Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοινώνει τα νέα Ryzen 4000G APUs, αρχικά μόνο για OEM συστήματα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν υπάρξουν ανατροπές θα είναι ιδανικό για Ηome Office PC! Περιμένω  το 4700G για μετάβαση από το i5-3570k.

Επεξ/σία από Pillars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φιλε ειπες οτι κανενας στον κυκλο σου δεν εχει μονιτορ 144 hz εσυ σε τι κατηγορια εισαι ακριβως?γιατι εγω σου μιλαω με παραδειγματα αληθινα οχι λογια του αερα.

εννοειται οτι υπαρχουν low end συστηματα ειτε σε κονσολα ειτε σε Η/Υ αυτο τι σημαινει οτι ειναι ο κανονας ?

επειδη το ανοιγεται πολυ το θεμα δεν ειπε κανενας οτι δεν μπορεις να παιξεις, το οτι παιζει μια χαρα και πεταει και αυτα τα διαφορα που αναφερεται εδω μεσα ειναι ασχετα ως και επικινδινα .


Εχω φιλο ο οποιος εχει παει challenger στο lol με pc που δεν επιανε καν 30 fps ουτε στο lol αυτο δεν σημαινει οτι αμα τον ρωτησεις θα σου πει οτι παιζει "μια χαρα" επειδη θελεις εσυ να μας πεισεις.

παιζουν αλλα ουτε μια χαρα ουτε δυο τρομαρες.απλα παιζουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Malias13 said:

εννοειται οτι υπαρχουν low end συστηματα ειτε σε κονσολα ειτε σε Η/Υ αυτο τι σημαινει οτι ειναι ο κανονας ?

Στην παγκόσμια αγορά? Ναι...

Αν δεις πχ Steam Stats που δείχνουν τι specs έχουν τα PCs των χρηστών του, θα προσέξεις ότι το "δυνατό" hardware είναι σε μονοψήφια ποσοστά...

https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Στην παγκόσμια αγορά? Ναι...

Αν δεις πχ Steam Stats που δείχνουν τι specs έχουν τα PCs των χρηστών του, θα προσέξεις ότι το "δυνατό" hardware είναι σε μονοψήφια ποσοστά...

https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam

φιλε δεν το αμφισβητει κανεις αυτο.οπως δεν θα επρεπε να αμφισβητείται οτι αυτοι που τα εχουν αυτα τα μηχανηματα αμα τους ρωτησεις πως αισθαινονται με τα 30 fps δεν θα σου πουν "ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ" τα σηκωνει ανετα και αλλα τετοια αυτου του τυπου.

Ολοι ημασταν σε τοσο μικρη ηλικια που και δεν καταλαβαιναμε τετοιες διαφορεςειτε οταν αρχισαμε και καταλαβαιναμε δεν ειχαμε η εχουμε τα λεφτα να τα κυνηγησουμε αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

κανενας παντως εκτος απο μικρης ηλικιας ανθρωπους δεν θα σου πει πεταει με 30 fps και τα λοιπα .

επισης να προσθεσω οτι ειμαι υπερ να υπαρχει ανταγωνισμος δεν υποστηριζω την μια εταιρια εναντι της αλλης σε καμια περιπτωση ,απο εκει και περα γραφονται πολλες ανακριβειες και υπερβολες απο fanboy της καθε εταιριας και εν προκειμενω της AMD .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Malias13 said:

φιλε δεν το αμφισβητει κανεις αυτο.οπως δεν θα επρεπε να αμφισβητείται οτι αυτοι που τα εχουν αυτα τα μηχανηματα αμα τους ρωτησεις πως αισθαινονται με τα 30 fps δεν θα σου πουν "ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ" τα σηκωνει ανετα και αλλα τετοια αυτου του τυπου.

Ολοι ημασταν σε τοσο μικρη ηλικια που και δεν καταλαβαιναμε τετοιες διαφορεςειτε οταν αρχισαμε και καταλαβαιναμε δεν ειχαμε η εχουμε τα λεφτα να τα κυνηγησουμε αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

κανενας παντως εκτος απο μικρης ηλικιας ανθρωπους δεν θα σου πει πεταει με 30 fps και τα λοιπα .

επισης να προσθεσω οτι ειμαι υπερ να υπαρχει ανταγωνισμος δεν υποστηριζω την μια εταιρια εναντι της αλλης σε καμια περιπτωση ,απο εκει και περα γραφονται πολλες ανακριβειες και υπερβολες απο fanboy της καθε εταιριας και εν προκειμενω της AMD .

Για να ρωτάς αν είναι ο κανόνας, ενώ τα mid προς low είναι η συντριπτική πλειοψηφία των συστημάτων, δεν το αμφισβήτησες?

Δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι έχουν 30fps πχ αυτοί με low end PCs, γιατί κάλλιστα μπορούν να ρίξουν τα settings. Δεν θα είναι "λιγότερο gamers" αν δεν παίζουν σε high settings.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Για να ρωτάς αν είναι ο κανόνας, ενώ τα mid προς low είναι η συντριπτική πλειοψηφία των συστημάτων, δεν το αμφισβήτησες?

Δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι έχουν 30fps πχ αυτοί με low end PCs, γιατί κάλλιστα μπορούν να ρίξουν τα settings. Δεν θα είναι "λιγότερο gamers" αν δεν παίζουν σε high settings.

σου γραφω εννοειται πως υπαρχουν low end μηχανηματα μαλλον υπαρχει καποιο θεμα αμα δεν το βλεπεις.

κανεις δεν ειπε οτι ειναι λιγοτερο gamers ο φιλος πριν ελεγε οτι τρεχουν μια χαρα τα παιχνιδια με 30fps , ε λοιπον οπως και να θελεις να το θεσεις δεν τρεχουν με 30 fps μια χαρα κανενα παιχνιδι.

Μόλις τώρα, Malias13 είπε

σου γραφω εννοειται πως υπαρχουν low end μηχανηματα μαλλον υπαρχει καποιο θεμα αμα δεν το βλεπεις.

κανεις δεν ειπε οτι ειναι λιγοτερο gamers ο φιλος πριν ελεγε οτι τρεχουν μια χαρα τα παιχνιδια με 30fps , ε λοιπον οπως και να θελεις να το θεσεις δεν τρεχουν με 30 fps μια χαρα κανενα παιχνιδι.

να προσθεσω οτι εγω τα sethings μου τα εχω παντα mid προς low για να σηκωνω ακομα πιο πολλα FPS.δεν υπαρχει λογος να παρεξηγησε δεν θυγω κανεναν gamer,απλα πιανεσαι απο καπου.

εγω αυτο που λεω ειναι οτι δεν ειναι smooth εμπειρια με 30 fps οπως και να θελεις εσυ να το πλασαρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Malias13 said:

σου γραφω εννοειται πως υπαρχουν low end μηχανηματα μαλλον υπαρχει καποιο θεμα αμα δεν το βλεπεις.

Ναι προφανώς υπάρχουν και το έγραψες, απλά αμφισβήτησες ότι είναι ο κανόνας/πλειοψηφία, αυτό σχολίασα.

Δλδ ότι ο κύκλος σου έχει σε τέτοιο ποσοστό 144hz monitors, είναι τρελή εξαίρεση.

6 minutes ago, Malias13 said:

κανεις δεν ειπε οτι ειναι λιγοτερο gamers ο φιλος πριν ελεγε οτι τρεχουν μια χαρα τα παιχνιδια με 30fps , ε λοιπον οπως και να θελεις να το θεσεις δεν τρεχουν με 30 fps μια χαρα κανενα παιχνιδι.

Δεν έχω σχολιάσει για το αν είναι ή όχι μια χαρά τα 30fps. Αν δεν είναι τουλάχιστον locked σαν των κονσολών, δεν είναι "μια χαρά" κι αυτο για τον κόσμο που δεν έχει συνηθίσει τα 60.

Το θέμα όμως είναι ότι ακόμα και στα low end PCs αν ρίξεις τέρμα κάτω τα settings, ειδικά στα μη απαιτητικά παιχνίδια που αναφέρθηκαν πιο πάνω, πιάνεις σίγουρα πάνω από 30...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Ναι προφανώς υπάρχουν και το έγραψες, απλά αμφισβήτησες ότι είναι ο κανόνας/πλειοψηφία. Αυτό σχολίασα.

Δλδ ότι ο κύκλος σου έχει σε τέτοιο ποσοστό 144hz monitors, είναι τρελή εξαίρεση.

Δεν νομίζω ότι έχω σχολιάσει για το αν είναι ή όχι μια χαρά τα 30fps. Σίγουρα αν δεν είναι τουλάχιστον locked σαν των κονσολών δεν είναι "μια χαρά". 

και φαντασου πλεον υπαρχουν και 240 hz στον κυκλο μου.

ρωτησα λαθος αμα ειναι ο κανονας ενω ηθελα να πω οτι δεν ειναι ανυπαρκτες αυτες οι ταχυτητες οπως ελεγε ενας φιλος πριν οτι σε ολο τον κυκλο μου δεν υπαρχει μονιτορ πανω απο 60hz.

Απο εκει και περα η απαντηση αν ειναι μια χαρα παει και στα παιδια πριν που απαντουσαν και οχι σε εσενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα, 65W για desktop και 35W για φορητά της gpu συμπεριλαμβανομένης στο TDP των 65 και 35.
Αμα μας έλεγαν και τιμές θα νιώθαμε καλύτερα.
Αμα βλέπαμε και benchmarks από τα γνωστά κανάλια ακόμα καλύτερα, υποθέτω ότι θα είναι πάνω από την ακανατόμαστη και με διαφορά.
.
Μπράβο παιδιά, πάρτε τους τα σώβρακα, σκίστε τους.

 edit: αφού είναι Zen 2 γιατί τους ονομάζει 4000?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Προφανως το μελλον προβλέπεται λαμπρο για την AMD.

Εγω εχω τον 2600 και σκεφτομαι να παω σε 4600 οταν βγει.

Αυτο ειπα και γω.Για εναν υπολογιστη χωρις gpu ισως ειναι καλη λυση για να ριξει το κοστος.

Απλώς σχολιάζω την AMD που τα δείχνει ως κατάλληλα και για gaming.Που δεν πιστέυω ότι θα είναι.

Αρα τα λεγόμενα σου βασίζονται στο τι πιστεύεις εσυ και οχι το τι θα αποδηχθει οταν κυκλοφόρησουν τα νεα apu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Thresh said:

... Αν δεις πχ Steam Stats που δείχνουν τι specs έχουν τα PCs των χρηστών του, θα προσέξεις ότι το "δυνατό" hardware είναι σε μονοψήφια ποσοστά...

https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam

Ευχαριστούμε για το λινκ.
Αν και οι πίνακες χρειάζονται προσεκτική μελέτη, στις 21 πρώτες κάρτες με μερίδιο >1.0 τον Ιούνιο οι 20 είναι καλές-δυνατές και μόνον 1 πεθαμένη-ψόφια και αυτή λόγω ονόματος: 19. Intel UHD Graphics 620 0.91% 1.05% 1.12% 1.18% 1.11% -0.07%
Το τοπ-20 του ατμού είναι πάνω από 50% και με τουλάχιστον πολύ καλές κάρτες.
Γενικά μιλώντας οι gamers έχουν καλές gpu, ακρίβειες και trends με OO και Libre calc.
.
εγώ είμαι 3ος από το τέλος AMD Radeon R9 200 Series 0.17% 0.16% 0.17% 0.17% 0.15% -0.02%
.
Βρέχει ναυαρχίδες RTX 2060, 2070, 2080, με Ti, σούπερ και σκέτες, αν δεν πιάνουν το 5% τώρα θα το φτάσουν ως τον Σεπτέμβρη.
Αυτή η NVIDIA τζάμπα τις δίνει τις κάρτες ή έχει μέλι?
.

NVIDIA GeForce GTX 1060  12.68% 12.67% 12.01% 11.80% 11.73% -0.07%

NVIDIA GeForce GTX 1050Ti 9.06% 8.81%   8.48%  8.22%  8.34% +0.12%

NVIDIA GeForce GTX 1050   5.48% 5.42%   5.42%  5.31%  5.31%  0.00%

NVIDIA GeForce GTX 1070   4.20% 4.23%   4.22%  4.13%  4.05% -0.08%

NVIDIA GeForce GTX 1650   2.14% 2.37%   2.50%  2.60%  2.99% +0.39%

NVIDIA GeForce GTX 1660Ti 2.31% 2.48%   2.55%  2.51%  2.71% +0.20%

NVIDIA GeForce RTX 2060   2.18% 2.71%   2.31%  2.38%  2.53% +0.15%

NVIDIA GeForce GTX 1080   2.50% 2.59%   2.54%  2.52%  2.48% -0.04%

AMD Radeon RX 580         1.79% 1.95%   1.94%  2.03%  2.06% +0.03%

NVIDIA GeForce GTX 970    2.28% 2.12%   2.19%  2.09%  2.04% -0.05%

NVIDIA GeForce RTX 2070   1.68% 2.01%   1.79%  1.81%  1.85% +0.04%

NVIDIA GeForce GTX 1660   1.28% 1.46%   1.40%  1.51%  1.64% +0.13%

NVIDIA GeForce GTX 960    1.99% 1.73%   1.77%  1.71%  1.62% -0.09%

NVIDIA GeForce RTX 2070SU 0.93% 1.21%   1.25%  1.40%  1.60% +0.20%

NVIDIA GeForce GTX 1080Ti 1.59% 1.58%   1.63%  1.60%  1.58% -0.02%

NVIDIA GeForce GTX 750Ti  1.97% 1.60%   1.52%  1.48%  1.51% +0.03%

AMD Radeon RX 570         1.04% 1.13%   1.19%  1.26%  1.34% +0.08%

NVIDIA GeForce GTX 960M   1.33% 1.28%   1.28%  1.19%  1.12% -0.07%

Intel UHD Graphics 620    0.91% 1.05%   1.12%  1.18%  1.11% -0.07%

NVIDIA GeForce GTX 1070Ti 1.12% 1.25%   1.16%  1.12%  1.10% -0.02%

.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...