Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοινώνει τα νέα Ryzen 4000G APUs, αρχικά μόνο για OEM συστήματα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν είμαι καθόλου ειδικός με τα εσωτερικά των PC's. Πριν δύο χρόνια είχα κάνει μια αναβάθμιση στο PC μου, που συνολικα κόστισε κάπου στα 400+ ευρώ. Χωρις πολλές λεπτομέρειες, έχω τον ADM Ryzen5 2.600 six core 3.40GHz. Δεν παίζω παιχνίδια και δεν κάνω βαριά χρήση στον υπολογιστή. Πόσο με βγάζει ακόμα πιστεύετε μέχρι να χρειαστώ κάτι πιο καινούριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, trelaras52 είπε

Αρα τα λεγόμενα σου βασίζονται στο τι πιστεύεις εσυ και οχι το τι θα αποδηχθει οταν κυκλοφόρησουν τα νεα apu.

Εκτός απροόπτου ξέρουμε τι θα δούμε.

Σαν cpu θα ναι προηγούμενη γενιά και σαν gpu τα βασικα.

Αν εσύ περιμένεις apu zen3 με γραφικα rx580 τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Malias13 είπε

εννοειται φιλε πως ξερω οπως και εσυ θα επρεπε να ξερεις οτι η εμπειρια και 60hz monitor να εχεις και παλι ειναι πιο smooth αμα ανεβασεις FPS.


Δεν το γνωριζω για ποσοστο και επισης δεν αναφερομαι σε αυτο γιατι μιλησαμε γενικα για Gaming και οχι τι φοραει ολος ο κοσμακης. Εάν εισαι gamer δεν παιζεις απλα με αυτα που περιγραφεις αλλο ανοιγω ενα παιχνιδι για να πω οτι ανοιγει.εμενα προσωπικα ο κυκλος μου εχει 144hz monitor σε ποσοστο 8 στους 10 γιατι ασχολουμαστε με αυτο το κομματι τωρα ο δικος σου μπορει να ειναι 0/10.

Λοιπον αλλο οτι εγω μπορει να ανεχτω να παιζω με 30 fps και αλλο να λεω οτι ειναι μια χαρα εμπειρια μην επιμενεται δεν ειναι .και προσπαθείτε να πείσετε και αλλους οτι τα 30 fps ειναι μια χαρα.

ο καθενας βολευεται με οτι μπορει δεν ειναι κατακριτέο αυτο αυτο ,ξαναλεω δεν σημαινει οτι ειναι και μια χαρα οτι παιζεις κομπλε ετσι επειδη εσυ χαμηλωνεις τα στανταρ σου εκει κατω.

Έκανα παράθεση αυτο γιατί δεν ξερω τι να πρώτο πω, έχεις χάσει τελείως την μπάλα με το τι είναι η μαγεία του gaming και κάθεστε και ασχολείστε εσυ με τον κύκλο σου με τα fps που βγάζετε, ε λοιπον ρε φιλε οπως είναι το μέτωπο το δικο σας που ασχολείστε με το αν η gaming εμπειρία βασίζεται στο ποσο smooth τρέχει το παιχνιδι, έτσι εχει και μια άλλη ομάδα ανθρώπων που δεν τους νοιάζει αν θα νε 20,30,40,50,60fps locked η unlocked, smooth και με 144hz οθονη, θελουν ενα συστηματακι budget να παίξουν το παιχνιδακι τους(πολλές φορές δεν είναι καν 3Α title, υπάρχουν και ποιοτικά παιχνίδια που δεν σου γονατιζουν το σύστημα) και να απολαυσουν το actual story και την εμπειρία του game, ναι υπάρχει και τέτοιος κόσμος. 

Επεξ/σία από trelaras52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Malias13 είπε

εννοειται φιλε πως ξερω οπως και εσυ θα επρεπε να ξερεις οτι η εμπειρια και 60hz monitor να εχεις και παλι ειναι πιο smooth αμα ανεβασεις FPS.

Μάλλον δεν ξέρεις οτι τα πολλά fps σε συνδυασμό με χαμηλά hz δημιουργούν "σπασίματα"... Αν ίσχυε αυτό που λες, τότε ο συγχρονισμός που προσπαθούν να πετύχουν amd και nvidia τι λόγο ύπαρξης έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Malias13 είπε

κανενας δεν σε δουλευει.μιλαμε για gaming και μου λες μια χαρα ειναι τα 25  για βιντεο?

μαλλον κανενας απο τον κυκλο σου δεν ειναι casual gamer.κατανοητο αυτο αλλα γιατι μιλατε για gaming ενω δεν παιζεται?

το μια χαρα το λες εσυ φιλε και ειναι υποκειμενικό γιατι αντικειμενικα τα 30 fps δεν ειναι μια χαρα εσυ το βαφτιζεις ετσι.

Ποιος σου είπε ότι δεν παίζω; Απλά δεν παίζω όπως εσύ. Το ότι το pc το χρησιμοποιώ και για δουλειά, εκτός από παιχνίδι, καταργεί την ιδιότητα του "gamer"; 

Έχεις ψάξει σε λεξικό τι σημαίνει gamer; Για πες μας πως το ορίζεις εσύ.

EDIT. Και επειδή είδα και τα άλλα μηνύματά σου, μάλλον σου διέφυγε ότι έγραψα για ελάχιστα fps 30, όχι μέσο όρο αυτών. Minimum δεν το λένε στα ελληνικά;

Με άλλα λόγια, να μην πέφτει ποτέ κάτω από 30, είναι μια χαρά, αφού το μάτι μας αντιλαμβάνεται την εναλλαγή εικόνων ως κίνηση, πάνω από τα 25.

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Επειδή δεν είμαι καθόλου ειδικός με τα εσωτερικά των PC's. Πριν δύο χρόνια είχα κάνει μια αναβάθμιση στο PC μου, που συνολικα κόστισε κάπου στα 400+ ευρώ. Χωρις πολλές λεπτομέρειες, έχω τον ADM Ryzen5 2.600 six core 3.40GHz. Δεν παίζω παιχνίδια και δεν κάνω βαριά χρήση στον υπολογιστή. Πόσο με βγάζει ακόμα πιστεύετε μέχρι να χρειαστώ κάτι πιο καινούριο;

10 χρόνια ή μέχρι να καεί.

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα σχόλια του Malias13 και σαν Game Developer εδώ και 10 χρόνια έχοντας ξεκινήσει με IBM 286 και έχοντας φάει τα παιχνίδια με το κουτάλι αισθάνθηκα την ανάγκη να τοποθετηθώ επι του θέματος.

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Το πρώτο που μετράει στα παιχνίδια είναι το Gameplay δεν έχει σημασία αν το παιχνίδι είναι σε κονσόλα υπολογιστή κινητό τηλέφωνο κτλ το Gameplay είναι αυτό που μετράει εκατομμύρια τα παραδείγματα και πάμε παρακάτω. Γιατί τόση τρέλα με τα FPS από τη στιγμή που το παιχνίδι παίζεται ομαλά ποιο είναι το πρόβλημα το ανθρώπινο μάτι δεν θα αισθανθεί ενοχλητική καθυστέρηση όταν αυτό που βλέπει έχει ρυθμό ανανέωσης 24 frames/sec και πάνω. Σίγουρα στα 60 υπάρχει διαφορά (η οποία όσο αυξάνονται τα FPS γίνεται όλο και λιγότερο αισθητή) αλλά και τα 30 μια χαρά είναι άλλωστε αυτό το αποδεικνύουν και πολλές μεγάλες εταιρίες που ακόμη και σήμερα  κλειδώνουν τα παιχνίδια τους στα 30FPS προσωπικά λόγο της δουλειάς μου έχω υπολογιστή άνω των 1500 ευρώ που τρέχει το Red Dead 2 Ultra στα 100+ αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα είχα πρόβλημα να παίξω κάποιο παιχνίδι με Maximun 30 FPS θυμάμαι τη δεκαετία του 90 παίζαμε σε Cyrax το Duke3D και ο ρυθμός ανανέωσης ήταν 17-18 Frames και παρόλα αυτά το παιχνίδι έτρεχε τέλεια είναι βλέπεις και θέμα προγραμματισμού όταν την ίδια στιγμή στο ίδιο σύστημα το Quake έδειχνε 20farmes και σέρνονταν. Τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών (Fallout,BaldoursGate,Diablo,Starcraft,RedAlert,Indiana Jhones,Flashback,Monkey Island κ.α.) τα απολαύσαμε με ρυθμούς ανανέωσης κάτω από 25 FPS και αυτό δεν μειώνει σε τίποτα την αξία τους ειδικά σήμερα που οι αξιόλογοι τίτλοι βγαίνουν πραγματικά με το σταγονόμετρο η έννοια της πρωτοτυπίας έχει χαθεί και αμέτρητες φορές αισθάνεσαι ότι παίζεις το ίδιο παιχνίδι από διαφορετικό Developer. Χαλαρώστε λοιπόν και απολαύστε τα παιχνίδια σας όπως αρέσουν στον καθένα σας χωρίς να κρίνετε τους άλλους σαν να είστε δεκάχρονα που που πηγαίνουν να παίξουν μπάλα και μαλώνουν για το ποιος έχει καλύτερα ποδοσφαιρικά παπούτσια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Επειδή δεν είμαι καθόλου ειδικός με τα εσωτερικά των PC's. Πριν δύο χρόνια είχα κάνει μια αναβάθμιση στο PC μου, που συνολικα κόστισε κάπου στα 400+ ευρώ. Χωρις πολλές λεπτομέρειες, έχω τον ADM Ryzen5 2.600 six core 3.40GHz. Δεν παίζω παιχνίδια και δεν κάνω βαριά χρήση στον υπολογιστή. Πόσο με βγάζει ακόμα πιστεύετε μέχρι να χρειαστώ κάτι πιο καινούριο;

Εαν εχεις ssd/αρκετή ram για απλή χρηση θα πρεπει να σε βγάλει 5ετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φορουμ.Υποθέτω τα GE είναι για laptop,έτσι?Πάντως μια χαρά είναι για ΟΕΜ μηχανήματα,δλδ είναι για Dell Optiplex,HP Compaq κλπ?Γιατί κ αυτά κάποτε,είχαν βγει κ μ τον FM2......Θεωρητικά θα είναι κ χαμηλές οι τιμές των προιόντων κ για εκεί πάει μάλλον......

Πάντως κ εγω έχω απορεία,όπως κ άλλοι,γιατί η σειρά είναι 4000,ενω είναι Ζεν 2..........Τέσπα,λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Επειδή δεν είμαι καθόλου ειδικός με τα εσωτερικά των PC's. Πριν δύο χρόνια είχα κάνει μια αναβάθμιση στο PC μου, που συνολικα κόστισε κάπου στα 400+ ευρώ. Χωρις πολλές λεπτομέρειες, έχω τον ADM Ryzen5 2.600 six core 3.40GHz. Δεν παίζω παιχνίδια και δεν κάνω βαριά χρήση στον υπολογιστή. Πόσο με βγάζει ακόμα πιστεύετε μέχρι να χρειαστώ κάτι πιο καινούριο;

Φιλαράκι είμαι ακόμα με fx 8350 επεξεργαστή και RX580 κάρτα γραφικών, και 24G ram (δουλεύω cubase και χρειάζομαι την μνήμη :) ) δεν έχω την ανάγκη για αναβάθμιση, καθώς ότι θέλω από παιχνίδια τα τρέχω σχετικά εύκολα. Οι ανάγκες σου καθορίζουν αν θέλεις αναβάθμιση η όχι, με της δικές μου ανάγκες δεν χρειάζομαι αναβάθμιση.

@Gavoux

Ακριβώς όπως τα λές είναι εμένα η πρώτη μου παιχνιδομηχανή ήταν το ATARI 2600, έκει να δείτε frames.

Εγώ πάντως νομίζω ότι η νέα γενιά είναι απλά καλομαθημένη, δυστυχώς. 😒

Παράδειγμα, είμαι κιθαρίστας την ίδια τεχνική θα παίξω σε ένα όργανο των 200 ευρώ, την ίδια τεχνική σε ένα όργανο των 2000 ευρώ.

Ναι μεν η κιθάρα των 2000 ευρώ θα ακούγεται καλύτερα (καλύτερα ξύλα, καλύτερα ηλεκτρικά πιο ευκολόπαιχτη κ.τ.λ.π). αλλά η ανάγκη μου είναι απλά να παίξω κιθάρα.

Δεν με νοιάζει αν είναι fender FENDER American Original 60s Stratocaster Ηλεκτρική Κιθάρα RW ...η bender image.jpeg.97f7b9add89a7c934af1a5aba9c5119f.jpeg

Με νοιάζει να παίζει. 👍

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 12:35 ΜΜ, VaggAnast είπε

Intel φτάνει ο καιρός που δε θα έχεις ούτε για τσιγάρα....

Όχιιιι...χάρισέ τους τη ζωή. Στενοχώρια και χαρμάνα ισοδυναμεί με θάνατο.

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

πέτυχα κάποια στιγμή ένα όμορφο κουτί σε γερμανικό eshop με το 4650g γύρω στα 450 ευρώ ... εννοείται ότι ξεπουλήθηκε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...