Προς το περιεχόμενο

To Netflix αποκάλυψε τις 10 δημοφιλέστερες ταινίες παραγωγής του


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, nick10000 είπε

 

η δε το χεις δει η απλα δε το καταλαβες... τι να σου κανω?

ακομα και δυνατοι κριτικοιπου στο τοματομετρο του δινουν 71% (το κοινο πανω απο  80) εχουν σχολιασει πως θα ηταν προτεινομενο για 3 οσκαρ και θα επαιρνε 1 η 2. (το σιγουρο πρωτοτυπου σεναριου και ισως πρωταγωνιστη η καλυτερης ταινιας) Αν εσυ ξερεις καλυτερα πηγαινε παρε τη θεση τους... να πινεις τσικουδιες και να ριχνεις μπαλωθιες 😄

Φίλε μου φυσικά και έχω δει την ταινία. Λες να τη σχολιάζω χωρίς να την έχω δει;  Ήταν ένα καλό θριλερακι που όντως αξίζει για ένα 7αρι όπως εχει στο imdb. Προσπαθεί να περάσει κάποια κοινωνικά μηνύματα, ότι η φυλακή είναι σαν την κοινωνία που οι πλούσιοι και δυνατοί χεζουν τους φτωχούς κτλ., αλλά το κάνει πολύ χοντροκομμενα και δεν εμβαθυνει. Έχει και κάποιες καλές splatter σκηνές αλλά ως εκεί. Επίσης το τέλος είναι ψιλό μέτριο.

Πραγματικά τώρα πιστεύεις ότι αυτή η ταινία ήταν για Όσκαρ καλύτερης ταινίας ή  για α' ανδρικού  ρόλου; 

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nick10000 είπε

Οχι απαραιτητα, οσκαρ πηρε και το pi που οντως ηταν πολυ καλη ταινια, και το lord of the rings που οκ, ειναι το lotr , οσκαρ πηρε και η μπουρδα το λαλαλαλαντ... και οσκαρ πηρε πηρε και το gravity που ηταν η απολυτη ΑΝΤΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ φαντασια (εως ψιλομπουρδιτσα)

Φυσικα και εχουν υπαρξει αριστουργηματα που δεν ηταν ουτε καν προτεινομενα (νομιζω μονο ενα starwars εχει παρει οσκαρ κι αυτο για τα εφε... ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗ  ΜΟΥΣΙΚΗ!!!!! και απ οτι θυμαμαι τα matrix δεν ηταν ουτε καν προτεινομενα, και ο ΝτιΚαπριο εχει απιστευτες ερμηνιες στο ματωμενο διαμαντι, στο inception, στο shutter island αλλα το μονο οσκαρ που του δωσαν ηταν για μια μπουρδα που επαιζε το χρηματιστη!!!!! )

Στο μόνο που πήρε Όσκαρ ήταν το reverant που ήταν καλή ταινία αλλά έπρεπε να έχει πάρει τουλάχιστον αλλά τρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koutsis είπε

Φίλε μου φυσικά και έχω δει την ταινία. Λες να τη σχολιάζω χωρίς να την έχω δει;  Ήταν ένα καλό θριλερακι μου όντως αξίζει για ένα 7αρι όπως εχει στο imdb. Προσπαθεί να περάσει κάποια κοινωνικά μηνύματα, ότι η φυλακή είναι σαν την κοινωνία που οι πλούσιοι και δυνατοί χεζουν τους φτωχούς κτλ., αλλά το κάνει πολύ χοντροκομμενα και δεν εμβαθυνει. Έχει και κάποιες καλές splatter σκηνές αλλά ως εκεί. Επίσης το τέλος είναι ψιλό μέτριο.

Πραγματικά τώρα πιστεύεις ότι αυτή η ταινία ήταν για Όσκαρ καλύτερης ταινίας ή  για α' ρόλου; 

H ΦΥΛΑΚΗ???????????

ΕΣΥ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ? οκ... ακου και κανενα ρεμπετικο για της φυλακης τα σιδερα...

ΔΕΝ υπαρχει ΚΑΝ φυλακη στην ταινια, και δε μιλαω για την αλληγορια, αλλα ΔΕΝ δειχνει ΚΑΜΙΑ φυλακη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nick10000 είπε

 

Οχι απαραιτητα, οσκαρ πηρε και το pi που οντως ηταν πολυ καλη ταινια, και το lord of the rings που οκ, ειναι το lotr , οσκαρ πηρε και η μπουρδα το λαλαλαλαντ... 

Φυσικα και εχουν υπαρξει αριστουργηματα που δεν ηταν ουτε καν προτεινομενα (νομιζω μονο ενα starwars εχει παρει οσκαρ κι αυτο για τα εφε... ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗ  ΜΟΥΣΙΚΗ!!!!! και απ οτι θυμαμαι τα matrix δεν ηταν ουτε καν προτεινομενα, και ο ΝτιΚαπριο εχει απιστευτες ερμηνιες στο ματωμενο διαμαντι, στο inception, στο shutter island αλλα το μονο οσκαρ που του δωσαν ηταν για μια μπουρδα που επαιζε το χρηματιστη!!!!! )

στο revenant πήρε οχι στο wolf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Στο μόνο που πήρε Όσκαρ ήταν το reverant που ήταν καλή ταινία αλλά έπρεπε να έχει πάρει τουλάχιστον αλλά τρία. 

ωχ ναι ρε φιλε τωρα το θυμηθηκα... βασικα τι μου το θυμισες? 

Οχι δεν ηταν καλη ταινια. ναι καταλαβαινω πως αυτο που τον ενδιεφερε ηταν να προβαλει το αρχετυπικο νοουμενον του ατομικισμου κι οχι καθ αυτο τον πρωταγωνιστη με την ανθρωπινη φυση του,  (κατι σαν τον Οδυσσεα) αλλα ρε φιλε το τερματισε με το ποσο Τσακ Νορρις ηταν ο πρωταγωνιστης σε τετοιο βαθμο που απο μια φαση και μετα σε ποιανουν τα γελια.

Ο Ομηρος 25 αιωνες πισω με πολυ μικροτερη συγγραφικη ιστορια τα καταφερε πολυ καλυτερα (και πολλα βιβλια το χουν πετυχει)

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nick10000 είπε

H ΦΥΛΑΚΗ???????????

ΕΣΥ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ? οκ... ακου και κανενα ρεμπετικο για της φυλακης τα σιδερα...

ΔΕΝ υπαρχει ΚΑΝ φυλακη στην ταινια, και δε μιλαω για την αλληγορια, αλλα ΔΕΝ δειχνει ΚΑΜΙΑ φυλακη... 

Φίλε μου είσαι γενικά μπερδεμένος και λίγο άσχετος από ταινίες μάλλον...

Πειραματική φυλακή δεν ήταν αυτό;  Που βάζανε κάποιους που είχαν καταδικαστεί για εγκλήματα   για να κάνουν το πείραμα τους και κάποιοι μπήκαν και εθελοντικά; Ήταν ένα πείραμα γενικά και το σκοπό του τον εξήγησε η γυναίκα που δούλευε για την κυβέρνηση και μετά μπήκε κι αυτή εθελοντικά.

Σου μιλάω με επιχειρήματα και εσύ δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να καταφέρεις με το να ειρωνευεσαι σηνεχεια.

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nick10000 είπε

ωχ ναι ρε φιλε τωρα το θυμηθηκα... βασικα τι μου το θυμισες? 

Οχι δεν ηταν καλη ταινια. ναι καταλαβαινω πως αυτο που τον ενδιεφερε ηταν να προβαλει το νοουμενον του ατομικισμου (κατι σαν τον Οδυσσεα) αλλα ρε φιλε το τερματισε με το ποσο Τσακ Νορρις ηταν ο πρωταγωνιστης σε τετοιο βαθμο που απο μια φαση και μετα σε ποιανουν τα γελια

Εντάξει γούστα είναι αυτά αλλά εμένα μου άρεσε πολύ η ταινία. Ίσως επειδή λατρεύω Ταρκόφσκι και ο Ιναριτού έχει επιρροές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, koutsis είπε

Φίλε μου είσαι γενικά μπερδεμένος και λίγο άσχετος από ταινίες μάλλον...

Πειραματική φυλακή δεν ήταν αυτό;  Που βάζανε κάποιους που είχαν καταδικαστεί για εγκλήματα   για να κάνουν το πείραμα τους και κάποιοι μπήκαν και εθελοντικά; Ήταν ένα πείραμα γενικά και το σκοπό του τον εξήγησε η γυναίκα που δούλευε για την κυβέρνηση και μετά μπήκε κι αυτή εθελοντικά.

Τι προσπαθείς να καταφέρεις με το να ειρωνευεσαι σηνεχεια; 

νταξ... φυλακα θα ταν...

 

Ο πρωταγωνιστης να σου θυμισω μια και "το ειδες" μπηκε για να κοψει το καπνισμα! 

Δε περιμενω να καταλαβεις αυτη την αλληγορια (γιατι ειναι οντως απ τις δυσκολες) αλλα τουλαχιστο τη βασικη ιδεα επρεπε να την καταλαβεις ΑΝ ειχες δει την ταινια η αν σε ενδιεφερε.

Τωρα αν με το ενα ματι την εβλεπες και με το αλλο ησουν στο fb ...οκ, φυλακοβιοι ηταν ολοι αυτοι...

7 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Εντάξει γούστα είναι αυτά αλλά εμένα μου άρεσε πολύ η ταινία. Ίσως επειδή λατρεύω Ταρκόφσκι και ο Ιναριτού έχει επιρροές

ο Ταρκοφσκι εγραψε ενα SOLARIS! (αλλη ταινιαρα - ΕΠΟΣ). 

Ο Ιναριτου δε νομιζω πως φτανει σε τετοιο επιπεδο, οχι πως δεν ειναι κορυφαιος, αλλα ...ειπαμε... SOLARIS...

...Και το πηρε το Hollywood  με τον Clooney  και το ξεφτυλισε... 

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nick10000 είπε

νταξ... φυλακα θα ταν...

Ο πρωταγωνιστης να σου θυμισω μια και "το ειδες" μπηκε για να κοψει το καπνισμα! 

Δε περιμενω να καταλαβεις αυτη την αλληγορια (γιατι ειναι οντως απ τις δυσκολες) αλλα τουλαχιστο τη βασικη ιδεα επρεπε να την καταλαβεις ΑΝ ειχες δει την ταινια η αν σε ενδιεφερε.

Τωρα αν με το ενα ματι την εβλεπες και με το αλλο ησουν στο fb ...οκ, φυλακοβιοι ηταν ολοι αυτοι...

Όπως είπα και πριν κάποιοι μπήκαν εθελοντικά. 

Αντί να ειρωνευεσαι γιατι δεν εξηγείς καλύτερα τι κατάλαβες εσύ από την ταινία; τι ήταν,αφού δεν ήταν πειραματική φυλακή, ποιοι ήταν αυτοί μέσα, και ποιο το πολύ βαθύ κοινωνικό μήνυμα; 

Γιατί μέχρι τώρα το μόνο που κάνεις είναι να πετάς εξυπνάδες και να μην μας λες τίποτε άλλο...

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Αντί να ειρωνευεσαι γιατι δεν εξηγείς καλύτερα τι κατάλαβες εσύ από την ταινία; τι ήταν,αφού δεν ήταν πειραματική φυλακή, ποιοι ήταν αυτοί μέσα, και ποιο το πολύ βαθύ κοινωνικό μήνυμα; 

Γιατί μέχρι τώρα το μόνο που κάνεις είναι να πετάς εξυπνάδες και να μην μας λες τίποτε άλλο...

νταξ μωρε, το vertical self-management center στα Ελληνικα μεταφραζεται ως κελι 33

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τις άλλες αλλά το Netflix έδωσε 2 από τις καλύτερες Lovecraftian movies των τελευταίων ετών στο όνομα του Apostle και Anihilation. Επίσης πολλά επεισόδια του Black Mirror είναι εξαιρετικά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nick10000 είπε

το platform παντως ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ειναι  Τ Α Ι Ν  Ι Α Ρ Α 

Θελει ομως λιγο ζορισμα, δεν ειναι καμια ευπεπτη ταινιουλα της πλακας

Φαίνεται ενδιαφέρον.

Το βάζω να το δω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, νομίζω πως όλοι γνωρίζουν ότι το Netflix δεν έχει πολύ καλές ταινίες.
Οι ταινίες του είναι συνήθως από μέτριες έως κακιές με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Είναι σχετικά οικονομική υπηρεσία με αρκετά καλές σειρές. Μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην τα παραλέμε, το νετφλιξ είναι ok για τον μέσο θεατή που γυρνάει σπίτι από τη δουλειά και βάζει κάτι στην τηλεόραση να παίζει.
Το πόσο θα έπρεπε να ήταν η συνδρομή είναι άλλο θέμα.
Υπάρχει και το τζάμπα, τα ελληνικά κανάλια TV, ούτε συνδρομές ούτε τίποτα αλλά γιαυτά δεν λέει κανένας.
.
Για τους σινεφίλ υπάρχουν τα βιντεοκλάμπ με Αϊζενστάιν, Μπέργκμαν, Μπονιουέλ, Αντονιόνι, Λιν, Φελλίνι, Λανγκ και άλλους.
Επίσης έχει αλλάξει και ο τρόπος που βλέπουμε (καταναλώνουμε) κινηματογράφο και οι θεατές (καταναλωτές).
Παλιά στην Αθήνα υπήρχαν 2-3 κουλτουρο-σινεμάδες, θυμάμαι την Αλκυονίδα, υπάρχουν ακόμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...