Προς το περιεχόμενο

Cosmote FTTH σε σπίτι με ενοίκιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/7/2020 στις 1:39 ΠΜ, panossar95 είπε

Καλημέρα

Εδώ και κάποιους μήνες υπάρχει διαθεσιμότητα ΜΌΝΟ για οπτική ίνα μέχρι το σπίτι  στην περιοχή 50, 100 ή 200. Το κουτί είναι στην γωνια της πολυκατοικίας στα 15 μέτρα. Δεν έχει δυνατότητα για απλή 50-100-200. Τεχνικός που είχε έρθει και τον είχα ρωτήσει πότε θα ενεργοποιηθεί η καμπίνα, μου είχε πει ότι δεν είναι ακριβώς καμπίνα για απλο vdsl και υποστηρίζει μόνο οπτική.

Υπάρχει διαθεσιμότητα και για 50αρα από Α/Κ την οποία έκανα με σκοπό από 17-18 να πάω έστω 30-35 αλλά πήγα 19 και το ξαναγύρισα 24 😂

Επειδή σε βλάβη που είχα δώσει όταν είχα κάνει την αναβάθμιση σε 50 καθώς ανέβηκε 1mpbs η ταχύτητα, ο τεχνικός μου είχε πει ότι δεν παίζει να πάει παραπάνω, του λέω οκ δεν έχω θέμα, και μου είπε επίσης σε έλεγχο που έκανε στην κεντρική στο σπίτι, ότι βλέπει και ένα θεματακι εσωτερικό στην πρίζα και γενικά στην καλωδίωση και ότι αν αυτό φτιαχνόταν ίσως έφτανα 22-23, αλλά προφανώς δεν ασχολήθηκα.

Να σημειώσω ότι 2.5 χρόνια με κόσμοτε δεν έχω ούτε μια βλάβη, εκτός από μια καλωδιακή που φτιάχτηκε σε 1 μερα. Ούτε αποσυνδέσεις, γενικά είμαι φουλ ευχαριστημένος.

Παρόλα αυτά ψηνω την αναβάθμιση καθώς έχω αρκετές συσκευές στο χώρο, και όταν δουλέψουν όλα μαζί δυσκολεύομαι λίγο.

Για να μπω στο θέμα, η ερώτηση μου είναι η εξής.

Με βάση το σχόλιο του τεχνικού ότι ίσως υπάρχει θέμα στην καλωδίωση του χώρου, και λέω ίσως γιατί δεν έχω κανένα θέμα με την γραμμή έως τώρα,αν εγώ κάνω αναβάθμιση σε ftth, και έχω χαμηλούς συγχρονισμους/αποσυνδέσεις και πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος, είμαι υπεύθυνος εγώ ή ο κάτοχος του σπιτιού για να πληρώσει? Καθώς είμαι σε ενοίκιο.

ο ΟΤΕ την βάζει; και ποιο το κόστος που χρειάζεται για να φέρει την οπτικη ίνα στο σπιτι ; και τι πάγιο σου έχουν πει; απλα ενημερωτικα ρωταω. αν έχεις χρόνο απαντα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, kata_tixi said:

ο ΟΤΕ την βάζει; και ποιο το κόστος που χρειάζεται για να φέρει την οπτικη ίνα στο σπιτι ; και τι πάγιο σου έχουν πει; απλα ενημερωτικα ρωταω. αν έχεις χρόνο απαντα!

https://www.sfbb.gr/Info.html

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ξερω ειναι οτι ο OTE κανει την εγκατασταση χωρις κοστος για τον τελικο πελατη.
Ο ιδιοκτητης πραγματικα δεν βλεπω τον λογο να πει οχι, καθως το ακινητο του θα αποκτησει μεγαλυτερη αξια μετα την εγκατασταση και προφανος θα μπορει να το νοικιασει σε καλυτερη τιμη η πιο ευκολα στον επομενο ενοικο.
Δεν μπαινει μεσα ηλεκτρολογος απλος, και τα υπαρχοντα καλωδια απενεργοποιουνται, δεν χρησιμοποιουνται πλεον.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, kata_tixi said:

ειδες καπου να απανταει αυτα που ρωταω το παλικαρι ;

Όχι, συμπληρωματικά το postαρα σε περίπτωση που είχες αργότερα απορία για κάποια από αυτά που απαντάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Όχι, συμπληρωματικά το postαρα σε περίπτωση που είχες αργότερα απορία για κάποια από αυτά που απαντάει.

οκ thanks το είχα διαβάσει εδω και καιρο απλα θελω να δω τα πραγματικα νουμερα κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής το κόστος εγκατάστασης ftth από ΟΤΕ είναι 50€ , αν έχεις κουπόνι από sfbb σου βγαίνει 2 ευρώ η εγκατάσταση. Να τονίσω ότι και το πριζακι στο σπίτι ο ΟΤΕ στο βαζει(βασικά όχι ο ΟΤΕ η εταιρία που συνεργαζεται).

Επίσης για να ξεκινήσουν οι εργασίες πρέπει να υπογράψει ο διαχειριστής. Και ο νόμος αναφέρει όπως είπε και ο φίλος παραπάνω ότι έστω και ένας ιδιοκτήτης να θέλει μπορεί να ξεκινήσει κανονικά η εγκατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...