Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να αποδειξω οτι ζω στην ελλαδα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

δεν έχει στρογγυλή από δημόσια σχολή; 

Οι στρογγυλές των κρατικών σχολών δεν είναι η επίσημη σφραγίδα του κράτους. Καθ εξαίρεση τις δέχονται οι αποκεντρωμενες για apostille σαν εκπαιδευτικά έγγραφα και γίνεται μετά επίσημη μετάφραση για να υποβάλλουν οι φοιτητές τα έγγραφα αυτά σε ξένα πανεπιστήμια. 

Επομένως ακόμα και να ζητήσεις να γράφει διεύθυνση κατοικίας, είναι λίγο ρίσκο να πας με αυτό σε σύνορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gthe είπε

Οι στρογγυλές των κρατικών σχολών δεν είναι η επίσημη σφραγίδα του κράτους. 

δεν ξέρω για το εξωτερικό, αλλά για μέσα στην ελλάδα από όσο έχω καταλάβει ΚΑΘΕ στρογγυλή σφραγίδα είναι επίσημη σφραγίδα του κράτους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτη την ερωτηση δεν την κανεις στο ινσομνια, αλλα στη αρχη που σου ζηταει να το αποδειξεις. Εν προκειμενω τις αρχες της Δανιας. Παρε τηλεφωνο την πρεσβεια της για αρχη. Ρωτα τους, τι δεχονται ως αποδεικτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω ολους για της απαντησεις.

@BackFromHell μιλησα με την αστυνομια της Δανιας( η πρεσβεια δεν απανταει σε ερωτησεις εισοδου στην χωρα λενε ) ,και μου ειπαν οτι πρεπει να φαινεται η διευθυνση,οποτε εκανα το ποστ να ρωτησω τι μπορω να παρουσιασω,και μετα θα ξαναπαρω να δω αν καποιο απο αυτα θα ηταν δεκτο.

Εχω ΑΦΜ και κωδικους taxisnet.

Μου δωσανε χθες και μπλε βεβαιωση,οποτε θα παρω και θα ρωτησω αν καποιο απο αυτα αρκει. 

 

Επεξ/σία από Kjxyannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kjxyannis είπε

Ευχαριστω ολους για της απαντησεις.

@BackFromHell μιλησα με την αστυνομια της Δανιας( η πρεσβεια δεν απανταει σε ερωτησεις εισοδου στην χωρα λενε ) ,και μου ειπαν οτι πρεπει να φαινεται η διευθυνση,οποτε εκανα το ποστ να ρωτησω τι μπορω να παρουσιασω,και μετα θα ξαναπαρω να δω αν καποιο απο αυτα θα ηταν δεκτο.

Εχω ΑΦΜ και κωδικους taxisnet.

Μου δωσανε χθες και μπλε βεβαιωση,οποτε θα παρω και θα ρωτησω αν καποιο απο αυτα αρκει. 

Στο taxisnet φαίνεται κάποια διεύθυνση κατοικίας στην Ελλάδα; Αν ναι, είναι εύκολο να εκτυπώσεις μια βεβαίωση μόνιμης κατοικίας, όπως αυτές που χρησιμοποιούσαμε για μετακινήσεις στην Covid era.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2020 στις 2:42 ΜΜ, Kjxyannis είπε

Πως θα μπορουσα να αποδειξω οτι ζω στην Ελλαδα;

Μπορείς να ζητήσεις βεβαίωση μονίμου κατοικίας απο τον οικείο δήμο.
Σε κάποιους δήμους η διαδικασία είναι γελοιοδώς αστεία, έρχονται οι αρμόδιοι υπάλληλοι στη διεύθυνση που δήλωσες, χτυπάνε το κουδούνι και αν είσαι στο σπίτι βεβαιώνουν οτι μένεις μόνιμα εκεί... Σε άλλους δήμους μπορεί να έρθουν 2-3 φορές σε περίεργες ώρες (πολύ πρωί, στη μεσημεριανή σιέστα ή ακόμα και αργά το βράδυ) και να σου ζητήσουν εκοικιαστήριο ή/και ΔΕΚΟ στο όνομά σου πριν σου δώσουν την βεβαίωση.
Όπως και να έχει, ξεκινάς απο το δημοτολόγιο/ληξιαρχείο του δήμου που μένεις και ρωτάς την δική τους διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, e-tic είπε

Μπορείς να ζητήσεις βεβαίωση μονίμου κατοικίας απο τον οικείο δήμο.
Σε κάποιους δήμους η διαδικασία είναι γελοιοδώς αστεία, έρχονται οι αρμόδιοι υπάλληλοι στη διεύθυνση που δήλωσες, χτυπάνε το κουδούνι και αν είσαι στο σπίτι βεβαιώνουν οτι μένεις μόνιμα εκεί... Σε άλλους δήμους μπορεί να έρθουν 2-3 φορές σε περίεργες ώρες (πολύ πρωί, στη μεσημεριανή σιέστα ή ακόμα και αργά το βράδυ) και να σου ζητήσουν εκοικιαστήριο ή/και ΔΕΚΟ στο όνομά σου πριν σου δώσουν την βεβαίωση.
Όπως και να έχει, ξεκινάς απο το δημοτολόγιο/ληξιαρχείο του δήμου που μένεις και ρωτάς την δική τους διαδικασία.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Εκανα μια αιτηση τωρα στο ΚΕΠ,αλλα ζητανε και εκει ΔΕΚΟ ( που ειναι ολοι στο ονομα της μητερας μου ) γιατι η βεβαιωση μονιμης κατοικιας που υπαρχει στο gsis μου βγαινει αδεια για καποιο λογο.

Αναρωτιέμαι αν θα μπλεξω περισσοτερο ομως αν τους δειξω κατι τετοιο γιατι στο taxisnet τα στοιχεια ειναι απο το διαβατηριο Μολδαβιας που εχει την αδεια διαμονης που εληξε. Και η Δανια δεν δεχεται μολδαβους αυτο τον καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kjxyannis είπε

Εκανα μια αιτηση τωρα στο ΚΕΠ,αλλα ζητανε και εκει ΔΕΚΟ ( που ειναι ολοι στο ονομα της μητερας μου ) γιατι η βεβαιωση μονιμης κατοικιας που υπαρχει στο gsis μου βγαινει αδεια για καποιο λογο.

Στο ΚΕΠ δεν εκδίδουν βεβαιώσεις, αλλά μεσολαβούν ανάμεσα σε εσένα και την αρμόδια υπηρεσία που στην περίπτωσή σου είναι του δημοτολόγιο/ληξιαρχείο του δήμου και ακολουθούν αναγκαστικά την τυπική διαδικασία.

Άσε λοιπόν το ΚΕΠ και πήγαινε την Δευτέρα στο δημοτολόγιο/ληξιαρχείο του δήμου. Εκεί μπορεί να στα πούν διαφορετικά και να σου ζητήσουν άλλα πράγματα, αλλά το χαρτί που δίνουν είναι αυτό που θα έπαιρνες και μέσω ΚΕΠ, μιας που και το ΚΕΠ απο αυτούς θα το έπαιρνε για να το δώσει σε εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/7/2020 στις 11:40 ΠΜ, lnwolfgr είπε

Μίλα με κάνα κεπ και ρώτα αν μπορείς να κάνεις υπεύθυνη δήλωση ότι μένεις Ελλάδα.

Καλα, υπευθυνη δήλωση μπορεί να κάνει ότι μένει και στα νησιά Φίτζι ... δε λέει κάτι αυτό.

Στις 24/7/2020 στις 12:38 ΜΜ, BackFromHell είπε

Αυτη την ερωτηση δεν την κανεις στο ινσομνια, αλλα στη αρχη που σου ζηταει να το αποδειξεις. Εν προκειμενω τις αρχες της Δανιας. Παρε τηλεφωνο την πρεσβεια της για αρχη. Ρωτα τους, τι δεχονται ως αποδεικτικα.

Αυτό.

Μην "υποθέτεις" το τι μπορεί να κάνει.

Βρες τι κάνει και πράξε ανάλογα.

Μπορώ να φανταστώ πχ καποιον στο αεροδρόμιο της Κοπενχάγης και να σκάει μύτη κάποιος με μια βεβαίωση από τον δήμο Τρικκαίων ξερωγω ... τι περιμένεις να κάνει ο υπεύθυνος εκεί;

Μου θυμίζει περιστατικό που γυρνούσα Ελλάδα από χώρα από την οποία υπάρχουν αρκετοί "παράτυποι μετανάστες" στην Ελλάδα και ο αστυνομικός της εκεί χωρας να βλέπει το ελληνικό διαβατήριό μου και να με βάζει να του εξηγώ τη είναι η "άδεια προσωρινή παραμονής"  της περιφέρειας αττικής (ή νομαρχία, κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και αν αυτό είναι ταξιδιωτικό έγγραφό, τι ισχύ έχει κλπ κλπ (λες και ήξερα που είχε ο άλλος για να κρίνει αν μπορεί να μπει στο αεροπλάνο ή όχι.

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για να μην ανοίγω θρεντ, έχω και εγώ μια ερώτηση. Εάν κάποιος χρειάζεται να αποδείξει ότι δεν έχει ελληνική υπηκοότητα για να ανανεώσει  το διαβατήριο του (3ης χώρας ή οποία δεν επιτρέπει διπλή υπηκοότητα) που μπορεί να βρει αυτό το χαρτί ;. Έχω πάρει χιλιάδες τηλέφωνα σε πολλές υπηρεσίες και όλοι μου μιλάνε λες και είμαι κανας καθυστερημένος που ζητάω κάτι παράλογο. Άμα ξέρει κανείς τίποτα ας μου πει, θα ήμουν κάτι παραπάνω από ευγνώμων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Απευθύνσου στο Υπουργείο Εξωτερικών το οποίο και είναι αρμόδιο για υπηκοότητες.Αν από εκεί δεν πάρεις απάντηση δύσκολο από κάπου αλλού.

Και εκεί πήρα και παντού. Και τμήμα αλλοδαπών και αστα να πάνε. Κάνεις δεν ξέρει τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Peleus17 είπε

Και εκεί πήρα και παντού. Και τμήμα αλλοδαπών και αστα να πάνε. Κάνεις δεν ξέρει τίποτα 

Τις περισσότερες φορές το τηλέφωνο στην Ελλάδα είναι ένα καλό ξεφόρτωμα για τον Έλληνα Δ.Υ. που με τίποτε δεν χαλάει το ραχάτι του.

Συντάσεις μία καλή αίτηση στην οποία λες ποιος είσαι τι υπηκοότητα έχεις πως βρίσκεσαι στην Ελλάδα και τι ακριβώς τι θέλεις.Αναφέρεις ότι είσαι υπήκοος π.χ. Γεωργίας λέω εγώ και το Προξενείο σου για να σου ανανεώσει το Διαβατήριο σου ζητά έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ότι δεν έχεις την Ελληνική υπηκοότητα.

Πας Υπουργείο Εξωτερικών την καταθέτεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και τότε δεν μπορούν να σου αρνηθούν μία απάντηση.Τι θα λέει η απάντηση δεν ξέρω αλλά θα πάρεις μία απάντηση η οποία ενδεχομένως αν δεν σε εξυπηρετεί πιθανώς θα λέει τι πρέπει να κάνεις για να πάρεις αυτό που θέλεις.

Βέβαια υπάρχει και στη μέση το καθεστώς με το οποίο βρίσκεσαι στην Ελλάδα.Αν όπως λες δεν έχεις Ελληνική υπηκοότητα και δεν διαθέτεις άδεια νόμιμης παραμονής εκεί κολλάει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Peleus17 είπε

Παιδιά, για να μην ανοίγω θρεντ, έχω και εγώ μια ερώτηση. Εάν κάποιος χρειάζεται να αποδείξει ότι δεν έχει ελληνική υπηκοότητα για να ανανεώσει  το διαβατήριο του (3ης χώρας ή οποία δεν επιτρέπει διπλή υπηκοότητα) που μπορεί να βρει αυτό το χαρτί ;. Έχω πάρει χιλιάδες τηλέφωνα σε πολλές υπηρεσίες και όλοι μου μιλάνε λες και είμαι κανας καθυστερημένος που ζητάω κάτι παράλογο. Άμα ξέρει κανείς τίποτα ας μου πει, θα ήμουν κάτι παραπάνω από ευγνώμων. 

Πως το πήρες/ανανέωσες το διαβατήριο την προηγούμενη φορά;Κάπως κουλό μου ακούγεται να πρέπει να πάρεις απο παντού βεβαίωση ότι δεν έχεις της υπηκοότητα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...