Προς το περιεχόμενο

Τουρισμός για όλους απορία


Exodia The Forbidden One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με του ΟΑΕΔ θα πάω σε σουίτα 4 μέρες στα 100 ευρώ με πρωινό. 

Αυτό συμφέρει πιο πολύ φέτος ειδικά που δεν έχουν κόσμο θα είμαι άρχοντας. 

Απλώς σκέφτομαι ότι ίσως πάρω την έκπτωση του ΟΑΕΔ του χρόνου και πάρω φέτος του tourismou gia olous. 

Αυτό προσπαθώ να σκεφτώ τώρα καθαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν σε συγκεκριμένο ξενοδοχείο που πήρα που στο excel έχει 25€/άτομο άρα 50€ το δίκλινο μου είπε ότι δεν ξέρει τελικά πόσο θα πληρώσουμε εμείς αν πάμε και θα πάρει να ρωτήσει το λογιστή.
Γιατί μία κοπέλα με τα 2 παιδιά της έκλεισε πριν βγούνε οι λίστες ρίσκαρε και τελικά κληρώθηκε και της έγραψε ότι θα πληρώσει 90€ το τρίκλινο δλδ 30€/άτομο με το voucher μόνο χωρίς να δώσει από την τσέπη της. Μιλάμε πάντα για δωμάτια που έχουν κάτω ή ίση τιμή με το μέγιστο της επιδότησης που είναι 30€/άτομο.  

Επεξ/σία από thanos75x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Dinos_ είπε

Ότι θέλει ο καθένας κάνει.Ασυδοσία.Αφού ρε μεγάλε δήλωσες 50 ευρώ,τί λογιστή να ρωτήσεις;

Καταγγελία θέλει.

Κοπροσκυλα είναι.. Εδώ που μένω η από πάνω έχει δωμάτια στη Χαλκιδική...λέω τιμή; 

Μου λέει φέτος μόνο 80 ευρώ το δίκλινο!!! 

Δηλαδή του χρόνου ίσως και 250 το 4κλινο...

Είναι για δέσιμο λέμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Dinos_ είπε

Γι' αυτό δεν γουστάρω να συμμετέχω σε τέτοια προγράμματα.

Τουςκαλείς στο τηλέφωνο για ενημέρωση και μόλις μαθαίνουν ότι συμμετέχεις σ' αυτα σου φέρονται σαν παρακατιανό και φτωχομπινέ.

Γενικα δεν φέρονται καλά οι ξενοδόχοι... 

Την έχουν δει πολύ μάγκες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Dinos_ είπε

Πάρτε απάντηση από πάροχο και βγάλτε συμπέρασμα.Τί σκατά δήλωσε στο πρόγραμμα και πώς επιλέχθηκε;

Καλή σας μέρα!
Δυστυχώς  το Υπουργείο δεν μας είχε ενημερώσει εγκαίρως για τις προϋποθέσεις του συγκεκριμένου προγράμματος, και επειδή είμαστε αγρότες κατά κύριο επάγγελμα και όχι επιχείρηση ενοικιαζομένων δεν μπορούμε να συνεργαστούμε με τα voucher, γιατί δεν έχουμε βιβλία επιχείρησης αλλά κάνουμε βραχυχρόνια αστική μίσθωση. Οι τιμές μας ως αγροτουριστική μικρή έπαυλη είναι εφέτος λόγω κατάστασης Covid ιδιαίτερα χαμηλές και ειδικά προς Έλληνες φιλοξενούμενους. Άν ενδιαφέρεστε να ενοικιάσετε (χωρίς voucher), σας διαθέτουμε το κυρίως κατάλυμα για την περίοδο αυτή από 130 Ε κανονική τιμή, στα 70 Ε εφέτος. 

Εχω πάρει πολλά τηλέφωνα από χτες... Ένας μου είπε : σε πολύ γνωστό ξενοδοχείο στην Χαλκιδική...

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΟΊΞΟΥΜΕ ΚΑΘΌΛΟΥ!!! 

ΧΑΧΑΧΧΑ είναι για δέσιμο σου λέω... 

Άκου ψέμα!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Dinos_ είπε

Πάρτε απάντηση από πάροχο και βγάλτε συμπέρασμα.Τί σκατά δήλωσε στο πρόγραμμα και πώς επιλέχθηκε;

Καλή σας μέρα!
Δυστυχώς  το Υπουργείο δεν μας είχε ενημερώσει εγκαίρως για τις προϋποθέσεις του συγκεκριμένου προγράμματος, και επειδή είμαστε αγρότες κατά κύριο επάγγελμα και όχι επιχείρηση ενοικιαζομένων δεν μπορούμε να συνεργαστούμε με τα voucher, γιατί δεν έχουμε βιβλία επιχείρησης αλλά κάνουμε βραχυχρόνια αστική μίσθωση. Οι τιμές μας ως αγροτουριστική μικρή έπαυλη είναι εφέτος λόγω κατάστασης Covid ιδιαίτερα χαμηλές και ειδικά προς Έλληνες φιλοξενούμενους. Άν ενδιαφέρεστε να ενοικιάσετε (χωρίς voucher), σας διαθέτουμε το κυρίως κατάλυμα για την περίοδο αυτή από 130 Ε κανονική τιμή, στα 70 Ε εφέτος. 

Ριξτου μια καταγγελία του ξυπνητζη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξαναρωτάω λοιπόν: "Για ένα ξενοδοχείο που έχει 60€ το δίκλινο και η επιδότηση έχει μέγιστο 30€/άτομο δεν καλύπτεται αυτόματα από το voucher";
(Σε αυτή την ερώτηση δεν ήξερε να μου απαντήσει ο πάροχος. Δηλαδή αν θα με καλύψει το voucher ή θα ισχύσει το 50% άρα να δώσω τα μισά...)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, _Dinos_ είπε

Oι πάροχοι με 1 αστέρι έχουν κατσαρίδες για πρωινό;

Νυχτερίδες , ελπιζω να μην ειναι μπαγιατικες και διασπειρουμε κανα ιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα 2-3 τηλεφωνα, ενας μου ειπε δεν συμμετεχω λοοοοολ (->αποφασιζω και φευγω γιατι ετσι γουσταρω)

αλλοι 2-3 λειπαν και ειχαν το παιδι με τις πορτοκαλαδες στο τηλεφωνο που δεν απαντουσε σε τιποτα. Μια προχειροτητα η ολη κατασταση. 
ισως απο Σεπτεμβρη να ειναι καλα που θα ψωμολυσανε.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκαν έναν που δεν έχει γράψει τιμές δωματίων αλλά τιμή ανα άτομο 30€. Μου λέει τιμή 3κλινου 65€ και οτι δεν τον έχουν ενημερώσει από το υπουργείο για την τιμή του voucher!!! Αλλά υποθέτει 65-30=35€ 
 

Σύμφωνα με το υπουργείο όμως, στο 3κλινο με voucher ενός ατόμου, η τιμή βγαίνει 30/2=15, 65-15=50€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ θα αντιληφθείτε ότι κάτι δεν πάει καλά όταν απαιτείτε υπηρεσίες που δυνητικά κοστίζουν εκατοντάδες €€€ και κανονικά δεν μπορείτε να ανταποκριθείτε και εμμένετε στο ότι τις αξίζετε.

Ο ξενοδόχος που διώχνει έναν άνεργο με κουπόνι ξέρει ότι αν κάνει μπουφέ θα σκάσει με 150 ταπεράκια, θα κάθεται όλη την ώρα στην πισίνα χωρίς να καταναλώνει τίποτα και θα παίρνει και 150 ξαπλώστρες "γιατί το δικαιούται" ενώ ο τυπάκος που πληρώνει θα κάθεται στην άκρη. Τα ξέρουμε όλοι αυτά. Και λογικό είναι. Συμπάσχω με τους ανέργους, αλλά ας είμαστε λογικοί. Ο ξενοδόχος μακροπρόθεσμα ξέρει ότι θα βγει χαμένος από τα κουπόνια. (+ από ό,τι ακούω το κράτος κάνει τουλάχιστον 6μηνο μέχρι να τους τα δώσει, οπότε μιλάμε και για έλλειψη άμεσης ρευστότητας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Dinos_ είπε

Συμφωνώ απόλυτα με την λογική σου αλλά.θα μου πείς το λόγο που οι πάροχοι δηλώνουν συμμετοχή στα προγράμματα αφού έχουν χασούρα;

Γιατί βάζουν σε διαδικασία τον άνεργο να ψάχνετε και ν' ακούει μετά άπειρες δικαιολογίες από τον ξενοδόχο για έλλειψη διαθεσιμότητας ή απόσυρση;

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι γιατί θέλουν να τροφοδοτήσουν τα μικροαστικά ξενοδοχεία που λιμοκτονούν αν δεν έχουν καλό καλοκαίρι.

Μιλάω για τα 2*, που σου δίνουν πιο γήινο πρωινό και όχι τεράστιες χλίδες γιατί αυτά κινούν την οικονομία. Ιδίως τώρα με τον κωρονοϊό, τα μεγάλα ονόματα κανενα πρόβλημα δεν έχουν να ανοίξουν μια σεζον. Για τα ξενοδοχειακά που προανέφερα τέτοιο πλήγμα είναι θανάσιμο. Και για αυτό δημιουργούνται τέτοια προγράμματα τόνωσης του τουρισμού. Τώρα το ότι παίρνει αέρα ο άνεργος και νομίζει ότι με food stamps θα πάει στο Πόρτο Καράς μάλλον μεγάλη άποψη για την αφεντιά του έχει.

(Δεν το λέω για εσένα προσωπικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα κέρδισε ο αδερφός μου κι εγώ όχι. Αν κλείσουμε δίκλινο που γράφει π.χ. 30 ευρώ το άτομο πόσα θα πληρώσουμε; Ξέρει κανείς; Θα κοπεί μόνο από το δικό του "30" το 50% ή στο σύνολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Dinos_ είπε

Μα και το ανάλογο Πόρτο Καράς συμμετέχει από μόνο του στην διαδικασία και μετά ψάχνεται ο άνεργος γιατί αποσύρεται.

Θα τολμούσα να πω γιατί ψάχνει τρόπους να διευρύνει την πελατεία του. Funnel Marketing λέγεται και κάνει θραύση μέχρι και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγαλαν ένα πρόγραμμα για σχεδόν όλους ( και όχι μονο τους ανέργους όπως κάποιοι αναφέρουν) με τυπικά μικρά εώς μεσαία εισοδήματα..

Επιπλέον το πρόγραμμα υποτίθεται καλύπτει το 50% αρα αν πχ βρεις ένα δικλινο με 120 ευρώ τα 60 τα βάζεις εσύ τα 60 στα καλύπτει το πρόγραμμα. 

Οι τιμές που αναφέρονται στο Excel πολλές φορές είναι φουσκωμένες.

Παολαυτά το παίζουν και δύσκολοι οι ξενοδόχοι; 

Κανονικά έπρεπε να υπάρχουν ρήτρες και σοβαρά πρόστιμα.. να τους δω τι θα κάνουν μετά.. Αν δε θέλαν να μη μπαίναν στο πρόγραμμα..

 

Επεξ/σία από baskon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...