Προς το περιεχόμενο

Linux για νεοφερμένο


giorgoskouro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Kebab είπε

Ρε παιδια, χωρις να εχω κακη προθεση αλλα γιατι ΤΑ λινουξ;

ΤΟ λινουξ ειναι, και εχει πολλες διανομες.

Σωστός,  αλλά μακάρι να ήταν αυτό το πρόβλημα μας.. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, mphxths είπε

Ειναι σαν να λες : "Αν χρησιμοποιειτε το λινουξ μονο για καθημερινη απλη χρηση , τοτε δεν θα σας δημιουργηθουν προβληματα τεχνικης φυσεως.Αν ομως πατε να κανετε κατι πιο περιπλοκο , τοτε θα σας δημιουργηθουν". Ποσο αθωος εισαι :)

Δεν είναι αδύνατο να προκύψουν προβλήματα με καθημερινή χρήση, αλλά συνήθως είτε θα είναι επειδή ο χρήστης πειραματίζεται χωρίς να ξέρει ακριβώς τι κάνει, είτε ασυμβατότητα hardware. Το πρώτο δε μπορείς να το αποδώσεις στα Linux, και το δεύτερο έχει βελτιωθεί πολύ εδώ και αρκετά χρόνια. Σε καινούργιο μηχάνημα που λέει ότι θα πάρει ο OP, κατά πάσα πιθανότητα θα δουλέψουν όλα out of the box. Εν πάση περιπτώσει όμως, μιλούσα για χρήση και όχι για troubleshooting, το οποίο μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις σε οποιοδήποτε σύστημα και οι τεχνικές γνώσεις πάντα βοηθάνε. Επίσης, σε troubleshooting βοηθάει πάρα πολύ και η κοινότητα, και υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που θα βοηθήσει με όλη την καλή διάθεση και δε θα πει RTFM σε κάποιον με βασικό πρόβλημα, και που ενδεχομένως δεν έχει το χρόνο ή την ικανότητα για να το κάνει.

 

20 ώρες πριν, mphxths είπε

O μονος user friendly installer ειναι των windows. Ακομα και η λεξη "καθοδηγουμενη" που χρησιμοποιησες , σημαινει (μαλλον δεν το καταλαβες οταν την εγραψες) οτι υπαρχουν ερωτησεις την ωρα της εγκαταστασης...τι filysystem ? ποσα partitions ? ξεχωριστο partition για το home ?να το κανουμε encrypted ? Που να βαλουμε το grub ? Αν μιλαμε για dual boot ναι τα πραγματα περιπλεκονται λιγο παραπανω.

Το "κανει ολη την δουλεια για σενα" , ειναι σχετικο. Την κανει μεχρι εναν βαθμο.

Κάνεις λάθος. Ο installer των Mint έχει 3 επιλογές: α) εγκατάσταση Mint "δίπλα" σε ήδη υπάρχον σύστημα, β) διαγραφή του δίσκου και εγκατάσταση Mint, και γ) κάτι άλλο, και μόνο σε αυτό το τελευταίο βήμα είναι που θα κάνει τις ερωτήσεις και θα χρειαστείς τις γνώσεις που λες. Ο installer των Windows έχει 2 επιλογές: α) αναβάθμιση των Windows (μόνο αν υπάρχει ήδη υποστηριζόμενη εγκατεστημένη έκδοση, σύμφωνα με τον installer), και β) προσαρμοσμένη εγκατάσταση όπου ρυθμίζεις τα πάντα εσύ. Μάλλον ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του για το ποιος είναι πιο user friendly, αλλά δε νομίζω να μπορεί κάποιος να αρνηθεί ότι των Mint είναι user friendly. Και πάλι όμως, βλέπεις ότι υπάρχει επιλογή να έχεις ένα πλήρως λειτουργικό σύστημα χωρίς να μπορείς να απαντήσεις όλες τις ερωτήσεις που λες.

 

20 ώρες πριν, mphxths είπε

Oσο και αν μου αρεσουν τα GUIs , δυστυχως καποια απο αυτα δεν δουλευουν σωστα.Και τα "καποια" ειναι συνηθως αυτα των software manager. Και τοτε το τερμιναλ δεν ειναι επιλογη , αλλα αναγκη.

Δεν είπα ποτέ ότι είναι τέλειοι οι Software Managers, είπα ότι δουλεύουν. Επίσης δε φέρνεις συγκεκριμένο παράδειγμα.

 

20 ώρες πριν, mphxths είπε

Ακριβως αυτο σκεφτονται και οι windows users για αυτο εχουν μεινει ξυλα απελεκητα και ολη μερα στο ινσομνια (και οχι μονο) ρωτανε για προβληματα που εχουν.Ειναι σαν να λες σε καποιον , παρε το αμαξι και οδηγα το , μην μαθεις πως αλλαζεις λαστιχο αν κλαταρει , κανε απλα την δουλεια σου...

Ναι, λογικό είναι. Πολλοί θα ψάξουν την έτοιμη/ εύκολη λύση, και αν δεν τη βρουν, θα το κουβαλήσουν σε τεχνικό. Είναι καλό (και ωραίο συναίσθημα) να μπορείς να "αλλάζεις το λάστιχο", δηλαδή το αντίστοιχό του στα Linux, αλλά δε θα το κάνουν όλοι, είτε επειδή δε θέλουν ή φοβούνται να μην κάνουν ζημιά, είτε επειδή δε μπορούν να συγκρατήσουν τις νέες πληροφορίες ούτως ή άλλως. Αν ο OP θέλει να μάθει να αλλάζει το λάστιχο, έχω κι εγώ ένα σωρό πηγές να του προτείνω. Το θέμα είναι ότι α) δεν εξέφρασε κάτι τέτοιο, και β) δε χρειάζεται να ξέρεις να αλλάζεις λάστιχο για να οδηγήσεις, και το αντίστοιχο ισχύει σε πολλά Linux distros (και στα OS γενικότερα).

 

20 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν υπαρχουν user friendly distros οταν καποιος εχει πληρη αγνοια απο Λινουξ. Θα δει στην αρχη μενουδακια και χρωματιστες κορδελες και στην πρωτη αναποδια , που θα ερθει πιστεψε με , θα καταλαβει οτι επεσε στα βαθια. Δεν λυνονται τα παντα στο Λινουξ , με κλικ κλικ κλικ και με γνωσεις απο windows , αν υπαρχουν και αυτες.

Υπάρχουν, και τα Mint είναι ένα από αυτά. Μάλιστα από τις πιο συνηθισμένες προτάσεις distro σε κάποιον που είναι αρχάριος στα Linux ή στους υπολογιστές γενικότερα. Επίσης, ξανά και ξανά θεωρείς δεδομένο ότι αν χρησιμοποιείς Linux, άσχετα από είδος χρήσης και distro, κάποια αναποδιά θα σού τύχει σίγουρα. Πολύς κόσμος χρησιμοποιεί Mint LTS ή κάτι παρόμοιο για χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, και μέσα σ' αυτούς ήμουν κι εγώ αλλά και φίλοι/μέλη της οικογένειας, και ναι, με πλήρη άγνοια από Linux (και σχεδόν πλήρη άγνοια από Windows).

 

20 ώρες πριν, mphxths είπε

Ξαναλεω , οτι ενα λειτουργικο συστημα δεν χαρακτηριζεται ως user friendly απο το ποσους drivers σε αναγκαζει να περασεις χειροκινητα. Αλλα απο το ποσο ευχρηστο ειναι στην καθημερινη σου ενασχοληση μαζι του. Τι να το κανω αν μου περναει ολους τους drivers μονο του και εχω το gnome 3 που ο σχεδιασμος του ειναι απο τους πιο αναπηρους εκει εξω ? Οπως ειπα..ασχετα πραγματα αυτα τα δυο ... drivers , user friendly...

Οπως και να οριζεται το "user friendliness" ενος λειτουργικου , το Λινουξ εχει μακρυ δρομο να διασχισει ωστε να χαρακτηριστει ως "πιο user friendly" ...

Σιγουρα καποιες διανομες οπως το Mint , δινουν μια αισθηση ευχρηστιας αλλα δεν ειναι ικανη αυτη η αισθηση να υπερπηδησει την αναγκη καποιος να εχει καποια βασικη εξοικειωση με το λειτουργικο / τεχνικες γνωσεις και σιγουρα δεν ξεπερναει την ευχρηστια των windows...το να ισχυριζεται καποιος το αντιθετο ειναι στην σφαιρα της φαντασιας...

Δεν κρίνεται μόνο εκεί το user friendliness, αλλά κρίνεται και εκεί, τη στιγμή που οι GPU drivers είναι σημαντικό βήμα στο στήσιμο ενός συστήματος για πολλές χρήσεις. Είναι user friendly να το κάνεις με 2 κλικ σε ένα πρόγραμμα, και όχι τόσο user friendly το να πρέπει να βγεις μόνος σου στο internet και να κατεβάσεις το σωστό, ή το να πρέπει να διαβάσεις ποια πακέτα χρειάζεσαι με βάση την αρχιτεκτονική της GPU και να τα εγκαταστήσεις μέσω terminal.

Παρόλα αυτά, ναι, προφανώς και δεν κρίνεται μόνο εκεί, κρίνεται στη χρήση. Προσωπικά θεωρώ αρκετούς συνδυασμούς OS + DE πιο user friendly από τα Windows 10 στην παρούσα φάση τους, πχ. Ubuntu + KDE, Mint + Cinammon. Θα τονίσω ξανά ότι αυτό είναι γνώμη μου και δε θα επεκταθώ άλλο, επειδή ο μόνος λόγος που γράφω αυτά τα ποστ εξαρχής είναι για να βοηθήσω τον OP να κάνει την αρχή του στα Linux όσο πιο εύκολη γίνεται. Αυτή είναι η διαφορά, εγώ του δίνω πρακτικές συμβουλές και στοχευμένες στις ανάγκες και τις ερωτήσεις του, και εσύ του δίνεις οδηγίες στο πώς να γίνει ένας ικανός χρήστης Linux με ολοκληρωμένες γνώσεις. Καλή συμβουλή αν ζητήσει αυτό ή το απαιτεί η χρήση του, και κακή συμβουλή να του λες ότι πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ικανός χρήστης αν θέλει να χρησιμοποιήσει Linux ακόμα και για βασική χρήση. Αυτό ίσχυε πριν από πολλά χρόνια, και είναι φανερό από αυτά που λες ότι σε εκείνα τα χρόνια έχεις μείνει.

Επεξ/σία από snowflake99
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Δεν είναι αδύνατο να προκύψουν προβλήματα με καθημερινή χρήση, αλλά συνήθως είτε θα είναι επειδή ο χρήστης πειραματίζεται χωρίς να ξέρει ακριβώς τι κάνει

Αυτο δεν του προτεινες ? Να μπει στον χορο πριν μαθει να χορευει. Αρα συμφωνα με τις "συμβουλες" σου , στην καθημερινη χρηση , του χρηστη που προτεινες να μην διαβασει περι λινουξ αλλα να αρχισει να το χρησμοποιει και να μαθαινει με την χρηση , τα προβληματα δεν ειναι "αδυνατο" να προκυψουν. Αρα δεν ξερω αν το καταλαβες , μολις επιβεβαιωσες τα λεγομενα μου. Ευχαριστω.
 

54 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Εν πάση περιπτώσει όμως, μιλούσα για χρήση και όχι για troubleshooting, το οποίο μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις σε οποιοδήποτε σύστημα και οι τεχνικές γνώσεις πάντα βοηθάνε

Προφανως , ειτε μιλαμε για windows ειτε για λινουξ. Αλλα εδω μιλαμε για λινουξ , που ειναι κατι που ο πολυς κοσμος δεν ειναι εξοικειωμενος και πιστεψε το ή οχι , τα windows ειναι πιο ευχρηστα. Οποτε πολλα προβληματα που προκυπτουν και εκει λυνονται με πιο ευκολο τροπο.
 

54 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Επίσης, σε troubleshooting βοηθάει πάρα πολύ και η κοινότητα, και υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που θα βοηθήσει με όλη την καλή διάθεση και δε θα πει RTFM σε κάποιον με βασικό πρόβλημα, και που ενδεχομένως δεν έχει το χρόνο ή την ικανότητα για να το κάνει.

Πως φαινεται οτι δεν παρακολουθεις την δραση μου στο ινσομνια ! :) Ευχαριστω που για ακομα μια φορα επιβεβαιωνεις τα γραφομενα μου , αυτα που εγραφα περι του οτι θα τρεξει κατευθειαν καποιος στην κοινοτητα να βρει την ετοιμη λυση , την τροφη στο πιατο , γιατι πολυ απλα ακολουθησε την δικη σου συμβουλη "μην διαβασεις τιποτα" , παρα την δικη μου "διαβασε να μαθεις εστω τα βασικα". Και αν κατσεις να δεις τα ποστς οι απαντησεις που πρεπει να δωθουν πρεπει να ακολουθουνται απο σεντονια ολοκληρα αναλυσεων βασικων γνωσεων λινουξ εντολων. Προσωπικα δεν απανταω σε κανεναν , στην χειροτερη τον κραζω , οταν 1ον δεν δινει , επειδη δεν καταλαβαινει/βαριεται/δεν ψηνεται πληρεις πληροφοριες 2ον δεν εχει κανει ενεργειες να βοηθησει τον εαυτο του , να γοογλαρει το ελαχιστο δηλ 3ον δεν πηγε να διαβασει περι λινουξ.
 

54 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

θα το κουβαλήσουν σε τεχνικό

Πλακα κανεις ε ? Αν δεν βγαζει καπνους το μηχανημα κανεις δεν το παει σε τεχνικο. Η κοινοτητα ειναι "η τζαμπα επισκευη" στις μερες μας. Ελπιζω να ζουμε στον ιδιο πλανητη και χωρα ε?
 

54 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Είναι καλό (και ωραίο συναίσθημα) να μπορείς να "αλλάζεις το λάστιχο", δηλαδή το αντίστοιχό του στα Linux

Ειναι αναγκαιοτητα , οχι καλο και ωραιο συναισθημα. Να μπορεις να συντηρεις και να επιδιορθωνεις το εργαλειο σου μεχρι ενος σημειου. Ειτε αυτο το εργαλειο ειναι υπολογιστης ειτε η λαμπα στο υπνοδωματιο , ειτε το λαστιχο του αυτοκινητου.Δεν χρειαζεται να ξερεις να αλλαζεις λαστιχο για να οδηγεις , αλλα ειναι απαραιτητο να ξερεις να το αλλαζεις για οταν χρειαστει να το κανεις οταν κλαταρει και βρισκεσαι στο πουθενα 3 η ωρα το βραδυ. Δεν θα βρισκεται παντα καποιος να σε βοηθησει οποτε σου δημιουργειται προβλημα με το οτιδηποτε...
 

54 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Μάλιστα από τις πιο συνηθισμένες προτάσεις distro σε κάποιον που είναι αρχάριος στα Linux ή στους υπολογιστές γενικότερα.

Ναι , γιατι ολοι τρεχουν να προμοταρουν την διανομη της αρεσκειας τους. Λες και πληρωνονται για το promotion. Αντι να προτεινουν πηγες για εκμαθηση λινουξ ΠΡΩΤΑ και μετα καποια διανομη.

 

54 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Σε καινούργιο μηχάνημα που λέει ότι θα πάρει ο OP, κατά πάσα πιθανότητα θα δουλέψουν όλα out of the box.

Παιζει και να συμβει ακριβως το αντιθετο ... κανε μια γυρα στην κατηγορια λινουξ και δες ποση ελλειψη υποστηριξης υπαρχει σε wifi καρτες , εκτυπωτες , amd ryzen (μεχρι πριν καποιους μηνες και καποιους κερνελς)...Ειδικα αν καποιος επιλεξει LTS διανομη για να εχει το κεφαλι του ησυχο που θα ειναι καποιες εκδοσεις πισω , εκει να δεις τι κλαμα θα ριξει...

 

54 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

είναι φανερό από αυτά που λες ότι σε εκείνα τα χρόνια έχεις μείνει.

Ειναι φανερο οτι δεν εισαι καιρο στο ινσομνια. Καθε φορα που θα βλεπω θεμα στην λινουξ κατηγορια για επιλυση προβληματος θα σε tag-αρω για να κανουμε παρεα να δεις πως ειναι τα πραγματα...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Αυτο δεν του προτεινες ? Να μπει στον χορο πριν μαθει να χορευει. Αρα συμφωνα με τις "συμβουλες" σου , στην καθημερινη χρηση , του χρηστη που προτεινες να μην διαβασει περι λινουξ αλλα να αρχισει να το χρησμοποιει και να μαθαινει με την χρηση , τα προβληματα δεν ειναι "αδυνατο" να προκυψουν. Αρα δεν ξερω αν το καταλαβες , μολις επιβεβαιωσες τα λεγομενα μου. Ευχαριστω.

Όχι, του είπα να ξεκινήσει να χρησιμοποιεί το σύστημα, και ότι δε χρειάζεται να μάθει πολλά για τη χρήση που θέλει να κάνει, τίποτα παραπάνω. Όταν λέω "πειραματίζεται", εννοώ το να πειράξει τα partitions ή τον bootloader, μεταξύ άλλων. Εν ολίγοις, πειραματισμός που μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα του τύπου που ανέφερες, "γιατί δε bootάρουν τα Linux". Το να επεξεργαστεί έγγραφα και το να μπει στο Youtube ή να διαβάσει e-mail δεν είναι πειραματισμός. Είτε στρέφεις τα λεγόμενά μου για να επιβεβαιώσεις τα δικά σου, είτε ξεκάθαρα μου βάζεις λόγια, όπως πριν (και τώρα) που είπες ότι συμβούλεψα τον OP να μη διαβάσει τίποτα γενικώς.

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Προφανως , ειτε μιλαμε για windows ειτε για λινουξ. Αλλα εδω μιλαμε για λινουξ , που ειναι κατι που ο πολυς κοσμος δεν ειναι εξοικειωμενος και πιστεψε το ή οχι , τα windows ειναι πιο ευχρηστα. Οποτε πολλα προβληματα που προκυπτουν και εκει λυνονται με πιο ευκολο τροπο.

Διαφωνώ για την ευχρηστία αλλά δε θα το συνεχίσω.

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Πως φαινεται οτι δεν παρακολουθεις την δραση μου στο ινσομνια ! :) Ευχαριστω που για ακομα μια φορα επιβεβαιωνεις τα γραφομενα μου , αυτα που εγραφα περι του οτι θα τρεξει κατευθειαν καποιος στην κοινοτητα να βρει την ετοιμη λυση , την τροφη στο πιατο , γιατι πολυ απλα ακολουθησε την δικη σου συμβουλη "μην διαβασεις τιποτα" , παρα την δικη μου "διαβασε να μαθεις εστω τα βασικα". Και αν κατσεις να δεις τα ποστς οι απαντησεις που πρεπει να δωθουν πρεπει να ακολουθουνται απο σεντονια ολοκληρα αναλυσεων βασικων γνωσεων λινουξ εντολων. Προσωπικα δεν απανταω σε κανεναν , στην χειροτερη τον κραζω , οταν 1ον δεν δινει , επειδη δεν καταλαβαινει/βαριεται/δεν ψηνεται πληρεις πληροφοριες 2ον δεν εχει κανει ενεργειες να βοηθησει τον εαυτο του , να γοογλαρει το ελαχιστο δηλ 3ον δεν πηγε να διαβασει περι λινουξ.

Είμαι νέο μέλος, αυτό φαίνεται και από τον αριθμό των απαντήσεων. Δεν έχω παρακολουθήσει κανενός τη δράση, και για ό,τι λέω βασίζομαι σε ό,τι διαβάζω σε αυτό το thread. Το να ζητήσει κάποιος βοήθεια δεν το θεωρώ κακό, αρχικά για τους λόγους που είπα στο προηγούμενο ποστ, και επίσης επειδή μπορεί (όπως εγώ) να αναγνωρίζει ότι υπάρχουν άτομα με πολύ περισσότερη εμπειρία και γνώσεις από τις δικές του, και να ζητήσει να τον κατευθύνουν πιο στοχευμένα. Εδώ θα σημειώσω ότι αυτό που κάνεις εσύ είναι το αντίθετο του στοχευμένα. Δεν το θεωρώ ξεκάθαρα κακό, απλά άστοχο απέναντι στις ερωτήσεις του OP.

Όσο για το να βοηθήσεις κάποιον με πρόβλημα, ξέρω πώς είναι να προσπαθείς χωρίς να σού δίνει πληροφορίες ή να μην κάνει ό,τι μπορεί για να εντοπίσει το πρόβλημα. Αν ελπίζει να βρει λύση, χρειάζεται να δώσει αναλυτικές πληροφορίες. Δεν είπα ποτέ το αντίθετο. Απλά δε θα τον έκραζα στη θέση σου.

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Πλακα κανεις ε ? Αν δεν βγαζει καπνους το μηχανημα κανεις δεν το παει σε τεχνικο. Η κοινοτητα ειναι "η τζαμπα επισκευη" στις μερες μας. Ελπιζω να ζουμε στον ιδιο πλανητη και χωρα ε?

Μάλλον όχι. Έχεις την εντύπωση ότι όποιος αντιμετωπίζει τεχνικό πρόβλημα και δεν ξέρει τι να κάνει, θα μπει στο insomnia για να βρει τη λύση. Στην πραγματικότητα, σε οικογενειακό περιβάλλον θα φωνάξουν αυτόν που ξέρει τα περισσότερα. Σε επαγγελματικό περιβάλλον, αν υπάρχει τεχνικός, θα τον φωνάξουν για τα πιο βασικά πράγματα, όπως το ότι δεν κουνιέται το ποντίκι τους. Τα άτομα που ψάχνουν βοήθεια σε μέρη όπως forums είναι ένα πολύ μικρό υποσύνολο.

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Ειναι αναγκαιοτητα , οχι καλο και ωραιο συναισθημα. Να μπορεις να συντηρεις και να επιδιορθωνεις το εργαλειο σου μεχρι ενος σημειου. Ειτε αυτο το εργαλειο ειναι υπολογιστης ειτε η λαμπα στο υπνοδωματιο , ειτε το λαστιχο του αυτοκινητου.Δεν χρειαζεται να ξερεις να αλλαζεις λαστιχο για να οδηγεις , αλλα ειναι απαραιτητο να ξερεις να το αλλαζεις για οταν χρειαστει να το κανεις οταν κλαταρει και βρισκεσαι στο πουθενα 3 η ωρα το βραδυ. Δεν θα βρισκεται παντα καποιος να σε βοηθησει οποτε σου δημιουργειται προβλημα με το οτιδηποτε...

Συμφωνώ στο σημείο που καταλήγεις, και μόνο. Σού είπα ήδη ότι οι περισσότεροι χρήστες δε θα το κάνουν, για ποιους λόγους μπορεί να μην το κάνουν, και ότι δεν το θεωρώ κακό, επειδή τις περισσότερες φορές έχουν μια χαρά λόγο (πχ. έλλειψη χρόνου ή τεχνικής δεξιότητας).

 

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Ναι , γιατι ολοι τρεχουν να προμοταρουν την διανομη της αρεσκειας τους. Λες και πληρωνονται για το promotion. Αντι να προτεινουν πηγες για εκμαθηση λινουξ ΠΡΩΤΑ και μετα καποια διανομη.

Όχι, αλλά επειδή ξέρουμε λόγω εμπειρίας ότι καλύπτει τις ανάγκες αυτού που ρωτάει, και ότι χρειάζεται ελάχιστες επιπλέον γνώσεις (και σίγουρα πολύ λιγότερες από όσες προτείνεις).

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Παιζει και να συμβει ακριβως το αντιθετο ... κανε μια γυρα στην κατηγορια λινουξ και δες ποση ελλειψη υποστηριξης υπαρχει σε wifi καρτες , εκτυπωτες , amd ryzen (μεχρι πριν καποιους μηνες και καποιους κερνελς)...Ειδικα αν καποιος επιλεξει LTS διανομη για να εχει το κεφαλι του ησυχο που θα ειναι καποιες εκδοσεις πισω , εκει να δεις τι κλαμα θα ριξει...

Αν συμβεί αυτό, δε θα σωθεί επειδή θα έχει διαβάσει για partitions και dependencies ή βασικές αρχές Unix. Μπορεί απλά να κάνει ένα Live USB με το distro που θέλει και να το δοκιμάσει έτσι (το οποίο το πρότεινα ήδη). Μπορεί επίσης να ρίξει μια ματιά εδώ.

Έτσι βοηθάς τον OP σε αυτό που ζήτησε, όχι με το να του δίνεις wiki. Έχεις το όνειρο να γίνουν όλοι administrators για να μπορούν να διαβάσουν e-mail, και πριν είπες ότι τα δικά μου λεγόμενα είναι στη σφαίρα του φανταστικού.

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Ειναι φανερο οτι δεν εισαι καιρο στο ινσομνια. Καθε φορα που θα βλεπω θεμα στην λινουξ κατηγορια για επιλυση προβληματος θα σε tag-αρω για να κανουμε παρεα να δεις πως ειναι τα πραγματα...

Tagαρε με σε παρακαλώ, αν και προφανώς δε μπορώ να βοηθήσω σε όλα επειδή οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες. Αλλά αν ισχύουν όσα λες για το πώς αντιμετωπίζεις τους αρχάριους και όσα βλέπω σε αυτό το thread, χίλιες φορές αν μπορώ να σε προλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... Επειδή κάνω ακριβώς τις ίδιες εργασίες: artix Linux βασισμένο στο arch με εύκολο installer. Αλλιώς endeavourOS που μοιάζει εξίσου και έχει τον ίδιο εύκολο installer.

 

Θα ακούσεις για Ubuntu, fedora κ.α. Που δήθεν είναι φιλικά για αρχάριους. Αν θες να σε κοροϊδέψω μπορώ να το κάνω αλλά δε θα το κάνω. Μπορείς να πας σε rolling διανομές δηλαδή Linux που κάνεις συχνά update. Μπορείς να είσαι ασφαλής και σένιος.

 

Γιατί σου λέω αυτές τις διανομές Linux ?

Γιατί μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα κι εύκολα. Ο καθένας θα σου πει τα δικά του. Εγώ απλά σου λέω κάτι που ΔΕΝ πρέπει να σε φοβίσει. Για ότι θες υπάρχει μεγάλη υποστήριξη και θα είσαι ασφαλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Λοιπόν... Επειδή κάνω ακριβώς τις ίδιες εργασίες: artix Linux βασισμένο στο arch με εύκολο installer. Αλλιώς endeavourOS που μοιάζει εξίσου και έχει τον ίδιο εύκολο installer.

Θα ακούσεις για Ubuntu, fedora κ.α. Που δήθεν είναι φιλικά για αρχάριους. Αν θες να σε κοροϊδέψω μπορώ να το κάνω αλλά δε θα το κάνω. Μπορείς να πας σε rolling διανομές δηλαδή Linux που κάνεις συχνά update. Μπορείς να είσαι ασφαλής και σένιος.

Γιατί σου λέω αυτές τις διανομές Linux ?

Γιατί μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα κι εύκολα. Ο καθένας θα σου πει τα δικά του. Εγώ απλά σου λέω κάτι που ΔΕΝ πρέπει να σε φοβίσει. Για ότι θες υπάρχει μεγάλη υποστήριξη και θα είσαι ασφαλής.

Για να καταλάβω, λες ότι το Arch και τα Arch-based distros είναι user friendly, ή απλά διαφωνείς στο ότι τα Ubuntu και Fedora είναι user friendly, και του προτείνεις κάτι ακόμα λιγότερο user friendly;

Επίσης, τι εννοείς "ασφαλής"; Εννοείς πιο ασφαλής από ό,τι στα Ubuntu; Και αν ναι, γιατί;

Κάποια Arch-based distros μπορεί να κάνουν εύκολη την εγκατάσταση, αλλά δεν κάνουν εύκολο τίποτα παραπάνω. Στη βάση εξακολουθεί να υπάρχει ένα Arch σύστημα, το οποίο δε συνίσταται για αρχάριους.

Από την Arch Wiki:
 

Αναφορά σε κείμενο

 

I am a complete GNU/Linux beginner. Should I use Arch?

If you are a beginner and want to use Arch, you must be willing to invest time into learning a new system, and accept that Arch is designed as a 'do-it-yourself' distribution; it is the user who assembles the system.

Before asking for help, do your own independent research by Googling, searching the forum and the superb documentation provided by the Arch Wiki. There is a reason these resources were made available to you in the first place. Many thousands of volunteered hours have been spent compiling this excellent information.

 

Ακόμα και αν ο OP έλεγε ότι είναι διατεθειμένος να τα μάθει και να τα κάνει όλα αυτά (που δεν το είπε, το τονίζω ξανά), η μακράν καλύτερη και πιο υπεύθυνη επιλογή είναι αυτή που του έχουν προτείνει άλλα μέλη πιο πάνω, να ξεκινήσει με κάτι απλό και διαδεδομένο όπως τα Ubuntu, και αν θέλει κάτι πιο δύσκολο να το κάνει αργότερα ή να πειραματιστεί σε VM. Το θέμα δεν είναι πόσο εύκολα θα λύσει το πρόβλημά του και πόση υποστήριξη θα έχει από την κοινότητα, το θέμα είναι όλα αυτά ιδανικά να μη χρειαστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Για να καταλάβω, λες ότι το Arch και τα Arch-based distros είναι user friendly, ή απλά διαφωνείς στο ότι τα Ubuntu και Fedora είναι user friendly, και του προτείνεις κάτι ακόμα λιγότερο user friendly;

Επίσης, τι εννοείς "ασφαλής"; Εννοείς πιο ασφαλής από ό,τι στα Ubuntu; Και αν ναι, γιατί;

Κάποια Arch-based distros μπορεί να κάνουν εύκολη την εγκατάσταση, αλλά δεν κάνουν εύκολο τίποτα παραπάνω. Στη βάση εξακολουθεί να υπάρχει ένα Arch σύστημα, το οποίο δε συνίσταται για αρχάριους.

Από την Arch Wiki:
 

Ακόμα και αν ο OP έλεγε ότι είναι διατεθειμένος να τα μάθει και να τα κάνει όλα αυτά (που δεν το είπε, το τονίζω ξανά), η μακράν καλύτερη και πιο υπεύθυνη επιλογή είναι αυτή που του έχουν προτείνει άλλα μέλη πιο πάνω, να ξεκινήσει με κάτι απλό και διαδεδομένο όπως τα Ubuntu, και αν θέλει κάτι πιο δύσκολο να το κάνει αργότερα ή να πειραματιστεί σε VM. Το θέμα δεν είναι πόσο εύκολα θα λύσει το πρόβλημά του και πόση υποστήριξη θα έχει από την κοινότητα, το θέμα είναι όλα αυτά ιδανικά να μη χρειαστούν.

Είναι απλά τα archbased... Εγώ την είχα πάθει. Άκουγα όχι αυτό όχι εκείνο αλλά είχαν άδικο. Τι είναι πιο δύσκολο σε σχέση με Ubuntu μια διανομή που έχει πακέτα εγκατεστημένα και είναι όλα κομπλέ. Μπορεί να δει και Linux mint xfce αλλά και πάλι γιατί όχι arch based. Νομίζω είδατε τι δουλειές θα κάνει...

 

Αυτές κάνω και εγώ. Χωρίς κόπο και χωρίς να μαι pro user. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Θα ακούσεις για Ubuntu, fedora κ.α. Που δήθεν είναι φιλικά για αρχάριους.

Το ubuntu ειναι , το fedora οχι. Μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.
 

4 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Επίσης, τι εννοείς "ασφαλής"; Εννοείς πιο ασφαλής από ό,τι στα Ubuntu; Και αν ναι, γιατί;

Οταν μια διανομη ειναι rolling , ειναι συνηθως και πιο ενημερωμενη σε σχεση με αυτες που δεν ειναι rolling. Αυτο σημαινει οτι αν το Χ πακετο ειχε καποιο bug , η εκδοση που το διορθωνει ερχεται γρηγοροτερα στην rolling σε σχεση με την μη-rolling. Βεβαια αυτο που περιγραφω ειναι σχετικο και εχει να κανει με την καθε διανομη. Αλλα σε γενικες γραμμες ισχυει. Υπο αυτην την εννοια λοιπον οι rolling ειναι πιο ασφαλεις.
Απο την αλλη ζεις την ζωη σου στα ορια απο την αποψη οτι οταν παιζεις με τις απολυτως τελευταιες εκδοσεις , η πιθανοτητα να εχουν αυτες καποια bugs ή να μην εχουν τεσταριστει αρκετα ειναι αρκετα μεγαλη. Αρα υπο αυτην την εννοια , δεν εισαι ασφαλης :)
Η ουσια ειναι να βρεις μια rolling διανομη που να κραταει μια ισορροπια μεταξυ bleeding edge και σταθεροτητας/ασφαλειας.
 

9 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Κάποια Arch-based distros μπορεί να κάνουν εύκολη την εγκατάσταση, αλλά δεν κάνουν εύκολο τίποτα παραπάνω

Δοκιμασε το Manjaro και ισως αναθεωρησεις το παραπανω που εγραψες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

Είναι απλά τα archbased... Εγώ την είχα πάθει. Άκουγα όχι αυτό όχι εκείνο αλλά είχαν άδικο. Τι είναι πιο δύσκολο σε σχέση με Ubuntu μια διανομή που έχει πακέτα εγκατεστημένα και είναι όλα κομπλέ. Μπορεί να δει και Linux mint xfce αλλά και πάλι γιατί όχι arch based. Νομίζω είδατε τι δουλειές θα κάνει...

Αυτές κάνω και εγώ. Χωρίς κόπο και χωρίς να μαι pro user. 

Δεν είναι "απλά" τα rolling release distros σε σύγκριση με τα σταθερά, πρώτον επειδή υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να χαλάσει κάτι, και δεύτερον επειδή στα arch-based συγκεκριμένα πρέπει να ενημερώνεσαι από Arch Wiki πριν κάνεις αναβάθμιση αν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι δε θα σπάσεις το σύστημά σου. Για να μην το σπάσεις θα χρειαστεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα σού λέει στο εκάστοτε ποστ (το οποίο συνήθως είναι μια εντολή, αλλά αυτό δεν έχει σημασία). Όλα αυτά είναι επιπλέον ρίσκο και κόπος. Εσύ τα χρησιμοποιείς από προσωπική επιλογή, άρα καμία αντίρρηση εδώ, απλά δεν είναι η καλύτερη πρόταση σε αρχάριο.

Επίσης, ακριβώς επειδή είδα τι δουλειές θέλει να κάνει του πρότεινα τα πιο εύκολα distros, όπως και οι περισσότεροι. Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν τα κατάλαβα, συγγνώμη.

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οταν μια διανομη ειναι rolling , ειναι συνηθως και πιο ενημερωμενη σε σχεση με αυτες που δεν ειναι rolling. Αυτο σημαινει οτι αν το Χ πακετο ειχε καποιο bug , η εκδοση που το διορθωνει ερχεται γρηγοροτερα στην rolling σε σχεση με την μη-rolling. Βεβαια αυτο που περιγραφω ειναι σχετικο και εχει να κανει με την καθε διανομη. Αλλα σε γενικες γραμμες ισχυει. Υπο αυτην την εννοια λοιπον οι rolling ειναι πιο ασφαλεις.

Απο την αλλη ζεις την ζωη σου στα ορια απο την αποψη οτι οταν παιζεις με τις απολυτως τελευταιες εκδοσεις , η πιθανοτητα να εχουν αυτες καποια bugs ή να μην εχουν τεσταριστει αρκετα ειναι αρκετα μεγαλη. Αρα υπο αυτην την εννοια , δεν εισαι ασφαλης :)
Η ουσια ειναι να βρεις μια rolling διανομη που να κραταει μια ισορροπια μεταξυ bleeding edge και σταθεροτητας/ασφαλειας.

Ξέρω τι σημαίνει rolling release. Ο λόγος που ρώτησα είναι για να δω αν εννοεί ότι τα rolling release παίρνουν security updates εκεί που οι stable distros δεν παίρνουν, πράγμα που δεν ισχύει. Χρησιμοποιείς rolling αν θέλεις να έχεις πιο καινούργια software, αλλά θα είσαι ασφαλής και με stable, αρκεί να είσαι up-to-date.

6 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δοκιμασε το Manjaro και ισως αναθεωρησεις το παραπανω που εγραψες.

Είχα Manjaro για πολύ καιρό σε ένα σταθερό. Παρόλο που προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, δε θα το πρότεινα σε αρχάριο, και για τους λόγους που είπα στο προηγούμενο ποστ, αλλά και επειδή έχει και τα δικά του repositories με τα δικά του packages, άρα επιπλέον πιθανότητα να σπάσει κάτι.

Αυτό που δε μ' αρέσει στα Manjaro είναι ότι διαφημίζονται ως "σταθερά", ενώ είναι rolling release, τη στιγμή που το σταθερό είναι το αντίθετο του rolling release. Σταθερό δε σημαίνει "δε σπάει", σημαίνει "δεν αλλάζει συχνά" (βλέπε Debian). Το μόνο που κάνουν είναι να καθυστερούν τις αναβαθμίσεις των Arch για λίγες μέρες.

Όλα αυτά τα λέω για χάρη διαλόγου. Για να επιστρέψω σε αυτό που ήθελα να πω, διαφωνώ κάθετα στο να προτείνει κάποιος Arch ή Arch-based σε αρχάριο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Δεν είναι "απλά" τα rolling release distros σε σύγκριση με τα σταθερά, πρώτον επειδή υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να χαλάσει κάτι, και δεύτερον επειδή στα arch-based συγκεκριμένα πρέπει να ενημερώνεσαι από Arch Wiki πριν κάνεις αναβάθμιση αν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι δε θα σπάσεις το σύστημά σου.

Η μονη περιπτωση που μπορει να σπασει κατι σε rolling διανομη , ειναι αν αυτη η διανομη ειναι το fedora rawhide. Ή αν την ενημερωνεις μια φορα στο 6μηνο.Αυτο που λες για τα arch-based και οτι πρεπει να ενημερωνεσαι απο το arch wiki πριν κανεις αναβαθμιση δεν ισχυει. Μαλλον ισχυει μια φορα στο τοσο.Δεν ειναι καθημερινο φαινομενο.Και αν ενημερωνεις το συστημα σε τακτικη βαση , ειναι τελειως ανωδυνη φαση.
 

28 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Χρησιμοποιείς rolling αν θέλεις να έχεις πιο καινούργια software, αλλά θα είσαι ασφαλής και με stable, αρκεί να είσαι up-to-date.

Η πιπιλα με την ασφαλεια αρχιζει να κουραζει. Μιλαμε για home users οχι για servers. Αν μιλαγαμε για servers τοτε θα επρεπε να μας καιει το θεμα ασφαλεια τοσο πολυ. Οι home users θα επρεπε να ενδιαφερονται για up-to-date πακετα.Ασε που οταν μενει η διανομη 50 εκδοσεις πισω και σε κερνελ του περασμενου αιωνα δεν την λες και πολυ ασφαλη διανομη.
Με λιγα λογια , οπως εγραψα και πριν ,  οι διανομες πρεπει να βρουν την χρυση τομη , ενημερωμενα πακετα και ασφαλεια. Ουτε να παιζεις με τα ακρως τελευταια πακετα (fedora rawhide) το λες ασφαλες , ουτε το να μενεις πισω στις εκδοσεις.
 

28 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

αλλά και επειδή έχει και τα δικά του repositories με τα δικά του packages, άρα επιπλέον πιθανότητα να σπάσει κάτι.

Αυτο δεν προκυπτει απο καπου.

 

28 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

τη στιγμή που το σταθερό είναι το αντίθετο του rolling release.

 

28 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Σταθερό δε σημαίνει "δε σπάει", σημαίνει "δεν αλλάζει συχνά" (βλέπε Debian)

Εχεις μπλεξει λιγο τις εννοιες στο κεφαλι σου. Σταθερο σημαινει δεν σπαει. Και δεν σπαει γιατι ... δεν αλλαζει συχνα , βλεπε debian. Οταν το debian , καθως και οποια διανομη ακολουθαει την λογικη του , μενει εκδοσεις πισω , και τεσταρει 20 φορες την καθε εκδοση πριν την περασει στο συστημα  καταληγουμε σε μια διανομη που.. δεν αλλαζει συχνα και για αυτο...δεν σπαει.

Απο την αλλη , rolling διανομη δεν σημαινει οτι δεν ειναι σταθερη. Με την σωστη εννοια της λεξης "σταθερης".Σιγουρα αλλαζει συχνα..αλλα δεν σημαινει οτι σπαει με το παραμικρο.Ολες οι rolling διανομες , κανουν ενα υποτυπωδες testing στα πακετα τους και αναλογα την φιλοσοφια τους , περνανε τις νεες εκδοσεις γρηγορα , πιο γρηγορα ή ακομα πιο γρηγορα...

Με λιγα λογια , παλιοτερα που ειχαμε το opensuse factory / fedora rawhide , ειχαν βγαλει κακο ονομα στις rolling διανομες οτι σπανε με το παραμικρο , γιατι αυτες οι 2 διανομες που ανεφερα επαιζαν πολυ στο οριο του bleeding edge. To fedora rawhide ακομα το κανει. Οι υπολοιπες rolling διανομες πλεον ειναι καρασταθερες του κερατα και εχουν και το πλεονεκτημα οτι ενημερωνονται συχνα και γρηγορα. Δεν υπαρχει κανενας λογος καποιος να χρησιμοποιει διανομη που μενει εκδοσεις πισω για χαρη της "ασφαλειας" και της "σταθεροτητας". Ασε που οι διανομες δεν εχουν την ευχερεια να μενουν εκδοσεις πισω στον κερνελ , οπου καθε εκδοση του , προσθετει features , νεους drivers , fixes/patches και τα σχετικα...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό έλεγα πως διάφορα πράγματα γύρω από διανομές έχουν επικρατήσει χωρίς να ισχύουν.

Για αυτό εγώ λέω πως κάτι που βασίζεται στο arch με έναν εύκολο Installer δεν είναι άσχημο για έναν νέο χρήστη. Οι εύκολες εντολές του pacman, η εύκολη εγκατάσταση προγραμμάτων που δεν απαιτούν τερματικό, η μεγάλη κοινότητα, τα τελευταία πακέτα και η σχετική σταθερότητα (βάζεις και τον πυρήνα long term Support αν θες).

 

Αν όλα αυτά ακούγονται κινέζικα σε έναν νέο, είναι λογικό. Γενικά δεν παθαίνει κάτι το PC αν δεν το σκαλίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mphxths είπε

Η μονη περιπτωση που μπορει να σπασει κατι σε rolling διανομη , ειναι αν αυτη η διανομη ειναι το fedora rawhide. Ή αν την ενημερωνεις μια φορα στο 6μηνο.Αυτο που λες για τα arch-based και οτι πρεπει να ενημερωνεσαι απο το arch wiki πριν κανεις αναβαθμιση δεν ισχυει. Μαλλον ισχυει μια φορα στο τοσο.Δεν ειναι καθημερινο φαινομενο.Και αν ενημερωνεις το συστημα σε τακτικη βαση , ειναι τελειως ανωδυνη φαση.

Αν δεις την Arch wiki θα δεις ότι μέχρι πρόσφατα, τέτοιο πράγμα συνέβαινε 1-2 φορές το μήνα. Ακόμα και σπάνια να είναι όμως, δεν ακυρώνει αυτό που είπα, ότι πρέπει να τσεκάρεις αν θέλεις να είσαι σίγουρος.

9 ώρες πριν, mphxths είπε

Η πιπιλα με την ασφαλεια αρχιζει να κουραζει. Μιλαμε για home users οχι για servers. Αν μιλαγαμε για servers τοτε θα επρεπε να μας καιει το θεμα ασφαλεια τοσο πολυ. Οι home users θα επρεπε να ενδιαφερονται για up-to-date πακετα.Ασε που οταν μενει η διανομη 50 εκδοσεις πισω και σε κερνελ του περασμενου αιωνα δεν την λες και πολυ ασφαλη διανομη.
Με λιγα λογια , οπως εγραψα και πριν ,  οι διανομες πρεπει να βρουν την χρυση τομη , ενημερωμενα πακετα και ασφαλεια. Ουτε να παιζεις με τα ακρως τελευταια πακετα (fedora rawhide) το λες ασφαλες , ουτε το να μενεις πισω στις εκδοσεις.

Δεν ανέφερα εγώ την ασφάλεια, ρώτησα το φίλο αν κατάλαβα καλά αυτό που έγραψε. Επίσης, μια διανομή δεν τη λες ασφαλή όταν δεν ενημερώνεται, όχι απλά όταν παλιώνει. Το να έχεις παλιά έκδοση του LibreOffice δε σε καθιστά λιγότερο ασφαλή, και το ίδιο ισχύει για το kernel (αν υποστηρίζονται). Το να έχεις παλιά έκδοση του Firefox θα μπορούσε, αλλά γι' αυτό υπάρχει το ESR.

9 ώρες πριν, mphxths είπε

Αυτο δεν προκυπτει απο καπου.

Δες εδώ (το κομμάτι Systemd manual downgrade) για ένα καλό παράδειγμα σε αυτό που λέω. Δε στάθηκα πολύ σε αυτό γιατί δεν περίμενα ότι θα χρειαστεί να πείσω άτομα να μην προτείνουν rolling release σε αρχάριο χρήστη.

9 ώρες πριν, mphxths είπε

Εχεις μπλεξει λιγο τις εννοιες στο κεφαλι σου. Σταθερο σημαινει δεν σπαει. Και δεν σπαει γιατι ... δεν αλλαζει συχνα , βλεπε debian. Οταν το debian , καθως και οποια διανομη ακολουθαει την λογικη του , μενει εκδοσεις πισω , και τεσταρει 20 φορες την καθε εκδοση πριν την περασει στο συστημα  καταληγουμε σε μια διανομη που.. δεν αλλαζει συχνα και για αυτο...δεν σπαει.

Απο την αλλη , rolling διανομη δεν σημαινει οτι δεν ειναι σταθερη. Με την σωστη εννοια της λεξης "σταθερης".Σιγουρα αλλαζει συχνα..αλλα δεν σημαινει οτι σπαει με το παραμικρο.Ολες οι rolling διανομες , κανουν ενα υποτυπωδες testing στα πακετα τους και αναλογα την φιλοσοφια τους , περνανε τις νεες εκδοσεις γρηγορα , πιο γρηγορα ή ακομα πιο γρηγορα...

Σταθερό σημαίνει "δεν αλλάζει συχνά", και ναι, δε σπάει επειδή δεν αλλάζει συχνά. Οι χρήστες χρησιμοποιούμε τη λέξη με την έννοια που λες πολλές φορές, αλλά κανονικά αυτό σημαίνει. Μια rolling release distro μπορεί να μη σπάσει ποτέ: αυτό δεν την καθιστά stable, επειδή αλλάζει συχνά. Το stable και το rolling release είναι αντίθετοι όροι.

Συγκεκριμένα για τα Debian, αυτό το εξηγούν και στη wiki τους (3η παράγραφος). Βέβαια αυτό αφορά μόνο τα Debian, αλλά όποια άλλη distro έχει stable branch, ονομάζει stable την έκδοση που αναβαθμίζεται πιο σπάνια από τις άλλες, επειδή αυτό σημαίνει.

9 ώρες πριν, mphxths είπε

Με λιγα λογια , παλιοτερα που ειχαμε το opensuse factory / fedora rawhide , ειχαν βγαλει κακο ονομα στις rolling διανομες οτι σπανε με το παραμικρο , γιατι αυτες οι 2 διανομες που ανεφερα επαιζαν πολυ στο οριο του bleeding edge. To fedora rawhide ακομα το κανει. Οι υπολοιπες rolling διανομες πλεον ειναι καρασταθερες του κερατα και εχουν και το πλεονεκτημα οτι ενημερωνονται συχνα και γρηγορα. Δεν υπαρχει κανενας λογος καποιος να χρησιμοποιει διανομη που μενει εκδοσεις πισω για χαρη της "ασφαλειας" και της "σταθεροτητας". Ασε που οι διανομες δεν εχουν την ευχερεια να μενουν εκδοσεις πισω στον κερνελ , οπου καθε εκδοση του , προσθετει features , νεους drivers , fixes/patches και τα σχετικα...

Υπάρχει μεγάλος λόγος: το να ξεκινήσεις στα ρηχά, αυτό που προτείνω στον OP, όπως και άλλοι σε αυτό το thread. Μπορεί να πάει σε rolling release αν το κάνει συνειδητά, αρκεί να ξέρει (εφόσον ρωτάει) γιατί ένας έμπειρος χρήστης θα του πρότεινε stable αντί για rolling release. Το να διαλέξεις τελευταία έκδοση kernel για τους drivers είναι πολύ καλός λόγος, αρκεί αν το κάνει να ξέρει τι ακριβώς κάνει.

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Για αυτό έλεγα πως διάφορα πράγματα γύρω από διανομές έχουν επικρατήσει χωρίς να ισχύουν.

Για αυτό εγώ λέω πως κάτι που βασίζεται στο arch με έναν εύκολο Installer δεν είναι άσχημο για έναν νέο χρήστη. Οι εύκολες εντολές του pacman, η εύκολη εγκατάσταση προγραμμάτων που δεν απαιτούν τερματικό, η μεγάλη κοινότητα, τα τελευταία πακέτα και η σχετική σταθερότητα (βάζεις και τον πυρήνα long term Support αν θες).

Αν όλα αυτά ακούγονται κινέζικα σε έναν νέο, είναι λογικό. Γενικά δεν παθαίνει κάτι το PC αν δεν το σκαλίσει.

Συνεχίζεις να μην απαντάς σε αυτά που σε ρώτησα όμως, και δίνεις μισές ή λάθος πληροφορίες στον OP. Είπε ότι δεν έχει ιδέα από Linux: από αυτό και μόνο δεν του προτείνεις τίποτα Arch-based σαν πρώτο/ κύριο σύστημα.

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snowflake99 είπε

Αν δεις την Arch wiki θα δεις ότι μέχρι πρόσφατα, τέτοιο πράγμα συνέβαινε 1-2 φορές το μήνα. Ακόμα και σπάνια να είναι όμως, δεν ακυρώνει αυτό που είπα, ότι πρέπει να τσεκάρεις αν θέλεις να είσαι σίγουρος.

Δες εδω. Μιλαμε για χειροκινητη παρεμβαση του χρηστη σε συγκεκριμενα πακετα. Εχω εγκατασταση archlinux σε VM. Ειχα να την ενημερωσω 2-3 μηνες. Την ενημερωσα πριν λιγες μερες. Κιχ δεν εκανε. Η λογικη λεει , κανεις την ενημερωση , αν προκυψει θεμα , τσεκαρεις στο σαιτ για να ενημερωθεις για τα βηματα που πρεπει να ακολουθησεις.
 

1 ώρα πριν, snowflake99 είπε

Επίσης, μια διανομή δεν τη λες ασφαλή όταν δεν ενημερώνεται, όχι απλά όταν παλιώνει. Το να έχεις παλιά έκδοση του LibreOffice δε σε καθιστά λιγότερο ασφαλή, και το ίδιο ισχύει για το kernel (αν υποστηρίζονται).

Οταν κατι παλιωνει..σημαινει δεν ενημερωνεται , σημαινει οτι ενδεχομενως να ειναι ευαλωτο σε bugs που πιθανως υπαρχουν και δεν εχουν patch-αριστει απο νεοτερες εκδοσεις. Αρα ναι οταν εχεις παλια εκδοση libreoffice , kernel , firefox , X πακετου , σε καθιστα λιγοτερο ασφαλη. Εμενα ομως αυτο δεν με καιει τοσο , οσο οτι χανω νεα features μενοντας στην παλια εκδοση. Χεστηκα για την ασφαλεια , home user ειμαι.
Και μιας και μιλαμε για πακετα και εκδοσεις , θελω να δω ποτε θα περασουν την νεα εκδοση του thunderbird οι διανομες..εχουν αργησει χαρακτηριστικα ;)
 

1 ώρα πριν, snowflake99 είπε

Είπε ότι δεν έχει ιδέα από Linux: από αυτό και μόνο δεν του προτείνεις τίποτα Arch-based σαν πρώτο/ κύριο σύστημα.

Αρχικα , εγω δεν προτεινα rolling , ουτε arch-based. Εγω απλα ειπα οτι οι rolling και οι arch-based ειναι σταθερες και ευκολες αναλογως με τι διανομη θα παιξεις. Για παραδειγμα το Manjaro ειναι ενα πολυ καλο παραδειγμα rolling και arch-based που ειναι ευχρηστο και παιζουν ολα out-of-box.
Απο την αλλη ο φιλος μας περα απο το οτι δεν εχει ιδεα απο λινουξ , δηλωσε οτι ετοιμαζει νεο πισι. Και νεο πισι σημαινει "εξωτικο" hardware. Και εκει θες τελευταιο κερνελ. Θες να ψαξω να βρω θεματα εδω στο ινσομνια που το προβλημα οφειλοταν στην μη υποστηριξη hardware λογω μη ενημερωμενων πακετων ? Μη ενημερωμενου κερνελ ?
Σιγουρα μια διανομη οπως το ubuntu ( και τα παραγωγα του) ή το Mint ή κατι παρομοιο τελοσπαντων ειναι ο,τι πιο ιδανικο για καποιον νεοεισερχομενο ( + να διαβασει καποια πραγματα περι λινουξ ) , αλλα καποια στιγμη ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι οι παλιες εκδοσεις των πακετων θα αρχισουν να δημιουργουν προβληματα στην υποστηριξη hardware ειδικα αν μιλαμε για συγχρονα μηχανηματα.

Για μενα προσωπικα , δεν υπαρχει λογος να μενεις σε παλια πακετα ( μη rolling διανομη ) , οταν υπαρχουν σταθερες , ευχρηστες και πληρως ενημερωμενες rolling διανομες. Το ποσο ευκολες ή οχι ειναι στην χρηση ειναι σχετικο , αναλογως τις γνωσεις του καθενος.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μοναδικο θέμα που εχει το linux είναι μια λίστα με το hw για να δεις αν υπάρχουν drivers το 85-90% υπάρχει εκτός απο μερικές εξαιρέσεις (πολύ παλιο/νέο/custom hw) αν φυγεις από την πεπατημένη

βαλε κατι σαν το mint Cinnamon

από πλευράς σταθερότητας ειναι μερα νυχτα σε σχέση με τα win ξεχνάς να το κλείσεις (shutdown) διαχείριση μνήμης σκάλες ανώτερο , sceduler multicore , 5-7% πιο γρηγορο στα σοβαρά προγράμματα και από ασφάλεια ετη φωτος 

ο μονος λογος να ειναι κανένας win είναι τα παιχνίδια που και αυτο αλλάζει αφού υπάρχει vulcan πλέον

Επεξ/σία από Aris_
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος ρώτησε κάτι απλό και εσείς, άμα συνεχίζει και σας διαβάζει, τον έχετε μπερδέψει σίγουρα. Θεωρώ ότι πρέπει να σταματήσουμε να προτείνουμε με βάση τι χρησιμοποιούμε και να προτείνουμε με βάση την ευκολία με την οποία μπορεί να του προσφέρει μια διανομή για να μεταβεί σε Linux.  Δεν έχουν όλοι την ίδια κατανόηση και γνώση.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...