Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαστής δεν πληρώνει. Τι κάνω;


karetsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Το φαντάστηκα.

Φίλε ξεκίνησες πάλι.

Ένα Π.χ.

https://www.koinignomi.gr/news/politiki/politiki-syros/2017/10/17/aplirotoi-logariasmoi-enoikiaston-varynoyn-toys-idioktites.html

Χρόνο μπόλικο βλέπω έχεις,αν σε ενδιαφέρει ψάξε.

Καλή συνέχεια στο θέμα.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στο θέμα να δω σχόλια τύπου:

  • Δικηγόρο, μήνυση, εξώδικο
  • Να τον κρεμάσεις ανάποδα στη πλατεία
  • Άμεσα να του κόψεις το νερό, ρεύμα, ούλεν
  • Να τον πετάξεις εκτός σπιτιού και να κρατήσεις τα έπιπλα ως αποζημίωση
  • Άσβερκοι

και με απογοήτευετε. Τα λέτε ωραία 👍👍

😀

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jmmys είπε

Κατά τη γνώμη σου δηλαδή όλες οι ΔΕΥΑ της Ελλάδας έχουν ως ευαγγέλιο τον κανονισμό της ΔΕΥΑ Σύρου? Μάλιστα...

9 λεπτά πριν, jmmys είπε

Χρόνο μπόλικο βλέπω έχεις,αν σε ενδιαφέρει ψάξε.

Καλή συνέχεια στο θέμα.

Μπα, το βάρος της απόδειξης το φέρει αυτός που κάνει τον ισχυρισμό, και όχι αυτός που προσπαθεί να τον καταρρίψει.

Καλή συνέχεια και σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 2:12 ΜΜ, karetsos είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ανοίγω αυτό το θέμα για να ακούσω κάποιες ψύχραιμες γνώμες - συμβουλές - απόψεις σχετικά με ένα θέμα που έχω και αφορά ενοικίαση σπιτιού.

Ακριβώς πριν τον κορωνοϊό νοίκιασα ένα ακίνητο (διαμέρισμα, όχι τίποτα τρομερό ή ακριβό), κανονικά με έγγραφο συμβόλαιο, δήλωση στο taxis, μεταβίβαση utilities στο όνομά του κτλ.

Από τον πρώτο μήνα είχαμε ένα ζήτημα με την καταβολή ενοικιού, αλλά λόγω της κατάστασης του lock down έδειξα κατανοήση.

Πλέον τώρα που είμαστε στο τέλος Ιουλίου (πέμπτος μήνας ενοικίασης), έχουμε φτάσει ήδη σε δύο απλήρωτα ενοίκια (Ιούνιος & Ιούλιος).

Διαπίστωσα ότι ενώ ο ενοικιαστής που είχε πει ότι είναι δημόσιος υπάλληλος (αλήθεια), "παρέλειψε" να μου αναφέρει ότι βρίσκεται σε άδεια άνευ αποδοχών για δικούς του λόγους, χωρίς να μπορεί να μου πει αν και πότε αυτή η άδεια θα λήξει. Άρα έχει μειωμένα έως ελάχιστα εισοδήματα, εξού και η καθυστέρηση στην αποπληρωμή.

Η ερώτηση που με απασχολεί (και εδώ θέλω τη γνώμη σας) είναι αν αξίζει τον κόπο, την φασαρια και τα έξοδα και κινηθώ εναντίον του για να τον απομακρύνω από το ακίνητο ή αν πρέπει να περιμένω και άλλο.

Λογικά θα περιμένω και να μπει ο Αύγουστος, αλλά σταδιακά τα οφειλόμενα ποσά μεγαλώνουν. Εσείς τι θα κάνατε;

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι υπάρχει μια μυστικοπάθεια στην όλη κατάσταση και σίγουρα αυτό φαίνεται ύποπτο. Ωστόσο πριν αποφασίσεις ποια τακτική θα ακολουθήσεις, έχεις κάτσει να μιλήσεις ανοιχτά μαζί του να καταλάβεις λίγο παραπάνω τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vironas04 είπε

Λοιπόν φίλε μου, ένα πράγμα θα σε σώσει (πέρα από τον δικηγόρο, που έχεις αργήσει ήδη πολύ) - κόψε του το νερό. Αυτό. Βρες ένα υδραυλικό, άνοιξε τη παροχή σου στο πεζοδρόμιο και κόψε το. Μπορεί να μη χρειαστεί καν υδραυλικός αν η παροχή έχει καινούργια βάνα, αλλιώς θα χρειαστεί το μακρύ κλειδί που έχουν οι υδραυλικοί. Τώρα με τη ζέστη, άστον χωρίς νερό και θα σηκωθεί να φύγει. Σκληρό μεν, αποτελεσματικό δε. Το έχω κάνει 2 φορές και στη βδομάδα φύγανε.

Κι αν ο ενοικιαστης ή και το δημοσιο σε κυνηγησει για λογους υγειας ( το νερο ειναι ζωη και πολυ βασικοτερο απο την τροφη ) ή ασφαλειας ( πυρκαια ), τοτε ουτε που θα το ξανασκεφτεις. Να προσεχετε πολυ με το τι λετε και βασικα γραφετε δημοσια οπως και το τι παρακινειτε κι αλλους να κανουν.

Επεξ/σία από 29gk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vironas04 είπε

Λοιπόν φίλε μου, ένα πράγμα θα σε σώσει (πέρα από τον δικηγόρο, που έχεις αργήσει ήδη πολύ) - κόψε του το νερό. Αυτό. Βρες ένα υδραυλικό, άνοιξε τη παροχή σου στο πεζοδρόμιο και κόψε το. Μπορεί να μη χρειαστεί καν υδραυλικός αν η παροχή έχει καινούργια βάνα, αλλιώς θα χρειαστεί το μακρύ κλειδί που έχουν οι υδραυλικοί. Τώρα με τη ζέστη, άστον χωρίς νερό και θα σηκωθεί να φύγει. Σκληρό μεν, αποτελεσματικό δε. Το έχω κάνει 2 φορές και στη βδομάδα φύγανε.

Προσέχετε οταν λέτε κάτι τέτοια γιατί είστε παράνομοι αν το κάνετε στην περίπτωση της ενοικίασης μπορεί να σας κάνει μήνυση ο ενοικιαστής και να σας τρεχει ακόμα κι αν οι λογαριασμοί δεν είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη. 

Όσο για τα χρέη στην ΕΥΔΑΠ αλλά και τυχόν κοινόχρηστα, αυτα τα απαιτούν από τον ιδιοκτήτη, μετά όταν τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης μπορει να τα απαιτήσει από τον ενοικιαστή με αγωγη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλάζει , δυστυχώς , ο άνθρωπος όσο και υπομονή να κάνεις.

Οπότε , σου συστήνω , όπως και οι πλειονότητα των συμφορουριτών , άμεση Έξωση. 

Καμία υπομονή!

 

Με Φ.Χ. ,

Παθών , πολλάκις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Προσέχετε οταν λέτε κάτι τέτοια γιατί είστε παράνομοι αν το κάνετε στην περίπτωση της ενοικίασης μπορεί να σας κάνει μήνυση ο ενοικιαστής και να σας τρεχει ακόμα κι αν οι λογαριασμοί δεν είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη. 

Όσο για τα χρέη στην ΕΥΔΑΠ αλλά και τυχόν κοινόχρηστα, αυτα τα απαιτούν από τον ιδιοκτήτη, μετά όταν τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης μπορει να τα απαιτήσει από τον ενοικιαστή με αγωγη.

Ναι σιγά μη βρει 100αρικο ο μπαταχτζης για μήνυση. Εσύ φίλε μου πήγαινε με το σταυρό στο χέρι. Βαρέθηκα να σκίζουν οι μπαταχτζηδες τους νόμιμους, που πληρώνουν σαν μ@κακες τα κέρατα τους σε φόρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...