Προς το περιεχόμενο

Απεριόριστα data σε απεριόριστη ταχύτητα γίνεται; Με τα νέα προγράμματα της Cosmote, γίνεται!


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, glenngould είπε

Ναι το συζητάγαμε και στο άλλο thread, η χρέωση είναι €25/μήνα (multisim) μόνο όταν θες να μοιραστείς πρόγραμμα που έχει μεν unlimited data αλλά έχει ταυτόχρονα και ΚΑΙ ΟΜΙΛΙΑ/SMS.

Αν θες να μοιραστείς μόνο data (ακόμα και unlimited data) αλλά το πρόγραμμά σου δεν έχει ομιλία/sms για να μοιραστείς, τότε αρκεί η extrasim με κόστος €3/μήνα.

Κάποτε πρέπει να το λύσουμε αυτό το θέμα.

 

13 ώρες πριν, Hal9000 είπε

Γιατί εκεί δεν είχαν εξαρχής χάλκινο last mile κι έβαλαν με το καλημέρα (μετά την διάσπαση USSR) καλύτερες υλοποιήσεις.

Τι ακριβώς δεν θέλουμε να πιστέψουμε;
Ότι η Cosmote λάνσαρε την υπηρεσία Multisim για διαμοιρασμό της κύριας σύνδεσης με χρέωση 5€/μήνα ανά κάρτα, όπου διαχωρίζει τιμολογιακά ξεκάθαρα τα προγράμματα που προσφέρουν απεριόριστα data (γιατί αποτιμά την αξία των απεριόριστων data και όχι της ομιλίας/sms  με 20€ επιπλέον) αλλά κάποιος μπορεί να πετύχει το ίδιο και να μοιραστεί τα απεριόριστα data με την υπηρεσία internet data sharing Extrasim με κόστος 3,02€/SIM Κάρτα; 😅 Δεν είναι προφανές ότι η Εxtrasim αφορά τον διαμοιρασμό συγκεκριμένων ΜΒ που είναι ενσωματωμένα στο πρόγραμμα;
Δεν με ενδιαφέρει να λύσω τίποτα, αφού όπως φαίνεται είναι ήδη "λυμένα".

Τα συγχαρητήρια μου στα "σαΐνια" που σκέφτηκαν τέτοια τιμολογιακή πολιτική και βρίσκονται σε στρατηγικές θέσεις για να αποφασίζουν για σημαντικά θέματα.
Επίσης ας τους πει κάποιος να ενημερώσουν τουλάχιστον το επίσημο site ώστε να ανταποκρίνεται σε αυτά τα δεδομένα, γιατί διαφορετικά αυτο-σαμποτάρουν τα ίδια τους τα προϊόντα.
Τέλος δεν καταλαβαίνω γιατί τόση μυστικοπάθεια "μην μαθευτεί και το κόψουν";
Ή ισχύει και γίνεται ή δεν ισχύει. Όταν και εφόσον αλλάξει στο μέλλον, θα μπορεί ο καθένας να αποχωρίσει χωρίς ρήτρα.
Εκτός εάν οι μερικές σκόρπιες αναφορές μερικών "εκλεκτών" συνδρομητών έχουν άλλη στόχευση και άλλα κίνητρα...

 

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Γιατί εκεί δεν είχαν εξαρχής χάλκινο last mile κι έβαλαν με το καλημέρα (μετά την διάσπαση USSR) καλύτερες υλοποιήσεις.

Άρα εδώ που τα "βρήκαν έτοιμα" ή έστω δεν χρειάστηκε να βάλουν το χέρι βαθιά στην τσέπη, πάλι αυτό αποτέλεσε παράγοντα ώστε να μας ξεπεράσουν άλλες χώρες.
Τρομερή "λογική".:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
3 minutes ago, grinder_ said:

Άρα εδώ που τα "βρήκαν έτοιμα" ή έστω δεν χρειάστηκε να βάλουν το χέρι βαθιά στην τσέπη, πάλι αυτό αποτέλεσε παράγοντα ώστε να μας ξεπεράσουν άλλες χώρες.
Τρομερή "λογική"

Από την στιγμή που υπάρχουν ακόμα τεχνολογίες που τα εκμεταλλεύονται, θα τα ξεζουμίσουν όσο πάει. Κέρδος θέλουν να βγάλουν, δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα.

Επίσης στις χώρες του ανατολικού μπλοκ, οι υλοποιήσεις ήταν εναέρια μακαρονάδα. Πολύ πιο φτηνή υλοποίηση από την υπογειοποίηση των καλωδίων. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Από την στιγμή που υπάρχουν ακόμα τεχνολογίες που τα εκμεταλλεύονται, θα τα ξεζουμίσουν όσο πάει. Κέρδος θέλουν να βγάλουν, δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα.

Επίσης στις χώρες του ανατολικού μπλοκ, οι υλοποιήσεις ήταν εναέρια μακαρονάδα. Πολύ πιο φτηνή υλοποίηση από την υπογειοποίηση των καλωδίων. 

Εγώ μαζί σου είμαι, ας είχε ανατινάξει τότε ο κρατικός ΟΤΕ τον χαλκό πριν περάσει σε χέρια ιδιωτών.
Σε αυτή την περίπτωση όμως σήμερα θα ακούγαμε ότι πληρώνουμε τις "επενδύσεις" επειδή ξεκινήσαμε από το μηδέν...
Δεν μπορείς κατά περίπτωση να επικαλείσαι πότε το ένα και πότε το άλλο για να δικαιολογήσεις μια κατάσταση.
Δεν έχει νόημα η κουβέντα. Ή αποδέχεσαι την αρπαχτή ή δεν την βλέπεις καν.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, grinder_ said:

ας είχε ανατινάξει τότε ο κρατικός ΟΤΕ τον χαλκό πριν περάσει σε χέρια ιδιωτών.

Δεν θα έδιναν τα ίδια λεφτά όμως χωρίς το χάλκινο δίκτυο. 😛

15 minutes ago, grinder_ said:

Δεν έχει νόημα η κουβέντα. Ή αποδέχεσαι την αρπαχτή ή δεν την βλέπεις καν.

Την "αποδέχομαι" βάση της κατάστασης που είναι η χώρα. Όχι μόνο λόγω της κρίσης, αλλά και γενικότερα της νοοτροπίας μας.

Θες να εξαπλωθούν μπαμ μπαμ? Κάνεις τσάμπα ή τρομερά φτηνά τα τέλη διέλευσης και δεν επιτρέπεις σε δημάρχους να ζητάνε τα μαλλιά της κεφαλής τους ή δωράκια από τους παρόχους για να δώσουν το τελικό ok για να περάσουν οπτικές ή να μπουν καμπίνες κτλπ.

Σίγουρα υπήρχαν τρόποι για να πέσει κάπως το κόστος των έργων. Αμφιβάλω αν κάναμε κάτι που να έκανε την διαφορά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, gthe είπε

Uk τα unlimited συμβόλαια sim only τα βρίσκεις από 18 μέχρι μέγιστο 35 λίρες το μήνα. Και είναι unlimited/unlimited/unlimited (voice/sms/data).
Αν θες να την βγάλεις οικονομικά, με 8-10 παίρνεις το unlimited/unlimited/8GB.

Έχει δρόμο ακόμα η Ελλαδα να μπει στον ανταγωνισμό ...

Και πολλά λες.😂

Plusnet συμβόλαιο 2,5gb/unlimited minutes /unlimited sms 7.5£

Νιώθω ότι μου κάνανε και χάρη δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ThinkFast είπε

Η εταιρεία λέγεται Voxi και είναι θυγατρική της Vodafone. Άρα Ελλάδα πιάνεις δίκτυο Vodafone. Την είχα να φανταστείς πάρει μέσω amazon UK και έδινε 45gb και απεριόριστα προς όλους και όλα τα ευρωπαϊκά δίκτυα για τον πρώτο μήνα δωρεάν. Έχει διάφορα πακέτα καθώς είναι καρτοκινητη με συνδρομή μηνιαία. Είναι σαν το Netflix της ομιλίας. Διαλέγεις ποιο πακέτο μηνιαίο θέλεις (πάει ανάλογα με τα gb γιατί από κλίσεις έχει απεριόριστες προς όλους) και απλά ανανεώνεται. Εγώ τώρα έχω αυτό με τα 10  pounds. Εύχομαι να σε βοήθησα! 

στις κλήσεις που κανεις σε ελλινικα νουμερα ισχύει το unlimited η πρεπει να εχεις international πακετο ενεργοποιημενο; ψινομαι και εγω για καμια παρομοια καρτα αλλα δεν ξερω τι πεζει σε χρηση για ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβο μου φαίνεται αλλά σημασία έχει και τι ταχύτητες σου προσφέρει, δεν ξέρω από cosmote αλλά έχω ακούσει πως σήμα και ταχύτητα 4g είναι από τις πολύ καλές. 

Από εκεί και πέρα εγώ προσφατα ανανέωσα στη wind. 

Το πακέτο είναι στα 50€ και περιλαμβανει:

Ίντερνετ γραμμή Fiber 100αρα με απεριόριστα σταθερά και κινητά. 

Επίσης σε νούμερου κινητού που επέλεξα θα μπαίνουν κάθε μήνα 10Gb και  ο χρόνος ομιλίας σε κινητά και σταθερά θα είναι απεριόριστος και σε αυτό.

Στο μεταξύ μου είπαν ότι με 5€ επιπλέον τον μήνα μου δίνουν επιδότηση 200€ για Κωτσόβολο και σε κάποια άλλα καταστήματα να πάω να πάρω ότι θέλω από εκεί. Αν το.δει κάνεις πόσο  βγαινει στα 2 χρόνια που είναι το συμβόλαιο  με +5€ θα είναι συνολικά 120€ οπότε κερδίζεις 80€ αν θέλεις να πάρεις κάτι από εκεί. 

Εγώ δεν το έκανα τελικα, ίσως θα έπρεπε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2020 στις 9:17 ΜΜ, cmvrgr είπε

To Unlimited της wind μόλις το διέκοψα και θα πληρώσω και ρήτρα. Ήταν ουσιαστικά απεριόριστο χωρίς πτώση ταχύτητας παρόλο που έλεγαν και ότι έχει κοφτή στα 15GB και άξιζε πολύ μα πάρα πολύ για τα λεφτά με έκπτωση που το έδωσαν και ξαφνικά στις 17 του μήνα το κάνανε έως 30gb και μετά πτώση στο 1mbps. Τα 69 ευρώ της Cosmote τα δίνει όλα απεριόριστα εκτός από τα sms. Είναι ότι καλύτερο για κάποιον που δεν θέλει σταθερή σύνδεση. Ουσιαστικά είναι σαν να έχεις μια σταθερή σύνδεση πάντα μαζί σου. Ασε η διαφορά κάλυψης του δικτύου και οι ταχύτητες μέρα με την νύχτα σε σχέση με την wind και την  vodafone.

Aρα φίλε μου όταν έγραφα προσωπικά ότι το 1mbps είναι αστείο, κάποιοι λέγατε ότι ειναι οκ και κάνεις τα πάντα... ενω τώρα γράφεις ότι πρακτικά δεν είχαν εφαρμόσει τον κόφτη... Αν είναι να επαφιόμαστε στην καλή θέληση του παρόχου να μην εφαρμόζει το όποιο όριο ή να αφήνει να κάνεις "μαϊμουδιές" μια χαρά βγαίνεις απεριόριστα πολύ πιο κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aquared είπε

στις κλήσεις που κανεις σε ελλινικα νουμερα ισχύει το unlimited η πρεπει να εχεις international πακετο ενεργοποιημενο; ψινομαι και εγω για καμια παρομοια καρτα αλλα δεν ξερω τι πεζει σε χρηση για ελλαδα.

Ισχύει το χρησιμοποιώ εδώ και τέσσερις μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλά επειδή διάβαζα τα ψηλά γράμματα από όλες τις εταιρείες, τώρα είδα πως μετά τους τέσσερις μήνες οι αγγλικές εταιρείες μπορεί να σε χρεώσουν παραπάνω γιατί δεν κάνεις ορθή χρήση των δεδομένων που αυτό σημαίναι πως πρέπει να είσαι το 50% του χρόνου σου σε Αγγλία για να το εκλαμβάνει σαν αγγλικό δίκτυο. Τώρα τι μπορείς να κάνεις για αυτό? Διαφορετική κάρτα κάθε τέσσερις μήνες ίσως καθώς έχω βολευτεί πολύ για να γυρίσω σε ελληνικό πάροχο :D

Επεξ/σία από ThinkFast
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2020 στις 9:25 ΜΜ, ThinkFast είπε

Ισχύει το χρησιμοποιώ εδώ και τέσσερις μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλά επειδή διάβαζα τα ψηλά γράμματα από όλες τις εταιρείες, τώρα είδα πως μετά τους τέσσερις μήνες οι αγγλικές εταιρείες μπορεί να σε χρεώσουν παραπάνω γιατί δεν κάνεις ορθή χρήση των δεδομένων που αυτό σημαίναι πως πρέπει να είσαι το 50% του χρόνου σου σε Αγγλία για να το εκλαμβάνει σαν αγγλικό δίκτυο. Τώρα τι μπορείς να κάνεις για αυτό? Διαφορετική κάρτα κάθε τέσσερις μήνες ίσως καθώς έχω βολευτεί πολύ για να γυρίσω σε ελληνικό πάροχο :D

κανεισ διλ κλισεις σε ελλινικα δικτια-νουμερα και σε χρεονει στο πακετο; γιατι δεν το διευκρινιζει αυτο για το roaming εντος ΕΕ. και σε αλλα που ειδα πχ Ο2-giffgaff εκει λεει ξεκαθαρα οτι δεν ισχειουν τα πακετα στην ομιλια για κλισεισ εκτοσ χωρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω είναι οι τιμές των Eγγλέζων για να δείτε τι σημαίνει υγιής  ανταγωνισμός ...  Όταν είναι στην Ελλάδα και παίρνουν ελληνικά νούμερα , αφαιρείται χρόνος από το πακέτο  τους , το λένε roam like home  . Μετά τους 4 μήνες roaming  έχουν δικαίωμα να ζητήσουν περισσότερα , δηλαδή 3p/λεπτό   αλλά κάπου διάβασα σε ειδοποιούν 15 μέρες πριν ( για να προλάβεις να αλλάξεις sim ! )

https://www.uswitch.com/mobiles/compare/sim_only_deals/

http://www.three.co.uk/go-roam

http://www.three.co.uk/support/roaming/Greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThinkFast είπε

Ισχύει το χρησιμοποιώ εδώ και τέσσερις μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλά επειδή διάβαζα τα ψηλά γράμματα από όλες τις εταιρείες, τώρα είδα πως μετά τους τέσσερις μήνες οι αγγλικές εταιρείες μπορεί να σε χρεώσουν παραπάνω γιατί δεν κάνεις ορθή χρήση των δεδομένων που αυτό σημαίναι πως πρέπει να είσαι το 50% του χρόνου σου σε Αγγλία για να το εκλαμβάνει σαν αγγλικό δίκτυο. Τώρα τι μπορείς να κάνεις για αυτό? Διαφορετική κάρτα κάθε τέσσερις μήνες ίσως καθώς έχω βολευτεί πολύ για να γυρίσω σε ελληνικό πάροχο :D

Δλδ θα αλλάζει και αριθμός του κινητού σου κάθε φορά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...