Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το OnePlus Nord που έρχεται στην Ελλάδα με τιμή από €449


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Εξήγησε μου εσύ που έχεις φίλε μου. Το να κατηγορείς ότι δεν έχω ιδέα είναι εύκολο. Απέδειξε το όμως κιόλας.

Αμα σκεφτεις την στρατιγικη της OnePlus μονο fail δεν την λες. Ξεκινησε απο χαμηλα, με φθηνα υλικα κλπ και σιγα σιγα ανεβασε ποιοτητα και ειναι φυσικο και επομενο να ανεβει και η τιμη του τελικου προιοντος. Επισης ειναι απο τις λιγες εταιριες που κρατανε πολυ καλο support στα μοντελα τους. Τωρα για το Nord, ειναι λογικο να μην σου βαλουν flagship SoC και να σου εχουν και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, με πολυ απο οτι φαινεται απο τα πρωτα reviews πολυ καλη οθονη και την καμερα του OnePlus 8 (που ξερω δεν ειναι flagship καμερα αλλα και παλι ειναι πολυ καμερα, και μαζι με το software AI θα ειναι αρκετα καλη για τα λεφτα του κινητου). 

Οποτε ειναι λογικο να το διαφημιζει τοσο καλα, μιας και το κινητο σε συνδιασμο με το λογισμικο που εχει θα ειναι αρκετα καλυτερο σε επιδοσεις απο αντιστοιχα μεταχειρισμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hakunamatata είπε

εγω εκανα την αρχη στο miui παντως φερνοντας ενα μι3, οποιος θυμαται τι ηταν το μι3 οταν ειχε βγει δε χρειαζεται ιδιαιτερες συστασεις, θυμαμαι πως η εμπειρια χρησης ηταν αριστη...και σε λειτουργεια και σε ταχυτητα...bugs μηδεν και ταχυτητα σφαιρα, 2013 ετος αν θυμαμαι καλα, και τοτε το καλυτερο ''δειγμα'' αντροιντ ηταν φυσικα η σαμμυ με το lagwiz...ηταν βεβαια και η htc με το αψογο λειτουργικο αλλα ειχε τα θεματακια της και τοτε...σε καθε περιπτωση, η εμπειρια μου με τα miui ηταν παντα η ιδια...οποτε εφερνα κινεζιες με δικα τους πειραγμενα miui, το κινητο δουλευε χαλια (τωρα μιλαμε για τις ταρζανιες που εκαναν οι resellers, και οχι για τις οριτζιναλ ρομς) και οποτε περνουσα μι global, το κινητο δουλευε νερακι...ΠΑΝΤΑ, σε ολες τις συσκευες...δηλαδη μεγαλη μεριδα των παραπονων των miui, ειναι επειδη τα μαγαζια εβγαζαν τις oem roms και περνουσαν τις δικες τους βλακειες...btw, τοτε το miui, ηταν για καποιο λογο το holy grail των λειτουργικων, επειδη ηταν γρηγορο και εδινε πολλες δυνατοτητες...ειχα  βαρεσει να πλασαρουν παντου σαν ατου το miui, οχι σαν αρνητικο

σε καθε περιπτωση, δε μαρεσει το miui σαν interface, αλλα δε το αντιπαθω παθολογικα οπως κανουν καποιοι (χωρις να καταλαβαινω το τοσο μισος)....ομως δε γινεται να μην εκτιμησω την απειρη δυνατοτητα παραμετροποιησης που δινει στο χρηση, που ακομα και εντελως καστομ ρομς δεν φτανουν...απλα μπορεις να κανεις οτι θες, και ακομα και οι εφαρμογες που εχουν για τα παντα, ειναι επισης πολυ καλες...

προσωπικα ειμαι περισσοτερο απογοητευμενος απο την 1+, με τις χαλια αναβαθμισεις που δινει στο τελος της ζωης των συσκευων, και ειμαι ακομα απογοητευμενος με το οτι εχουν φτασει να δινουν ζητανε 800ε και καμερα της προκοπης δεν εχουν βαλει ακομα, και εχουν και ενα σωρρο δικαιολογιες περι κοστους για το ΙΡ, το μαρκεντιγκ που γλιτωνουν, αλλα ολα αυτα εχουν περασει και στην τελικη τιμη...το νορντ οπως ειπα πιο πανω, τιμολογηθηκε αναμφιβολα πιο τιμια, απ οτι περιμενα απο την καβαλημενη 1+  αλλα και παλι, εχει ελλειψεις που δημιουργουν προβληματα, με το κυριοτερο για μενα την οχι τοσο καλη μπαταρια (που η 90hz οθονη θα στραγγαλιζει) και φυσικα τις τρυπες στην οθονη που δε γουσταρω να βλεπω...μιας και πιασαμε τι καναμε παλια...μια ζωη ετρεμα τα καμενα πιξελ στις οθονες, τωρα τα θεωρουμε feature...τεσπα, ημουν αρκετα θετικος χτες για το νορντ αλλα οσο το σκεφτομαι τοσο λιγοτερα κουτακια κανει τικ στο δικο μου το κεφαλι τουλαχιστον

Εμένα δύο ήταν οι συσκευές της Xiaomi που μου δούλεψαν σχεδόν απροβλημάτιστα και τις χάρηκα. Mi4 και Mi Note 3. Ότι άλλο είχα, με απογοήτευσε. Και πέρασα σχεδόν απ' όλες τις κοινότητες. Τι EU Rom's τι ελληνικές, κάπου καλυτέρευε η κατάσταση και κάπου χειροτέρευε. Ειδικά το Mi5S και Mi4S ήταν από τα χειρότερα smartphones που πήρα. Καλά για το MIA1 δεν γράφω καν τι πατάτες έκανε η Xiaomi. Όλοι τις ξέρουν.

Όσο για τα 90Hz, ποτέ δεν μου παρουσίασαν τόσο μεγάλο drain στην μπαταρία του Oneplus 7 Pro, που είχα μέχρι πρόσφατα. Και το δούλευα μονίμως είτε στην πλήρη ανάλυση οθόνης, είτε στην αυτόματη που έκανε εναλλαγή της ανάλυσης όπου θεωρούσε σωστό. Τα ίδια διαβάζω και για το 8 Pro.

Προσωπικά πάντως, ούτε Nord θα πάρω, ούτε Poco. Είμαι καλυμένος άνετα για μία 3ετία.

2 ώρες πριν, giotis7 είπε

Αμα σκεφτεις την στρατιγικη της OnePlus μονο fail δεν την λες. Ξεκινησε απο χαμηλα, με φθηνα υλικα κλπ και σιγα σιγα ανεβασε ποιοτητα και ειναι φυσικο και επομενο να ανεβει και η τιμη του τελικου προιοντος. Επισης ειναι απο τις λιγες εταιριες που κρατανε πολυ καλο support στα μοντελα τους. Τωρα για το Nord, ειναι λογικο να μην σου βαλουν flagship SoC και να σου εχουν και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, με πολυ απο οτι φαινεται απο τα πρωτα reviews πολυ καλη οθονη και την καμερα του OnePlus 8 (που ξερω δεν ειναι flagship καμερα αλλα και παλι ειναι πολυ καμερα, και μαζι με το software AI θα ειναι αρκετα καλη για τα λεφτα του κινητου). 

Οποτε ειναι λογικο να το διαφημιζει τοσο καλα, μιας και το κινητο σε συνδιασμο με το λογισμικο που εχει θα ειναι αρκετα καλυτερο σε επιδοσεις απο αντιστοιχα μεταχειρισμενα.

Να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Το Nord πιθανότατα βγήκε, επειδή οι πωλήσεις των 8/8Pro δεν ήταν οι αναμενόμενες. Δεν υπάρχει άλλωστε λόγος να πας στο 8 Pro, όταν έχεις κάποιο από την σειρά 7, εκτός ίσως της αδιαβροχοποίησης και της ασύρματης φόρτισης. Υποθέτω βέβαια, γιατί δεν ξέρω πόσο πουλάει η Oneplus και ποιο μπορεί να ήταν το πιο "καλοπουλημένο" smartphone της, μιας και δεν με ενδιαφέρει κιόλας τι πουλάει και πόσο ο καθένας.

Πάντως και το Oneplus X το μακρινό 2015, δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο σε πωλήσεις απ' όσο θυμάμαι.

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Γιατί δεν αγοράζεις το Sony 1ΜΚ2 λοιπόν που έχει όλα αυτά;

Θα το έχω στα υπόψιν 😀😀😀, υπάρχουν πολλά τηλέφωνα που με καλύπτουν ακόμα.  Αν και βλέπω Με το mi A3 να την βγάζω 2 χρόνια ακόμα άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mrgeox23 είπε

Άριστο επιχείρημα!  Σε ευχαριστώ για τον εποικοδομητικό διάλογο 👌

ενώ ο δικός σου επίσης τι να σου πω... Και το επιχείρημα σου? Αυτό πια...

Ότι ξεκινάς αναμένεις αδερφέ οπότε μην παρεξηγείσαι. 

11 λεπτά πριν, giotis7 είπε

Αμα σκεφτεις την στρατιγικη της OnePlus μονο fail δεν την λες. Ξεκινησε απο χαμηλα, με φθηνα υλικα κλπ και σιγα σιγα ανεβασε ποιοτητα και ειναι φυσικο και επομενο να ανεβει και η τιμη του τελικου προιοντος. Επισης ειναι απο τις λιγες εταιριες που κρατανε πολυ καλο support στα μοντελα τους. Τωρα για το Nord, ειναι λογικο να μην σου βαλουν flagship SoC και να σου εχουν και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, με πολυ απο οτι φαινεται απο τα πρωτα reviews πολυ καλη οθονη και την καμερα του OnePlus 8 (που ξερω δεν ειναι flagship καμερα αλλα και παλι ειναι πολυ καμερα, και μαζι με το software AI θα ειναι αρκετα καλη για τα λεφτα του κινητου). 

Οποτε ειναι λογικο να το διαφημιζει τοσο καλα, μιας και το κινητο σε συνδιασμο με το λογισμικο που εχει θα ειναι αρκετα καλυτερο σε επιδοσεις απο αντιστοιχα μεταχειρισμενα.

Φίλε συγνώμη τώρα. Κατάλαβες εσύ ότι είπα πως δεν κονομάει η Oneplus και η κάθε Oneplus που το παίζει φιλάνθρωπος και τίμια εταιρία ? Καμία σχέση. Μια χαρά είναι η στρατηγική τους.

ΑΛΛΑ ... που ωφελεί εμάς αυτό δεν κατάλαβα?

Βάζε τόνους έκανα εμετό για να το διαβάσω το κατεβατό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chios είπε

Θα το έχω στα υπόψιν 😀😀😀, υπάρχουν πολλά τηλέφωνα που με καλύπτουν ακόμα.  Αν και βλέπω Με το mi A3 να την βγάζω 2 χρόνια ακόμα άνετα.

Άλλο ένα smartphone που η Xiaomi το έχει κάνει θέατρο σκιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsarouc είπε

ενώ ο δικός σου επίσης τι να σου πω... Και το επιχείρημα σου? Αυτό πια...

Ότι ξεκινάς αναμένεις αδερφέ οπότε μην παρεξηγείσαι. 

Εγώ σου έγραψα κάτι για το λογισμικό και για τα notifications και εσύ απλά ρώτησες σε ποιόν αιώνα ζω, 
από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω πως είσαι από τους τύπους που θέλουν η τεχνολογία να προχωράει και να σου δίνουν περισσότερα χωρίς να φεύγει € παραπάνω από την τσέπη σου. 

ΕΓΩΩΩ ΜΕΧΡΙ 200€ ΔΙΝΩ, ΦΕΡΤΕ ΜΟΥ SD885 + ΜΠΑΤΑΡΙΑ 6500mAh + 144hz OLED Panel, ΑΥΤΑ, ΦΧΑΡΙΣΤΩΩΩ. 

Αυτό ακριβώς μου βγάζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Καλά τα Android tablets είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία και δυστυχώς η ευτυχώς, όλοι ξέρουμε βαθιά μέσα μας ποια είναι η καλύτερη επιλογή εάν θες tablet της προκοπής. Απλά δεν είναι Android. Παρόμοια εμπειρία είχε η μητέρα μου με tablet της Huawei (δε θυμαμαι το μοντέλο). Σε έναν χρόνο χρήσης, για youtube, browsing και λίγα ελαφριά παιχνιδάκια, το tablet δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του και ήταν πιο αργό κι από την καθυστέρηση.

Για μένα και τα δύο τα ίδια κινεζοUI είναι. Στα smartphones όμως αναγνωρίζω, ότι τα Huawei είναι πιο bug free και δεν έχουν παιδικές ασθένειες που σε πολλές περιπτώσεις, έχουν να κάνουν και με τα φθηνιάρικα parts που χρησιμοποιούν εσωτερικά. όπως χαμηλής ποιότητας αισθητήρες, μηχανισμούς δόνησης για τα πανηγύρια, μικρόφωνα και ηχειάκια από το τελευταίο ράφι και πολλά άλλα.

Κλείνω χρόνο με s5e πήρε προχθές και Android 10 και πάει το ίδιο γρήγορα με την πρώτη μέρα. 256gb καρτουλα μέσα σειρες ταινίες παιχνίδια δεν νιώθει πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mrgeox23 είπε

Εγώ σου έγραψα κάτι για το λογισμικό και για τα notifications και εσύ απλά ρώτησες σε ποιόν αιώνα ζω, 
από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω πως είσαι από τους τύπους που θέλουν η τεχνολογία να προχωράει και να σου δίνουν περισσότερα χωρίς να φεύγει € παραπάνω από την τσέπη σου. 

ΕΓΩΩΩ ΜΕΧΡΙ 200€ ΔΙΝΩ, ΦΕΡΤΕ ΜΟΥ SD885 + ΜΠΑΤΑΡΙΑ 6500mAh + 144hz OLED Panel, ΑΥΤΑ, ΦΧΑΡΙΣΤΩΩΩ. 

Αυτό ακριβώς μου βγάζεις.

Δεν έγραψες μόνο αυτό. ΤΟ παίζεις ξερόλας και δεν έχεις ΕΣΥ καμία ιδέα για τι πράγμα μιλάμε. Και φυσικά σου απάντησα κατάλληλα.

Και επειδή δεν σου αρέσει η ειρωνία παρά η ευθύτητα σου λέω ότι κουβαλάς πολύ ασχετοσύνη. Κανένα πρόβλημα δεν έχουν τα xiaomi με τις ειδοποιήσεις.

Αν έδινε περισσότερα το Nord τότε δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση. ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΟΜΩΣ. Και δεν κατηγορώ την συσκευή αλλά την Oneplus που την κοστολογεί τόσο γελοία.

Τωρα το κλείσιμο του μηνύματος σου φίλε (μάλλον αγόρι μου) καταλαβαίνεις ότι δεν σε τιμά ιδιαίτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsarouc είπε

ενώ ο δικός σου επίσης τι να σου πω... Και το επιχείρημα σου? Αυτό πια...

Ότι ξεκινάς αναμένεις αδερφέ οπότε μην παρεξηγείσαι. 

Φίλε συγνώμη τώρα. Κατάλαβες εσύ ότι είπα πως δεν κονομάει η Oneplus και η κάθε Oneplus που το παίζει φιλάνθρωπος και τίμια εταιρία ? Καμία σχέση. Μια χαρά είναι η στρατηγική τους.

ΑΛΛΑ ... που ωφελεί εμάς αυτό δεν κατάλαβα?

Βάζε τόνους έκανα εμετό για να το διαβάσω το κατεβατό σου.

Συγνώμη για την έλλειψη τόνων πραγματικά. Πουθενά δεν μας ωφελεί αυτό, αλλά δεν μπορείτε να καταλάβετε μερικοί ότι οι τιμές δεν είναι του 2010, έχουν ανέβει γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, αυτά παθαίνουμε όταν ερασιτεχνικές, επί μια πενταετία, προσπάθειες τύπου miui roms νομίζουν ότι ένα λειτουργικό θα πρέπει να είναι και έτσι...

ο άλλος θέλει συσκευή στα 250 και δεν τον νοιάζει ούτε πως λειτουργεί, ούτε καν αν λειτουργεί σωστά...

Έλα μωρέ εγώ έδωσα 500 και έχω 865 θα πει και ίσως να έχει δίκιο, μιας και στην φθήνια πρώτος λόγος είναι η τσέπη και όχι η ποιότητα...

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giotis7 είπε

Συγνώμη για την έλλειψη τόνων πραγματικά. Πουθενά δεν μας ωφελεί αυτό, αλλά δεν μπορείτε να καταλάβετε μερικοί ότι οι τιμές δεν είναι του 2010, έχουν ανέβει γενικά.

Όντως έχουν ανέβει και όντως το 5G ανεβάζει το κόστος τώρα που είναι αρχή. ΑΛΛΑ... η Oneplus είναι ΥΠΟΤΊΘΕΤΑΙ τίμια εταιρία και flagship killer. Ξεκίνησε τόσο όμορφα και δυνατά και τώρα μας τα κάνει σάλτσα. όπως είπα και στον άλλον δεν κατηγορώ την συσκευή αλλά την στρατηγική της Oneplus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsarouc είπε

Όντως έχουν ανέβει και όντως το 5G ανεβάζει το κόστος τώρα που είναι αρχή. ΑΛΛΑ... η Oneplus είναι ΥΠΟΤΊΘΕΤΑΙ τίμια εταιρία και flagship killer. Ξεκίνησε τόσο όμορφα και δυνατά και τώρα μας τα κάνει σάλτσα. όπως είπα και στον άλλον δεν κατηγορώ την συσκευή αλλά την στρατηγική της Oneplus...

ΗΤΑΝ, δεν είναι πλέον και δεν το διαφημίζει κιόλας. ΗΤΑΝ δεν είναι! Ας μην μπερδευόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Δεν έγραψες μόνο αυτό. ΤΟ παίζεις ξερόλας και δεν έχεις ΕΣΥ καμία ιδέα για τι πράγμα μιλάμε. Και φυσικά σου απάντησα κατάλληλα.

Και επειδή δεν σου αρέσει η ειρωνία παρά η ευθύτητα σου λέω ότι κουβαλάς πολύ ασχετοσύνη. Κανένα πρόβλημα δεν έχουν τα xiaomi με τις ειδοποιήσεις.

Αν έδινε περισσότερα το Nord τότε δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση. ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΟΜΩΣ. Και δεν κατηγορώ την συσκευή αλλά την Oneplus που την κοστολογεί τόσο γελοία.

Τωρα το κλείσιμο του μηνύματος σου φίλε (μάλλον αγόρι μου) καταλαβαίνεις ότι δεν σε τιμά ιδιαίτερα...

Ε εντάξει αφού με έβγαλες εσύ άσχετο τότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό... Δεν είναι ότι έχουν περάσει από τα χέρια μου ~16 κινητά τα τελευταία 5 χρόνια από Xiaomi,Apple,LG κλπ.  

Απάντησε μου μόνο σε αυτό αν θέλεις, προτιμάς καλύτερο λογισμικό ή καλύτερο επεξεργαστή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giotis7 είπε

ΗΤΑΝ, δεν είναι πλέον και δεν το διαφημίζει κιόλας. ΗΤΑΝ δεν είναι! Ας μην μπερδευόμαστε.

Βασικά όλοι έχουν πάρει τον κατήφορο. Μέχρι και η Xiaomi. Αυτή πάλι κρατάει λίγο τα προσχήματα και βγάζει και κάποιες τίμιες συσκευές αλλά στην χαμηλή κατηγορία... 

Όλοι τα ίδια σκατά είναι. Και εμείς αν είχαμε εταιρία παρόμοια και εμείς σκατά θα γινόμασταν. Όλοι το κέρδος κοιτάζουν... λογικό και φυσικό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsarouc είπε

Όντως έχουν ανέβει και όντως το 5G ανεβάζει το κόστος τώρα που είναι αρχή. ΑΛΛΑ... η Oneplus είναι ΥΠΟΤΊΘΕΤΑΙ τίμια εταιρία και flagship killer. Ξεκίνησε τόσο όμορφα και δυνατά και τώρα μας τα κάνει σάλτσα. όπως είπα και στον άλλον δεν κατηγορώ την συσκευή αλλά την στρατηγική της Oneplus...

Κάποια στιγμή θα πρέπει να συνειδητοποιήσετε ορισμένοι ότι οι εταιρίες δημιουργούνται για να βγάζουν τουλάχιστον τα λειτουργικά τους έξοδα... αν νομίζετε ότι μια εταιρία θα συνεχίσει να προσφέρει τσάμπα ή στο κόστος συσκευές για να λέτε στην παρέα και στα φόρουμ πόσο γαμαουα είστε και πιάσατε κορόιδο τον κατασκευαστή γελαστηκατε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...