Προς το περιεχόμενο

Excel μαζίκη αναζήτηση.


rouxlas86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Έστω ότι έχω μια στήλη με 100 bar-codes και έχω σε ένα άλλο φύλλο 20 κωδικούς που θέλω να δω αν υπάρχουν σε αυτή την στήλη. Πως μπορώ να κάνω αναζήτηση μαζική πολλαπλών, αριθμών ή λέξεων χωρίς να χρειάζεται να ψάχνω ΄έναν έναν κωδικό με το φίλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ιδέα είναι η εξής,

Χρησιμοποιείς την CountIF μέσα σε μία IF. η count if. Για να το καταλάβεις πρέπει να έχεις στο νου σου ότι:

  • Μορφή COUNTIF(εύρος;κριτίριο), και IF(Συνθήκη; Τιμή_αν_Αληθής; Τιμή_Αν_Ψευδής).
  • H IF πάντα θεωρεί κάτι μεγαλήτερο του μηδενός ως αληθή
  • Η COUNTIF θα πάρει μία τιμή μεγαλύτερη του μηδενός αν η τιμή υπάρχει στην συνθήκη

Στο π αρακάτω παράδειγμα έκανα κάτι παρόμοιο με αυτό που φαντάζομαι ότι θες να κάνεις και εσύ

Screenshot_1.png.43bfe77d1aefb6c83c8ea28d5083af95.png

 

Έγραψα την παρακάτω Formula στο κελί F2 και μετά την τράβηξα και προς τα κάτω έτσι ώστε να κάνω την ίδια αναζήτηση και για τα υπόλοιπα κελιά. Στο εύρος της COUNTIF θα παρατηρήσεις κάτι δολάρια. Αυτά είναι απαραίτητα να μπουν. Στην περίπτωση που δεν τα βάλεις τραβώντας προς τα κάτω θα αλλάζει το εύρος κάνοντας shift +1( δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα :( ) δηλαδή στην δική μου περίπτωση αν δεν τα προσθέσω και πατήσω να δω την συνθήκη στο F3 το εύρος θα έχει αλλάξει σε A3:A23 και στην F4 σε Α4:Α24 κοκ. (Όταν έκανα το printscreen δεν τα είχα προσθέσει! :shock:)

=IF(COUNTIF(A$2:A$22;E2);"ΝΑΙ";"ΌΧΙ")

 

 

 

 

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rouxlas86 είπε

Καλησπέρα, 

Έστω ότι έχω μια στήλη με 100 bar-codes και έχω σε ένα άλλο φύλλο 20 κωδικούς που θέλω να δω αν υπάρχουν σε αυτή την στήλη. Πως μπορώ να κάνω αναζήτηση μαζική πολλαπλών, αριθμών ή λέξεων χωρίς να χρειάζεται να ψάχνω ΄έναν έναν κωδικό με το φίλτρο.

Μπορεις απλα να κανεις conditional formatting με φιλτρο duplicate values

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maverickj13 είπε

Μπορεις απλα να κανεις conditional formatting με φιλτρο duplicate values

Ναι το ξέρω αυτό, αλλά το ήθελα πιο συγκεκριμένα γιατί μερικές φορές δεν είχα το αποτέλεσμα που ήθελα, αλλά σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όπως τα λέει ο Μανώλης.

Απλά, η βοηθητική στήλη θα είναι στην πλευρά των χύμα barcodes.

Εισάγεις στο κελί b2 τον τύπο

=IF(ISNA(MATCH(A2;BarCodes;0));0;1)

και αντιγράφεις προς τα κάτω (όπου BarCodes η περιοχή των βασικών κωδικών).

Φιλτράρεις με βάση τη βοηθητική στήλη (0-1) ενώ μπορείς πλέον εύκολα να μετρήσεις/προσθέσεις τους κωδικούς που ταιριάζουν (SUM(), COUNT() κτλ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2020 στις 11:44 ΜΜ, manolis940 είπε

Μια ιδέα είναι η εξής,

Χρησιμοποιείς την CountIF μέσα σε μία IF. η count if. Για να το καταλάβεις πρέπει να έχεις στο νου σου ότι:

  • Μορφή COUNTIF(εύρος;κριτίριο), και IF(Συνθήκη; Τιμή_αν_Αληθής; Τιμή_Αν_Ψευδής).
  • H IF πάντα θεωρεί κάτι μεγαλήτερο του μηδενός ως αληθή
  • Η COUNTIF θα πάρει μία τιμή μεγαλύτερη του μηδενός αν η τιμή υπάρχει στην συνθήκη

Στο π αρακάτω παράδειγμα έκανα κάτι παρόμοιο με αυτό που φαντάζομαι ότι θες να κάνεις και εσύ

Screenshot_1.png.43bfe77d1aefb6c83c8ea28d5083af95.png

Έγραψα την παρακάτω Formula στο κελί F2 και μετά την τράβηξα και προς τα κάτω έτσι ώστε να κάνω την ίδια αναζήτηση και για τα υπόλοιπα κελιά. Στο εύρος της COUNTIF θα παρατηρήσεις κάτι δολάρια. Αυτά είναι απαραίτητα να μπουν. Στην περίπτωση που δεν τα βάλεις τραβώντας προς τα κάτω θα αλλάζει το εύρος κάνοντας shift +1( δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα :( ) δηλαδή στην δική μου περίπτωση αν δεν τα προσθέσω και πατήσω να δω την συνθήκη στο F3 το εύρος θα έχει αλλάξει σε A3:A23 και στην F4 σε Α4:Α24 κοκ. (Όταν έκανα το printscreen δεν τα είχα προσθέσει! :shock:)


=IF(COUNTIF(A$2:A$22;E2);"ΝΑΙ";"ΌΧΙ")

Ευχαριστώ πάρα πολύ, σήμερα το είδα, θα το δοκιμάσω. Γϊνεται, από αυτά αντί για όχι ναι, να μου κρατήσει με κάποιο τρόπο μόνο αυτά που υπάρχουν στην αριστερή στήλη?

 

Επεξ/σία από rouxlas86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, rouxlas86 είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ, σήμερα το είδα, θα το δοκιμάσω. Γϊνεται, από αυτά αντί για όχι ναι, να μου κρατήσει με κάποιο τρόπο μόνο αυτά που υπάρχουν στην αριστερή στήλη?

Πάνω σε αυτό που έχω φτιάξει ήδη μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε αυτή την μορφή την συνάρτηση Filter(filter_Range; Condition) . Σόρι που δεν έχω τα ίδια δεδομένα αλλά΄δεν σκέφτηκα να τα κρατήσω μήπως χρειαστούν ξανά

  • filter_range: Τα δεδομένα όπου θες να φιλτράρεις. Στην περίπτωση σου η δεξιά στήλη των barcodes (στο παράδειγμα η I)
  • Condition: Τα κριτήρια όπου θα φιλτράρουμε. Στην περίπτωση σου η στήλη με τα ναι και όχι(στο παράδειγμα η J)

Έχω αλλάξει όπως είπα το παράδειγμα αλλά έτσι κι αλλιώς θα το προσαρμόσεις στα δικά σου δεδομένα

 

 

1557961744_FILTERLESSONINSOMNIA.png.8e6a323d7d393baa8ec95bf0c7139dd9.png

 

Αν θες να το κάνεις πιο όμορφο μπορείς να επιλέξεις τις στήλες  I και J να πατήσεις δεξί κλικ στο γράμμα της στήλης  -> Απόκρυψη

1717564502_hidecolumns1.png.f9838ed2d12251213223752f555a4725.png        694286602_hidecolumns2.png.c1c5df04d79656ab2f7db84f3fe09384.png

 

 

 

Τέλος το φίλτρο πρέπει να έχει αρκετό χώρο να "απλωθεί αλλιώς θα εμφανίσει σφάλμα. Καλό θα είναι κάτω απ αυτό να μην έχεις τίποτα άλλο.

 

676860156_FILTERERROR.png.4116683118b3256a2c8efb1e57ad6597.png

Επεξ/σία από manolis940
Καλύτερη διάταξη στις εικόνες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...