Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή στην Ελλάδα και επαγγελματικές προοπτικές στον Τεχνολογικό τομέα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα την γνώμη από όσους γνωρίζουν και έχουν εμπειρία από μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα. Επέλεξα αυτό το Forum διότι έχω παρατηρήσει ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων που ασχολούνται με την τεχνολογία, είναι επαγγελματίες που δουλεύουν στο εξωτερικό και θα ήθελα να ακούσω απόψεις. Υπάρχει αρκετή τεχνογνωσία απο αρκετά άτομα.

Η προσωπική μου ιστορία είναι ότι έφυγα από την Ελλάδα πριν 25 χρόνια και εργάζομαι στις ΗΠΑ για 20+ χρόνια. Έχω ζήσει σχεδόν κάτι λιγότερο από τα μισά μου χρόνια στην Ελλάδα. Έχω μικρά παιδιά ακόμα και θα ήθελα να δω πως θα ήταν τα πράγματα άμα γυρίζαμε Ελλάδα μόνιμα. Ασχολούμαι με την τεχνολογία με εξειδίκευσή σε τηλεπικοινωνίες, δίκτυα και Cloud με υπηρεσία σε μεγάλες γνωστές εταιρίες.

Γενικά είμαι αρκετά ενήμερος με τις καταστάσεις στην Ελλάδα και δεν μπορώ να πω ότι έχω ακούσει κάτι θετικό όσο αφορά τα επαγγελματικά και γενικότερα τις καταστάσεις με επίσης την  έλλειψη αξιοκρατίας. Από την άλλη έχοντας δουλέψει αρκετά χρόνια στο εξωτερικό θα ήθελα να δω τι προοπτικές υπάρχουν στην Ελλάδα και γενικότερα στην Ευρώπη για κάποιον με την δικιά μου εμπειρία η ακόμα και για περιπτώσεις όπου θα μπορούσα να δουλέψω από Ελλάδα και η εταιρία να είναι κάπου στην Ευρώπη. Με την πρόοδο της τεχνολογίας είναι πάρα πολύ εύκολο να δουλέψεις μέσο Internet αρκεί να έχεις καλή σύνδεσή. Δυστυχώς όμως τα τελευταία 10 χρόνια από το 2009 και μετά τα πράγματα έχουν μείνει στάσιμα στην Ελλάδα απο ότι ακούω.


Σε ότι αφορά την Ελλάδα και εγώ και η γυναίκα μου έχουμε διαμερίσματα στην Αθήνα σε καλές περιοχές. Μπορούμε άνετα να ξενοικίασουμε ένα από αυτά για να μείνουμε. Το σημαντικότερο είναι ποια θα ήταν η σωστή κίνηση για επιστροφή στην Ελλάδα.

  • Να βρώ δουλειά πριν επιστρέψω με ξένη εταιρία;
  • Ξέρει κανείς τι παίζεται με Recruiters στην Ελλάδα; Μπορούν να σου βρούν αξιόλογη δουλειά;
  • Μπορεί η εμπειρία να παίξει ρόλο για εύρεσή καλής εργασίας η όχι;
  • Υπάρχει ζήτηση για νέες τεχνολογίες απο εταιρίες και ποιές;

Πάντος από γνωστούς και συγγενείς ποιο πολύ προσπαθούν να μας αποθαρρύνουνε να γυρίσουμε χωρίς και οι ίδιοι να γνωρίζουν τι γενικότερες καταστάσεις στον τομέα της τεχνολογίας. Γνωρίζω βεβαία οτι οι αποδοχές θα είναι αρκετά μικρότερες απο μεγάλες Ευρωπαικές πόλεις αλλά και δεν θα έχουμε ανάγκη απο ενοίκιο και τα έξοδα μας θα είναι μικρότερα.

Τώρα με τον Covid-19 δεν είναι η κατάλληλη ώρα  για τέτειες ερωτήσεις αλλά δεν ξέρεις και πως θα πάνε τα πραγματα στο εξωτερικό. 

Ευχαριστώ.....

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

ποσο καιρο έχεις να επισκεφτεις την Ελλάδα και να κατσεις πχ ενα μήνα; 

Εγω που εχω μεταναστευσει Ολλανδία τα τελευταία 2 χρονια, χωρις να ειναι ολα τελεια εκει, οταν παω Ελλαδα και αναγκαζομαι πχ να οδηγησω ή γενικα να συναναστραφω με κόσμο, γινομαι εξαλλος. 

Μου αρέσει η Ελλαδα και μου αρέσει και το σπιτι μου σε παραλιακή περιοχη στην Ανατολική Αττική αλλα  δεν αντεχω την νοοτροπια της πλειοψηφιας του κόσμου. 

Δουλειές στον τομεα σου έχει στην Ελλάδα, εγω εφυγα "καλοπληρωμενος" απο Ελλαδα, και ειχα και προτασεις για καλύτερα λεφτα απλα επέλεξα το εξωτερικό, εργασιακα δεν συγκρινετε η κατασταση, πολυ καλύτερα στην Ολλανδία. Και δεν ειμαι και κανενας τουμπανος σαν μηχανικος, εσύ με την εμπειρία σου πας για καλο μισθο, θέση και καλες παροχες εύκολα. 

Νομίζω σε ξεγελαει η νοσταλγία ομως. Ισως σε 10 χρονια ειναι καλύτερα, τωρα δεν ειναι περιοδος να γυρισεις. 

Ποσο μεγαλα ειναι τα παιδιά; 

Αυτα ειναι ετοιμα να κανουν τετοιο βημα; 

 

 

Επεξ/σία από Akimanjo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό νομίζω είναι απο τα δυνατά ανέκδοτα...

Τα πράγματα είναι απλά....ΑΝ δεν έχεις κλείσει απο τώρα θέση Δ/ντου με χαρτιά και ρήτρες 10ετίας νομίζω ότι απλώς μας διασκεδάζεις (να μην πω να κλείσεις και για την γυναίκα σου...σκέψου το σαν "job" redundancy.. . :) .... επειδή ο όρος έχει κανονικά άλλη εννοια όσον αφορά την δουλειά απλώς αντικατέστησα στο data redundancy  με job

Και σρυ που θα το αναφέρω αυτό...με το συμπάθειο και δεν "αναφέρομαι" σε εσένα...αλλά σε επαφές με "συμπατριώτες σου"...δεν ξέρω τι γνώση έχεις και σε τι επίπεδο αλλά  να ξέρεις ότι κατα βάση ..ότι εσείς νομίζετε ότι είναι "βουνό" εμείς το έχουμε για "breakfast"...θα μου πείς έχετε και αυστηρό κατακερματισμό ρόλων αλλά συνήθως για ότι εκεί χρειάζονται 10 άτομα...εδώ την βγάζει 1 και στο 1/5 -1/10 της τιμής.

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Antiriad είπε

[...]

Η προσωπική μου ιστορία είναι ότι

1. έφυγα από την Ελλάδα πριν 25 χρόνια και εργάζομαι στις ΗΠΑ για 20+ χρόνια. Έχω ζήσει σχεδόν κάτι λιγότερο από τα μισά μου χρόνια στην Ελλάδα.

2. Έχω μικρά παιδιά ακόμα και θα ήθελα να δω πως θα ήταν τα πράγματα άμα γυρίζαμε Ελλάδα μόνιμα.

3. Ασχολούμαι με την τεχνολογία με εξειδίκευσή σε τηλεπικοινωνίες, δίκτυα και Cloud με υπηρεσία σε μεγάλες γνωστές εταιρίες.

4. Με την πρόοδο της τεχνολογίας είναι πάρα πολύ εύκολο να δουλέψεις μέσο Internet αρκεί να έχεις καλή σύνδεσή...


5. ... έχουμε διαμερίσματα στην Αθήνα σε καλές περιοχές. Μπορούμε άνετα να ξενοικίασουμε ένα από αυτά για να μείνουμε. Το σημαντικότερο είναι ποια θα ήταν η σωστή κίνηση για επιστροφή στην Ελλάδα.

  • 5β. Να βρώ δουλειά πριν επιστρέψω με ξένη εταιρία;
  • 5γ. Ξέρει κανείς τι παίζεται με Recruiters στην Ελλάδα; Μπορούν να σου βρούν αξιόλογη δουλειά;
  • 5δ. Μπορεί η εμπειρία να παίξει ρόλο για εύρεσή καλής εργασίας η όχι;
  • Υπάρχει ζήτηση για νέες τεχνολογίες απο εταιρίες και ποιές;

6. Πάντος από γνωστούς και συγγενείς ποιο πολύ προσπαθούν να μας αποθαρρύνουνε να γυρίσουμε χωρίς και οι ίδιοι να γνωρίζουν τι γενικότερες καταστάσεις στον τομέα της τεχνολογίας.

7. Γνωρίζω βεβαία οτι οι αποδοχές θα είναι αρκετά μικρότερες απο μεγάλες Ευρωπαικές πόλεις αλλά και δεν θα έχουμε ανάγκη απο ενοίκιο και τα έξοδα μας θα είναι μικρότερα.

8. Τώρα με τον Covid-19 δεν είναι η κατάλληλη ώρα  για τέτειες ερωτήσεις αλλά δεν ξέρεις και πως θα πάνε τα πραγματα στο εξωτερικό

Ευχαριστώ.....

1. Αν έφυγες πριν 25 χρόνια, θα χρειαστείς μερικά ακόμα για να προσαρμοστείς εδώ.

2. Οι επιπτώσεις της μετακίνησης, στην ψυχολογία και γενικότερα στην εξέλιξη των παιδιών σου, είναι το πρώτο που θα πρέπει να σε απασχολήσει. Χρειάζεται να συμβουλευτείς παιδαγωγό και παιδοψυχολόγο.

3. Πολύ ωραία! Η Γερμανία και η Ολλανδία είναι ότι πρέπει αν θέλεις να επιστρέψεις στην Ευρώπη μετά 25 χρόνια!!!

4. Άλλο το επιθυμητό και άλλο το εφικτό

5. Καλό θα είναι επίσης, να μάθεις πόσο χρόνο χρειάζεσαι για να τα "ξενοικιάσεις", να τα ανακαινίσεις κλπ...

5β. Αναμφιβόλως, ποιος όμως θα σε διαβεβαιώσει ότι δεν θα πρέπει να την εγκαταλείψεις σε λίγες μέρες ή μήνες;

5γ. Έχουν μικρές δυνατότητες.

5δ. Στην Ελλάδα μικρή.

6. Ναι γιατί ξέρουν καλύτερα από σένα σε ποια χώρα ζουν!

7. Τα έξοδα στην Ελλάδα, σε καλές περιοχές της Αθήνας, είναι μεγαλύτερα από αυτά των άλλων ευρωπαϊκών πόλεων, μόνη εξαίρεση τα εστιατόρια (και τα ενοίκια φυσικά).

8. Στο εξωτερικό θα πάνε, ως συνήθως, πολύ καλύτερα από την Ελλάδα και το εμβόλιο του Covid-19 θα φτάσει νωρίτερα εκεί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, masteripper είπε

Αυτό νομίζω είναι απο τα δυνατά ανέκδοτα...

Τα πράγματα είναι απλά....ΑΝ δεν έχεις κλείσει απο τώρα θέση Δ/ντου με χαρτιά και ρήτρες 10ετίας νομίζω ότι απλώς μας διασκεδάζεις (να μην πω να κλείσεις και για την γυναίκα σου...σκέψου το σαν "job" redundancy.. . :) .... επειδή ο όρος έχει κανονικά άλλη εννοια όσον αφορά την δουλειά απλώς αντικατέστησα στο data redundancy  με job

Και σρυ που θα το αναφέρω αυτό...με το συμπάθειο και δεν "αναφέρομαι" σε εσένα...αλλά σε επαφές με "συμπατριώτες σου"...δεν ξέρω τι γνώση έχεις και σε τι επίπεδο αλλά  να ξέρεις ότι κατα βάση ..ότι εσείς νομίζετε ότι είναι "βουνό" εμείς το έχουμε για "breakfast"...θα μου πείς έχετε και αυστηρό κατακερματισμό ρόλων αλλά συνήθως για ότι εκεί χρειάζονται 10 άτομα...εδώ την βγάζει 1 και στο 1/5 -1/10 της τιμής.

 

Να σου πω την αλήθεια έχω μιλήσει με αρκετούς "Ελληνάρες" που νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα. Εχώ μιλήσει με άτομα και στην Intracom και deutsche telekom στην Ελλάδα και ποιο πολύ τους νοιάζει το τομάρι τους παρά να δούνε κάποιον άλλο να προκόβει. Δυστυχώς έτσι είναι η νοοτροποία του Ελλήνα που ανέφερε ένας φίλος ποιο πάνω. Εχεις δίκιο ότι πολλές εταιρίες έχουν μεγάλα groups που οι ρόλοι είναι κατακερματισμένοι και αυτό οφειλεται στην "τεχνητή" ανάπτηξη που μπορεί να βασίζεται στα κέρδη της εταιρίας και στην αύξηση των Budgets και μόλις πέσουνε σε κρίση απολύουν.  

Αμα ρε μεγάλε ήταν ετσι και ο Ελλήνας απέδιδε όσο 10 ατόμα γιατι ξένες εταιρίες δεν προσλαμβάνουν στην Ελλάδα και πάνε στις Ινδίες και στην Πολωνία με το 1/5 - 1/10 της τιμής; 

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 ώρες πριν, Antiriad είπε

Θα ήθελα την γνώμη από όσους γνωρίζουν και έχουν εμπειρία από μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα. Επέλεξα αυτό το Forum διότι έχω παρατηρήσει ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων που ασχολούνται με την τεχνολογία, είναι επαγγελματίες που δουλεύουν στο εξωτερικό και θα ήθελα να ακούσω απόψεις. Υπάρχει αρκετή τεχνογνωσία απο αρκετά άτομα.

Η προσωπική μου ιστορία είναι ότι έφυγα από την Ελλάδα πριν 25 χρόνια και εργάζομαι στις ΗΠΑ για 20+ χρόνια. Έχω ζήσει σχεδόν κάτι λιγότερο από τα μισά μου χρόνια στην Ελλάδα. Έχω μικρά παιδιά ακόμα και θα ήθελα να δω πως θα ήταν τα πράγματα άμα γυρίζαμε Ελλάδα μόνιμα. Ασχολούμαι με την τεχνολογία με εξειδίκευσή σε τηλεπικοινωνίες, δίκτυα και Cloud με υπηρεσία σε μεγάλες γνωστές εταιρίες.

Γενικά είμαι αρκετά ενήμερος με τις καταστάσεις στην Ελλάδα και δεν μπορώ να πω ότι έχω ακούσει κάτι θετικό όσο αφορά τα επαγγελματικά και γενικότερα τις καταστάσεις με επίσης την  έλλειψη αξιοκρατίας. Από την άλλη έχοντας δουλέψει αρκετά χρόνια στο εξωτερικό θα ήθελα να δω τι προοπτικές υπάρχουν στην Ελλάδα και γενικότερα στην Ευρώπη για κάποιον με την δικιά μου εμπειρία η ακόμα και για περιπτώσεις όπου θα μπορούσα να δουλέψω από Ελλάδα και η εταιρία να είναι κάπου στην Ευρώπη. Με την πρόοδο της τεχνολογίας είναι πάρα πολύ εύκολο να δουλέψεις μέσο Internet αρκεί να έχεις καλή σύνδεσή. Δυστυχώς όμως τα τελευταία 10 χρόνια από το 2009 και μετά τα πράγματα έχουν μείνει στάσιμα στην Ελλάδα απο ότι ακούω.


Σε ότι αφορά την Ελλάδα και εγώ και η γυναίκα μου έχουμε διαμερίσματα στην Αθήνα σε καλές περιοχές. Μπορούμε άνετα να ξενοικίασουμε ένα από αυτά για να μείνουμε. Το σημαντικότερο είναι ποια θα ήταν η σωστή κίνηση για επιστροφή στην Ελλάδα.

  • Να βρώ δουλειά πριν επιστρέψω με ξένη εταιρία;
  • Ξέρει κανείς τι παίζεται με Recruiters στην Ελλάδα; Μπορούν να σου βρούν αξιόλογη δουλειά;
  • Μπορεί η εμπειρία να παίξει ρόλο για εύρεσή καλής εργασίας η όχι;
  • Υπάρχει ζήτηση για νέες τεχνολογίες απο εταιρίες και ποιές;

Πάντος από γνωστούς και συγγενείς ποιο πολύ προσπαθούν να μας αποθαρρύνουνε να γυρίσουμε χωρίς και οι ίδιοι να γνωρίζουν τι γενικότερες καταστάσεις στον τομέα της τεχνολογίας. Γνωρίζω βεβαία οτι οι αποδοχές θα είναι αρκετά μικρότερες απο μεγάλες Ευρωπαικές πόλεις αλλά και δεν θα έχουμε ανάγκη απο ενοίκιο και τα έξοδα μας θα είναι μικρότερα.

Τώρα με τον Covid-19 δεν είναι η κατάλληλη ώρα  για τέτειες ερωτήσεις αλλά δεν ξέρεις και πως θα πάνε τα πραγματα στο εξωτερικό. 

Ευχαριστώ.....

εγώ θα σου το πω πιο απλά

κάτσε εκεί που κάθεσαι (φαντάζομαι έχεις δουλειά και σπίτι)

αν έρθεις εδώ μην είσαι σίγουρος ότι θα βρεις δουλειά εκτός αν ανοίξεις δική σου επιχείρηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Antiriad είπε

Να σου πω την αλήθεια έχω μιλήσει με αρκετούς "Ελληνάρες" που νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα. Εχώ μιλήσει με άτομα και στην Intracom και deutsche telekom στην Ελλάδα και ποιο πολύ τους νοιάζει το τομάρι τους παρά να δούνε κάποιον άλλο να προκόβει. Δυστυχώς έτσι είναι η νοοτροποία του Ελλήνα που ανέφερε ένας φίλος ποιο πάνω. Εχεις δίκιο ότι πολλές εταιρίες έχουν μεγάλα groups που οι ρόλοι είναι κατακερματισμένοι και αυτό οφειλεται στην "τεχνητή" ανάπτηξη που μπορεί να βασίζεται στα κέρδη της εταιρίας και στην αύξηση των Budgets και μόλις πέσουνε σε κρίση απολύουν.  

Αμα ρε μεγάλε ήταν ετσι και ο Ελλήνας απέδιδε όσο 10 ατόμα γιατι ξένες εταιρίες δεν προσλαμβάνουν στην Ελλάδα και πάνε στις Ινδίες και στην Πολωνία με το 1/5 - 1/10 της τιμής; 

Κοίταξε σε κάθε νόμισμα υπάρχουν 2 όψεις...ο καθένας έχει τις εμπειρίες του και αναγκαστικά βγάζει τα συμπεράσματα του...και όσο για τους Ελληναρες είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μιλάς για μεγαλοβαθμα στελέχη... εκεί άστο ...στο Ellada μετράνε άλλα πράγματα... καμία σχέση περί αξιοκρατίας 

Όσον αφορά για τους άλλους λαούς μιλάμε για νοοτροπίες δεκαετιών...αυτά δεν αλλάζουν εύκολα.. αλλά αν ελέγξεις αγγελίες θα δεις κάποιες που αναφέρουν ρητά ΟΧΙ από αυτές τις χώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα, ακόμα και στις εταιρείες «ατμομηχανές» στο αντικείμενο της τεχνολογίας, παρατηρείται έντονο το φαινόμενο του παραγοντισμού και της αναξιοκρατίας.

Το χειρότερο, όμως, δεν είναι αυτό καθεαυτό, αλλά το γεγονός ότι όλα πλασάρονται στα χαρτιά ως εκσυγχρονισμένα και έχοντας περάσει στην «εγγύηση» του μέλλοντος. Είναι μεγάλη παγίδα το μάρκετινγκ που έχουν στήσει πολλές εταιρείες γύρω από αυτό, στην Ελλάδα.

Όσο για την εμπειρία ενός σοβαρού επαγγελματία: όσο πιο σημαντική τόσο πιο πολλούς εχθρούς θα έχει σε μια εταιρεία στην Ελλάδα, με συνεχείς τρικλοποδιές, mobbing και συνεχή φαινόμενα να τον βαφτίζουν ελέφαντα και να προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν είναι. Χαμένη ενέργεια να προσπαθεί να πολεμήσει τέτοια φαινόμενα.

Δεν είναι λίγοι αυτοί που έμειναν στην Ελλάδα, παλεύοντας με ρομαντικές ιδέες περί αξιοκρατίας και ατομικής βελτίωσης σε όλα τα επίπεδα, σωστές συμπεριφορές, κλπ ... και έφαγαν τα μούτρα τους από κλίκες και τσιφλίκια πάσης φύσεως.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Antiriadποιοι είναι οι λόγοι οι οποίοι σε κάνουν να θέλεις να γυρίσεις; εγώ, άμα δεν είχα παιδιά, θα διάβαζα να πάρω μια καλή ειδικότητα σε αυτή την δουλειά που κάνω, και δεν ξέρω αν θα ξαναπατουσα. Πλέον η νοοτροπία η μιζέρια και το κουτσομπολιό του Έλληνα με κουράζει τρομερά (ίσως να μεγάλωσα και εγώ και να έγινα λίγο παράξενος). Καλά αυτό που ανέφερε ο @kostasgr78για τις δουλειές και τις συμπεριφορές ισχύει 100% και είναι άλλο να σου το λένε και άλλο να το ζεις. Προσωπική μου άποψη είναι να καθίσεις εκεί που είσαι, ας είναι η Ελλάδα μια γλυκιά νοσταλγία που θα ήθελες κάποτε να πας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίνηση αυτοκτονίας μου μοιάζει. Ειδικά με το νέο οικονομικό μακελειό που έρχεται τον χειμώνα και τα επόμενα χρόνια. Μνημόνιο ξανά και πιο απότομο. Έχεις και παιδιά. Εκεί θα σπουδάσουν σε καλά πανεπιστήμια και θα βρουν μετά δουλειές άνετα. 
Ελλάδα είναι μόνο αν είσαι κάνας εισοδηματίας. Τότε είναι η καλύτερη χώρα του κόσμου για να ζεις.
Αλλιώς σε καμιά επαρχία μόνο δυο ΔΥ με την σιγουριά τους αλλά ποιότητα ζωής σε πιο ανθρώπινο επίπεδο (χρόνος-ασφάλεια-οικογένεια-φίλοι-φαγητό-καιρός).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 11:27 ΜΜ, Antiriad είπε

γενικότερα στην Ευρώπη

Γενικότερα στην Ευρώπη να δεις. Η Ελλάδα είναι ξοφλημένη χώρα. Τόσο πολιτισμικά, όσο και οικονομικά και τεχνολογικά. 

Εάν θες να κάνεις ένα τεστ, πάρε unpaid leave και κάτσε δυο μήνες στην Ελλάδα να κάνεις ένα simulation. Μπορεί εσένα να σου ταιριάξει και να έχεις και τόσο οικονομικό υπόβαθρο που να βγάλεις και λεφτά extra. 

Αλλά μην πας καλοκαίρι με ωραίο καιρό. Πήγαινε Νοέμβρη. Μέσα Οκτώβρη με μέσα Δεκέμβρη. Και ασχολήσου και με τα φορολογικά για να καταλάβεις (!) τι θα έχεις μπροστά σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Έχεις και παιδιά. Εκεί θα σπουδάσουν σε καλά πανεπιστήμια και θα βρουν μετά δουλειές άνετα. 
Ελλάδα είναι μόνο αν είσαι κάνας εισοδηματίας. Τότε είναι η καλύτερη χώρα του κόσμου για να ζεις.
Αλλιώς σε καμιά επαρχία μόνο δυο ΔΥ με την σιγουριά τους αλλά ποιότητα ζωής σε πιο ανθρώπινο επίπεδο (χρόνος-ασφάλεια-οικογένεια-φίλοι-φαγητό-καιρός).

Προσωπικα κι αναλογως την ηλικια των παιδιων θα το εκανα, και ενας λογος θα ηταν ακριβως η...δωρεαν τριτοβαθμια -και οχι
απαραιτητα αποκλειστικα στην Ελλαδα!- εκπαιδευση! Δες τι στοιχιζει & τι συνεπαγεται το "φοιτητικο δανειο" σε USA: υποθηκη
ολοκληρης ζωης πριν καν τη ξεκινησεις
! Και καλα να ειναι πχ Ιατρικη να πεις θα μου βαλω θηλεια στο λαιμο αλλα θα τα βγαλω,
τι γινεται με αλλες σπουδες-σχολες, που δεν ειναι μεταμπακιρωμενες? Θα ειναι...προακυρωμενες! (εκτος κι εισαι, ο Ωνασης) 😆

Δεν συζηταμε ποση +ποιοτητα ζωης, μπορει να εχεις @ Ελλαδα -sos: και οχι μονο @ μεσογειακη Ευρωπη also!- προφανως, απο
ενα οριο χρηματων και πανω (ειδικα για την Αθηνα) αναγκαστικα, εφοσον μιλαμε και για εξτρα οικογενειακες υπο-χρεωσεις 🍽️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Προσωπικα κι αναλογως την ηλικια των παιδιων θα το εκανα, και ενας λογος θα ηταν ακριβως η...δωρεαν τριτοβαθμια -και οχι
απαραιτητα αποκλειστικα στην Ελλαδα!- εκπαιδευση! Δες τι στοιχιζει & τι συνεπαγεται το "φοιτητικο δανειο" σε USA: υποθηκη
ολοκληρης ζωης πριν καν τη ξεκινησεις
! Και καλα να ειναι πχ Ιατρικη να πεις θα μου βαλω θηλεια στο λαιμο αλλα θα τα βγαλω,
τι γινεται με αλλες σπουδες-σχολες, που δεν ειναι μεταμπακιρωμενες? Θα ειναι...προακυρωμενες! (εκτος κι εισαι, ο Ωνασης) 😆

Δεν συζηταμε ποση +ποιοτητα ζωης, μπορει να εχεις @ Ελλαδα -sos: και οχι μονο @ μεσογειακη Ευρωπη also!- προφανως, απο
ενα οριο χρηματων και πανω (ειδικα για την Αθηνα) αναγκαστικα, εφοσον μιλαμε και για εξτρα οικογενειακες υπο-χρεωσεις 🍽️

 

Την επιλογή των σπουδών Ελλάδα τις έχει και από τις ΗΠΑ όμως για τα παιδιά του. Και ακόμα πιο εύκολα. Εξετάσεις ομογενών είναι γελοίες και περνάς με πάρα πολύ χαμηλότερες βάσεις σε τοπ σχολές. Ενώ το αντίθετο το ξεχνάει. Αν γυρίσει Ελλάδα οι σπουδές στις ΗΠΑ θα είναι όνειρο με τα εν Ελλάδι εισοδήματα του.  
Επίσης με αυτούς εκεί θα μπορούν πανεύκολα τα παιδιά ακόμα και μετά τις δωρεάν σπουδές Ελλάδα να μπούνε πιο εύκολα στην αγορά εργασίας των ΗΠΑ. Έχουν και αμερικάνικα διαβατήρια προφανώς άρα πανεύκολα μετά ψάξιμο για δουλειά εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το λεω γιατι το ξερω: εχω δωσει εξετασεις (τοτε) μαζι και με ομογενεις: που ολα τα προηγουμενα
βραδια εκεινοι ηταν στα....μπουζουκια (!) στην Αθηνα! Οσο για διαβασμα-βαθμους καμια σχεση με εμας!! 
🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...