Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το OnePlus Nord που έρχεται στην Ελλάδα με τιμή από €449


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Vaiosss είπε

Φυσικά τελειώνει η συζήτηση, εφόσον μέχρι να έρθει από Κίνα, θα έχεις χάσει και έναν μήνα από την 12μηνη εγγύηση.

Συν ότι η συζήτηση έπρεπε να έχει τελειώσει πολύ πριν βάλετε στην σύγκριση την Xiaomi και τις αστείες ονοματοδοσίες της.

Κοίτα, έχω την τάση να κοιτάω περισσότερο το πορτοφόλι μου και τα specs που αγοράζω παρά τα ονόματα. Τώρα αν εσένα σου την βαράνε τα ονόματα ντάξει πάσο περί ορέξεως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Huawei p30 σήμερα περίπου στα € 400. Τρεις (3) ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ κάμερες. Από τις καλύτερες ever. Ναυαρχίδα το 2019 (δέκα εννέα).
Μοναδικό πλεονέκτημα του Nord είναι το 5G που θα μου λείψει πραγματικά!
Τώρα, εάν κάποιος πιστεύει ότι το Nord έχει θέση στην αγορά, ας πάρει ένα pico F2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iazriel είπε

Κοίτα, έχω την τάση να κοιτάω περισσότερο το πορτοφόλι μου και τα specs που αγοράζω παρά τα ονόματα. Τώρα αν εσένα σου την βαράνε τα ονόματα ντάξει πάσο περί ορέξεως...

Δεν είναι θέμα ονόματος μόνο, είναι πολλοι περισσότεροι οι παράγοντες. Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

13 λεπτά πριν, cp5120 είπε

Τώρα, εάν κάποιος πιστεύει ότι το Nord έχει θέση στην αγορά, ας πάρει ένα pico F2.

Δεν το ήξερα! Έχει βγει απομίμιση του Poco;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολιτική του κ...ου πάντως στο οικονομικό. 

Σε όλες τις χώρες Γαλλία,Ελβετία,Γερμανία,Κύπρο παίζει 399 και 499

Σε εμάς 449 και 569 

Έλεος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα.

Να ρωτησω κατι, καθως εχω iPhone αλλα ψαχνω συσκευη για τη γυναικα μου.
Γνωριζει κανεις την πολιτικη της OnePlus οσον αφορα τα Android upgrades?

Μιλω και για Εκδοση Android (για παραδειγμα, η συσκευη θα ερθει με Android 10, ποια θα ειναι η τελευταια εκδοση που θα παρει?)
και για αναβαθμισεις ασφαλειας (τις μηνιαιες που βγαζει η Google). Ποσα χρονια υποστηριζεται η συσκευη?
Υπαρχουν αυτες οι πληροφοριες καπου?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, techlink είπε

Καλησπερα στην παρεα.

Να ρωτησω κατι, καθως εχω iPhone αλλα ψαχνω συσκευη για τη γυναικα μου.
Γνωριζει κανεις την πολιτικη της OnePlus οσον αφορα τα Android upgrades?

Μιλω και για Εκδοση Android (για παραδειγμα, η συσκευη θα ερθει με Android 10, ποια θα ειναι η τελευταια εκδοση που θα παρει?)
και για αναβαθμισεις ασφαλειας (τις μηνιαιες που βγαζει η Google). Ποσα χρονια υποστηριζεται η συσκευη?
Υπαρχουν αυτες οι πληροφοριες καπου?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Η Oneplus είναι γνωστό ότι είναι η αμέσως καλύτερη μετά την Google στα updates και τουλάχιστον στις ναυαρχίδες της, δίνει τρία μεγάλα Android updates, κάτι που δεν κάνει κανένας άλλος κατασκευαστής εκτός Google. Στα security updates είναι πίσω έναν με δύο μήνες συνήθως.

Με το Nord δεν ξέρω αν θα ακολουθήσει την ίδια πολιτική, αν και άκουσα σε κάποιο review ότι μάλλον θα πάρει δύο εκδόσεις Android. Αν αληθεύει η όχι, κανένας δεν ξέρει ακόμα. Εδώ αναφέρει ο συγκεκριμένος ότι η Oneplus "υπόσχεται" 2 χρόνια updates και άλλον έναν χρόνο security updates. Στο 4.49 πιο συγκεκριμένα.

 

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, techlink είπε

Καλησπερα στην παρεα.

Να ρωτησω κατι, καθως εχω iPhone αλλα ψαχνω συσκευη για τη γυναικα μου.
Γνωριζει κανεις την πολιτικη της OnePlus οσον αφορα τα Android upgrades?

Μιλω και για Εκδοση Android (για παραδειγμα, η συσκευη θα ερθει με Android 10, ποια θα ειναι η τελευταια εκδοση που θα παρει?)
και για αναβαθμισεις ασφαλειας (τις μηνιαιες που βγαζει η Google). Ποσα χρονια υποστηριζεται η συσκευη?
Υπαρχουν αυτες οι πληροφοριες καπου?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

2 χρονια android updates + 3 security patches οfficial, αλλα καπου διαβασα και για android 13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Δεν είναι θέμα ονόματος μόνο, είναι πολλοι περισσότεροι οι παράγοντες. Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Οι πολλοί περισσότεροι παράγοντες είναι τα 30Hz παραπάνω στην οθόνη που θα ρουφάνε μπαταρία με καλαμάκι ή τα 2GB επιπλέον RAM? Γιατί σε όλα τα άλλα υπολείπεται, δεν είναι καν στα ίδια. Αλλά ζητάει περισσότερα λεφτά. Thanks but no thanks.

 Για λειτουργικό μην το πιάσουμε είναι υποκειμενικό αλλά αν κρίνω από το OnePlus X της συζύγου δεν θα δούμε updates πέραν την διετίας.

Επεξ/σία από iazriel
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iazriel είπε

Οι πολλοί περισσότεροι παράγοντες είναι τα 30Hz παραπάνω στην οθόνη που θα ρουφάνε μπαταρία με καλαμάκι ή τα 2GB επιπλέον RAM? Γιατί σε όλα τα άλλα υπολείπεται, δεν είναι καν στα ίδια. Αλλά ζητάει περισσότερα λεφτά. Thanks but no thanks.

 Για λειτουργικό μην το πιάσουμε είναι υποκειμενικό αλλά αν κρίνω από το OnePlus X της συζύγου δεν θα δούμε updates πέραν την διετίας.

Μιας και δεν με ενδιαφέρει το Nord, επειδή δεν με τράβηξε ποτέ αυτή η κατηγορία smartphones, θα σου απαντήσω για τα υπόλοιπα OnePlus που έχω δουλέψει. OnePlus 3T, OP 5, OP 7 Pro. Επαναλαμβάνω, η σύγκριση με το Poco είναι άτοπη. Αν θες να συγκρίνεις το Poco σου με κάποιο OnePlus, σύγκρινε το με το OnePlus 7T.

Πρώτα απ'όλα το Oxygen OS που είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω και ανώτερο πολύ του Miui. Η απλότητα του, η ευχρηστία του, χωρίς περιττές εφαρμογές και bloat, με όση παραμετροποίηση χρειάζεται κανείς, με άψογο multitasking, πολύ καλή διαχείριση μνήμης και ενέργειας, ακαριαίο σε ότι και αν του ζητήσεις και από updates πάντα από τους πρώτους και με διάρκεια σε ορίζοντα 3ετιας. Και δεν είναι υποκειμενικό καθόλου το ζήτημα. Όλος ο κόσμος το' χει τούμπανο κι εσείς κρυφό καμάρι. Γι'αυτό οι μισοί από εσάς βάζετε Nova prime, οι άλλοι μισοί βγάζετε περιττές εφαρμογές με ADB commands και κάποιοι άλλοι αλλάζετε ROMs σε lineage OS από το XDA. Επειδή σας αρέσει το Miui 😛

Ένα επιπλέον καλό, είναι ότι η εγγύηση δεν χάνεται εάν ξεκλειδώσεις Bootloader σε OnePlus και το κάνεις root. Έχεις δοκιμάσει το Xiaomi σου να το στείλεις ξεκλειδωτο και root στην info; Για δοκίμασε.

Η ποιότητα των smartphones της, αλλά και των περιφερειακών της. Ψωνίζει από το πάνω ράφι και δεν κάνει εκπτώσεις. Στο Nord βέβαια που είναι και εν μέρη πλαστικό, έκανε πισωγύρισμα. Ακόμα πάντως και στα παλαιότερα μοντέλα της, όπως τα OnePlus 3/3T και 5/5Τ, επειδή τύγχανε ταυτόχρονα να δουλεύω και Xiaomi συσκευή (Mi5S) ήταν ένα σκαλοπάτι πάνω πάντα. Από την σειρά 7 και μετά όμως, έπιανες ναυαρχίδες με όλη σχεδόν την σημασία της λέξης. Οθόνες από τις κορυφαίες και πλέον βραβευμένες, ποιοτικά ηχεία και μικρόφωνο χωρίς hissing sounds, μηχανισμός δόνησης σωστός και όχι τρακτέρ/κομπρεσέρ, μνήμες UFS 3.0 που τις έβαλε πρώτη σε smartphone και γενικότερα το εσωτερικό των συσκευών της, κοιτάει πλέον κατάματα συσκευές των επωνύμων των 1400€. Οχι. Τα 90Hz δοκιμασμένα στο 7 Pro, δεν τραβάνε καθόλου την μπαταρία με καλαμάκι σαν νερό. Δοκιμασμένα και με QHD+ ανάλυση και με την αυτόματη. Βέβαια εάν είχε 90Hz το Poco σου, θα διαβάζαμε διθυράμβους τώρα. Δεν αναφέρομαι καν στις "ποιοτικές" πατάτες που κάνει η Xiaomi με διαφορετικά parts, αισθητήρες εγγύτητας, μνήμες, οθόνες, fingerprint sensors από διαφορετικούς προμηθευτές, με αποτέλεσμα η ίδια συσκευή στον έναν να παρουσιάζει προβλήματα κάπου, σε κάποιον κάτι άλλο και σε άλλους τίποτα.

Όσο αστείο και εάν σου φανεί, ακόμα και το unboxing των OnePlus, είναι μια ξεχωριστή εμπειρία. Προσεγμένα κουτιά, όμορφα σε σχεδίαση, όμορφα τακτοποιημένα καλώδια, ζωντανά και "σέξυ" χρώματα που χτυπάνε θετικά στο μάτι, θήκες, manuals κλπ, δείχνουν μια εταιρεία που κάνει πολλή καλή δουλειά και ασχολείται με το προϊόν της σοβαρά, παρόλο που δεν είναι κάποιος κολοσσός η εταιρεία δισεκατομμυρίων. Δεν ξέρω εάν σέβεται τον πελάτη της, πάντως δεν με απογοήτευσε προσωπικά. Έχει κάνει κατά καιρούς της κωλοτουμπες της ομως. Αντιθέτως βλέπεις το unboxing του Mi10 Pro, συσκευή των 1100€ και νομίζεις ότι βλέπεις unboxing συσκευής 200€.

Το service της, για όποιον το έχει χρειαστεί. Αν διαβασεις όσους τους χρειάστηκε, μόνο καλά λόγια θα διαβασεις. Εγώ δόξα τω θεώ και στις τρεις συσκευές που τις κράτησα για χρόνια, δεν χρειάστηκαν ποτέ. Παίζει όμως να είναι καλύτερα και από της infoquest που διαβάζω διάφορα παρατράγουδα κατά καιρούς. Για συσκευές από Κίνα, με ένα χρόνο εγγύηση, δεν μπαίνω καν στον κόπο να γράψω παραπάνω.

Ένα άλλο πολύ σημαντικό επίσης κομμάτι, είναι η μεταπώληση τους. Όταν σε όλα τα άλλα πέφτουν στα τάρταρα οι τιμές τους μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα, στα OnePlus παραμένουν ψηλότερα. Όπως λες κι εσύ, το Poco το βρίσκεις τώρα 380€. Το οποίο επίσημα ξεκίνησε να πωλείται 600€. Πόσο θα έπιανε τωρα; Το περσινό OnePlus 7 Pro όμως, το πουλάς άνετα 470€ μέχρι σήμερα.

Τώρα όσο αναφορά το Nord, έχω γράψει τι ήρθε να ανταγωνιστεί. Απλά κάποιο αρνειστε να ανοίξετε τα μάτια σας. Αν θα αναβαθμιστεί πάνω από δύο χρόνια κάνεις δεν το ξέρει. Θα το δείξει η ιστορία. Ακόμα και το X που αναφέρεις, παρόλο που δεν πήγε καλά ούτε για την OnePlus, διάβαζα μέχρι πρόσφατα πολλούς που το δούλευαν και άντεξε επάξια 5 χρονια. Από εκεί και έπειτα, Θέλετε Xiaomi και Poco; Κανένα πρόβλημα. Μην μας ζαλιζετε τον έρωτα όμως σε κάθε topic άλλων συσκευων με τα ΚινέζοUI σας και τα φθηνιάρικα smartphones σας. 

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από Vaiosss
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Αν θες να συγκρίνεις το Poco σου με κάποιο OnePlus, σύγκρινε το με το OnePlus 7T.

Ούτε και με το 7Τ συγκρίνεται κανονικά το poco. Η Xiaomi έχει αλλάξει και αυτή προσανατολισμό και απορώ πως δεν το βλέπουν τα fanboys της στο insomnia. Εκτός αν την γνώρισαν τώρα την εταιρία. Στο παρελθόν ήταν μια εταιρία και 2 κλασσικές σειρές RedMi Και Mi. Ήξερες ότι θα πάρεις Mi για  να πας μεσαία προς καλή ποιότητα και redmi για VFM. Ποτέ κανείς συνειδητοποιημένος δεν αγόρασε Xiaomi σε τιμές Samsung S ...

Μετά διαχωρήστηκαν οι 2 εταιρίες και μετά βγήκε και η τρίτη η Poco. Τι προσφέρει δλδ τώρα η Poco σε σχέση με την σειρά Mi? Απλά low cost ... που ξεκάθαρα δεν βγαίνει από την καλή τους την καρδιά. Το κινητό κάνει υποχωρήσεις προφανώς σε ποιότητα παντού. Μόνο για όσους θέλουν απλά επεξεργαστή σφαίρα χωρίς τα υπόλοιπα. Αν θες ένα καλό Xiaomi παίρνεις ένα Mi Note ή ένα Mi (οκ τα έκανε λίγο θάλασσα στο Mi 10). Και όλοι οι παλιοί που τα πέρναμε και τα σκίζαμε σε roms και παρακολουθουσαμε τις beta mi's ανά βδομάδα έχουν ψιλοσπαστεί με το τι γινεται τώρα. Η εταιρία σταμάτησε να είναι VFM και αυτή.

Όσον αφορά την 1+ ... η ποιότητα της είναι για μένα προφανώς πολύ παραπάνω. Δεν θα πιάσει ποτέ τις Sammy/Google/Apple στις κάμερες, τις έχει ξεπεράσει στο longevity όμως. Το 5Τ μου συνεχίζει να δουλεύει απροβλημάτισμα σαν day 1 χωρίς να το αγγιξω σε τίποτα (roms, skins κτλ). Και μετράει 3 μεγάλα updates ... ήρθε με 7, μετά 8, 9 και τώρα 10. Τότε στα 449 (λίρες uk) ήταν οριακά VFM.

Στην 1+ αυτή τη στιγμή VFM είναι το απλό 7Τ προσφορά στο επίσημο site 469(λίρες uk) όπου υπάρχει στοκ ακόμα. Όλα τα άλλα απλά δεν είναι, γιατί η αγορά δεν έχει VFM κινητά πλέον ... άλλαξε η φάση για όλες τις εταιρίες. Έχει απλα κάποιες σεβαστές προτάσεις, τίποτα ουάου. Το Nord για να κάνει εμπορικό μπαμ πρέπει να σκίσει στις κάμερες. Αν του δώσουν μέτρια review και εκεί ... δεν θα το πάρει ούτε το κοινό του (που ούτως ή άλλως έχει 7, 7Τ ή 8 βασικά σε μεγαλύτερη εκτίμηση)

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 450€ αν κάποιος μπορεί να βρεί το Mi 9T Pro η το Realme X2 Pro (Oxygen OS) είναι άλλη κατηγορία.Η απο Ελλάδα η απο Amazon.

Οι αγορές απο Κίνα έχουν ρίσκο με 1 χρόνο εγγύηση, έχουμε διαβάσει περιπτώσεις που οι Κινέζοι δεν παραδέχονται το ελάττωμα κλπ.Η πχ σε refund να μην δίνουν το 100% και να προσπαθείς μέσω Paypal να βρείς το δίκιο σου.Η να μην κάνουν αντικατάσταση της συσκευής.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2020 στις 5:38 ΜΜ, pseira είπε

Best seller προβλέπω.

Βέβαια στα ίδια λεφτά περίπου παίρνεις και το iPhone SE 2020...

Μεγάλο διλημμα

Ανάλογα τι θες. Το ένα έχει 4.7 ίντσες οθόνη, το άλλο 6,4. Για κάποιους είναι dealbreaker η μικρή οθόνη. Βάλε μέσα κάμερες, μπαταρία, ανάλυση, refresh rate κλπ και το Nord είναι πολύ δυνατό...

2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Στα 450€ αν κάποιος μπορεί να βρεί το Mi 9T Pro η το Realme X2 Pro (Oxygen OS) είναι άλλη κατηγορία.Η απο Ελλάδα η απο Amazon.

Οι αγορές απο Κίνα έχουν ρίσκο με 1 χρόνο εγγύηση, έχουμε διαβάσει περιπτώσεις που οι Κινέζοι δεν παραδέχονται το ελάττωμα κλπ.Η πχ σε refund να μην δίνουν το 100% και να προσπαθείς μέσω Paypal να βρείς το δίκιο σου.Η να μην κάνουν αντικατάσταση της συσκευής.

Αν και έχω Xiaomi, προσωπικά με ελκύει πολύ το Oxygen OS. Θα προτιμούσα OnePlus απλά και μόνο λόγω λειτουργικού (μιας και σε real life δε θα δω μεγάλες διαφορές ανάμεσα σε αυτό και π.χ το Mi 9T Pro), αλλά είναι καθαρά προσωπική άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Ανάλογα τι θες. Το ένα έχει 4.7 ίντσες οθόνη, το άλλο 6,4. Για κάποιους είναι dealbreaker η μικρή οθόνη. Βάλε μέσα κάμερες, μπαταρία, ανάλυση, refresh rate κλπ και το Nord είναι πολύ δυνατό...

Από την άλλη μεριά το SE έχει ασύρματη φόρτιση, ip67, μονή κάμερα που κάνει πολλή καλή δουλειά (χωρίς night mode) και τον A13 που σε τέτοια οθονούλα, δε μπορείς να κάνεις και πολλά για να τον αξιοποιήσεις. Να δούμε πότε θα φιλοτιμηθεί η Google να βγάλει το 4a για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης και εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Από την άλλη μεριά το SE έχει ασύρματη φόρτιση, ip67, μονή κάμερα που κάνει πολλή καλή δουλειά (χωρίς night mode) και τον A13 που σε τέτοια οθονούλα, δε μπορείς να κάνεις και πολλά για να τον αξιοποιήσεις. Να δούμε πότε θα φιλοτιμηθεί η Google να βγάλει το 4a για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης και εκεί.

Όπως είπα. Είναι τι ζητάει ο καθένας. Προσωπικά χρειάζομαι τη μεγάλη οθόνη... Αλλά ναι, το SE είναι το μόνο Apple που θα είχα στα υπ'όψιν μου αν αγόραζα καινούριο (δε χωνεύω τα τηλέφωνα του 1000ρικου ανεξαρτήτως εταιρίας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...