Προς το περιεχόμενο

Intel: Στα τέλη του 2022 τουλάχιστον μετά από νέα αναβολή η κυκλοφορία 7nm επεξεργαστών


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτά πεθαίνεις όταν μαθαίνεις για χρόνια στο τεμπελίκι και την εύκολη κονόμα επειδή δεν έχεις ανταγωνιστή! τώρα τρέχει κατά ιδρωμένη και είναι χιλιόμετρα πίσω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/7/2020 στις 11:44 ΠΜ, bringmevictims είπε

Σαν να μην τρέχει τίποτα . Κάθεται εκεί το γενικό συμβούλιο στην INTEL και αράζει........γιατί να βιαζόμαστε ;!;!; Καλά ήμαστε 

Για μάλ... τους έχεις ;  προφανώς κάτι θα ξέρουν , θα έχουν κάνε τα μοντέλα τους , τις εκτιμήσεις τους κ κ κ .... 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φανς της amd, ας σταματήσουν να χορεύουν γύρω απο την φωτιά... Οταν οι άλλοι είχαν c2duo/quad κι αργότερα i3,5,7, αυτοί ζούσαν για 10 χρόνια στις σπηλιές με... K10 και Bulldozer ... lol

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
51 minutes ago, Eloy said:

Οι φανς της amd, ας σταματήσουν να χορεύουν γύρω απο την φωτιά... Οταν οι άλλοι είχαν c2duo/quad κι αργότερα i3,5,7, αυτοί ζούσαν για 10 χρόνια στις σπηλιές με... K10 και Bulldozer ... lol

Φάση όταν εμείς είχαμε την Ακρόπολη οι άλλοι τρώγαν βελανίδια?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/7/2020 στις 12:32 ΜΜ, JohnnieGr88 είπε

Οι υπάρχοντες τεχνολογίες επεξεργαστών είναι υπεραρκετές,δεν έχει νόημα να βιαστούν,ούτε θα τρέξει κάποιος κάθε 1-2 χρόνια να κάνει αναβάθμιση 

Υπάρχουσες...

Επεξ/σία από GiorgosT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2020 στις 11:40 ΠΜ, Thresh είπε

Πιο γρήγορα από το μετρό της Θεσσαλονίκης, κάτι είναι κι αυτό...

Θα έχει κατασκευαστεί το τρένο Πάτρα-Αθήνα και ακόμα η Intel να βγάλει 7nm CPU. Trust me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2020 στις 11:40 ΠΜ, Thresh είπε

Πιο γρήγορα από το μετρό της Θεσσαλονίκης, κάτι είναι κι αυτό...

 

Στις 24/7/2020 στις 11:42 ΠΜ, MetroThessalonikis είπε

Υπονοείς κάτι;

 

Η Ξεσσαλονίκη τώρα... Υποστηρίζει Intel ή είναι supporter AMD?

Τι αγοράζουν πιο πολύ τα nerds πάνω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/7/2020 στις 12:28 ΜΜ, tsarouc είπε

και ΑΝΑΘΕΜΑ αν ξέρει κανείς τα πλεονεκτήματα των νανομετρων... 

Την βασική λογική είναι εύκολο να την καταλάβεις. Η κατανάλωση ισούται με τάση επί ένταση. Η ένταση ισούται με τάση δια αντίσταση. Η αντίσταση του κάθε transistor είναι ανάλογη με το μέγεθος της ολοκλήρωσης.

Άρα μικρότερη ολοκλήρωση σημαίνει μικρότερη κατανάλωση του επεξεργαστή ( στην ίδια τάση, με ίδιο workload, και επεξεργαστές στα ίδια Mhz με ίδιο αριθμό από transistor ). Επίσης στα λιγότερα nm υπάρχει λιγότερο leakage (κατά μέσο όρο) και άλλα πλεονεκτήματα που έχουν να κάνουν με την μεγαλύτερη πυκνότητα.

Φυσικά η μικρότερη ολοκλήρωση έχει και αρνητικά, οι επεξεργαστές δεν μπορούν να δουλέψουν σε τόσο μεγάλες συχνότητες, το κόστος στα 7nm είναι μεγαλύτερο γιατί υπάρχουν πολλές δυσκολίες (παραδοσιακά τα μικρότερης ολοκλήρωσης transistor ήταν φτηνότερα αλλά αυτό άλλαξε) κα.

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, elpenor είπε

Την βασική λογική είναι εύκολο να την καταλάβεις. Η κατανάλωση ισούται με τάση επί ένταση. Η ένταση ισούται με τάση δια αντίσταση. Η αντίσταση του κάθε transistor είναι ανάλογη με το μέγεθος της ολοκλήρωσης.

Άρα μικρότερη ολοκλήρωση σημαίνει μικρότερη κατανάλωση του επεξεργαστή ( στην ίδια τάση, με ίδιο workload, και επεξεργαστές στα ίδια Mhz με ίδιο αριθμό από transistor ). Επίσης στα λιγότερα nm υπάρχει λιγότερο leakage (κατά μέσο όρο) και άλλα πλεονεκτήματα που έχουν να κάνουν με την μεγαλύτερη πυκνότητα.

Φυσικά η μικρότερη ολοκλήρωση έχει και αρνητικά, οι επεξεργαστές δεν μπορούν να δουλέψουν σε τόσο μεγάλες συχνότητες, το κόστος στα 7nm είναι μεγαλύτερο γιατί υπάρχουν πολλές δυσκολίες (παραδοσιακά τα μικρότερης ολοκλήρωσης transistor ήταν φτηνότερα αλλά αυτό άλλαξε) κα.

Έχεις διαβάσει καλά. Αλλά ξεχνάς το βασικότερο από όλα. Πράξη αποτέλεσμα και όλα αυτά μακρόχρονα μαζί με αντοχή και εμπειρία χρήσης. Όταν θα κλείσουν 10ετια οι ryzens δίχως προβλήματα τότε θα μιλήσουμε ξανά. 

Τα νούμερα και η θεωρία απέχουν πολύ από την πραγματικότητα. 

Ένα απλό παράδειγμα. Intel core i9 9900k με 16gb 4000mhz xmp  τις μνήμες υγρόψυκτη 100 ευρώ h100i και όλα τα άλλα default. Μέση θερμοκρασία με 28 βαθμούς δωματίου κάτω από 60 βαθμούς με ανοικτό prime95 blend 8 ώρες και ρύθμιση υψηλές επιδόσεις 4.7ghz όλοι οι πυρήνες. Μέση Κατανάλωση κάτω από 200 βατ.

Gaming δουλειά και ταινίες. Κάτω από 40 βαθμούς κατανάλωση κάτω από 300 βατ. Δίχως gaming αφαίρεσε 250 βατ. 

Θα το έχω έτσι αν ξέρεις από αυτά πάνω από 10 χρόνια. 

Έχω ήδη 2600 ι7 σε sff 10+ χρόνια. 

Που καταλήγω? Κάτσε 10 χρόνια και μιλάμε ξανά. Όσο για τα νούμερα και τις θεωρίες κάνε ακριβώς τα ίδια ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΊΑ και άσε τα νούμερα τις θεωρίες και τις παρουσιάσεις. 

Δεν είμαι με καμιά εταιρία. Θέλω απροβληματιστο μηχάνημα για πολλά χρόνια δίχως να αλλάξω τίποτε επάνω του γρηγορότερο από την σκέψη συμβατό με τα άπειρα προγράμματα και παιχνίδια που υπάρχουν και όλα αυτά τα έχω βρει αυτή τη στιγμή στην ιντελ. 

Όσα χρόνια ασχολούμαι πάντα μα πάντα η AMD είχε προβλήματα. Και με τους επεξεργαστές της και με τις κάρτες γραφικών της. 

Όλοι λένε ότι πλέον δεν έχει προβλήματα. Δεν διαφωνώ καθόλου και μακάρι. Αλλά κάτσε όπως σου είπα να μου κερδίσει την εμπιστοσύνη και γιατί όχι θα πάμε πάλι σε αυτήν. Προς το παρόν ιντελ και όλα καλά. 

Edit: Φαντάζεσαι να έχεις σταξει 3000 για υπολογιστή και να θέλεις να παίξεις με το ολοκαίνουριο Oculus quest των 600 ευρώ και να έχεις motion sickness εξαιτίας του επεξεργαστή? Χαχαχαχαχα

Ρε ουστ... Δεν αλλάζει η AMD παιδιά. Λυπάμαι που το λέω αλλά δεν. 

Επεξ/σία από tsarouc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε πραγματικά τώρα για να υποστηρίξεις την Intel έπρεπε να φτάσεις στο επιχείρημα της υδροψυξης και της καλής λειτουργίας των 10 χρόνων...

αν αυτό εσένα δεν σε ενοχλεί, εμένα μου περισσεύει... απλά μην παραξενευτείς αν για τα επόμενα 10 χρόνια δεν μπορείς να κάτσεις σε καρέκλα χωρίς μαξιλαράκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsarouc Μετά από 5 χρόνια ένας επεξεργαστής θα είναι αρκετά πιο αργός από ένα σύγχρονο... και θα έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση. Μόνο και μόνο η ΔΕΗ και το ότι θα κάνω τη δουλειά μου πιο γρήγορα είναι αρκετός λόγος για να αναβαθμίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...