Προς το περιεχόμενο

[ρομποτικη σκούπα] Xiaomi Mijia STYJ02YM Mop Vacuum Cleaner 2100pa @ Banggood στα 224 Ευρώ


Konstantin77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς να προτείνει πακετάκι για ανταλλακτικά;

Την χρησιμοποίησα για 2 σκουπίσματα και έπαθα πλάκα. Απορώ γιατί τόσο καιρό δεν είχα αγοράσει ρομποτική σκούπα

PS: και εγώ την κινεζικη version παρέλαβα. Όποιος έχει πρόβλημα στην σύνδεση της σκούπας με την εφαρμογή να αλλάξει το region της εφαρμογής σε chinese mainland. Εγώ το είχα σε region ευρωπαϊκό και δεν την έβλεπε καν τη σκούπα 

Επεξ/σία από pareisaktos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα την Κινέζικη βέρσιον. Είδα κι έπαθα να την αναγνωρίσει το app το οποίο σέρνεται όταν βάζω περιοχή mainland china (συμβαίνει γενικά αυτό?). Γνωρίζει κανείς μήπως αν μπορώ να γυρίσω κάπως την φωνή στα αγγλικά (αν γυρνάει βασικά) γιατί προς το παρόν δεν έχω βρει τρόπο. Απ το πρώτο σκούπισμα πάντως έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Αύριο θα δοκιμάσω και το σφουγγάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάπου αναλυτικές οδηγίες βήμα βήμα. Πχ αύριο ο φίλος που θα βάλει σφουγγάρισμα τι εξαρτήματα πρέπει να βάλει πέρα από το ειδικό δοχείο αν πχ βάζουμε σκέτο νερό κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, georsev είπε

Για θυμηστε μου τι διαφορά έχει η STYJ02YM με την STYΤJ02YM που μου έφεραν?

Καμία από όσο λένε. Απλά η πρώτη είναι μοντέλο του 2019 και η TYT του 2020. Μάλλον μικροδιαφορές που δεν είναι εμφανείς στον τελικό χρήστη

1 ώρα πριν, Ipopotamos είπε

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα την Κινέζικη βέρσιον. Είδα κι έπαθα να την αναγνωρίσει το app το οποίο σέρνεται όταν βάζω περιοχή mainland china (συμβαίνει γενικά αυτό?). Γνωρίζει κανείς μήπως αν μπορώ να γυρίσω κάπως την φωνή στα αγγλικά (αν γυρνάει βασικά) γιατί προς το παρόν δεν έχω βρει τρόπο. Απ το πρώτο σκούπισμα πάντως έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Αύριο θα δοκιμάσω και το σφουγγάρισμα

Ναι έτσι είναι. Όλοι έχουν τρελή καθυστέρηση με κινέζικούς server. Και εγώ κινέζικη ήθελα για να την εντάξω με το υπόλοιπο οικοσύστημα που έχω στημένο στους Κινέζικους server αλλά μάλλον στάθηκα τυχερός με την Global Που ήρθε (Ρώσικα στο κουτί)...μιας και ήδη τρώει τα timeout και καθυστερήσεις που και που. Φαντάζομαι Κίνα.

Επεξ/σία από kamui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ευρωπαϊκό άσπρο μοντέλο που πήρα, μια χαρά δουλεύει και έχει άμεση απόκριση. 

Έχει κανείς καμιά ιδέα πως να την βάζουμε να σταματάει στο 80% τη φόρτιση, γιατί αλλιώς ζορίζεται αρκετά η μπαταρία και δεν αντέχει μακροπροθεσμα?

Το μόνο που έχω βρει, όταν θέλω, μπορώ να την προχωράω σαν ρομπότ με χειριστήριο, να φεύγει από το φορτιστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, JOHN ONLY είπε

Υπάρχουν κάπου αναλυτικές οδηγίες βήμα βήμα. Πχ αύριο ο φίλος που θα βάλει σφουγγάρισμα τι εξαρτήματα πρέπει να βάλει πέρα από το ειδικό δοχείο αν πχ βάζουμε σκέτο νερό κτλ κτλ

Ρίξε μια ματιά Εδώ .

@georsev  Νομίζω πως η STYΤJ02YM είναι η global έκδοση και η  STYJ02YM είναι η κινεζική έκδοση . Στο app αν βάλεις location Greece λογικά θα πρέπει να στην αναγνωρίσει .

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που την έχετε αρκετοί θα ήθελα να μου πει κάποιος αν τα καλώδια μπλέκονται στις ρόδες της.

Εγώ έχω την ilife 8S. Σκουπίζει, σφουγγαρίζει σε 3 modes. Το χαλί είναι 2 εκατοστά, ανεβαίνει χωρίς θέμα, δε κοπανάει τα έπιπλα να κάνει σημάδια, χαρακιές κλπ. Γωνιές τις πιάνει με τα βουρτσάκια της κανονικά, έχει φτηνά αναλώσιμα κλπ.

Δεν έχει smart κομμάτι, διαχείριση από app χαρτογράφηση κλπ. Ονομαστική τιμή όταν βγήκε όσο αγοράσατε εσείς τη δικιά σας, εγώ όπως ξέρετε ίσως έχω μια αγάπη στα κουπόνια και την πήρα 125€.

Όλα καλά, δεν έχουμε και ζώα και είμαστε ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα. Με μία εξαίρεση, τα καλώδια. Πρέπει να τα σηκώνουμε αλλιώς δεδομένα τα πιο λεπτά από αυτά μπλέκονται ή στις ρόδες ή τα βουρτσάκια της. Θα παλέψει χωρίς πιεση 10-20 δευτερόλεπτα να απεγκλωβιστεί και μετά σταματάει μέχρι να την ξεμπλέξει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, imvrios είπε

Τώρα που την έχετε αρκετοί θα ήθελα να μου πει κάποιος αν τα καλώδια μπλέκονται στις ρόδες της.

Εγώ έχω την ilife 8S. Σκουπίζει, σφουγγαρίζει σε 3 modes. Το χαλί είναι 2 εκατοστά, ανεβαίνει χωρίς θέμα, δε κοπανάει τα έπιπλα να κάνει σημάδια, χαρακιές κλπ. Γωνιές τις πιάνει με τα βουρτσάκια της κανονικά, έχει φτηνά αναλώσιμα κλπ.

Δεν έχει smart κομμάτι, διαχείριση από app χαρτογράφηση κλπ. Ονομαστική τιμή όταν βγήκε όσο αγοράσατε εσείς τη δικιά σας, εγώ όπως ξέρετε ίσως έχω μια αγάπη στα κουπόνια και την πήρα 125€.

Όλα καλά, δεν έχουμε και ζώα και είμαστε ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα. Με μία εξαίρεση, τα καλώδια. Πρέπει να τα σηκώνουμε αλλιώς δεδομένα τα πιο λεπτά από αυτά μπλέκονται ή στις ρόδες ή τα βουρτσάκια της. Θα παλέψει χωρίς πιεση 10-20 δευτερόλεπτα να απεγκλωβιστεί και μετά σταματάει μέχρι να την ξεμπλέξει κάποιος.

Σε ολες τις ρομποτικες σκουπες μπλεκονται τα καλωδια στις ροδες. Μονο καποια τελευταια μοντελα και πανακριβα που ξεκινανε να βγαζουν απο τωρα μπορουν να "βλεπουν¨τα καλωδια και αλλα αντικειμενα και να μην πανε εκει ωστε να εμπλακουν.

Πχ οπως αυτο: https://www.ecovacs.com/global/deebot-robotic-vacuum-cleaner/DEEBOT-OZMO-T8-AIVI

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Με τη χαρτογράφηση δε μπορείς να το κάνεις να μη πιάνει καλώδια. Η χαρτογράφηση με τι ακρίβεια γίνεται; Μπορείς να ορίσεις περιοχή καθαρισμού που απέχει π.χ. 5 εκατοστά από τα καλώδια και να μη τα πλησιάσει πιο κοντά όταν καθαρίζει; Ή δεν είναι τόσο ακριβής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, imvrios είπε

Ευχαριστώ. Με τη χαρτογράφηση δε μπορείς να το κάνεις να μη πιάνει καλώδια. Η χαρτογράφηση με τι ακρίβεια γίνεται; Μπορείς να ορίσεις περιοχή καθαρισμού που απέχει π.χ. 5 εκατοστά από τα καλώδια και να μη τα πλησιάσει πιο κοντά όταν καθαρίζει; Ή δεν είναι τόσο ακριβής;

Θα περασει και θα μπερδευτει, δεν γινεται αυτο

Σηκωσε απλα τα καλωδια και τελος, η μονη σιγουρη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, imvrios είπε

Ευχαριστώ. Με τη χαρτογράφηση δε μπορείς να το κάνεις να μη πιάνει καλώδια. Η χαρτογράφηση με τι ακρίβεια γίνεται; Μπορείς να ορίσεις περιοχή καθαρισμού που απέχει π.χ. 5 εκατοστά από τα καλώδια και να μη τα πλησιάσει πιο κοντά όταν καθαρίζει; Ή δεν είναι τόσο ακριβής;

Οι περιοχές no go zones ή οι virtual wall δεν είναι τόσο ακριβής , εάν κάτσεις βέβαια και φάς μια μέρα μπορεί και να το πετύχεις 😁 . Πιο πολύ τα futures αυτά είναι για να μην βγαίνει στο μπαλκόνι βόλτα η σκούπα όταν έχεις την μπαλκονόπορτα ανοιχτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα zones αυτά έμενα στη τραπεζαρία με έχει βολέψει όπως κ σε ένα κομοδίνο που έχει καλώδια επισης και στις κουρτίνες που ειναι μακριες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Οι περιοχές no go zones ή οι virtual wall δεν είναι τόσο ακριβής , εάν κάτσεις βέβαια και φάς μια μέρα μπορεί και να το πετύχεις 😁 . Πιο πολύ τα futures αυτά είναι για να μην βγαίνει στο μπαλκόνι βόλτα η σκούπα όταν έχεις την μπαλκονόπορτα ανοιχτή

Το off-topic πως το βάζουμε εδώ;

Τώρα που είπες μπαλκονόπορτα, ο όροφος έχει δύο διαμερίσματα. Και το διαχωριστικό στο μπαλκόνι έχει κενό από κάτω.

Ε, μάντεψε: την πρώτη φορά που τη χρησιμοποίησα βγήκε κανονικά στο μπαλκόνι, πέρασε καθάρισε και το μπαλκόνι των διπλανών και επέστρεψε. Δε τους χάλασε (είναι και φίλοι). Αν είχαν ανοιχτή μπαλκονόπορτα θα τους σκούπιζε και το σπίτι (η μπαταρία της κρατάει αρκετά). 

Για κάτι τέτοια υπάρχει η χαρτογράφηση 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Οι περιοχές no go zones ή οι virtual wall δεν είναι τόσο ακριβής , εάν κάτσεις βέβαια και φάς μια μέρα μπορεί και να το πετύχεις 😁 . Πιο πολύ τα futures αυτά είναι για να μην βγαίνει στο μπαλκόνι βόλτα η σκούπα όταν έχεις την μπαλκονόπορτα ανοιχτή

Εγώ που έβαλα ένα no go zone κάτω από το γραφείο μου πάει όπως το όρισα με 1-2 πειράματα, κυριολεκτικά στο εκατοστό. Το κακό είναι ότι τα καλώδια μαζεύουν σκόνη βέβαια οπότε πρέπει να κάνεις που και που με την κανονική σκούπα. 

Το καλώδιο ενός φωτιστικού στο σαλόνι δεν το πείραξε ποτέ οπότε δεν έβαλα καν. 

Το virtual wall δεν με βόλεψε. Μάλλον είναι μόνο για να αποκλείσεις τμήμα δωματίου ή δωμάτιο wall to wall. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...