Προς το περιεχόμενο

Τώρα φταίω εγώ ή ο ΟΤΕ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, safridia είπε

Μα το προβλημα δεν ειναι της εταιριας γιατι να ξαναερθει ο τεχνικος;
Τα ζω καθημερινα, πρεπει να πεφτουν βροχη τα ασκοπη μεταβαση τεχνικου για οσους νομιζουν οτι θα κανουν την ηλεκτρολογικη τους εργασια μεσα στο σπιτι τους χωρις κοστος κουκουλωνοντας το οτι και καλα ειναι βλαβη.
 

Άρα κάτι παίζει με την καλωδίωση μέσα στο σπίτι μου λες.Και παρόλο που πλήρωσα άνθρωπο ΜΕ κόστος να μου αλλάξει την καλωδίωση,κάτι δεν πήγε καλά και δεν μπορώ να λύσω το πρόβλημα.

Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις ούτε τα εργαλεία να το λύσω μόνος μου.Ούτε τα άπειρα λεφτά να διαλύω και να φτιάχνω τοίχους για να περνάω καλώδια.

Έχω απελπιστεί κι ο λόγος είναι ότι δεν ξέρω ποιος ή τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Άρα κάτι παίζει με την καλωδίωση μέσα στο σπίτι μου λες.Και παρόλο που πλήρωσα άνθρωπο ΜΕ κόστος να μου αλλάξει την καλωδίωση,κάτι δεν πήγε καλά και δεν μπορώ να λύσω το πρόβλημα.

Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις ούτε τα εργαλεία να το λύσω μόνος μου.Ούτε τα άπειρα λεφτά να διαλύω και να φτιάχνω τοίχους για να περνάω καλώδια.

Έχω απελπιστεί κι ο λόγος είναι ότι δεν ξέρω ποιος ή τι φταίει.

Περίμενε να γίνει ο έλεγχος από την κοσμοτε.

Εφόσον εσύ έκανες τις αλλαγές που σου είπε ο τεχνικός με δικό σου ηλεκτρολόγο και το πρόβλημα συνεχίζει, μπορεί να το ελέγξει ξανά, η Κοσμοτε το δίνει σε βλάβη πάλι, δεν λέει όχι εφόσον έφερες ηλεκτρολόγο, τσεκαρισμενο.

Όχι θα σου έλεγαν αν δεν έφερνες.

Εάν όμως σου ξαναπεί ότι κάτω όλα είναι οκ, παίρνεις ξανά τον ηλεκτρολόγο που σου έκανε την δουλειά, και εκεί θα ξέρεις ποιος φταίει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, safridia είπε

Μα το προβλημα δεν ειναι της εταιριας γιατι να ξαναερθει ο τεχνικος;
Τα ζω καθημερινα, πρεπει να πεφτουν βροχη τα ασκοπη μεταβαση τεχνικου για οσους νομιζουν οτι θα κανουν την ηλεκτρολογικη τους εργασια μεσα στο σπιτι τους χωρις κοστος κουκουλωνοντας το οτι και καλα ειναι βλαβη.
 

Μη τους τα λες απότομα και βραχυκυκλώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Άρα κάτι παίζει με την καλωδίωση μέσα στο σπίτι μου λες.Και παρόλο που πλήρωσα άνθρωπο ΜΕ κόστος να μου αλλάξει την καλωδίωση,κάτι δεν πήγε καλά και δεν μπορώ να λύσω το πρόβλημα.

Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις ούτε τα εργαλεία να το λύσω μόνος μου.Ούτε τα άπειρα λεφτά να διαλύω και να φτιάχνω τοίχους για να περνάω καλώδια.

Έχω απελπιστεί κι ο λόγος είναι ότι δεν ξέρω ποιος ή τι φταίει.

Αποτι καταλαβα ο ηλεκτρολογος αλλαξε την καθετη καλωδιωση μονο και οχι την οριζοντια. 

Αν εχει προβλημα η οριζοντια δηλαδη η εσωτερικη καλωσιωση του σπιτιου σου θα πρεπει να την ελεγξει/αλλαξει και αυτη. 

 

Εφοσον το δηλωσες ξανα βλαβη περιμενε να δεις τι θα σου πει ξανα ο τεχνικος που θα ερθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Άρα κάτι παίζει με την καλωδίωση μέσα στο σπίτι μου λες.Και παρόλο που πλήρωσα άνθρωπο ΜΕ κόστος να μου αλλάξει την καλωδίωση,κάτι δεν πήγε καλά και δεν μπορώ να λύσω το πρόβλημα.

Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις ούτε τα εργαλεία να το λύσω μόνος μου.Ούτε τα άπειρα λεφτά να διαλύω και να φτιάχνω τοίχους για να περνάω καλώδια.

Έχω απελπιστεί κι ο λόγος είναι ότι δεν ξέρω ποιος ή τι φταίει.

Οχι να μην απελπιζεσαι, καθε αλλαγη εχει προβληματα μερικες φορες.
Εχεις voip τηλεφωνια; Αναβει το λαμπακι Telephony στο ρουτερ σου;


Εαν ναι θα κανεις το σχεδιο που σου εδωσαν παραπανω. Θα ξεχωρισεις το καλωδιο που ερχεται απο κατω με το καλωδιο που παει στα δωματια στο σπιτι. Το καθε ενα στην δικια του θεση πανω στο ρουτερ.
Ακομη καλυτερη λυση βγαλε εντελως τα καλωδια του σπιτιου και βαλε ενα ασυρματο τηλεφωνο διπλα στο ρουτερ και τελος.

Το γεγονος οτι εγινε ανακαινηση πριν απο λιγα χρονια δεν σημαινει οτι δεν αφεθηκαν τα ιδια καλωδια μεσα, ειδικα εαν ο ηλεκτρολογος δεν ειδε κατι δραματικο (δεν φαινεται με το ματι το προβλημα τις περισσοτερες φορες, καποιοι ηλεκτρολογοι θεωρουν οτι αφου μοιαζει με καλο τοτε ειναι καλο το καλωδιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα
εγώ να το πω λίγο αλλιώς ?
ο τεχνικός της cosmote σου είπε οτι έχεις πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση
ο ηλεκτρολόγος ήρθε άλλαξε καλώδιο από κάτω μέχρι επάνω
ΚΑΙ ξανασύνδεσε στο καινούριο καλώδιο τα παλιά καλώδια
και αναρωτιόμαστε αν φταίει η cosmote ή ο ηλεκτρολόγος?

για κάποιο λόγο σου είπανε να περάσεις καινούριο καλώδιο , για να μην είναι συνδεδεμένη επάνω η προηγούμενη καλωδίωση

επίσης
η cosmote πλέον στα vdsl profil της έχει βάλει sra που με λίγα λογία αλλάζει δυναμικά όπως είπε και κάποιος πιο πριν
τον συγχρονισμό χωρίς να κάνει αποσύνδεση
δεν χρειάζεται να πάρεις 300 ευρώ modem για να μην κάνει αυξομειώσεις μπορείς άπλα να το απενεργοποιήσεις μέσα από το modem του ΟΤΕ
με την υπάρχουσα κατάσταση στην εσωτερική σου καλωδίωση ετοιμάσου όμως για αποσυνδέσεις.

αυτα.

Επεξ/σία από anarionasp
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anarionasp είπε

καλησπέρα
εγώ να το πω λίγο αλλιώς ?
ο τεχνικός της cosmote σου είπε οτι έχεις πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση
ο ηλεκτρολόγος ήρθε άλλαξε καλώδιο από κάτω μέχρι επάνω
ΚΑΙ ξανασύνδεσε στο καινούριο καλώδιο τα παλιά καλώδια
και αναρωτιόμαστε αν φταίει η cosmote ή ο ηλεκτρολόγος?

για κάποιο λόγο σου είπανε να περάσεις καινούριο καλώδιο , για να μην είναι συνδεδεμένη επάνω η προηγούμενη καλωδίωση

Δε θα μπορουσες να το πεις καλυτερα φιλε μου ειλικρινα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, safridia είπε

Οχι να μην απελπιζεσαι, καθε αλλαγη εχει προβληματα μερικες φορες.
Εχεις voip τηλεφωνια; Αναβει το λαμπακι Telephony στο ρουτερ σου;


Εαν ναι θα κανεις το σχεδιο που σου εδωσαν παραπανω. Θα ξεχωρισεις το καλωδιο που ερχεται απο κατω με το καλωδιο που παει στα δωματια στο σπιτι. Το καθε ενα στην δικια του θεση πανω στο ρουτερ.
Ακομη καλυτερη λυση βγαλε εντελως τα καλωδια του σπιτιου και βαλε ενα ασυρματο τηλεφωνο διπλα στο ρουτερ και τελος.

Το γεγονος οτι εγινε ανακαινηση πριν απο λιγα χρονια δεν σημαινει οτι δεν αφεθηκαν τα ιδια καλωδια μεσα, ειδικα εαν ο ηλεκτρολογος δεν ειδε κατι δραματικο (δεν φαινεται με το ματι το προβλημα τις περισσοτερες φορες, καποιοι ηλεκτρολογοι θεωρουν οτι αφου μοιαζει με καλο τοτε ειναι καλο το καλωδιο)

Έχω ναι κι ανάβει κανονικά το λαμπάκι.

Όταν έγινε η ανακαίνιση το 2018 τα καλώδια αλλάχτηκαν εσωτερικά και το σπίτι έμεινε με 2 πρίζες ,κι οι 2 στο σαλόνι.Ολα γίνανε μπροστά στα μάτια μου με καινούρια καλώδια που αγόρασα εγώ.

Άρα η καλωδίωση δεν είναι παλιά.Ειναι μόνο 2 ετών.

Το μόνο θέμα που δεν έχω κοιτάξει είναι ο συναγερμός που κι αυτός συνδέεται με το καλώδιο του τηλεφώνου.

Αν κάτι δεν λέω σωστά συγχωρέστε με,είπα περιορισμένες γνώσεις.

Όμως σε όλα ήμουν μπροστά.

Για την ώρα θέλω να βρω ποιος από τους 2 φταίει και μάλλον θα μου φάει καιρό και χρήμα η όλη ιστορία.Δεν είναι κάτι ξεκάθαρο από ότι καταλαβαίνω.

Κρίμα κι έλεγα ξεμπερδεψα...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fronimitis είπε

Με όσα μου λέτε, παίζει ακόμα να υπάρχει πρόβλημα κι από μένα;

Να ξέρω με ποιον να τα βάλω...Με τον ηλεκτρολόγο ή την Cosmote;

Την συνδεσμολογία την ελέγξει και ο τεχνικός και την βρήκε σωστή.

Ναι ξέρω ποια είναι η κεντρική πρίζα.Τα ίδια κάνει κι εκεί.

Το πρόβλημα είναι από εσένα στην συνδεσμολογία του σπιτιού σου. Τα καλώδια σου δεν έχουν πρόβλημα (σαν φυσικό μέσο). Πλήρωσες ηλεκτρολόγο και δεν είχε ιδέα τι έκανε. Απλά πέρασε ένα καλώδιο. Δεν σου διόρθωσε τίποτα.

Πάρε έναν άνθρωπο να γνωρίζει πέντε πράγματα να σου φτιάξει την συνδεσμολογία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Έχω ναι κι ανάβει κανονικά το λαμπάκι.

Όταν έγινε η ανακαίνιση το 2018 τα καλώδια αλλάχτηκαν εσωτερικά και το σπίτι έμεινε με 2 πρίζες ,κι οι 2 στο σαλόνι.Ολα γίνανε μπροστά στα μάτια μου με καινούρια καλώδια που αγόρασα εγώ.

Άρα η καλωδίωση δεν είναι παλιά.Ειναι μόνο 2 ετών.

Το μόνο θέμα που δεν έχω κοιτάξει είναι ο συναγερμός που κι αυτός συνδέεται με το καλώδιο του τηλεφώνου.

Αν κάτι δεν λέω σωστά συγχωρέστε με,είπα περιορισμένες γνώσεις.

Όμως σε όλα ήμουν μπροστά.

Για την ώρα θέλω να βρω ποιος από τους 2 φταίει και μάλλον θα μου φάει καιρό και χρήμα η όλη ιστορία.Δεν είναι κάτι ξεκάθαρο από ότι καταλαβαίνω.

Κρίμα κι έλεγα ξεμπερδεψα...

Έχεις και συναγερμό???

Από την πρώτη σελίδα στο έχω αναφέρει, ότι δεν τα γράφεις σωστά και κατανοητά.

Αυτός είναι και ο λόγος που μπερδεύεσαι και αγχώνεσαι και εσύ. Χωρίς επίθεση, φιλικά αυτό.

Σου έχει γίνει συνδεσμολογία από τον τεχνικό του συναγερμού για ευρυζωνική τηλεφωνία?? 

Παίζει ρόλο και αυτό

Ο συναγερμός σου που είναι συνδεδεμένος?

 

Επίσης στον ηλεκτρολόγο έκανες ξεκάθαρο που ήταν το θέμα? Ότι έπρεπε και εσωτερικά να ελέγξει την καλωδίωση πέραν της κάθετης?

Τέλος, μην μας ξαναπείς ότι είναι καινούργια η καλωδίωση του σπιτιού. 

Ότι είναι καινούργιο ή ότι δουλεύει για χρόνια δεν σημαίνει ότι κάποια στιγμή δεν μπορεί να έχει πρόβλημα, οτιδήποτε είναι αυτό

 

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fronimitis είπε

Με όσα μου λέτε, παίζει ακόμα να υπάρχει πρόβλημα κι από μένα;

Να ξέρω με ποιον να τα βάλω...Με τον ηλεκτρολόγο ή την Cosmote;

Την συνδεσμολογία την ελέγξει και ο τεχνικός και την βρήκε σωστή.

Ναι ξέρω ποια είναι η κεντρική πρίζα.Τα ίδια κάνει κι εκεί.

Φίλε μου δοκίμασε το router και μόνο πάνω στη πρίζα όπου έρχεται το UTP που έβαλες πρόσφατα (αποσύνδεσε το τηλέφωνο για λίγο) και δες τι συμβαίνει. Αν εξακολουθούν τα CRC errors με αυτό το ρυθμό και με την προυπόθεση ότι η εγκατάσταση από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχρι το διαμερισμά σου είναι σωστή (που δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω) τότε το θέμα είναι του παρόχου και όχι δικό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία με όσα γράψατε καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι από μένα.

Όχι δεν θυμάμαι να είπα για τον συναγερμό κάτι για ευρυζωνική τηλεφωνία.Ισως να το είχα πει αλλά τώρα δεν θυμάμαι.

Οπότε πάω πάλι για αναζήτηση ηλεκτρολόγου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fronimitis είπε

Ωραία με όσα γράψατε καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι από μένα.

Όχι δεν θυμάμαι να είπα για τον συναγερμό κάτι για ευρυζωνική τηλεφωνία.Ισως να το είχα πει αλλά τώρα δεν θυμάμαι.

Οπότε πάω πάλι για αναζήτηση ηλεκτρολόγου...

Κάνε και αυτό που σου έγραψε ο Tr 909. Βάλε το ρούτερ στο καινούργιο καλώδιο και το power για το ρεύμα. Όλα τα άλλα βγαλτα.

Καλό είναι να ενημερώσεις τον συναγερμό σου εφόσον είναι μέσω τηλεφωνίας, ότι πλέον έχεις ευρυζωνική σύνδεση στο χώρο και όχι απλή τηλεφωνία. Πρέπει να σου γίνει άλλη συνδεσμολογία. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Φίλε μου δοκίμασε το router και μόνο πάνω στη πρίζα όπου έρχεται το UTP που έβαλες πρόσφατα (αποσύνδεσε το τηλέφωνο για λίγο) και δες τι συμβαίνει. Αν εξακολουθούν τα CRC errors με αυτό το ρυθμό και με την προυπόθεση ότι η εγκατάσταση από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχρι το διαμερισμά σου είναι σωστή (που δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω) τότε το θέμα είναι του παρόχου και όχι δικό σου.

Ένωσα το ρούτερ μόνο του χωρίς φίλτρο και χωρίς το τηλέφωνο πάνω του και γενικά μόνο αυτό συνδεδεμένο και σου έβαλα screenshot.

Screenshot_20200722-230545_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...