Προς το περιεχόμενο

Η Google καταργεί τη λειτουργία εξοικονόμησης RAM του Chrome στα Windows 10


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Γι' αυτό δε έχω πρόβλημα με 20φεύγα καρτέλες στον L5420 με 4GB DRR2!

Δεν έχεις πρόβλημα γιατί τα windows έχουν by default ενεργοποιημένο swap file δηλαδή ότι δεν χωράει στην μνήμη γράφεται σε ένα σημείο στον σκληρό δίσκο με ότι επίπτωση συνεπάγει αυτό στις επιδόσεις (μιας και η RAM είναι ταχύτερη ακόμη και αν έχεις nvme SSD). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν ειχα προβληματα τετοια μιας και εχω 32GB ram απο εποχης DDR3.

Θα πω ομως οτι για κανα μηνα εμεινα προσφτατα με μονο 16gb απο αναγκη και οντως εβγαλε μηνυμα low memory.

60 - 70 tabs ειχα, τα συνηθισμένα καθημερινα που διαβαζω, ανοιγουν αυτοματα με τον chrome.

Σιγα αυτην την εποχη με τετοια μηχανηματα μην καθομαι να γραφω urls lol τα εχω ολα μονιμα ανοιχτα και μια χαρα 😁

 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, απορία το έχω, τι ακριβώς κάνετε και σέρνεται το pc σας με τον chrome? Έχω πάντα 2-3 παράθυρα του chrome ανοιχτά με πολλές καρτέλες και δεν έχω δει εδώ και χρόνια το παραμικρό κόλλημά στο οτιδήποτε. Τι τρέχετε 30 καρτέλες με 3D renders στον chrome?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

ότι δεν χωράει στην μνήμη γράφεται σε ένα σημείο στον σκληρό δίσκο

Στη περίπτωσή μου πόσα MB είναι; 

Σχόλιο 2020-07-22 013732.png

23 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

η RAM είναι ταχύτερη ακόμη και αν έχεις nvme SSD

Όταν είδα αυτό το δίσκο κατάλαβα ότι ζω σε άλλη εποχή. 15GB/s;?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Στη περίπτωσή μου πόσα MB είναι; 

Σχόλιο 2020-07-22 013732.png

Όταν είδα αυτό το δίσκο κατάλαβα ότι ζω σε άλλη εποχή. 15GB/s;?!

Για να δεις πόσα MB/GB καταναλώνεις για τον chrome κάνεις επικόλληση αυτό: chrome://system/ στο πεδίο εισαγωγής διευθύνσεων και μετά πατάς το κουμπί ανάπτυξη ή expand δίπλα στο πεδίο mem_usage. 

 

Υπόψιν ότι κάθε σελίδα δεσμεύει διαφορετική ποσότητα μνήμης και επίσης αν έχεις πολλαπλά tabs ανοιχτά με το ίδιο link  δεν ανεβαίνει πάρα πολύ η χρήση της μνήμης σου πχ σκέτο το 

 μου τρώει γύρο στα 145 MB(απο την άλλη μόνο το my drive του google drive μου τρώει σχεδόν 600MB)  και αν το ανοίξω άλλες 3 φορές πάει στα 225ΜΒ ή κάπου εκει.

 

για 20 καρτέλες πάνω κάτω σου τρώει 2GB (και είμαι λίγο συγκρατημένος στο συγκεκριμένο νούμερο γιατί ειμαι οπτιμιστής :P) δηλαδή την μισή σου μνήμη 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

To κάνεις για να σπας πλάκα έτσι ; :P  Δεν ήξερα ότι έχω και προσωπικό troll :P 

Για να μπω στην λογική σου. 

Η ram καταναλώνει ενέργεια,

Η microsoft προσπάθησε να μειώσει την κατανάλωση της ram (προφανώς και για αυτό τον σκοπό) 

Ένας μηχανικός της intel βρήκε πως το fix της microsoft ναι μεν μειώνει την κατανάλωση της RAM αλλά επίσης μειώνει την απόδοση της CPU και αυξάνει την κατανάλωση της CPU*  συγκεκριμένο fix για τον edge που πέρασε και στον chrome 

*(λεξη κλειδί CPU και πιστεύω γνωρίζουμε ότι άλλο εξάρτημα η CPU άλλο ή RAM)

Άρα η RAM δεν καταναλώνει ενέργεια επειδή σε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα έγινε μια "μανούβρα" για να την μειώσουν που κατέληξε να αυξήσει την κατανάλωση στον επεξεργαστή.  (clap clap clap) 

Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι η λειτουργία αυτή δεν καταργείται απλά δεν θα είναι προς το παρόν default setting (που έχει διαφορά) και κοιτώντας το πιο διεξοδικά (https://bugs.chromium.org/p/chromium/issues/detail?id=1102281) είναι κάτι που επηρεάζει κυρίως υπολογιστές με πολλούς πυρήνες. 

Πιο απλοϊκά ο τρόπος που μειώνουν την κατανάλωση του chrome σε RAM όταν έχει πολλά tabs αυξάνει την χρήση των core της CPU (που κατασυνέπεια μειώνει την απόδοση και αυξάνει την κατανάλωση) και είναι ένα ζήτημα που εξετάζεται για το πως να διορθωθεί έτσι ώστε να ξαναμπεί σαν default setting σε μελλοντικές εκδόσεις. 

Δεν σου κάνω καθόλου πλάκα. Σου είχα εξηγήσει και την προηγούμενη φορά ότι είναι η συχνή χρήση της ram που αυξάνει την κατανάλωση και όχι η ποσότητα που χρησιμοποιείται... Δεν απάντησες τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν σου κάνω καθόλου πλάκα. Σου είχα εξηγήσει και την προηγούμενη φορά ότι είναι η συχνή χρήση της ram που αυξάνει την κατανάλωση και όχι η ποσότητα που χρησιμοποιείται... Δεν απάντησες τότε...

Απάντησα πολλαπλές φορές και έδωσα και πηγές για εμβάθυνση στο θέμα λέγοντας επίσης πως δεν θα ασχοληθώ με περαιτέρω αντιρρήσεις (ειδικά μιας και δεν είχαν περιεχόμενο πέραν απο την εύρεση γωνίας στο δεκάρικο και αγνοώντας ότι δεν σε συμφέρει στις πηγές και γενικά σε ότι είπα) αν δεν θες να καταλάβεις είναι δικό σου θέμα επίσης το πόσο αντιρρησίας είσαι φαίνεται ότι ακόμη ψάχνεις να βρεις γωνία στο δεκάρικο με σπόντες σε άσχετο θέμα που βγήκε βδομάδες μετά απο αυτό που αναφέρεσαι με άλλα λόγια το έχεις τερματίσει :P 

 

Έτσι για γαμώτο πάρε και αυτό το απόκομμα (απο άλλο βιβλίο όχι αυτό που ήδη σου έδειξα ούτε απο το manual της micron που σου δείχνει πως να υπολογίζεις την κατανάλωση που και τα δύο αγνόησες) 

 

699d3d8f5a92309b46589821b7a47675.png

 

Και απλά για σιγουριά (μιας και πολλά έχουν δει τα μάτια μου) βάζω και ένα βιντεάκι για το τι σημαίνει linear relationship

Και βασικά το πιο κουραστικό που με έκανε να σου πω ότι δεν θα ασχοληθώ είναι πως αν είχες την ελάχιστη θέληση να καταλάβεις και όχι απλά πλήρη θέληση να πας κόντρα/τρολλάρεις θα μπορούσες να σκεφτείς απο μόνος σου εξής: 

1) Εφόσον σημασία έχει μόνο η χωρητικότητα της μνήμης όσο αφορά την κατανάλωση τότε γιατί τα laptop έχουν διαφορετικές μνήμες απο τα desktop? Για ομορφιά; 

2) Εφόσον σημασία έχει μόνο η χωρητικότητα της μνήμης τότε γιατί τα κινητά έχουν διαφορετικές μνήμες και απο desktop και απο laptop ; Για ομορφιά; 

 

Αν αναλογιζόσουν μόνο αυτό και με πλήρη άγνοια του τρόπου λειτουργίας ενός υπολογιστή και της μνήμης καθώς και φυσικών κανόνων θα κατέληγες στο συμπέρασμα ότι μάλλον τουλάχιστον ένας απο τους παράγοντες έχει σχέση με την κατανάλωση ρεύματος. 

 

Και αυτός είναι ο λόγος που σου είπα ότι σε όποιο επιπλέον ποστ στο topic εκείνο δεν σου απαντάω, εδώ έκανα μια εξαίρεση γιατί με διασκέδασε η εμμονή σου με τον άκυρο σχολιασμό πάνω στο άκυρο (σε σχέση με την προηγούμενη συζήτηση ) θέμα κάνοντας με μάλιστα και tag λες και κάτι είπες και έπρεπε να το προσέξω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic much? ^

Επίσης όταν παραθέτεις 2 σελίδες κι ένα HD video στις 7 παραγράφους post, είναι απλός σεβασμός στους χρήστες του forum να βάλεις και δυο spoilers ώστε να μην βγαίνει σεντόνι και αναγκάζεις τους άλλους να scrollάρουν μισή ώρα. Ιδίως όταν είσαι off topic.

Μερικοί πρέπει να καταλάβουν οτι το μέγεθος του post δεν είναι ούτε επιχείρημα, ούτε καταξίωση. Κι αν δεν γνωρίζεις πως να βάλεις spoilers, εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μου πει έναν τρόπο κάποιος να περάσω τα bookmarks και (κυρίως) τα passwords που είναι αποθηκευμένα στο Google account σε άλλο browser και αλλάζω τον chrome, δεν έχω πρόβλημα...

 

Α, και να έχει και κάνα plugin ε;

Επεξ/σία από Bil79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο πότε εξοικονομεί ram ο chrome? 

1 ώρα πριν, Bil79 είπε

Ας μου πει έναν τρόπο κάποιος να περάσω τα bookmarks και (κυρίως) τα passwords που είναι αποθηκευμένα στο Google account σε άλλο browser και αλλάζω τον chrome, δεν έχω πρόβλημα...

Α, και να έχει και κάνα plugin ε;

τα bookmarks τα κάνεις extract σε html και τα κάνεις Improt όπου θες. για τα passwords θέλει λίγο ψάξιμο. firefox ftw \../ (και o brave καλός ειναι σε γενικές γραμμές και ας κανει mining και ιστοριες που λένε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...