Προς το περιεχόμενο

Νοίκιασα σπίτι χωρίς συμβόλαιο!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Conan2046 είπε

Το λάθος του dimisxarpa που ακριβώς είναι; Έπρεπε να μείνει χωρίς σπίτι μέχρι και αν έβρισκε σπίτι με συμβόλαιο;

Το ηθικό από την μεριά της ιδιοκτήτριας είναι να συμφωνήσει να παίρνει τα 60%, άντε να υπολογίσει και την έκπτωση του φόρου που χάνει αν και αυτά τα έχει γλυτώσει από την φοροδιαφυγή που έκανε. 

οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα.. εαν δν συμφωνει σε εκτωση ο ιδιοκτητης φυγε οπως εισαι !!! μην δωσεις εθρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
13 minutes ago, dimisxarpa said:

Αυτό θέλω να πω φίλε δεν χρειάζεται καν την φοροαπαλαγη για λεφτά που δεν φαίνονται ότι παίρνει.. Δεν την έχει ανάγκη όλα αφορολόγητα είναι.. Απλά πόνταρα ότι θα δείξει ανθρωπιά σε μια δύσκολη περίοδο.. 

Άρα κατά βάθος το θέμα του topic είναι αν εκείνη χρειάζεται ή όχι την φοροαπαλλαγη κι όχι αν την δικαιούσαι (legit) ή τι μπορείς να κάνεις για να την πάρεις?

Ψυχολογική υποστήριξη φάση? 😛

Κι όλο το forum να σου πει, έχεις δίκιο, την άκαρδη κτλπ, θα αλλάξει κάτι?

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, bc00l said:

καλα να πάθετε και φθηνα την γλίτωσες... εμεις μλκες είμαστε που δηλώνουμε τα παντα και πληρωνουμε 5000 τον χρονο εφορια.. 

Χαχα, αν είσαι ε.ε είσαι λίγο δεδομένου ότι δεν έχεις αφορολογητο και φορτωνεσαι ένα σκασμο τεκμήρια από το πρώτο εύρο γιατι κάποιοι δε θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου συμφώνησες να κλέψετε μαζί το κράτος ,μόλις είδες οτι αυτό το καταραμένο κράτος ψήφισε ενα νόμο που σε συμφέρει θυμήθηκες τους νόμους τους οποίους είχες γράψει όταν σε βόλευε.

Θεωρω επίσης οτι αφού πέρασες με 800 ευρώ οταν πηγές στο σούπερ μάρκετ ζήτησες και απαίτησες έκπτωση,το ίδιο οταν έβαλες βενζίνη,οταν πλήρωσες ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ,Ίντερνετ κλπ.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cumulus είπε

Aφου συμφώνησες να κλέψετε μαζί το κράτος ,μόλις είδες οτι αυτό το καταραμένο κράτος ψήφισε ενα νόμο που σε συμφέρει θυμήθηκες τους νόμους τους οποίους είχες γράψει όταν σε βόλευε.

Θεωρω επίσης οτι αφού πέρασες με 800 ευρώ οταν πηγές στο σούπερ μάρκετ ζήτησες και απαίτησες έκπτωση,το ίδιο οταν έβαλες βενζίνη,οταν πλήρωσες ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ,Ίντερνετ κλπ.

εαν το παμε ετσι ''την εφαγε'' και αυτος οταν το ''κρατος'' εκλησε καφε, μαγαζια κλπ.. οποτε μια προσομοίωση της πραγματικοτητας καλα κανει και την ζηταει .. αφου ολο αυτο που συμφωνησανε ηταν σε αυτα τα πλαισια .. αλλα και παλι αλλο ζηταει αλλο λετε αλλο γινεται.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimisxarpa είπε

Αυτό θέλω να πω φίλε δεν χρειάζεται καν την φοροαπαλαγη για λεφτά που δεν φαίνονται ότι παίρνει.. Δεν την έχει ανάγκη όλα αφορολόγητα είναι.. Απλά πόνταρα ότι θα δείξει ανθρωπιά σε μια δύσκολη περίοδο.. 

Γιατί να δείξει ανθρωπιά;Αν ήταν να σου δείξει θα σε είχε νόμιμα στο σπίτι της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

Ρε μερικούς σας βαράνε με κατσαρόλες μου φαίνεται.. Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλετω.. Πηγαίνετε στα περίπτερα και πάρτε απόδειξη και για την τσίχλα μην τυχόν και δεν το κάνατε εσείς όλοι που γράφετε για κλέφτες και κατεργαρεους γιατί όπως φαινεται είστε τίμιοι.. Νοικοκυραιοι όλοι που ο καθένας γράφει καταλαβαίνει ότι θέλει.. Έχετε δίκιο τελικά έπρεπε να παρατήσω ένα χρόνο τις σπουδές μου και να έρθω τον επόμενο χρόνο να νοικιάσω.. Ακόμα πιο δίκαιο έχει ο τελευταίος έκλεψα το κράτος ήταν στο χέρι μου βλέπετε τίμιοι και Νοικοκυραιοι να κάνω συμβόλαιο και επέλεξα να μην το πράξω. Δίκαιο έχει και ο άλλος ο φίλος μας είμαι που είμαι κλέφτης πρέπει να πιστολιασω για να μην τα θαλασωσω σαν κλεφτης. Τίμιοι Νοικοκυραιοι και αναμαρτητοι προπαντός φαντάζομαι όλη αυτή την οργή που δείξατε στο πρόσωπο μου την εφαρμόζεται και στην κοινωνικη αδικία στις εργασιακές σχέσεις στην εκμετάλλευση στην ανεργία στην έλλειψη υγείας.. Γι αυτό πάμε μπροστά και εγώ ήμουν το ατομικό κακό στοιχείο της κοινωνίας.. Το θέμα ξέφυγε πάρα πολύ και βοήθεια δεν πήραν ολοκληρωμένη. Ευχαριστώ τους 2-3 που έδειξαν σεβασμό και προσπάθησαν να βοηθήσουν με τον τρόπο τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία γενικα κ δε χρειαζονται κατηγορίες.

νομιζω ειναι πασιφανες πως φταίνε και οι δυο πλευρες. Και ειναι οντως πιθανο το παιδι να βρισκοταν σε κατάσταση που επρεπε να βρει σπιτι αμεσα κ αυτη ηταν η μονη λυση εκεινη τη στιγμη. Προσωπικά έμεινα 2 μήνες σε hostel και δούλευα κανονικότατα 10 ωρες την ημέρα κ το βραδυ ημουν σε ενα δωματιο με αλλα 7 ατομα, απλα γιατί δεν έβρισκα σπίτι στο ενδιάμεσο. Συμβαίνουν κ αυτά. βεβαια το παιδι θα μπορούσε μετα να εψαχνε λιγο παραπανω κ μολις εβρισκε κατι νομιμο να πηγαινε εκει. το οτι δεν το επραξε, ηταν δικο του μεγαλο λαθος.

Στην παρούσα στιγμή, καμία "νομική" λύση δεν υπάρχει. ολα ειναι στον αέρα κ ο ιδιοκτήτης κάνει ότι θέλει γιατι αφέθηκε να κανει οτι θελει. Αυτη ειναι η ασχημη πραγματικότητα. Και θα λειτουργήσει ως "σχολείο" για το μέλλον για να μην ξαναγίνει κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, dimisxarpa είπε

Ρε μερικούς σας βαράνε με κατσαρόλες μου φαίνεται.. Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλετω.. Πηγαίνετε στα περίπτερα και πάρτε απόδειξη και για την τσίχλα μην τυχόν και δεν το κάνατε εσείς όλοι που γράφετε για κλέφτες και κατεργαρεους γιατί όπως φαινεται είστε τίμιοι.. Νοικοκυραιοι όλοι που ο καθένας γράφει καταλαβαίνει ότι θέλει.. Έχετε δίκιο τελικά έπρεπε να παρατήσω ένα χρόνο τις σπουδές μου και να έρθω τον επόμενο χρόνο να νοικιάσω.. Ακόμα πιο δίκαιο έχει ο τελευταίος έκλεψα το κράτος ήταν στο χέρι μου βλέπετε τίμιοι και Νοικοκυραιοι να κάνω συμβόλαιο και επέλεξα να μην το πράξω. Δίκαιο έχει και ο άλλος ο φίλος μας είμαι που είμαι κλέφτης πρέπει να πιστολιασω για να μην τα θαλασωσω σαν κλεφτης. Τίμιοι Νοικοκυραιοι και αναμαρτητοι προπαντός φαντάζομαι όλη αυτή την οργή που δείξατε στο πρόσωπο μου την εφαρμόζεται και στην κοινωνικη αδικία στις εργασιακές σχέσεις στην εκμετάλλευση στην ανεργία στην έλλειψη υγείας.. Γι αυτό πάμε μπροστά και εγώ ήμουν το ατομικό κακό στοιχείο της κοινωνίας.. Το θέμα ξέφυγε πάρα πολύ και βοήθεια δεν πήραν ολοκληρωμένη. Ευχαριστώ τους 2-3 που έδειξαν σεβασμό και προσπάθησαν να βοηθήσουν με τον τρόπο τους. 

Γιατί αυτούς που προσπαθούν να επιβιώσουν νόμιμα σε μια εχθρική προς αυτούς κοινωνία τους βαφτίζεις με το ιδεολογικά φορτισμένο "Νοικοκυραίους";

Μαγκιά τους. Τουλάχιστον αυτοί δεν κυνηγάνε επιδόματα όταν τους βολεύει και ξεχνάνε το ελληνικό κράτος όταν τους ξεβολεύει.

Είδες φορουμ, θεώρησες ότι θα άκουγες το τυπικό redditικο "γαμώ τους ενοικιαστές, ζήτω το σφυροδρέπανο" αλλά όταν είδες ότι δεν λειτουργεί άρχισες να τους βαφτίζεις όλους ηθικά.

Έκανες μια παράνομη μαλακία. Και καλά σε έκανε και στα απαίτησε η σπιτονοικοκυρά τέτοιο κορόιδο που βρήκε. Την άλλη φορά πάνε δώσε μάθημα στην σχολή σου χωρίς να το έχεις δηλωμένο καν. Θα αρχίσεις άλλο τοπικ για την κατάντια των πανεπιστημίων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimisxarpa είπε

Ποιος κλέφτης ρε φίλε καταλαβαίνεις τι σου γράφω; πέρα του ότι αναγκάστηκα να μην έχω συμβόλαιο πλήρωνα και πληρώνω κανονικά την σπιτο νοικοκυρά και ούτε θέλω να κλέψω κανένα(αν σε νοιάζει τόσο πολύ το κράτος αυτό είναι άλλη κουβέντα να βάλουμε της εργασιακές σχέσεις μέσα την έλλειψη εστιών και παροχών του κράτους κοκ) το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ και δεν θέλω να της πληρωσω 600 ευρώ για τρεις μήνες αλλά 360 οσα δικαιούται. Πανδημία είχαμε δεν τρεξαν τα λεφτά από τα μπατζάκια ούτε έχω γονείς από πίσω να στηρίζουν μόνος μου παλεύω.. Για να το μαζεύω ούτε κλέφτης είμαι ούτε θα γίνω η ερώτηση μου αποσκοπεί ξεκάθαρα στο αν μπορεί να μου κάνει κάτι πάνω στο ότι θέλω να της δώσω 360 αντί για 600 τους 3 συγκεκριμένους μήνες.. Και για εσάς που θα συνεχίσετε να βγάζετε χολή δεν της χρωστάω τίποτα άλλο πέραν από αυτούς τους 3 μήνες συν τον Ιούλιο που θα τον πάρει κανονικά... 

1) δεν δικαιούσαι καμία έκπτωση, όπως δεν δικαιούται καμία φοροαπαλλαγή και η ιδιοκτήτρια

2) δεν χρειάζεται να πληρώσεις ουτε τα 360€ μιας και δεν δεσμεύεσαι από κάτι

3) δεν μπορεί να σου κάνει κάτι, δεν υπάρχει έγγραφο που να αποδεικνύει ότι συναλλάσσεστε για να σου κάνει κάτι. Με δικαστήριο φυσικά όλα μπορούν να γίνουν αλλά γι' αυτό μόνο δικηγόρος θα σου πει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimisxarpa είπε

Ρε μερικούς σας βαράνε με κατσαρόλες μου φαίνεται.. Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλετω.. Πηγαίνετε στα περίπτερα και πάρτε απόδειξη και για την τσίχλα μην τυχόν και δεν το κάνατε εσείς όλοι που γράφετε για κλέφτες και κατεργαρεους γιατί όπως φαινεται είστε τίμιοι.. Νοικοκυραιοι όλοι που ο καθένας γράφει καταλαβαίνει ότι θέλει.. Έχετε δίκιο τελικά έπρεπε να παρατήσω ένα χρόνο τις σπουδές μου και να έρθω τον επόμενο χρόνο να νοικιάσω.. Ακόμα πιο δίκαιο έχει ο τελευταίος έκλεψα το κράτος ήταν στο χέρι μου βλέπετε τίμιοι και Νοικοκυραιοι να κάνω συμβόλαιο και επέλεξα να μην το πράξω. Δίκαιο έχει και ο άλλος ο φίλος μας είμαι που είμαι κλέφτης πρέπει να πιστολιασω για να μην τα θαλασωσω σαν κλεφτης. Τίμιοι Νοικοκυραιοι και αναμαρτητοι προπαντός φαντάζομαι όλη αυτή την οργή που δείξατε στο πρόσωπο μου την εφαρμόζεται και στην κοινωνικη αδικία στις εργασιακές σχέσεις στην εκμετάλλευση στην ανεργία στην έλλειψη υγείας.. Γι αυτό πάμε μπροστά και εγώ ήμουν το ατομικό κακό στοιχείο της κοινωνίας.. Το θέμα ξέφυγε πάρα πολύ και βοήθεια δεν πήραν ολοκληρωμένη. Ευχαριστώ τους 2-3 που έδειξαν σεβασμό και προσπάθησαν να βοηθήσουν με τον τρόπο τους. 

μαν ηρεμησε .. εγω στην θεση σου θα εξηγουσα ηρεμα και ωραια οτι ειμια διατεθιμενος να πληρωσω αλλα με μια εκτωση γτ η επομενη λυση ειναι φευγεις αμεσως και δν μοπρει να κανει και τιοτα και χανει και λεφτα και λογαριασμους αφου ειναι στο ονομα της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω καν το λόγο γιατι να απαντήσει κάποιος σε topic χρήστη που εμφανώς δημιούργησε λογαριασμό μόνο για αυτό το τοπικ..

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...