Προς το περιεχόμενο

Linux για νεοφερμένο


giorgoskouro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off topic

 

Όσον αφορά το arch και τις ενημερώσεις για απαιτούμενες ενέργειες πριν τα updates, μπορείς να γράφτεις στο arch announce και να σου έρχεται email οποτε χρειάζεται να γίνει κάτι

https://lists.archlinux.org/listinfo/arch-announce

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμένα με είχαν μπερδέψει που σα νεός με φόβιζαν με τα archbased και κάνω ακριβώς την ίδια χρήση με το φίλο...

internet, word, emulators και παιδευόμουνα να βάζω ppa αποθετήρια... όταν πήγα σε archbased δε συνάντησα κανένα πρόβλημα... κάποια βασικά θα τα μάθεις θες δε θες... το linux είναι κορυφή... απλά να λέω βάλε fedora, ubuntu κ.λ.π που το ubuntu θέλει στο gnome ένα κάρο οδηγίες για να το κάνεις καλά.... εόχι. Μετά τιυ λέτε για cinnamon ενώ η πιο κοντινή εμεπειρία σε win ή κάτι άλλο είναι στο xfce. 

Αν ήμουν νέος και με βάζαν σε gnome θα έχανα τη μπάλα. Εδω τη χάνω τώρα που ξέρω και πέντε βασικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mphxths είπε

Δες εδω. Μιλαμε για χειροκινητη παρεμβαση του χρηστη σε συγκεκριμενα πακετα. Εχω εγκατασταση archlinux σε VM. Ειχα να την ενημερωσω 2-3 μηνες. Την ενημερωσα πριν λιγες μερες. Κιχ δεν εκανε. Η λογικη λεει , κανεις την ενημερωση , αν προκυψει θεμα , τσεκαρεις στο σαιτ για να ενημερωθεις για τα βηματα που πρεπει να ακολουθησεις.

Επειδή τόσους μήνες έχει να τύχει κάτι τέτοιο. Αν είχες 4 μήνες, θα χρειαζόταν να κάνεις manual intervention. Επίσης, η λογική σε καμία περίπτωση δε λέει ότι αν κάτι δε σπάει για σένα, δε θα σπάσει για κανέναν. Το ότι δεν έσπασε σε σένα δε σημαίνει ότι δε θα σπάσει στον OP ή στον οποιονδήποτε άλλον.

Από την Arch Wiki:

 

Αναφορά σε κείμενο

Package management

This section contains helpful information related to package management. For more, please see FAQ#Package management and Category:Package management.

Note: It is imperative to keep up to date with changes in Arch Linux that require manual intervention before upgrading your system. Subscribe to the arch-announce mailing list or the recent news RSS feed. Alternatively, check the front page Arch news every time before you update.
 
9 ώρες πριν, mphxths είπε

Οταν κατι παλιωνει..σημαινει δεν ενημερωνεται , σημαινει οτι ενδεχομενως να ειναι ευαλωτο σε bugs που πιθανως υπαρχουν και δεν εχουν patch-αριστει απο νεοτερες εκδοσεις. Αρα ναι οταν εχεις παλια εκδοση libreoffice , kernel , firefox , X πακετου , σε καθιστα λιγοτερο ασφαλη. Εμενα ομως αυτο δεν με καιει τοσο , οσο οτι χανω νεα features μενοντας στην παλια εκδοση. Χεστηκα για την ασφαλεια , home user ειμαι.

Όχι και πάλι όχι. Ο Firefox ESR (Extended Support Release) είναι το τέλειο παράδειγμα προγράμματος που μπορεί να είναι παλιό και ενημερωμένο ταυτόχρονα. Επειδή μερικά updates στο Firefox είναι σημαντικά, τα φέρνουν στη συγκεκριμένη παλιά έκδοση, αλλά δε φέρνουν όλες τις υπόλοιπες αλλαγές που κάνουν. Έτσι ικανοποιεί τα standard για μια distro όπως Debian Stable. Άμα θέλεις τα καινούρια features όπως λες, απλά θα χρησιμοποιήσεις άλλη έκδοση Debian ή άλλη distro.

Το ίδιο ισχύει και με το LTS kernel, παλιό και ενημερωμένο ταυτόχρονα.

9 ώρες πριν, mphxths είπε

Αρχικα , εγω δεν προτεινα rolling , ουτε arch-based. Εγω απλα ειπα οτι οι rolling και οι arch-based ειναι σταθερες και ευκολες αναλογως με τι διανομη θα παιξεις. Για παραδειγμα το Manjaro ειναι ενα πολυ καλο παραδειγμα rolling και arch-based που ειναι ευχρηστο και παιζουν ολα out-of-box.

Απο την αλλη ο φιλος μας περα απο το οτι δεν εχει ιδεα απο λινουξ , δηλωσε οτι ετοιμαζει νεο πισι. Και νεο πισι σημαινει "εξωτικο" hardware. Και εκει θες τελευταιο κερνελ. Θες να ψαξω να βρω θεματα εδω στο ινσομνια που το προβλημα οφειλοταν στην μη υποστηριξη hardware λογω μη ενημερωμενων πακετων ? Μη ενημερωμενου κερνελ ?
Σιγουρα μια διανομη οπως το ubuntu ( και τα παραγωγα του) ή το Mint ή κατι παρομοιο τελοσπαντων ειναι ο,τι πιο ιδανικο για καποιον νεοεισερχομενο ( + να διαβασει καποια πραγματα περι λινουξ ) , αλλα καποια στιγμη ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι οι παλιες εκδοσεις των πακετων θα αρχισουν να δημιουργουν προβληματα στην υποστηριξη hardware ειδικα αν μιλαμε για συγχρονα μηχανηματα.

Για μενα προσωπικα , δεν υπαρχει λογος να μενεις σε παλια πακετα ( μη rolling διανομη ) , οταν υπαρχουν σταθερες , ευχρηστες και πληρως ενημερωμενες rolling διανομες. Το ποσο ευκολες ή οχι ειναι στην χρηση ειναι σχετικο , αναλογως τις γνωσεις του καθενος.

Δεν είπα ότι του πρότεινες εσύ, στο rhtora πήγαινε αυτό.

Όσο για αυτό που λες για καινούρια hardware και καινούργιο kernel, υπάρχει μια τεράστια εξαίρεση: Nvidia. Με τις Nvidia GPU, εκτός του ότι θα δεις ταυτόχρονα και πολύ καλές και πολύ κακές εμπειρίες, είναι πολύ γνωστό και συνηθισμένο ότι δημιουργούν προβλήματα με καινούργια kernel. Σε εκείνη την περίπτωση, πολύς κόσμος προτείνει LTS kernel, ακόμα και σε rolling release όπως Arch-based.

Το υπέροχο στα Linux είναι ότι έχουμε τη δυνατότητα (όπως είπα και πάνω) να δοκιμάσουμε το σύστημα που θέλουμε με Live USB πριν προχωρήσουμε σε εγκατάσταση. Εκεί φαίνεται τι δουλεύει και τι όχι. Εγώ του πρότεινα ανεπιφύλακτα σαν πρώτο βήμα να δοκιμάσει Ubuntu/ Mint σε Live USB. Μετά μπορεί να αποφασίσει μόνος του, ανάλογα με hardware αλλά και με ανάγκες και προτιμήσεις.

5 ώρες πριν, sdevil είπε

Ο άνθρωπος ρώτησε κάτι απλό και εσείς, άμα συνεχίζει και σας διαβάζει, τον έχετε μπερδέψει σίγουρα. Θεωρώ ότι πρέπει να σταματήσουμε να προτείνουμε με βάση τι χρησιμοποιούμε και να προτείνουμε με βάση την ευκολία με την οποία μπορεί να του προσφέρει μια διανομή για να μεταβεί σε Linux.  Δεν έχουν όλοι την ίδια κατανόηση και γνώση.

Έχεις δίκιο, γι' αυτό και προσωπικά θα σταματήσω. Δε με ενδιαφέρει να κερδίσω καμία διαφωνία, και ο μόνος λόγος που πόσταρα εξαρχής ήταν για να βοηθήσω τον OP, το είπα και πιο πάνω αυτό. Απλά το συνέχισα όταν είδα άτομα να δίνουν παραπλανητικές ή ξεκάθαρα λάθος πληροφορίες σε έναν αρχάριο.

Καλή αρχή με το καινούργιο σύστημα.

Επεξ/σία από snowflake99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα @giorgoskouro  και καλώς ήρθες στην κοινότητα του Linux.

 

Καλώς ή κακώς το Linux δεν είναι τόσο απλό κεφάλαιο όπως τα Windows ή τo macOS καθώς χωρίζεται σε διανομές οι οποίες έχουν ένα κοινό το kernel.

Από την συνομιλία που έγινε εδώ πιστεύω πως νιώθεις μεγαλύτερη ανασφάλεια για το Linux. Όταν βλέπουμε νέο στο Linux τον βομβαρδίζουμε με πληροφορίες που στην τελική δεν τον αφορά.

Τα κριτήρια για την επιλογή της διανομής ένος "νέοπα" πρέπει να είναι απλά.

1. Αν συναντήσω ένα πρόβλημα, θα μπορέσω να βρω λύση στην τάδε διανομή;

2. Θέλω να τρέχω τα τελευταία πακέτα; 

3. Θέλω να μοιάζει με windows; 

 

Αυτά τα τρία κριτήρια αρκούν για να κατασταλάξει ένας χρήστης σε μία διανομή. Όλα τα υπόλοιπα χτίζονται στην πορεία. Το μόνο σίγουρο είναι πως όποια διανομή και να βάλεις θα μάθεις Linux. Αρκεί να έχεις χρόνο και όρεξη.

 

Δεν θα σου προτείνω κάποια συγκεκριμένη διανομή καθώς στην τελική θα είσαι μόνος σου. Κάνε μια αναζήτηση στο google και θα σου λυθούν όλες οι απορίες. 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/7/2020 στις 10:25 ΜΜ, giorgoskouro είπε

Σκέφτομαι στο καινούργιο pc που θα παραγγείλω να βάλω Linux, τι έκδοση προτείνετε δεδομένου ότι δεν έχω ιδέα. Στο Linux θα ασχολούμαι μόνο με σερφαρισμα, γράψιμο κειμενων στο OpenOffice και ίσως αν μπορέσω να παίξω κανένα παιχνίδι από αυτά που έχω φορτώσει στο MAME στα Windows. 

Από αυτά που ζητάς (καθημερινά απλά πράγματα) και αφού δεν έχεις καθόλου εμπειρία από Linux, θα σου προτείνω μόνο μια διανομή, καμιά φορά οι πολλές επιλογές σε πελαγώνουν στο τέλος και χάνεις την μπάλα.

Linux Mint Cinnamon από μένα, γιατί:

Το εγκαθιστάς σε 15 λεπτά , restart και είσαι έτοιμος, απλά δουλεύει

Είναι σταθερά, οι ενημερώσεις και η εγκατάσταση προγραμμάτων γίνονται με ένα κλικ από το αντίστοιχο software center

Έχει μεγάλη κοινότητα για να ρωτήσεις οτιδήποτε  χρειαστείς, υπάρχουν πολλοί οδηγοί και άρθρα για αυτό στα ελληνικά

Το περιβάλλον είναι απλό και εύκολο (στην λογική των windows 7)

 

*ειπώθηκαν πάρα πολλά και είναι πολύ πιθανόν να μπερδεύτηκες, κατά τα άλλα συμφωνώ με τον @snowflake99, αλλά δεν σε απασχολούν για την ώρα.

Για να πάρεις μια ιδέα

 

Επεξ/σία από ConstantineP
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JohnGavr είπε

Καλησπέρα @giorgoskouro  και καλώς ήρθες στην κοινότητα του Linux.

Καλώς ή κακώς το Linux δεν είναι τόσο απλό κεφάλαιο όπως τα Windows ή τo macOS καθώς χωρίζεται σε διανομές οι οποίες έχουν ένα κοινό το kernel.

Από την συνομιλία που έγινε εδώ πιστεύω πως νιώθεις μεγαλύτερη ανασφάλεια για το Linux. Όταν βλέπουμε νέο στο Linux τον βομβαρδίζουμε με πληροφορίες που στην τελική δεν τον αφορά.

Τα κριτήρια για την επιλογή της διανομής ένος "νέοπα" πρέπει να είναι απλά.

1. Αν συναντήσω ένα πρόβλημα, θα μπορέσω να βρω λύση στην τάδε διανομή;

2. Θέλω να τρέχω τα τελευταία πακέτα; 

3. Θέλω να μοιάζει με windows; 

Αυτά τα τρία κριτήρια αρκούν για να κατασταλάξει ένας χρήστης σε μία διανομή. Όλα τα υπόλοιπα χτίζονται στην πορεία. Το μόνο σίγουρο είναι πως όποια διανομή και να βάλεις θα μάθεις Linux. Αρκεί να έχεις χρόνο και όρεξη.

Δεν θα σου προτείνω κάποια συγκεκριμένη διανομή καθώς στην τελική θα είσαι μόνος σου. Κάνε μια αναζήτηση στο google και θα σου λυθούν όλες οι απορίες. 

Ωραία προσέγγιση, και χαζομάρα μου που δεν το σκέφτηκα πιο πριν αλλά υπάρχει και εργαλείο για αυτόν ακριβώς το λόγο: https://distrochooser.de/?l=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/7/2020 στις 11:22 ΜΜ, mphxths είπε

Πλακα κανεις ε ? Αν δεν βγαζει καπνους το μηχανημα κανεις δεν το παει σε τεχνικο. Η κοινοτητα ειναι "η τζαμπα επισκευη" στις μερες μας. Ελπιζω να ζουμε στον ιδιο πλανητη και χωρα ε?

 

Ειναι αναγκαιοτητα , οχι καλο και ωραιο συναισθημα. Να μπορεις να συντηρεις και να επιδιορθωνεις το εργαλειο σου μεχρι ενος σημειου. Ειτε αυτο το εργαλειο ειναι υπολογιστης ειτε η λαμπα στο υπνοδωματιο , ειτε το λαστιχο του αυτοκινητου.Δεν χρειαζεται να ξερεις να αλλαζεις λαστιχο για να οδηγεις , αλλα ειναι απαραιτητο να ξερεις να το αλλαζεις για οταν χρειαστει να το κανεις οταν κλαταρει και βρισκεσαι στο πουθενα 3 η ωρα το βραδυ. Δεν θα βρισκεται παντα καποιος να σε βοηθησει οποτε σου δημιουργειται προβλημα με το οτιδηποτε...
 

 

Συγνώμη αλλά αυτός είναι ο λόγος που το Linux έχει ακόμα πολύ δρόμο για να μπει στο μάτι του μέσου χρήστη. 

1. Επειδή ΔΕΝ θέλω να ξέρω να αλλάζω λάστιχο, επειδή έτσι μου αρέσει, αποφασίζω και τα σκάω για οδική βοήθεια. Το πώς οδηγώ και τι οδηγώ προφανώς δεν εξαρτάται από αυτό. Διότι αν ξέρω να αλλάζω λάστιχο υποπτευομαι ότι η επόμενη σου αντίδραση θα ήταν περί αλλαγής λαδιών. Αν πάλι ήξερα να αλλάζω λάδια, θα πηγαίναμε στα τακάκια. Σιγά τι θέλει. Τα παίρνεις μόνος σου και βρίσκεις έναν ανυψωτηρα...Μετά πάμε σε ιμάντες χρονισμού να υποθέσω; Εύκολο και αυτό. Και καταλήγουμε σε δουλειές φανοποιειου. Σιγά. Γνώσεις στοκαρίσματος να έχεις, γνωστό χρωματοπώλη, και έναν φούρνο.

Ιδού λοιπόν η "τζάμπα επισκευή".

Βέβαια ορθώς θα μου πεις πως υπερβάλλω. Δεν μπορεί να συγκριθεί το λάστιχο με το ισιωμα, βάψιμο του προφυλακτήρα.

Το αυτοκίνητο ως εργαλείο σε πηγαίνει  από το σημείο Α στο σημείο Β. Επαφίεται στον χρήστη να μάθει να αλλάζει το λάστιχο ώστε να θέλει να κερδίσει χρόνο. Η μήπως όχι; Και αν δεν μείνει 3 τα ξημερώματα αλλά 12 το μεσημέρι διπλα σε βουλκανιζατέρ; Τα manuals των αυτοκινήτων λένε : αν δεν μπορείς να κάνεις αυτό η αν συμβεί αυτό "καλέστε για βοήθεια".

Άρα πάμε στην βοήθεια: Όταν τα βρεις σκούρα με το εργαλείο σου (Linux) και η βοήθεια έιναι να ανοίξεις terminal...την στρούμφισες.   Οι γνώσεις που χρειάζονται για να λειτουργήσεις terminal είναι πολλές και δυστυχώς ο μέσος χρήστης πρέπει να έχει δίπλα του πάντα ένα Google , ή ένα φόρουμ καλή ώρα να τον καθοδηγεί. Και το μόνο που κάνει είναι copy paste χωρίς να καταλαβαίνει τι και γιατί γράφει αυτό που γράφει. Λύνεις το πρόβλημα σου? Φυσικά το λύνεις. Με τι κόστος σε χρόνο όμως; Πάμε λίγο πίσω σ το λάστιχο τώρα. Αν τελικά αναγκαστείς να αλλάξεις μόνος σου λάστιχο, είναι σίγουρο ότι θα το ξανακάνεις αν χρειαστεί. Στην πρώτη στραβή του linux που θα σου ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ είναι σίγουρο ότι δεν θα θυμάσαι πως το έκανες την πρώτη φορά και θα ΞΑΝΑ ανατρέξεις σε φόρουμ. Ξαναλέω μιλάμε για τον μέσο χρήστη που τόση ώρα προσπαθεί να τρέξει ένα office η να συνδεθεί στον wifi εκτυπωτή του.

Δεν είναι εύκολη η φιλοσοφία "επίλυσης" βλαβών στο linux διότι απαιτεί αρκετές γνώσεις. 

Σαφώς και στα windows υπάρχουν βλάβες, αλλά αυτός που αναζητεί την "τζάμπα" επισκευή, θα βρει τρόπο επίλυσης εννοείταιαι, πάλι στο Goole η σε ένα φόρουμ, άλλα πιο γρήγορο με πιθανώς κάποια κλικς.

Επεξ/σία από snips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@snips Δεν προσεξες αυτο που εγραψα καλα. Εγραψα "Να μπορεις να συντηρεις και να επιδιορθωνεις το εργαλειο σου μεχρι ενος σημειου."

Ποιο θα ειναι το σημειο αυτο , ειναι στην διακριτικη ευχερεια του καθενος. Υπαρχουν ανθρωποι που θεωρουν οτι ειναι ευκολο να αλλαζουν λαδια , τακακια , υγρα φρενων , και αλλα μικροαναλωσιμα , απο μονοι τους και ειναι περιττο να τα σκανε στα συνεργεια. Ειτε γιατι πιανουν τα χερια τους , ειτε γιατι δεν θελουν να σκανε λεφτα στα συνεργεια για τετοιες μικροδουλειες.
Εκει ειναι το "ενος σημειου" για αυτους. Για αλλους ειναι η αλλαγη λαστιχου και τερμα.

Αναλογικα το ιδιο ισχυει και στους υπολογιστες. Υπαρχουν ανθρωποι που τους κατσαβιδιαζουν , και ανθρωποι που στο πρωτο προβλημα το τρεχουν στον τεχνικο.. ή τρεχουν στο φορουμ γιατι οπως ειπα ειναι η ευκολη και τζαμπα επισκευη. Θα ζητησουν βοηθεια για το προβλημα τους , θα προταθουν λυσεις , θα τις ακολουθησουν τυφλοσουρτι , job done.
Αυτο ισχυει ειτε καποιος εχει λινουξ ειτε windows στο μηχανημα του. Απλα αν εχει λινουξ , αυτο το "τυφλοσουρτι" θα ναι πιο τεχνικο και κατα συνεπεια λιγο πιο δυσκολο να κατανοησεις τι ειναι και να το ακολουθησεις.

Αποψη μου ειναι οτι για τον υπολογιστη μας ( και κατ'επεκταση  οποιοδηποτε εργαλειο ) , καλο ειναι να ξερουμε 2-3 βασικα για την συντηρηση του. Ειδικα αν εν γνωση μας ασχολουμαστε με κατι τοσο τεχνικο οσο το λινουξ. Μεχρι να γινει τοσο ευχρηστο και τοσο μη-τεχνικο οσο τα windows τουλαχιστον , αν και αμφιβαλλω αν θα γινει ποτε μη τεχνικο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ακομα και στα post που διάβασα έμαθα διαφορα πράγματα πχ rolling διανομές, σταθερές και μη σταθερές κτλ. Θα διαβάσω πρώτα διάφορες πληροφορίες γενικά για το Linux και το Unix στο οποίο βασίζεται ο πυρήνας του από οτι κατάλαβα,  θα δοκιμάσω όλες τις live διανομές που αναφέρθηκαν και θα δω τι μου αρέσει. 

Με το terminal δεν νομίζω να έχω πρόβλημα αν χρειαστεί να εκτελέσω εντολες δηλαδη, στο παρελθόν ήξερα να χειρίζομαι καλά μια διαδικτυακή εφαρμογή για chat server σε windows η οποία είχε δεκάδες εντολές και τα ήξερα πολύ καλά, δεν ξέρω βέβαια πόσες είναι οι εντολες για το Linux και πόσο συνθετες η πολύπλοκες μπορούν να γίνουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή αρχή @giorgoskouro οποιοδήποτε διανομή εγκαταστησεις τελικά , στείλε ένα feedback εδώ στο τόπικ σου να μας πείς τις πρώτες εντυπώσεις, εμπειρέις , προβληματισμούς κλτ ;) :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ConstantineP είπε

Καλή αρχή @giorgoskouro οποιοδήποτε διανομή εγκαταστησεις τελικά , στείλε ένα feedback εδώ στο τόπικ σου να μας πείς τις πρώτες εντυπώσεις, εμπειρέις , προβληματισμούς κλτ ;) :) 

αυτό.

και καλώς ήρθες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα και καλό ξεκίνημα με linux.

σε αυτό το site https://distrotest.net/ μπορείς να δείς διάφορα distro να τα δοκιμάσεις online για λίγο για να αποφασίσεις ποιο σου κάνει. Δεν είναι το πιο γρήγορο site αλλά την δουλειά που θες την κάνει.

Ubuntu έχει το plus της κοινότητας που θα βρεις λύση σε κάποιο πρόβλημα. Πολλά distro βασίζονται στο Ubuntu όμως και οι λύσεις που βρίσκεις εφαρμόζονται και σε αυτά πχ(Elementary OS, Zorin κα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα το ubuntu 20.04. Είναι ένα πολύ διαφορετικό λειτουργικό από τα Windows. Με μπέρδεψε λίγο ο ορισμός του κωδικού root και πότε το ζητάει το σύστημα αλλά κατάλαβα ότι το ζητάει πολλές φορές για λόγους ασφαλείας. Τώρα κοιταω να δω τι γίνεται με τις εντολές /sudo dpkg για να κάνεις εγκατάσταση πακέτων και λογισμικών. Ψάχνω αν υπάρχουν τίποτα λογισμικά για μετατροπη από το ένα format video σε άλλο καθώς και αν χρειάζεται να έχω anti-virus και firewall. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgoskouro είπε

Τελικά έβαλα το ubuntu 20.04. Είναι ένα πολύ διαφορετικό λειτουργικό από τα Windows. Με μπέρδεψε λίγο ο ορισμός του κωδικού root και πότε το ζητάει το σύστημα αλλά κατάλαβα ότι το ζητάει πολλές φορές για λόγους ασφαλείας. Τώρα κοιταω να δω τι γίνεται με τις εντολές /sudo dpkg για να κάνεις εγκατάσταση πακέτων και λογισμικών. Ψάχνω αν υπάρχουν τίποτα λογισμικά για μετατροπη από το ένα format video σε άλλο καθώς και αν χρειάζεται να έχω anti-virus και firewall. 

1. Εξ'ορισμου το ubuntu δεν οριζει κωδικο για τον χρηστη root. Απλα υποθετει οτι ειναι πιο απλο και ασφαλες για τον χρηστη να χρησιμοποιει το sudo. Οποτεδηποτε καποια εντολη εχει να κανει με το συστημα ή με φακελους εξω απο τον φακελο του χρηστη , θα χρειαστει να πετας το sudo μπροστα απο την εντολη και να βαζεις τον κωδικο του χρηστη.
Ειναι η ιδια φαση με τα windows οταν καποια προγραμματα απαιτουν την εγκριση του χρηστη για να συνεχισουν (το λεγομενο UAC) . Εκεινη την στιγμη που πατας OK στο popup και του δινεις την εγκριση να συνεχισει με την εκτελεση του , ειναι το αντιστοιχο του sudo - κωδικος χρηστη στο λινουξ.
2. Οταν θες να ψαξεις και να βρεις και να εγκαταστησεις καποιο προγραμμα καλο ειναι να γινεται απο τον package manager ( apt ) . Αν δεν βρεις εκει κατι και το βρεις στο σαιτ του προγραμματος π.χ. chrome , τοτε κατεβαζεις το deb και το εγκαθιστας με " sudo dpkg -i paketo.deb". Δεν νομιζω σε αυτην την φαση να σου χρειαστει κατι παραπανω το dpkg.
3. Για μετατροπη video για ψαξου απο vlc μερια , openshot , ffmpeg (πολυ δυνατο αλλα θελει λιγο μελετη των παραμετρων του) , handbrake ...
4. Antivirus εχει νοημα αν θες να τσεκαρεις καποιο μεσο για ιους. Καποιον on-demand scanner δηλαδη.Firewall δεν νομιζω ...

Οταν λες εβαλες ubuntu , εννοεις την επισημη εκδοση με το gnome ? Να ξερεις οτι για το gnome  κυκλοφορουν extensions που το κανουν πιο ανθρωπινο και πιο λειτουργικο , γιατι οπως ειναι ετσι ειναι για μπατσες... αν θελεις να μαθεις περισσοτερα για τα extensions , το συζηταμε :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Τελικά έβαλα το ubuntu 20.04. Είναι ένα πολύ διαφορετικό λειτουργικό από τα Windows. Με μπέρδεψε λίγο ο ορισμός του κωδικού root και πότε το ζητάει το σύστημα αλλά κατάλαβα ότι το ζητάει πολλές φορές για λόγους ασφαλείας. Τώρα κοιταω να δω τι γίνεται με τις εντολές /sudo dpkg για να κάνεις εγκατάσταση πακέτων και λογισμικών. Ψάχνω αν υπάρχουν τίποτα λογισμικά για μετατροπη από το ένα format video σε άλλο καθώς και αν χρειάζεται να έχω anti-virus και firewall. 

Για μετατροπή βίντεο το handbrake είναι το πλήρες και εύκολο στη χρήση οπότε μάλλον θα σε καλύψει. Οι ενέργειες εγκατάστασης μπορούν να γίνουν απ' το τερματικό με τις εντολές apt και dpkg, αλλά το ubuntu(καθώς και αρκετές άλλες διανομές) παρέχουν εργαλεία με γραφικό περιβάλλον όπως το software-center και το synaptic package manager, τα οποία στο ubuntu είναι προεγκατεστημένα. Όσον αφορά τα πακέτα που εγκαθίστανται χειροκίνητα, υπάρχει το gdebi(το οποίο κι αυτό είναι προεγκατεστημένο), ώστε κι αυτά να μπορούν να εγκατασταθούν μέσα από γραφικό περιβάλλον. Μάλιστα αν κάποιο τέτοιο .deb αρχείο το ανοίξεις απ' ευθείας από τον browser, υπάρχει η δυνατότητα ν' ανοίξει με το gdebi. Διαφορετικά(αν επιλέξεις αποθήκευση δηλαδή) με διπλό κλικ πάνω στο αρχείο.   

Αν πάλι προτιμάς το τερματικό, επειδή αυτές οι ενέργειες γίνονται συχνά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις aliases, ώστε να μη χρειάζεται να τις γράφεις συνεχώς αυτούσιες. Για παράδειγμα για την εγκατάσταση μιας εφαρμογής χρειάζεται η εντολή "sudo apt install " ακολουθούμενη με το όνομα του πακέτου ή των πακέτων που θέλεις να εγκαταστήσεις.  

Αν τώρα ανοίξεις το αρχείο /home/#το όνομα του χρήστη σου#/.bash.rc με έναν κειμενογράφο και βάλεις στο τέλος του τη γραμμή:

alias inst="sudo apt install "

Γράφοντας "inst" στο τερματικό θα είναι σαν να γράφεις "sudo apt install". Αντίστοιχα aliases μπορείς να χρησιμοποιήσεις για οποιεσδήποτε εντολές χρειάζεται να χρησιμοποιείς συχνά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...