Προς το περιεχόμενο

Intel: Στα τέλη του 2022 τουλάχιστον μετά από νέα αναβολή η κυκλοφορία 7nm επεξεργαστών


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ρε φίλε πραγματικά τώρα για να υποστηρίξεις την Intel έπρεπε να φτάσεις στο επιχείρημα της υδροψυξης και της καλής λειτουργίας των 10 χρόνων...

αν αυτό εσένα δεν σε ενοχλεί, εμένα μου περισσεύει... απλά μην παραξενευτείς αν για τα επόμενα 10 χρόνια δεν μπορείς να κάτσεις σε καρέκλα χωρίς μαξιλαράκι...

Όχι. ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ  ΚΑΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ. Και η καλή λειτουργία δεν είναι ότι δεν ξόδεψα χρήματα μια δεκαετία. Αλλά γιατί δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα για 10 χρόνια. Και όταν λέω ΚΑΝΕΝΑ εννοώ ΚΑΝΕΝΑ. Με την AMD έχω βλαστημήσει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές πρώτον γιατί δεν έχω υπομονή και δεύτερον γιατί δεν είμαι πλούσιος. 

Κάνω άσκηση κάθε μισή ώρα και το κωλαράκι μου ειναι μόνιμα φρέσκο και ξεκούραστο. Ελπίζω να πάω 80+ και να ισχύει το ίδιο. Βέβαια τόσο ψηλά θα έχουμε άλλα προβλήματα αλλά οκ.

17 λεπτά πριν, elpenor είπε

@tsarouc Μετά από 5 χρόνια ένας επεξεργαστής θα είναι αρκετά πιο αργός από ένα σύγχρονο... και θα έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση. Μόνο και μόνο η ΔΕΗ και το ότι θα κάνω τη δουλειά μου πιο γρήγορα είναι αρκετός λόγος για να αναβαθμίσω.

Ουδεμία σχέση. Στα απόλυτα νούμερα ναι θα είναι ποιο αργός. Αλλά ο 2600 μου στο sff μου που ανέφερα παραπάνω με μια αναβάθμιση που έκανα προ 4μήνου που του έριξα μια 1650 επάνω ΠΕΤΑΕΙ ΑΚΟΜΗ.. Κατανάλωση? ΧΑ! Όταν δεν παίζει παιχνίδια και σερφάρεις απλά ΚΑΤΩ ΑΠΟ 30 βατ παρακαλώ. Όταν παίζεις βάλε ακόμη 100 βατ και είσαι κομπλέ. Ησυχος.. κρύος.. σταθερός σαν βράχος.. ΟΜΟΡΦΙΑ....

Τώρα περί ΔΕΗ κλπ... βάλε ένα UPS της APC και τρέξε το προγραμματάκι της... Μετά από μια βδομάδα έλα να μου πεις τι λέει η στατιστική του περί κατανάλωσης με τον ryzen σου.. 

Και όταν λες ότι κάνεις ποιο γρήγορα την δουλειά σου να υποθέσω Photoshop, Premiere Pro, 3D Studio Max και χόλιγουντ παραγωγές να φανταστώ ε?

Σου έχω νέα... ούτε αυτοί (στο χόλιγουντ ) ασχολούνται με AMD  Οπότε μην κάνεις όνειρα...

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Σου έχω νέα... ούτε αυτοί (στο χόλιγουντ ) ασχολούνται με AMD  Οπότε μην κάνεις όνειρα...

Oops...

Κοίτα κάτι πράματα ρε παιδιά. Να θέλουν την καλύτερη απόδοση για τα λεφτά τους; Σα δε ντρέπονται...
https://postperspective.com/blur-studio-uses-amd-ryzen-threadripper-for-terminator-dark-fate-vfx/

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

Έχω ήδη 2600 ι7 σε sff 10+ χρόνια. 

Πώς έχεις ήδη 2600 10+ χρόνια τη στιγμή που ο 2600 βγήκε το πρώτο τετράμηνο του '11; Σε όλα τα επιχειρήματα έτσι υπερβάλλεις; Γιατί αποκλείεται να κρατήσεις τον 9900k 10 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Oops...

Κοίτα κάτι πράματα ρε παιδιά. Να θέλουν την καλύτερη απόδοση για τα λεφτά τους; Σα δε ντρέπονται...
https://postperspective.com/blur-studio-uses-amd-ryzen-threadripper-for-terminator-dark-fate-vfx/

Πώς έχεις ήδη 2600 10+ χρόνια τη στιγμή που ο 2600 βγήκε το πρώτο τετράμηνο του '11; Σε όλα τα επιχειρήματα έτσι υπερβάλλεις; Γιατί αποκλείεται να κρατήσεις τον 9900k 10 χρόνια...

Βρε καλό είναι να βοηθάνε.. ποιος δέχεται τη βοήθεια είναι το θέμα :D

Δεν ήταν Γιάννης ήταν Γιαννάκης... άλλη δουλειά δεν είχα να ψάχνω πότε βγήκε ο 2600... :P

Και ίσως να μην τον κρατήσω 10 χρόνια φίλε αλλά όταν θα έρθει η στιγμή να τον πουλήσω θα χάσω ελάχιστα χρήματα. Λέγε με αξία μεταπώλησης... Όχι τα προιόντα της AMD που μέσα σε ένα 3μηνο χάνουν το 50% της αξίας τους... κάτσε του χρόνου να δεις πόσο θα πουλιέται μεταχειρισμένος ο 3700 και τα ξαναλέμε ;)

O 9 3900x ξεκίνησε με 600 αν θυμάμαι ε? δες εδώ

https://videocardz.com/newz/amd-lowers-the-price-of-ryzen-9-3900x-in-response-to-core-i9-10900k-launch
https://www.notebookcheck.net/AMD-Ryzen-9-3900X-drops-to-an-all-time-low-price-of-US-390-potentially-jeopardizing-both-the-Intel-Core-i7-10700K-and-the-Core-i9-10900K-sales.466184.0.html

σε λίγους μήνες δεν θα μπορεί να τον δώσει κάποιος ούτε 300 σαν μεταχειρισμένο... 

 

Επεξ/σία από tsarouc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, tsarouc said:

Και ίσως να μην τον κρατήσω 10 χρόνια φίλε αλλά όταν θα έρθει η στιγμή να τον πουλήσω θα χάσω ελάχιστα χρήματα. Λέγε με αξία μεταπώλησης... Όχι τα προιόντα της AMD που μέσα σε ένα 3μηνο χάνουν το 50% της αξίας τους... κάτσε του χρόνου να δεις πόσο θα πουλιέται μεταχειρισμένος ο 3700 και τα ξαναλέμε ;)

Όταν με ένα socket/μητρική μπορεί να βάλεις πάνω 4 γενιές επεξεργαστών, λογικό είναι να πέφτουν οι τιμές των 3 πρώτων, όταν βγει η 4η γενιά.

Αν όμως αλλάζεις socket/μητρική κάθε 1-2 γενιές στα προϊοντα σου, αναγκαστικά κάποιος που έχει το Χ socket/μητρική το οποίο παίρνει 1-2 γενιές επεξεργαστών το πολύ, θα πληρώσει παραπάνω για την αναβάθμιση του ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξει μητρική.

Κοινώς δεν είναι θέμα γαμάτου προϊόντος, αλλά προσφοράς-ζήτησης σε συνδυασμό με απροθυμία αλλαγής μητρικής & ram.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Όταν με ένα socket/μητρική μπορεί να βάλεις πάνω 4 γενιές επεξεργαστών, λογικό είναι να πέφτουν οι τιμές των 3 πρώτων, όταν βγει η 4η γενιά.

Αν όμως αλλάζεις socket/μητρική κάθε 1-2 γενιές στα προϊοντα σου, αναγκαστικά κάποιος που έχει το Χ socket/μητρική το οποίο παίρνει 1-2 γενιές επεξεργαστών το πολύ, θα πληρώσει παραπάνω για την αναβάθμιση του ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξει μητρική.

Κοινώς δεν είναι θέμα γαμάτου προϊόντος, αλλά προσφοράς-ζήτησης σε συνδυασμό με απροθυμία αλλαγής μητρικής & ram.

https://www.google.com/search?q=amd+problems&rlz=1C1GCEA_enGR911GR911&oq=amd+problem&aqs=chrome.1.69i57j0l7.8533j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Ότι και να μου λέτε παιδιά σόρρυ αλλά δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, tsarouc said:

Ότι και να μου λέτε παιδιά σόρρυ αλλά δεν...

Κουβέντα κάνουμε, δεν νομίζω ότι απασχολεί κάποιον να σε πείσει. Δεν νοιάζεται κανείς για το τι θα αγοράσει ένας άγνωστος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Κουβέντα κάνουμε, δεν νομίζω ότι απασχολεί κάποιον να σε πείσει. Δεν νομίζω ότι νοιάζεται και κανείς το τι θα αγοράσει ένας άγνωστος.

Διαβάζουμε όμως και αυτά που γράφει ο άλλος? Έδωσα ένα λινκ αλλά εσύ σχολιάζεις ότι δεν έχεις όρεξη να πείσεις έναν άγνωστο.

Η AMD έχει προβλήματα. Και θα έχει ο΄πως δείχνει για πάντα προβλήματα. Διαβάζω συνέχεια για προβλήματα. Βλέπω φίλους που την ακολουθούν και όποτε υπάρχει χρόνος συζητάμε το θέμα και ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. Σαν εταιρία σαν hardware σαν τιμιότητα κλπ κλπ κλπ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ.. αλλά επειδή αυτό εμένα δεν με ενδιαφέρει και θέλω να ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ απλά δεν την ακολουθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, tsarouc said:

Διαβάζουμε όμως και αυτά που γράφει ο άλλος? Έδωσα ένα λινκ αλλά εσύ σχολιάζεις ότι δεν έχεις όρεξη να πείσεις έναν άγνωστο.

Η AMD έχει προβλήματα. Και θα έχει ο΄πως δείχνει για πάντα προβλήματα. Διαβάζω συνέχεια για προβλήματα. Βλέπω φίλους που την ακολουθούν και όποτε υπάρχει χρόνος συζητάμε το θέμα και ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. Σαν εταιρία σαν hardware σαν τιμιότητα κλπ κλπ κλπ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ.. αλλά επειδή αυτό εμένα δεν με ενδιαφέρει και θέλω να ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ απλά δεν την ακολουθώ. 

Γιατί η Intel δεν έχει προβλήματα? 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/665423-τεράστιο-σχεδιαστικό-λάθος-σε-όλους-τους-intel-επεξεργαστές-εξαναγκάζει-τον-επαναπρογραμματισμό-σε-linux-και-windows-kernels-εώς-και-30-χαμηλότερες-οι-επιδόσεις/

Όταν μου λες "ότι και να πείτε sorry αλλά δεν", δεν τι? Υποθέτω ότι δεν σε πείθουμε/δεν αλλάζεις γνώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί η Intel δεν έχει προβλήματα? 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/665423-τεράστιο-σχεδιαστικό-λάθος-σε-όλους-τους-intel-επεξεργαστές-εξαναγκάζει-τον-επαναπρογραμματισμό-σε-linux-και-windows-kernels-εώς-και-30-χαμηλότερες-οι-επιδόσεις/

Όταν μου λες "ότι και να πείτε sorry αλλά δεν", δεν τι? Υποθέτω ότι δεν σε πείθουμε/δεν αλλάζεις γνώμη. 

δεν αλλαζω γνώμη ναι που ειναι το κακό?

Το άρθρο που μου έστειλες είναι άσχετο και πριν 2 χρόνια... και δεν μιλάω για λάθος σχεδιασμό αλλά για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ με τους οδηγούς τις συμβατότητες και γενικά εμπειρία χρήσης,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, tsarouc said:

δεν αλλαζω γνώμη ναι που ειναι το κακό?

Ε αυτό έγραψα, ότι κουβέντα κάνουμε κι ότι δεν νομίζω ότι καίγεται κάποιος να σε πείσει/να σου αλλάξει γνώμη.

9 minutes ago, tsarouc said:

Το άρθρο που μου έστειλες είναι άσχετο και πριν 2 χρόνια... και δεν μιλάω για λάθος σχεδιασμό αλλά για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ με τους οδηγούς τις συμβατότητες και γενικά εμπειρία χρήσης,

Στους επεξεργαστές που είναι το θέμα της είδησης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με drivers ή εμπειρία χρήσης. Στις κάρτες γραφικών συμφωνώ, αν δεις άλλα topics κράζω αβέρτα κι ας μην έχω.

Το topic άρχισε πριν 2 χρόνια και κάθε τρεις και λίγο εμφανίζονται καινούριες ευπάθειες ασφαλείας. Κι αυτά προβλήματα είναι, απλά επιλέγεις να τα αγνοείς.

Σύγκρινε σε βάθος ετών πόσα έχουν εμφανιστεί, ειδικά από το 2017 και μέτα...

https://www.cvedetails.com/vendor/238/Intel.html

VS

https://www.cvedetails.com/vendor/7043/AMD.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Βρε καλό είναι να βοηθάνε.. ποιος δέχεται τη βοήθεια είναι το θέμα :D

Δεν ήταν Γιάννης ήταν Γιαννάκης... άλλη δουλειά δεν είχα να ψάχνω πότε βγήκε ο 2600... :P

Και ίσως να μην τον κρατήσω 10 χρόνια φίλε αλλά όταν θα έρθει η στιγμή να τον πουλήσω θα χάσω ελάχιστα χρήματα. Λέγε με αξία μεταπώλησης... Όχι τα προιόντα της AMD που μέσα σε ένα 3μηνο χάνουν το 50% της αξίας τους... κάτσε του χρόνου να δεις πόσο θα πουλιέται μεταχειρισμένος ο 3700 και τα ξαναλέμε ;)

O 9 3900x ξεκίνησε με 600 αν θυμάμαι ε? δες εδώ

https://videocardz.com/newz/amd-lowers-the-price-of-ryzen-9-3900x-in-response-to-core-i9-10900k-launch
https://www.notebookcheck.net/AMD-Ryzen-9-3900X-drops-to-an-all-time-low-price-of-US-390-potentially-jeopardizing-both-the-Intel-Core-i7-10700K-and-the-Core-i9-10900K-sales.466184.0.html

σε λίγους μήνες δεν θα μπορεί να τον δώσει κάποιος ούτε 300 σαν μεταχειρισμένο... 

Θα κρατήσεις 10 χρόνια CPU και περιμένεις κιόλας να τον πουλήσεις μιλώντας για "αξία μεταπώλησης"; Μιλάς σε τεχνολογικό forum. Το ότι η AMD ρίχνει τις τιμές ενώ η Intel τις κρατάει στο θεό, ακόμα και με την καινούρια σειρά, δεν έχει σχέση με την απόδοση της CPU αλλά με την τιμολογιακή πολιτική του κατασκευαστή. Εξηγώ. Σε 10 χρόνια, ο 3900 δεν πάει να είναι και στα 50€; Αν ο 9900 είναι στα 100, με ίδια απόδοση, η αξία μεταπώλησής σου πάει περίπατο γιατί τον 9900 δε θα τον αγοράσει κανένας. Όλοι θα προτιμήσουν τη CPU με τη μικρότερη τιμή. Κάναμε και feature τη μεταπώληση σε CPU 10ετίας, λες και θα βγάλεις πάνω από 20€ από τη CPU. Βρε τι σκέφτεται ο καθένας για να δικαιολογήσει την αγορά του...
Α, και να μην ξεχνάμε τον ελέφαντα στο δωμάτιο. Έχεις πιαστεί από τον 2600. Ο 2600 ήταν μια τούμπανο CPU για όταν βγήκε με τεράστια διαφορά απόδοσης σε σχέση με την προηγούμενη γενιά. Ο λόγος που άντεξε ήταν ότι η Intel από το tic toc, το πήγε στο toc toc toc toc... Καμία σχέση με τον 9900k που π.χ είχε ένα 5% καλύτερη απόδοση από τον 8700k...

22 λεπτά πριν, tsarouc είπε

https://www.google.com/search?q=intel+problems&oq=intel+problems&aqs=chrome..69i57j0l6.3375j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Την κολοκυθιά παίζουμε τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MikeKata είπε

Θα κρατήσεις 10 χρόνια CPU και περιμένεις κιόλας να τον πουλήσεις μιλώντας για "αξία μεταπώλησης"; Μιλάς σε τεχνολογικό forum. Το ότι η AMD ρίχνει τις τιμές ενώ η Intel τις κρατάει στο θεό, ακόμα και με την καινούρια σειρά, δεν έχει σχέση με την απόδοση της CPU αλλά με την τιμολογιακή πολιτική του κατασκευαστή. Εξηγώ. Σε 10 χρόνια, ο 3900 δεν πάει να είναι και στα 50€; Αν ο 9900 είναι στα 100, με ίδια απόδοση, η αξία μεταπώλησής σου πάει περίπατο γιατί τον 9900 δε θα τον αγοράσει κανένας. Όλοι θα προτιμήσουν τη CPU με τη μικρότερη τιμή. Κάναμε και feature τη μεταπώληση σε CPU 10ετίας, λες και θα βγάλεις πάνω από 20€ από τη CPU. Βρε τι σκέφτεται ο καθένας για να δικαιολογήσει την αγορά του...
Α, και να μην ξεχνάμε τον ελέφαντα στο δωμάτιο. Έχεις πιαστεί από τον 2600. Ο 2600 ήταν μια τούμπανο CPU για όταν βγήκε με τεράστια διαφορά απόδοσης σε σχέση με την προηγούμενη γενιά. Ο λόγος που άντεξε ήταν ότι η Intel από το tic toc, το πήγε στο toc toc toc toc... Καμία σχέση με τον 9900k που π.χ είχε ένα 5% καλύτερη απόδοση από τον 8700k...

Βρε τι προσπαθείς να του εξηγήσεις? Άστον να νομίζει ότι οι επεξεργαστές της Intel είναι ότι οι Porsche στα αυτοκίνητα ή τα iPhone στα κινητά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...