Προς το περιεχόμενο

Τουρισμός για όλους απορία


Exodia The Forbidden One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Άρα συμφέρει του ΟΑΕΔ λογικά. 

Απλώς έλεγα φέτος να πάμε με του ΟΑΕΔ και το 2021 με του τουρισμού για όλους. 

Δεν μπορείς να πας το 2021 με το τουρισμός για όλους , έχει ισχύ 05.08.2020 έως 31.12.2020 

ο ΟΑΕΔ με κοινωνικό τουρισμό από την άλλη έχει ισχύ 01.08.2020 έως 31.07.2021 

Αρα μάλλον αντίστροφα πρέπει να τα κανεις !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια συνδεθηκα στο tourism4all και βλεπω εχω κωδικου voucher στην αιτηση μου ?

Κερδισα στην κληωρση δηλαδη ?
τωρα πως κινουμε τι κανω για να κλεισω αμα εχω κερδισει και ποιες ειναι οι ημερομηνιες ξερουμε ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kouk_oni είπε

Δεν μπορείς να πας το 2021 με το τουρισμός για όλους , έχει ισχύ 05.08.2020 έως 31.12.2020 

ο ΟΑΕΔ με κοινωνικό τουρισμό από την άλλη έχει ισχύ 01.08.2020 έως 31.07.2021 

Αρα μάλλον αντίστροφα πρέπει να τα κανεις !

Σωστό... Μπορώ να κάνω χρήση και των δύο όμως; 

Η κοπέλα ποιο πάνω μου γράφει ότι μπορώ να πάρω 1 από τα 2.

Τι ισχύει τελικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Σωστό... Μπορώ να κάνω χρήση και των δύο όμως; 

Η κοπέλα ποιο πάνω μου γράφει ότι μπορώ να πάρω 1 από τα 2.

Τι ισχύει τελικά; 

Κοίτα , και εγώ είμαι επιτυχούσα και στα 2 

Όπως είδα και αρκετοί άλλοι όπως εσυ και εγώ . Εγώ περίμενα τα του ΟΑΕΔ κ όταν βγήκαν τα οριστικά ήμουν σίγουρη πως θα έχω αποκλειστεί από το Τουρισμός για όλους γιατί ανέφερε στους όρους πως όσοι έχουν επιταγή του ΟΑΕΔ για το 2019-2020 και 2020-2021 αποκλείονται από την κλήρωση .

Για να καταλήξω καπου ( !) δεν θεωρώ πως έχει γίνει τόσο τεράστια πατάτα στο site του τουρισμού για όλους . Νομίζω πως επειδή έχει πάει άπατος ο τουρισμός από ξενους και θέλουν ενίσχυση από τον εσωτερικό , μας δίνουν την δυνατότητα για 2 voucher κ στα 2 προγράμματα ώστε κ να κάνουμε και διακοπές και να τσουλήσει κ λίγο το πράγμα στα νησιά κ τους άλλους προορισμούς π.χ κ το Φθινόπωρο . 
αυτο ελπιζω κ εύχομαι !

παντως αν θες την γνώμη μου εκμεταλλεύσου του ΟΑΕΔ γιατί δίνει καλύτερες παροχές κ αρκετά μεγάλη επιδότηση 

15 ώρες πριν, _Dinos_ είπε

Παίζει αν τους πείς για 8 ημέρες διανυκτέρευση αλλά να κάτσεις 4 να σου κάνουν μεγαλύτερη έκπτωση;

Αυτό που λες είναι κοροϊδία . Δλδ τι , να πεις στον ξενοδόχο θα κάνω κράτηση για 8 μέρες , να σου κάνει την έκπτωση , να κάτσεις 4 κ να έχει δεσμεύσει το δωμάτιο ήδη για 8 , αρα να χάσει πιθανούς πελάτες ;;

επίσης πιο πάνω είπες είναι της κακιάς ώρας . αν πάρεις το κατάλυμα κ σου πουν το site τους η ψάξεις λίγο παραπάνω στα αποτελέσματα θα δεις ότι τουλάχιστον τα μισά καθόλου της κακιάς ώρας δεν είναι κ αρκετά είναι στο Airbnb 

 

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

παιδια που μπορω να δω τον αριθμο πρωτοκολου? εκανα αιτηση και δεν μπορω ν την εντοπισω

Αν πατήσεις πάνω στο Σύνδεση σε πράσινο πλαίσιο μέσα στο site του tourism4all σου ανοίγει παράθυρο να βάλεις τους κωδικούς του TAXIS , τους βάζεις και σου βγάζεις την αίτηση σου και τον αριθμό που πήρες καθώς και έναν αριθμό voucher αν είσαι επιτυχών!

Επεξ/σία από Kouk_oni
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι. Το κράτος θέλησε περισσότερους δικαιούχους με το πρόγραμμα για να ενισχύσει τον εγχώριο τουρισμό. Και μπράβο. 

Βάζει όρο μη συμμετοχής για τους επιτυχόντες του κοινωνικού τουρισμού. 

Ανακοινώνει τα τελικά για τον ΚΤ την Δευτέρα νομίζω και χτες Παρασκευή του τουρισμού για όλους. 

Πως να ήξερε ένας του κοινωνικού τουρισμού ότι θα ήταν επιτυχών αφού και οι δύο διαδικασίες είχαν κλειδώσει. 

Θα πάνε λοιπόν κάποιοι διπλές διακοπές στην υγεία του κράτους και των μη κληρωθεντων. 

Μη μου πει κάποιος να κάνουν χρήση μόνο του ενός πακέτου. Ναι κάποιοι ελάχιστοι θα το κάνουν αλλά αν αφήνεις κάτι στο έλεος της ευθιξίας (της ποιας) και του σεβασμού (του ποιου) του Έλληνα πολίτη προς τον συνάνθρωπο του την πάτησες. Είμαστε τέρμα κωλόφαρα για να το αφήσουμε πάνω μας. Χωρίς βουρδουλα και τιμωρία να πλανάται από πάνω δουλειά δεν κάνουμε δυστυχώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Kouk_oni είπε

Κοίτα , και εγώ είμαι επιτυχούσα και στα 2 

Όπως είδα και αρκετοί άλλοι όπως εσυ και εγώ . Εγώ περίμενα τα του ΟΑΕΔ κ όταν βγήκαν τα οριστικά ήμουν σίγουρη πως θα έχω αποκλειστεί από το Τουρισμός για όλους γιατί ανέφερε στους όρους πως όσοι έχουν επιταγή του ΟΑΕΔ για το 2019-2020 και 2020-2021 αποκλείονται από την κλήρωση .

Για να καταλήξω καπου ( !) δεν θεωρώ πως έχει γίνει τόσο τεράστια πατάτα στο site του τουρισμού για όλους . Νομίζω πως επειδή έχει πάει άπατος ο τουρισμός από ξενους και θέλουν ενίσχυση από τον εσωτερικό , μας δίνουν την δυνατότητα για 2 voucher κ στα 2 προγράμματα ώστε κ να κάνουμε και διακοπές και να τσουλήσει κ λίγο το πράγμα στα νησιά κ τους άλλους προορισμούς π.χ κ το Φθινόπωρο . 
αυτο ελπιζω κ εύχομαι !

παντως αν θες την γνώμη μου εκμεταλλεύσου του ΟΑΕΔ γιατί δίνει καλύτερες παροχές κ αρκετά μεγάλη επιδότηση 

Αυτό που λες είναι κοροϊδία . Δλδ τι , να πεις στον ξενοδόχο θα κάνω κράτηση για 8 μέρες , να σου κάνει την έκπτωση , να κάτσεις 4 κ να έχει δεσμεύσει το δωμάτιο ήδη για 8 , αρα να χάσει πιθανούς πελάτες ;;

επίσης πιο πάνω είπες είναι της κακιάς ώρας . αν πάρεις το κατάλυμα κ σου πουν το site τους η ψάξεις λίγο παραπάνω στα αποτελέσματα θα δεις ότι τουλάχιστον τα μισά καθόλου της κακιάς ώρας δεν είναι κ αρκετά είναι στο Airbnb 

Αν πατήσεις πάνω στο Σύνδεση σε πράσινο πλαίσιο μέσα στο site του tourism4all σου ανοίγει παράθυρο να βάλεις τους κωδικούς του TAXIS , τους βάζεις και σου βγάζεις την αίτηση σου και τον αριθμό που πήρες καθώς και έναν αριθμό voucher αν είσαι επιτυχών!

Σκέφτηκα να πάω φέτος 4 νύχτες με του τουρισμού για όλους και του χρόνου πρώτα ο Θεός να πάω με του ΟΑΕΔ 

..... 

Λογικά θα επιτρέπεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, chill είπε

Πάμε πάλι. Το κράτος θέλησε περισσότερους δικαιούχους με το πρόγραμμα για να ενισχύσει τον εγχώριο τουρισμό. Και μπράβο. 

Βάζει όρο μη συμμετοχής για τους επιτυχόντες του κοινωνικού τουρισμού. 

Ανακοινώνει τα τελικά για τον ΚΤ την Δευτέρα νομίζω και χτες Παρασκευή του τουρισμού για όλους. 

Πως να ήξερε ένας του κοινωνικού τουρισμού ότι θα ήταν επιτυχών αφού και οι δύο διαδικασίες είχαν κλειδώσει. 

Θα πάνε λοιπόν κάποιοι διπλές διακοπές στην υγεία του κράτους και των μη κληρωθεντων. 

Μη μου πει κάποιος να κάνουν χρήση μόνο του ενός πακέτου. Ναι κάποιοι ελάχιστοι θα το κάνουν αλλά αν αφήνεις κάτι στο έλεος της ευθιξίας (της ποιας) και του σεβασμού (του ποιου) του Έλληνα πολίτη προς τον συνάνθρωπο του την πάτησες. Είμαστε τέρμα κωλόφαρα για να το αφήσουμε πάνω μας. Χωρίς βουρδουλα και τιμωρία να πλανάται από πάνω δουλειά δεν κάνουμε δυστυχώς. 

Μια χαρά μπορούσαν να κάνουν έλεγχο με τα ΑΦΜ των δικαιούχων. Τα voucher του ΟΑΕΔ έχουν ανακοινωθεί ήδη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lou_melitzanis είπε

Μια χαρά μπορούσαν να κάνουν έλεγχο με τα ΑΦΜ των δικαιούχων. Τα voucher του ΟΑΕΔ έχουν ανακοινωθεί ήδη.

Δεν γινόταν γιατί αμφότερες διαδικασίες ήταν εν εξελίξει ταυτόχρονα. 

Θα μπορούσαν να το έκαναν αν ολοκληρώνοταν η μία διαδικασία και μετά ξεκινούσαν οι αιτήσεις για την άλλη. 

Σκέψου κάποιος λαμβάνει συμμετοχή στο ένα και στο άλλο. Είναι και στους δύο πίνακες των προσωρινών δικαιούχων. Τελειώνουν οι ενστάσεις καταρτιζονται οι τελικοί πίνακες. Κληρώνεται στο ένα... Για να είναι σωστό το άλλο θα πρέπει να μην έχει καταρτίσει οριστικους πίνακες ώστε να τον βγάλει έξω προκειμένου να μην γίνει διπλοθεσίτης. 

Θέλω να πιστεύω ότι δεν έγινε από πρόθεση αυτό αλλά λόγω κακού σχεδιασμού. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

αλλα  αν πας πχ με την κοπελα σου δεν θα μπορουσες να την βαλεις οφελουμενη μιας και δεν υπαρχει καποιο αποδηκτικο οτι ειστε μαζι τι γινετε τοτε ;
γιαυτο ελεγα πως θα επρεπε να ειναι με το δωματιο και οχι με το ατομο
σε φαση έκλεισα δίκλινο τι τον νοιαζει αν θα φερω γκομενα η αν θα βρω καποια εκει και κοιμηθει στο δωματιο μου 

Ας έκανε αίτηση και η κοπέλα σου. Αν έκανε και δεν πήρε το voucher, σημαίνει ότι έχει να πληρώσει το δικό της μερίδιο. Simple as that. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ας έκανε αίτηση και η κοπέλα σου. Αν έκανε και δεν πήρε το voucher, σημαίνει ότι έχει να πληρώσει το δικό της μερίδιο. Simple as that. 

Γιατί σημαίνει ότι έχει να πληρώσει; Μπορεί απλά να μη κληρώθηκε όπως εγώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμηστε με τις αδικίες, εγώ για 55 ευρώ χάνω επιδόματα 3000 ευρώ. Έτσι είναι η ζωή τι να κάνουμε τα φτιάχνουν όπως τους βολεύει πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chill είπε

Πάμε πάλι. Το κράτος θέλησε περισσότερους δικαιούχους με το πρόγραμμα για να ενισχύσει τον εγχώριο τουρισμό. Και μπράβο. 

Βάζει όρο μη συμμετοχής για τους επιτυχόντες του κοινωνικού τουρισμού. 

Ανακοινώνει τα τελικά για τον ΚΤ την Δευτέρα νομίζω και χτες Παρασκευή του τουρισμού για όλους. 

Πως να ήξερε ένας του κοινωνικού τουρισμού ότι θα ήταν επιτυχών αφού και οι δύο διαδικασίες είχαν κλειδώσει. 

Θα πάνε λοιπόν κάποιοι διπλές διακοπές στην υγεία του κράτους και των μη κληρωθεντων. 

Μη μου πει κάποιος να κάνουν χρήση μόνο του ενός πακέτου. Ναι κάποιοι ελάχιστοι θα το κάνουν αλλά αν αφήνεις κάτι στο έλεος της ευθιξίας (της ποιας) και του σεβασμού (του ποιου) του Έλληνα πολίτη προς τον συνάνθρωπο του την πάτησες. Είμαστε τέρμα κωλόφαρα για να το αφήσουμε πάνω μας. Χωρίς βουρδουλα και τιμωρία να πλανάται από πάνω δουλειά δεν κάνουμε δυστυχώς. 

Διαφωνώ  μαζι σου  σε πολλά.

Αρχικα μπορεί στην προκήρυξη του τουρισμού για ολους , να υπήρχε η παράθεση οτι στην δημόσια κλήρωση που θα γινει όποιος εχει επιταγή απο κοινωνικό τουρισμό φέτος η πέρυσι θα αποκλειστεί απο την κλήρωση μεν , ομως πουθενά δεν υπήρχε ο ορος ΝΑ ΜΗΝ  μπορεί να κάνει καποιος αίτηση και στα 2 προγράμματα . Ισα ισα ηταν εξυπνάδα να κανείς και στα 2 γτ ειχες ισες πιθανότητες να εισαι μέσα σε ενα απο τα δυο αρα να πας και διακοπές .

Οι διαδικασίες ηταν παράλληλες μεν , αλλα με κοινούς αιτούντες , σε οτι αφορα τους νεους τουλάχιστον , γιατι ιδια νούμερα εχουν πανω κατω σε αιτησεις αθροιστικά  και οι 2 πλατφόρμες. Απλα στο τουρισμό για ολους μπορούσαν να κάνουν αίτηση και συνταξιούχοι . Να σου θυμίσω οτι το tourism4all ειναι πάνω στην πλατφόρμα του gov.gr αρα μια χαρα διασταύρωση μπορούσε να γίνει με το μηχανογραφικό σύστημα του ΟΑΕΔ .

Επίσης κανε τον κόπο να δεις τους αποκλεισμένους του Τουρισμός για Ολους , ειναι ολοι με αιτιολογία υψηλο εισοδημα ή μη εκκαθαρισμενη δήλωση , δεν αναφέρει πουθενά αιτιολογία "εχει λαβει ήδη επιταγή κοινωνικού τουρισμού " . Οποτε κανείς δεν αδικήθηκε . 

εν κατακλείδι το κρατος προφανώς αποφάσισε και λογω των εκτακτων επιδοτήσεων , και τα μεγάλα ποσα που δόθηκαν φέτος , καθώς και της τεράστιας ζήτησης απο τον κόσμο  να τους συμπεριλάβει ολους και να τονώσει τον εσωτερικό τουρισμό και ενα σωρο κατηγορίες επαγγελματιών.

Οπότε αν θα πάμε διπλές διακοπές κάποιοι φετος μετα απο έναν ΑΠΑΙΣΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ που περάσαμε, ποιο ειναι ακριβώς το πρόβλημα σου ?? για ποια ευθιξία μιλάς οταν και φορους πληρώνουμε και ένσημά έχουμε δουλέψει , και άνεργοι έχουμε υπάρξει , δεν μπορούμε να χρησιμοποιησουμε εφόσον μας δόθηκε η ευκαιρία και τις 2 επιταγές ???

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατι τόση αρνητίλα απο μέρους σου 

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Σκέφτηκα να πάω φέτος 4 νύχτες με του τουρισμού για όλους και του χρόνου πρώτα ο Θεός να πάω με του ΟΑΕΔ 

..... 

Λογικά θα επιτρέπεται; 

@Boubis1411 πάντως για την ώρα δεν γράφει πουθενά οτι δεν επιτρέπεται !

έχουμε πάρει αμφότεροι απο ενα voucher και μια επιταγή όπως και πααααρα πολύς άλλος κόσμος , απο την στιγμή που δεν χει ανακοινωθεί κάποιο λάθος απο την πλατφόρμα , δεν βρίσκω τον λόγο να σπας το κεφάλι σου ..

σωστή η σκέψη σου να τα χρησιμοποιησεις με αυτήν τη σειρά . Καλές διακοπές να έχουμε γιατι τις χρειαζόμαστε όλοι και ελπίζω απο Δευτέρα να μην αλλάξει κατι !

Επεξ/σία από Kouk_oni
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, _Dinos_ είπε

Γιατί ασχολείστε με αυτά τα προγράμματα; Της πλάκας είναι.Πάροχοι τελευταίας κατηγορίας τ' απαρτίζουν και όσοι αξίζουν δεν έχουν διαθέσιμες ημερομηνίες.

Έχω στείλει και δύο-τρία email για διαθεσιμότητα και τιμές και κανένας δεν απαντάει.

Καλύτερα στο χωριό και τσάμπα.Κοντά είναι η θάλασσα.

Χωριό δεν έχουμε... 

Φτωχοί άνθρωποι είμαστε και ασχολούμαστε. 

Με 300 ευρώ μπορείς να κάνεις διακοπές με τα παιδιά σου άνετα και όμορφα. 

Εγώ που πήρα τηλέφωνα για κοινωνικό τουρισμό με +25 ευρώ μου δίνουν σουίτα στο πευκοχώρι.... 

Σουίτα από μόνος μου ούτε σε όνειρο να σκεφτόμουν να πάρω... 

Οπότε μια χαρά αξίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Dinos_ είπε

Καλή τύχη με τους Σέρβους και τους Βούλγαρους.Χαλκιδική η χαβούζα του τουρισμού.

Εσύ που είσαι βασιλιάς πάνε στη Μύκονο μη μας πρηζεις 

Άσε που δεν έχει ξένους φέτος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...