Προς το περιεχόμενο

SOS ! Pc doesn’t respond with monitor


ExecutorS_HACKER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Kαι ούτε θα το ξαναδείς γιατί απλά δεν γίνεται, κάτι άλλο συνέβη και το απέδωσες εκεί λόγω άγνοιας, πιθανότατα να έχεις multirail τροφοδοτικό και να μην εκκινούσε λόγω ocp, και χίλια δυό άλλα μπορεί

Μετά απο εκατοντάδες μηχανήματα που έχω συναρμολογήσει επέτρεψε μου να διαφωνήσω...πάντως έχω δει κουφές περιπτώσεις όπως ασυμβατότητες τροφοδοτικού με μητρική οπότε τίποτα δεν μου φαίνεται απίθανο...το θέμα είναι ότι βαρέθηκα να το ψάξω...αλλά το μηχάνημα δουλεύει jet οπότε if it works don't fix it.

Για την ιστορία οπως τουλάχιστον το θυμάμαι....

Μέσα στο κουτί...γιοκ..τα Ledακια αναβόσβυναν για πρόβλημα και το σύστημα έκλεινε χωρίς post

Έξω απο το κουτί...μια χαρά...

Μέσα στο κουτί...γιοκ (με άλλο τροφοδοτικό)...τα Ledακια  ξανά ...αναβόσβυναν για πρόβλημα και το σύστημα έκλεινε χωρίς post

Έξω απο το κουτί... μια χαρά

Κάπου εκεί κάτι ψυλιάστηκα και παρατήρησα το βύσμα....αν θυμάμαι καλά έκοψα λίγο την λαμαρίνα...full speed ahead... :)

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν είσαι ερασιτέχνης οκ, αλλά και πάλι να γράφεις "εκατοντάδες μηχανήματα" έχοντας μεσάνυχτα από ηλεκτρισμό δεν κολλάει κάπου, κάτι τέτοιο είπε και αυτός και φυσικά γέλαγε και το παρδαλό κατσίκι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην όλη κουβέντα κανένας δεν πρόσεξε το "εικάζω"....όταν τυχαίνει κάτι παλαβό και απλώς πρέπει να το κάνεις γρήγορα δεν λειτουργείς στα καλύτερα...όπως είπα "εικάζω" ότι ίσως να είχε σχέση...πιθανόν να ήταν κάτι πιο χαζό που εκείνη την στιγμή μου διέφυγε...αλλά "αν" θυμάμαι καλά πρέπει να κατάλαβα ότι κάτι "παίζει" όταν το μηχάνημα λειτούργησε όταν έβαλα πρόχειρα το βύσμα της VGA (το συγκεκριμένο καλώδιο παίζει να μην το είχα ξαναχρησιμοποιήσει ...άσχετο) ....απλώς ο συνδυασμός μεταλλικού βύσματος και το γεγονός ότι όταν ακουμπούσε στο Case δεν έπαιζε με οδήγησε στο συμπερασμα...αλλά φυσικά υπάρχει η πιθανότητα για κάτι άλλο....ή κάτι που έκανα και δεν πήρα χαμπάρι ότι είχε σχέση...επειδή έφτιαξα 2 μηχανήματα εκείνο το ζεστό απόγευμα το επόμενο έπαιξε με το "καλημέρα."

Και λόγω ηλικίας έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι το απίθανο δεν είναι αδύνατο :

https://superuser.com/questions/613032/theres-a-stray-current-flowing-from-my-monitor-through-the-vga-cable-to-the-pc

Για την ιστορία μία ακόμα απίθανη περίπτωση...

Σύστημα που στα νιάτα του απλώς "ξύριζε"...

Καίγεται το τροφοδοτικό (έτσι μου είπαν)...μου φέρνουν μηχάνημα με κάρτα γραφικών τέρας και 1 τροφοδοτικό της πλάκας...(το είχε περάσει επαγγελματίας με μαγαζί.... :)   )

Ούτε ρεύμα ούτε τίποτα....είχε μια ψεύτικη επέκταση 6pin που εκ των πραγμάτων δεν έφτανε καθώς ήταν κοντή και το παρέδωσε έτσι...

Φυσιολογικά η 1 κίνηση αλλαγή τροφοδοτικού με επώνυμο που να μπορεί να στηρίξει το "τέρας"...δοκιμασμένο στην δουλειά με καλό τροφοδοτικό που περίσσευε ....μια χαρά όλα. (το τροφοδοτικό ΗΤΑΝ της δουλειάς)

Αγοράζουμε ωραίο επώνυμο τροφοδοτικό και το κουμπώνω....ΝΙΞ....τίποτα...τίποτα του τίποτα......ξαναβάζω το άλλο τροφοδοτικό μια χαρά...

Δοκιμάζουμε το σύστημα με το τροφοδοτικό της πλάκας και μια μικρή κάρτα γραφικών...άψογα

Ξανά αλλαγές....ΑΚΥΡΟ

Αναγκαστικά μιας και η κάρτα γραφικών ήταν δεινόσαυρος και ρεύμα μπορεί να ρουφούσε αλλά επιδόσεις πάτος...αγοράστηκε μια κανονική (προτού αρχίσει το μπατιρντι με τις GPU)....μπήκε στο σύστημα ..κουμπώσαμε το τροφοδοτικό της πλάκας και όλα μια χαρά.

Το τροφοδοτικό που αγοράστηκε..το αγόρασα εγώ..το κουμπωσα στο μηχάνημα μου και αν δεν κάνω λάθος έχει 4 χρόνια και δουλεύει jet...του πάτησα και μια κάρτα γραφικών βαρβάτη κάποια στιγμή και δεν έχει κάνει κιχ.

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Coppermine είπε

Εαν είσαι ερασιτέχνης οκ, αλλά και πάλι να γράφεις "εκατοντάδες μηχανήματα" έχοντας μεσάνυχτα από ηλεκτρισμό δεν κολλάει κάπου, κάτι τέτοιο είπε και αυτός και φυσικά γέλαγε και το παρδαλό κατσίκι

Μια απλή απορία, χωρίς διάθεση για flame η οτιδήποτε.

Πώς μπορεί μέσω μερικών μηνυμάτων σε ένα forum να φανεί αν κάποιος ξέρει από ηλεκτρισμό (έστω βασικές αρχές) ή όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tower δόθηκε σε τεχνικό για να δούμε που είναι το πρόβλημα εν τέλη καθώς δεν είχα άλλη υπομονή και χρόνο λόγο εργασίας. Θα ενημερώσω τι και πως ! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις πληροφορίες που μου δώσατε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

Το προβλημα ηταν στη μητρικη. Εγινε καποιο βραχυκυκλωμα με τα πινακια απο το socket usb 3.0 που εσπασαν, και το αποτελεσμα ηταν να μας αφησει χρονους.

Αμεσα πηρα καινουρια και ηδη το pc ειναι ετοιμο και ολα ειναι οπως πριν. 

Ευχαριστω για το χρονο σας και για τις αποψεις σας πανω στο θεμα. 

Να ειστε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...