Χωρίς ποτέ το Banggood να κάνει το όνειρο μου πραγματικότητα.

3 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Καλώδιο ή τροφοδοτικό; Usb ή fixed σε τροφοδοτικό;

Δες το παρακάτω unboxing του ενός λεπτού. USB και το τροφοδοτικό πρόσθετο (υποθέτω γιατί μπορεί να μπορείς να το τροφοδοτήσεις και με power bank):

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Απορώ πως δεν έχει αναφερθεί από κανέναν μέχρι τώρα το Google Chromecast. Μπορείς άνετα να το βρεις αυτή τη στιγμή που μιλάμε στα 40€ στο ebay.co.uk τελική τιμή με τα μεταφορικά μέσα.

Το Chromecast είναι συσκευή mirroring 

Δεν παίρνει εφαρμογές απλά του δίνεις πηγή για να στριμαρει και δεν υποστηρίζει όλους τους τύπους αρχείων

Τα stick και tv box είναι αυτόνομες συσκευές με μνήμη και λειτουργικό και χειριστήριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Superuser είπε

Το Chromecast είναι συσκευή mirroring 

Δεν παίρνει εφαρμογές απλά του δίνεις πηγή για να στριμαρει και δεν υποστηρίζει όλους τους τύπους αρχείων

Τα stick και tv box είναι αυτόνομες συσκευές με μνήμη και λειτουργικό και χειριστήριο

Το γνωρίζω αυτό, αλλά και οι περισσότερες smart τηλεοράσεις τεχνολογία mirroring έχουν ενσωματωμένη, οπότε για το 90% των χρηστών νομίζω είναι υπεραρκετό. Το ανέφερα πιο πολύ ως εναλλακτική για κάποιον που θέλει μια κομψότερη εμφανισιακά λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Στο εσωτερικό βρίσκεται ένας τετραπύρηνος επεξεργαστής Cortex A53, διαθέτει 1GB μνήμη RAM, 8GB

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Σε όσους συγκρίνουν spec και δεκάευρα... γιατί δεν χρησιμοποιείται απλά το κινητό σας να τελειώνετε χωρίς κανένα επιπλέον έξοδο φορτώνει ότι app φορτόνουν και αυτά τα androidbox και στέλνετε την οθόνη του κινητού στην τηλεόραση μέσω wifi εναλλακτικά πολλά συνδέονται και μέσω HDMI στην τηλεόραση σας με το σχετικό καλώδιο. 

Αν είσαι με wifi  θέλεις τρελή ταχύτητα για να καλύψεις το streaming, την αποστολή στην tv και κανα youtube που μπορεί να βλέπουν τα παιδιά πίσω. 

Αν είσαι με καλώδιο χάνεις το πλεονέκτημα του ελέγχου εξ αποστάσεως. Εκτός αν δεν βαριέσαι να σηκώνεσαι όλη την ώρα.

Επίσης θα έχεις τις διακοπές όποτε παίρνει κάποιος τηλέφωνο ή θα σταματάς και τους υπόλοιπους αν θες να πάρεις τηλέφωνο.

Όταν φεύγεις και παίρνεις το τηλέφωνο μαζί σου, αυτοί που μένουν πίσω (πχ παιδιά) δεν θα μπορούν να δουν τίποτα.

Γενικά πολλά μειονεκτήματα η χρήση του κινητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ναι παιζει κανονικα. Apple TV μπορεις να βαλεις αλλα δεν εχω δοκιμασει γιατι δεν εχω συνδρομη.

Yπάρχει θέμα του Roku με τις νέες υπηρεσίες.

Μπορεί να μη μας αφορά εδώ αλλά ΗΒΟ Max και Peacock γιοκ.

Ούτε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αυτές που έχει τώρα θα τις έχει και αύριο από τη στιγμή που το Roku είναι ένα κλειστό οικοσύστημα.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GamingMaster424 είπε

Απορώ πως δεν έχει αναφερθεί από κανέναν μέχρι τώρα το Google Chromecast. Μπορείς άνετα να το βρεις αυτή τη στιγμή που μιλάμε στα 40€ στο ebay.co.uk τελική τιμή με τα μεταφορικά μέσα.

παρεπιπτόντως Ελλάδα έχει 30

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gntelmp είπε

Αν είσαι με wifi  θέλεις τρελή ταχύτητα για να καλύψεις το streaming, την αποστολή στην tv και κανα youtube που μπορεί να βλέπουν τα παιδιά πίσω. 

Αν είσαι με καλώδιο χάνεις το πλεονέκτημα του ελέγχου εξ αποστάσεως. Εκτός αν δεν βαριέσαι να σηκώνεσαι όλη την ώρα.

Επίσης θα έχεις τις διακοπές όποτε παίρνει κάποιος τηλέφωνο ή θα σταματάς και τους υπόλοιπους αν θες να πάρεις τηλέφωνο.

Όταν φεύγεις και παίρνεις το τηλέφωνο μαζί σου, αυτοί που μένουν πίσω (πχ παιδιά) δεν θα μπορούν να δουν τίποτα.

Γενικά πολλά μειονεκτήματα η χρήση του κινητού.

H απόσταση δεν είναι θέμα εκτός αν έχεις μούφα κινητό (υποθέτω γιατί δεν μου έτυχε και με σχετικά φθηνά ) πχ έχω streamάρει netflix 4k σε σπίτι γνωστού που δεν είχε καλό 4g σήμα στο σπίτι ούτε internet και το έβαλα σε ένα έπιπλο κοντα στο παράθυρο του που ήταν άνετα 7 μέτρα απο την TV χωρίς θέμα και η TV δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο μια funai νομίζω 43άρα 4κ των 250 ευρώ αλλά σχετικά πρόσφατο μοντέλο.

 

 

Με καλώδιο το έχω κάνει σε φυλάκιο στο στρατό :P και δεν υπήρχε θέμα γιατί το είχαμε για να βλέπουμε ταινίες όχι να κάνουμε ζάπινγκ αλλά οκ αν θες να κάνεις ζάπινγκ μπορείς να πάρεις ένα μικρό bluetooth τηλεχειριστήριο ή πληκτρολόγιο.

 

Αν δεν θες να έχεις διακοπές όποτε παίρνει κάποιος τηλέφωνο απλά κατεβάζεις κάποιο σχετικό app που τις κρύβει όταν είσαι σε fullscreen (Νομίζω ότι την ίδια δουλειά μπορεί να κάνει η ρύθμιση "Do not disturb" που είναι σε όλα τα σχετικά πρόσφατα android κινητά. 

 

Όταν φεύγεις και παίρνεις το κινητό μαζί σου οι άλλοι δεν έχουν κινητό; επίσης αν θες κάτι πιο μόνιμο σταθερό απλά βάλε ένα 2ο κινητό πχ το παλιό σου πάλι πιο ισχυρό θα είναι συγκριτικά με τα περισσότερα android TV BOX τουλάχιστον τα φθηνά. 

Και επαναλαμβάνω το λέω για αυτούς που τους κακοφαίνεται η τιμή των 40 ευρώ ή σκέφτονται να βάλουν + 10 για να πάρουν το άλλο box της xiaomi δηλαδή αν ειναι μεγάλο θέμα το να δώσεις 40 ή 50 ευρώ και παράλληλα σε ενδιαφέρει το 1GB διαφορά στην RAM για κάτι τέτοιο τότε γιατί δεν δίνεις 0 ευρώ να τελειώνεις :P 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Superuser είπε

Το Chromecast είναι συσκευή mirroring 

Δεν παίρνει εφαρμογές απλά του δίνεις πηγή για να στριμαρει και δεν υποστηρίζει όλους τους τύπους αρχείων

Τα stick και tv box είναι αυτόνομες συσκευές με μνήμη και λειτουργικό και χειριστήριο

 

 Δεν είναι ακριβώς mirroring. Aν βάλω το youtube να παίζει και κλείσω το κινητό το youtube συνεχίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...