Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοινώνει τα νέα Ryzen 4000G APUs, αρχικά μόνο για OEM συστήματα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Yeroplatanos είπε

Προφανως το μελλον προβλέπεται λαμπρο για την AMD.

Εγω εχω τον 2600 και σκεφτομαι να παω σε 4600 οταν βγει.

Αυτο ειπα και γω.Για εναν υπολογιστη χωρις gpu ισως ειναι καλη λυση για να ριξει το κοστος.

Απλώς σχολιάζω την AMD που τα δείχνει ως κατάλληλα και για gaming.Που δεν πιστέυω ότι θα είναι.

Ουσιαστικά gaming για σένα είναι το Battlefield 6 που θα βγει με πεδίο μάχης 128 οπλίτες ή κάτι άλλο που απαιτεί τρομακτική χρήση rendering;

Γιατί σου έχω κακά νέα. Lineage 2, Dota, Wow, Civilization, C&C, LOL, Heroes of Might and Magic και κάτι άλλοι τίτλοι που είναι από το παρελθόν, είναι gaming και ακόμα και σήμερα έχουν τρομερό Community και λαό από πίσω και δεν απαιτούν κάρτα γραφικών με πάνω από 50€. Ένα καλό APU τα πάει μια χαρά...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Yeroplatanos είπε

Προφανως το μελλον προβλέπεται λαμπρο για την AMD.

Εγω εχω τον 2600 και σκεφτομαι να παω σε 4600 οταν βγει.

Αυτο ειπα και γω.Για εναν υπολογιστη χωρις gpu ισως ειναι καλη λυση για να ριξει το κοστος.

Απλώς σχολιάζω την AMD που τα δείχνει ως κατάλληλα και για gaming.Που δεν πιστέυω ότι θα είναι.

Ε ενταξει δεν καιγονται ολοι να παιζουν σε 4k 120 fps τα τελευταια παιχνιδια.. Αλλοι θελουν να καιγονται LoL, Counter strike, gta 5 τα οποια τα παιζει ακομα και ο 2400g μου ανετα. Gaming ειναι και αυτο.

Επεξ/σία από GiwrgosP-
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mimis13 είπε

Ουσιαστικά gaming για σένα είναι το Battlefield 6 που θα βγει με πεδίο μάχης 128 οπλίτες ή κάτι άλλο που απαιτεί τρομακτική χρήση rendering;

Γιατί σου έχω κακά νέα. Lineage 2, Dota, Wow, Civilization, C&C, LOL, Heroes of Might and Magic και κάτι άλλοι τίτλοι που είναι από το παρελθόν, είναι gaming και ακόμα και σήμερα έχουν τρομερό Community και λαό από πίσω και δεν απαιτούν κάρτα γραφικών με πάνω από 50€. Ένα καλό APU τα πάει μια χαρά...

Και για overwatch 1080p super ειναι. (ακομα και οταν θες πανω απο 100fps).Δεν είναι μονο για τετοια παιχνίδια που δεν εχουν απαιτησεις.

Δηλαδη για τον 4700G πως μπορούμε να τον αποκτησουμε? Ξερουμε ποτε θα μπορούμε να τον αγοράσουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ο 4700g θα είναι αλμυρός σε τιμή ενώ ο 4600g θα είναι η πιο καλή επιλογή χωρίς να ξεφεύγει σε κόστος (και να πλησιάζει τιμές που ξεχωριστή επιλογή επεξεργαστή και αντίστοιχης κάρτας γραφικών έρχονται σε παρόμοια επίπεδα).

Ο 4300g λογικά θα είναι οτι πιο V4M για απροβληματιστο casual gaming σε 1080p.

 

Φυσικά η τιμολόγηση θα καθορίσει όλα τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GiwrgosP- είπε

Ε ενταξει δεν καιγονται ολοι να παιζουν σε 4k 120 fps τα τελευταια παιχνιδια.. Αλλοι θελουν να καιγονται LoL, Counter strike, gta 5 τα οποια τα παιζει ακομα και ο 2400g μου ανετα. Gaming ειναι και αυτο.

τι counter και τι gta παιζεις εσυ με σκετο 2400g ειναι αποριας αξιο.μην γραφεται οτι θελετε για να δωσετε απλα ενα παραδειγμα.τα 60-70 fps στο cs ειναι τραγικος μεσος ορος οπως επισης και τα 30-40 που θα εχεις στο GTA.οτι εσυ ανεχεσαι να παιζεις ετσι δεν σημαινει οτι ειναι ιδεατο αυτο για καποιον αλλον.

  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Malias13 είπε

τι counter και τι gta παιζεις εσυ με σκετο 2400g ειναι αποριας αξιο.μην γραφεται οτι θελετε για να δωσετε απλα ενα παραδειγμα.τα 60-70 fps στο cs ειναι τραγικος μεσος ορος οπως επισης και τα 30-40 που θα εχεις στο GTA.οτι εσυ ανεχεσαι να παιζεις ετσι δεν σημαινει οτι ειναι ιδεατο αυτο για καποιον αλλον.

Το μεγαλύτερο ποσοστό του κόσμου σε αυτές τις ρυθμίσεις παίζει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malias13 είπε

τι counter και τι gta παιζεις εσυ με σκετο 2400g ειναι αποριας αξιο.μην γραφεται οτι θελετε για να δωσετε απλα ενα παραδειγμα.τα 60-70 fps στο cs ειναι τραγικος μεσος ορος οπως επισης και τα 30-40 που θα εχεις στο GTA.οτι εσυ ανεχεσαι να παιζεις ετσι δεν σημαινει οτι ειναι ιδεατο αυτο για καποιον αλλον.

Έχεις καθόλου ιδέα πόσο άχρηστα είναι τα fps όταν δε συνοδεύεται το σύστημα από οθόνη με πολλά hz ή έτσι τα λες; Πιστεύεις οτι το ποσοστό των χρηστών που έχει οθόνη πάνω από 70-80hz είναι περισσότερο από 10%;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται φιλε πως ξερω οπως και εσυ θα επρεπε να ξερεις οτι η εμπειρια και 60hz monitor να εχεις και παλι ειναι πιο smooth αμα ανεβασεις FPS.


Δεν το γνωριζω για ποσοστο και επισης δεν αναφερομαι σε αυτο γιατι μιλησαμε γενικα για Gaming και οχι τι φοραει ολος ο κοσμακης. Εάν εισαι gamer δεν παιζεις απλα με αυτα που περιγραφεις αλλο ανοιγω ενα παιχνιδι για να πω οτι ανοιγει.εμενα προσωπικα ο κυκλος μου εχει 144hz monitor σε ποσοστο 8 στους 10 γιατι ασχολουμαστε με αυτο το κομματι τωρα ο δικος σου μπορει να ειναι 0/10.

Λοιπον αλλο οτι εγω μπορει να ανεχτω να παιζω με 30 fps και αλλο να λεω οτι ειναι μια χαρα εμπειρια μην επιμενεται δεν ειναι .και προσπαθείτε να πείσετε και αλλους οτι τα 30 fps ειναι μια χαρα.

ο καθενας βολευεται με οτι μπορει δεν ειναι κατακριτέο αυτο αυτο ,ξαναλεω δεν σημαινει οτι ειναι και μια χαρα οτι παιζεις κομπλε ετσι επειδη εσυ χαμηλωνεις τα στανταρ σου εκει κατω.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Malias13 είπε

εννοειται φιλε πως ξερω οπως και εσυ θα επρεπε να ξερεις οτι η εμπειρια και 60hz monitor να εχεις και παλι ειναι πιο smooth αμα ανεβασεις FPS.


Δεν το γνωριζω για ποσοστο και επισης δεν αναφερομαι σε αυτο γιατι μιλησαμε γενικα για Gaming και οχι τι φοραει ολος ο κοσμακης. Εάν εισαι gamer δεν παιζεις απλα με αυτα που περιγραφεις αλλο ανοιγω ενα παιχνιδι για να πω οτι ανοιγει.εμενα προσωπικα ο κυκλος μου εχει 144hz monitor σε ποσοστο 8 στους 10 γιατι ασχολουμαστε με αυτο το κομματι τωρα ο δικος σου μπορει να ειναι 0/10.

Λοιπον αλλο οτι εγω μπορει να ανεχτω να παιζω με 30 fps και αλλο να λεω οτι ειναι μια χαρα εμπειρια μην επιμενεται δεν ειναι .και προσπαθείτε να πείσετε και αλλους οτι τα 30 fps ειναι μια χαρα.

ο καθενας βολευεται με οτι μπορει δεν ειναι κατακριτέο αυτο αυτο ,ξαναλεω δεν σημαινει οτι ειναι και μια χαρα οτι παιζεις κομπλε ετσι επειδη εσυ χαμηλωνεις τα στανταρ σου εκει κατω.

Μας δουλεύεις έτσι; Στον κύκλο μου δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑΣ με μόνιτορ άνω των 60 Hz.

Μια χαρά είναι και τα 30 fps εφόσον είναι τα ελάχιστα και όχι ο μέσος όρος. Το βίντεο είναι στα 25, άρα οτιδήποτε πάνω από αυτό είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενας δεν σε δουλευει.μιλαμε για gaming και μου λες μια χαρα ειναι τα 25  για βιντεο?

μαλλον κανενας απο τον κυκλο σου δεν ειναι casual gamer.κατανοητο αυτο αλλα γιατι μιλατε για gaming ενω δεν παιζεται?

το μια χαρα το λες εσυ φιλε και ειναι υποκειμενικό γιατι αντικειμενικα τα 30 fps δεν ειναι μια χαρα εσυ το βαφτιζεις ετσι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mimis13 είπε

Ουσιαστικά gaming για σένα είναι το Battlefield 6 που θα βγει με πεδίο μάχης 128 οπλίτες ή κάτι άλλο που απαιτεί τρομακτική χρήση rendering;

Γιατί σου έχω κακά νέα. Lineage 2, Dota, Wow, Civilization, C&C, LOL, Heroes of Might and Magic και κάτι άλλοι τίτλοι που είναι από το παρελθόν, είναι gaming και ακόμα και σήμερα έχουν τρομερό Community και λαό από πίσω και δεν απαιτούν κάρτα γραφικών με πάνω από 50€. Ένα καλό APU τα πάει μια χαρά...

Σε αυτό έχεις δίκιο.

Δεν μπορώ να πω το αντίθετο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malias13 είπε

εννοειται φιλε πως ξερω οπως και εσυ θα επρεπε να ξερεις οτι η εμπειρια και 60hz monitor να εχεις και παλι ειναι πιο smooth αμα ανεβασεις FPS.


Δεν το γνωριζω για ποσοστο και επισης δεν αναφερομαι σε αυτο γιατι μιλησαμε γενικα για Gaming και οχι τι φοραει ολος ο κοσμακης. Εάν εισαι gamer δεν παιζεις απλα με αυτα που περιγραφεις αλλο ανοιγω ενα παιχνιδι για να πω οτι ανοιγει.εμενα προσωπικα ο κυκλος μου εχει 144hz monitor σε ποσοστο 8 στους 10 γιατι ασχολουμαστε με αυτο το κομματι τωρα ο δικος σου μπορει να ειναι 0/10.

Λοιπον αλλο οτι εγω μπορει να ανεχτω να παιζω με 30 fps και αλλο να λεω οτι ειναι μια χαρα εμπειρια μην επιμενεται δεν ειναι .και προσπαθείτε να πείσετε και αλλους οτι τα 30 fps ειναι μια χαρα.

ο καθενας βολευεται με οτι μπορει δεν ειναι κατακριτέο αυτο αυτο ,ξαναλεω δεν σημαινει οτι ειναι και μια χαρα οτι παιζεις κομπλε ετσι επειδη εσυ χαμηλωνεις τα στανταρ σου εκει κατω.

Δηλαδή αν είσαι gamer η όχι εξαρτάται από το ποσά χρήματα έχεις?

Ένα παιδί σχολείου ας πούμε που έχει ένα σύστημα με APU και παίζει LOL , WoW , Fortnite , Minecraft η ότι άλλο του αρέσει δεν είναι gamer επειδή ας πούμε δεν παίζει όπως παίζεις εσύ?

Φυσικά η οπτική ευχαρίστηση με ένα καλό PC setup είναι μεγαλύτερη αλλά δεν αναιρει ότι και με 30 και με 240 πάλι παίζεις.

Δεν έχουν όλοι τα χρήματα να αγοράσουν dedicated GPU.

Λογικά και όσοι έχουν Play Station στα 30 FPS δεν νομίζω να είναι gamer και αυτοί.

Ποιο είναι το minimum requirement για να θεωρείται κάποιος gamer? 

Να ξέρω και εγώ ρε παιδί μου αν είμαι gamer η όχι. Μη λέω ψέματα άθελα μου.

  • Like 2
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

τι να τα κανεις τα apu?

μονο αν θες ενα low end συστημα.

apu kai gaming αστεια πραγματα νομιζω.

Ξέρεις τι ωραία θα είναι που θα κάνω video rendering και παράλληλα θα παίζω και λολάκι φορ φαν στο χαλαρό, χωρίς να έχω ξεφραγκιαστεί?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...