Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το OnePlus Nord που έρχεται στην Ελλάδα με τιμή από €449


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Αν δεν σε ενοχλούν οι mid range επιδόσεις με gpu του 2017 οι 2 τρύπες μέσα στην οθόνη και σε φτάνουν τα 128gb χώρου χωρίς επέκταση μνήμης και το μόνο ηχείο εννοείται προχωράς. 

ok αν ειναι επιδοσεις του 17" κανω πισω γιατι δεν το ηξερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Ποια φετινή ή περσινή ναυαρχίδα κάνει 450€;

με λίγο κάτω από τα 500 πάντως παίρνεις το νέο poco

Επίσης με 385 παίρνεις το πολύ καλό για εμένα LG G8S ThinQ 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν δεν σε ενοχλούν οι mid range επιδόσεις με gpu του 2017 οι 2 τρύπες μέσα στην οθόνη και σε φτάνουν τα 128gb χώρου χωρίς επέκταση μνήμης και το μόνο ηχείο εννοείται προχωράς. 

Δεν του λες όμως τι καλύτερο μπορεί να αγοράσει με 310€ ωστόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Δεν του λες όμως τι καλύτερο μπορεί να αγοράσει με 310€ ωστόσο.

Στα 370 ευρω μου βγαινει το poco f2 απο amazon τελικη τιμη χωρις ΦΠΑ αλλα ειναι 60 ευρω ακριβοτερο.

Στα 300 ευρω δεν νομιζω ομως να εχω πολλες επιλογες εκτος απο το Nord ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτε εσεις το nord για να λετε οτι εχετε oxygenOS και 90hz οθονη και αφηστε εμας με το poco και τον 865. Που ειναι το ir blaster, που ειναι το jack? 600 mah μικροτερη μπαταρια, ufs 2.1 και αλλα ποσα που δεν θα καθισω να αναφερω. φιλικα παντα .Το να εισαι φανμποι επηρεαζει αρνητικα εσενα ως καταναλωτη και κανεναν αλλο.
επισης για τον φιλο πιο πανω που λεει για τις ονομασιες..αν εσυ εχεις τετοια κριτηρια για την αγορα ενας προιοντος να το κοιταξεις καλου κακου.

μπεεεε

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dreadharvest είπε

Παρτε εσεις το nord για να λετε οτι εχετε oxygenOS και 90hz οθονη και αφηστε εμας με το poco και τον 865. Που ειναι το ir blaster, που ειναι το jack? 600 mah μικροτερη μπαταρια, ufs 2.1 και αλλα ποσα που δεν θα καθισω να αναφερω. φιλικα παντα .Το να εισαι φανμποι επηρεαζει αρνητικα εσενα ως καταναλωτη και κανεναν αλλο.
επισης για τον φιλο πιο πανω που λεει για τις ονομασιες..αν εσυ εχεις τετοια κριτηρια για την αγορα ενας προιοντος να το κοιταξεις καλου κακου.

μπεεεε

Εχει αρκετα που λειπουν, αλλα το λειτουργικο ειναι για πολλους μεγαλη υποθεση, k η oneplus εχει ισως το καλυτερο skin. Οπως και η οθονη στα 90hz. Νομιζω ευκολοτερα καποιος θα παρατηρησει τη διαφορα στην οθονη παρα μεταξυ 765-865

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dreadharvest είπε

Παρτε εσεις το nord για να λετε οτι εχετε oxygenOS και 90hz οθονη και αφηστε εμας με το poco και τον 865. Που ειναι το ir blaster, που ειναι το jack? 600 mah μικροτερη μπαταρια, ufs 2.1 και αλλα ποσα που δεν θα καθισω να αναφερω. φιλικα παντα .Το να εισαι φανμποι επηρεαζει αρνητικα εσενα ως καταναλωτη και κανεναν αλλο.
επισης για τον φιλο πιο πανω που λεει για τις ονομασιες..αν εσυ εχεις τετοια κριτηρια για την αγορα ενας προιοντος να το κοιταξεις καλου κακου.

μπεεεε

Πρεπει να καταλαβουμε λιγο οτι υπαρχουν ακομα ανθρωποι, μεταξυ αυτων και εγω ο ιδιος, οι οποιοι χρησιμοποιουν το κινητο τους για βασικα πραγματα και οχι ως υποκαταστατο του υπολογιστη τους... Περα δηλαδη απ το να παιρνω τηλεφωνα, να στειλω κανα μηνυμα και να "scrollarw" τα social, δεν κανω τιποτα παραπανω.. Αντε να δω και λιγο youtube οταν βαριεμαι και δεν ειμαι στο pc.. 
Οποτε τι θελω εγω απο ενα κινητο σημερα? Να εχει μια καλη οθονη και ενα σωστο λογισμικο.. Τωρα τι 765, τι 865 θα εχει, μια χαρα θα κανει την δουλεια του για αυτα τα λιγα που θελω. Το ir blaster, δεν το χρησιμοποιω πουθενα, οποτε δεν μου λεει κατι, τα 600 mah λιγοτερα απ την στιγμη που σε μιση ωρα εχω 70% μπαταρια με τα 30watt του φορτιστη του επισης αδιαφορο, το ufs 2.1 αντι για το καινουριο το γρηγορο, αφου δεν κραταω καν αρχεια στο κινητο επισης δεν λεει πολλα.. 

Αυτο που θελω να πω ειναι πως, η καθε συσκευη εχει το δικο της αγοραστικο κοινο στο οποιο απευθυνεται.. Αν εσυ εισαι απαιτητικος χρηστης και χρειαζεσαι περισσοτερα και καλυτερα specs, προφανως θα παρεις κατι αλλο και καλα θα κανεις, δεν σε πιεσε κανεις να παρεις νορντ.
Σχολια ομως του τυπου "μπεε, φανμποι και τα σχετικα" ειναι λιγο αστεια. 

  • Like 11
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, dreadharvest είπε

Παρτε εσεις το nord για να λετε οτι εχετε oxygenOS και 90hz οθονη και αφηστε εμας με το poco και τον 865. Που ειναι το ir blaster, που ειναι το jack? 600 mah μικροτερη μπαταρια, ufs 2.1 και αλλα ποσα που δεν θα καθισω να αναφερω. φιλικα παντα .Το να εισαι φανμποι επηρεαζει αρνητικα εσενα ως καταναλωτη και κανεναν αλλο.
επισης για τον φιλο πιο πανω που λεει για τις ονομασιες..αν εσυ εχεις τετοια κριτηρια για την αγορα ενας προιοντος να το κοιταξεις καλου κακου.

μπεεεε

Και γιατί να μην πάρω το πολύ καλύτερο Oneplus 7T έναντι του Loco, Moco, Moco, Choco; (για να γίνονται και οι σωστές συγκρίσεις τουλάχιστον) Επειδή έχει τον 855;

Φυσικά και είναι κριτήριο αγοράς το OxygenOS απέναντι στο μονίμως beta λογισμικό MIUΙ. Δεν υπάρχει καν σύγκριση μεταξύ τους.

Σαφέστατα και παίζει ρόλο και η ονομασία στο όλο πακέτο που σου προσφέρει μία συσκευή. Από το όνομα της, την συσκευασία της, μέχρι τα περιφερειακά της και τα merchandise της. Η Oneplus καλώς η κακώς, χτίζει ένα brand name. Η Xiaomi από την άλλη, προσπαθεί απλά να διώξει την φθήνια και την κινεζιά από πάνω της.

Όταν λοιπόν εγώ προτιμώ να έχω την ευκολία του stock Android, είτε με τα Pixels, είτε με το near stock Android της Oneplus η της Sony, δε θα καθήσω να ασχοληθώ καθόλου με το δύσπεπτο MIUI, EMUI η οποιοδήποτε άλλο κινεζοUI.

Επεξ/σία από Vaiosss
  • Like 5
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dreadharvest είπε

Παρτε εσεις το nord για να λετε οτι εχετε oxygenOS και 90hz οθονη και αφηστε εμας με το poco και τον 865. Που ειναι το ir blaster, που ειναι το jack? 600 mah μικροτερη μπαταρια, ufs 2.1 και αλλα ποσα που δεν θα καθισω να αναφερω. φιλικα παντα .Το να εισαι φανμποι επηρεαζει αρνητικα εσενα ως καταναλωτη και κανεναν αλλο.
επισης για τον φιλο πιο πανω που λεει για τις ονομασιες..αν εσυ εχεις τετοια κριτηρια για την αγορα ενας προιοντος να το κοιταξεις καλου κακου.

μπεεεε

Στείλε μας το link να πάρουμε το poco στα ίδια λεφτά από την επίσημη αντιπροσωπεία της xiaomi για να έχουμε 2 χρονάκια εγγύηση και εμείς θα φάει την σκόνη μας το nord! Γιατί εγώ που κοιτάω τιμές uk σε λίρες, βλέπω ότι poco παίρνεις με 499 από την xiaomi επίσημα ή 420 από μεταπωλητές (gray Market, τρέχα γύρευε δλδ) από amazon. Το nord με 379λιρες το παίρνουμε day 1 από το επίσημο site. 

Αλλα price range τα 500, αλλο τα 380.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, DimTs93 είπε

Πρεπει να καταλαβουμε λιγο οτι υπαρχουν ακομα ανθρωποι, μεταξυ αυτων και εγω ο ιδιος, οι οποιοι χρησιμοποιουν το κινητο τους για βασικα πραγματα και οχι ως υποκαταστατο του υπολογιστη τους... Περα δηλαδη απ το να παιρνω τηλεφωνα, να στειλω κανα μηνυμα και να "scrollarw" τα social, δεν κανω τιποτα παραπανω.. Αντε να δω και λιγο youtube οταν βαριεμαι και δεν ειμαι στο pc.. 
Οποτε τι θελω εγω απο ενα κινητο σημερα? Να εχει μια καλη οθονη και ενα σωστο λογισμικο.. Τωρα τι 765, τι 865 θα εχει, μια χαρα θα κανει την δουλεια του για αυτα τα λιγα που θελω. Το ir blaster, δεν το χρησιμοποιω πουθενα, οποτε δεν μου λεει κατι, τα 600 mah λιγοτερα απ την στιγμη που σε μιση ωρα εχω 70% μπαταρια με τα 30watt του φορτιστη του επισης αδιαφορο, το ufs 2.1 αντι για το καινουριο το γρηγορο, αφου δεν κραταω καν αρχεια στο κινητο επισης δεν λεει πολλα.. 

Αυτο που θελω να πω ειναι πως, η καθε συσκευη εχει το δικο της αγοραστικο κοινο στο οποιο απευθυνεται.. Αν εσυ εισαι απαιτητικος χρηστης και χρειαζεσαι περισσοτερα και καλυτερα specs, προφανως θα παρεις κατι αλλο και καλα θα κανεις, δεν σε πιεσε κανεις να παρεις νορντ.
Σχολια ομως του τυπου "μπεε, φανμποι και τα σχετικα" ειναι λιγο αστεια. 

 

Θεωρητικά ο ορθολογικός αγοραστής κοιτάει να πάρει περισσότερα για λίγοτερα.  Το γιατι να επιλέξει κανείς το Nord έναντι του Poco, είναι ενα ερώτημα. Και με τα 2 θα κάνεις την δουλεια σου, απλά με το δεύτερο λόγω αυξημένης δύναμης, λόγω μεγαλυτερης μπαταρίας, θα το κρατήσεις και κάνα χρόνο παραπάνω τουλάχιστον. Βεβαια κάποιος αλλος μπορεί να ψάχνει 90hz οθονη που δεν εχει το POCO, αλλα και παλι υπαρχουν αλλες επιλογές ορθολογικοτερες του Nord που ικανοποιουν την απαιτηση αυτη.

Η OP χρυσώνει το χάπι πλέον και για να καταληξει κάποιος σε αυτη πλέον πρεπει να έχει πολυ συγκεκριμένο συνδυασμό απαιτήσεων ή πολυ μεγάλη αγάπη για το brand.

Προσωπικά έφυγα απο το άρμα της OP.  Απο ένα σημειο price hikes και μετά ζυγίζεις τι δινεις και τι παίρνεις, σε σχέση με τον ανταγωνισμο και πράττεις ανάλογα. Δεν υπάρχουν ουτε συναισθηματισμοι ουτε οπαδισμοι. Ολες οι μάρκες έχουν προτάσεις που καλύπτουν σε specs λίγο πολυ ολα τα γούστα. Το παιχνιδι μετά παιζεται στην τιμη.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ο ορθολογικός αγοραστής, κοιτάει να πάρει κάτι που θα δουλεύει out of the box και δε θα χρειάζεται να ρυθμίζει δύο ώρες μία συσκευή για να δουλέψουν σωστά τα notifications των apps, ούτε να χάνεται σε μενού και υπομενού για να βάζει τις εφαρμογές σε autostart (εάν είναι δυνατόν στο 2020). Ο ορθολογικός αγοραστής δε θα καθήσει να μπλέξει με bugs του τύπου, έχω ανοιχτά Wifi και bluetooth και το Wifi είναι πιο αργό κι από χελώνα επειδή για κάποιο λόγο παρεμβάλλονται. Δε θα κάθεται να ψάχνει μετά από κάθε MIUI update, που χάθηκε η τάδε ρύθμιση και σε ποιο υπομενού αποφάσισε η Xiaomi να την χώσει από το MIUI 11 στο 12. Δε θα κάθεται ο ορθολογικός αγοραστής να ψάχνει ποια είναι η σωστή έκδοση της Gcam και ποιο το κατάλληλο xml αρχείο για να βγάλει βραδυνή φωτό της προκοπής. Δε θα ψάχνει ο λογικός αγοραστής, που είναι το κρυφό μενού για να κάνει calibration τον αισθητήρα εγγύτητας, για να μην πατιούνται κουμπιά και συντομεύσεις, επειδή η οθόνη δεν σβήνει κατά την διάρκεια μια κλήσης. Ο ορθολογικός αγοραστής, δε θα σκεφτεί καν να βρει σε ποιο region δουλεύουν πιο δυνατά τα ηχεία της συσκευής του, ούτε θα κάθεται να ασχολείται εάν υπάρχει ρύθμιση που να κρατάει περισσότερα apps ανοιχτά στο παρασκήνιο, επειδή το MIUI έχει επιθετική διαχείριση μνήμης.

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε ορισμένοι, είναι ότι δεν υπάρχει καμία σύγκριση του Poco και του Nord. Άλλο κοινό έχει να στοχεύσει το Nord και το κάθε Nord και άλλο αγοραστικό κοινό η Xiaomi. Όποτε το Poco δεν μπορείς να το συγκρίνεις με αυτό. Άλλη κατηγορία το ένα, άλλη το άλλο. Το Poco στην παρούσα φάση, το συγκρίνεις με το Oneplus 7T η κάποιο αντίστοιχο άλλης εταιρείας.

Εννοείται ότι δεν χωράνε οπαδισμοί. Κι εγώ έφυγα από το άρμα της Oneplus πριν μερικούς μήνες. Οι μοναδικές μου επιλογές λοιπόν, είναι τα Pixels, τα Oneplus, τα Sony και ίσως τα Nokia, που δεν μου έχουν δείξει προς το παρόν κάτι το ιδιαίτερο ως συσκευές. Θα έβαζα και την HTC στο παιχνίδι εάν παρουσίαζε κάτι αξιόλογο, αλλά δεν. Το παιχνίδι στην τιμή, παίζεται στην φτωχοποιημένη Ελλάδα. Ακόμα και οι Κινέζοι, άλλες εταιρείες προτιμούν. Οπότε όταν έχω να τα σκάσω, θα τα σκάσω για κάτι από τα παραπάνω.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...