Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, spocky είπε

Δεν θα επρεπε να το λεει καπου οπως σε αλλες εταιρειες? Επισης οι KWH που εδωσα στο self metering συμφωνουν με αυτα που λεει ο λογαριασμος. Οταν εκδιδουν λογαριασμο μηνιαιο συμφωνα με το self metering σαν τι μετραει σαν εκκαθαριστικος η σαν εναντι?

Εκει που λεει τελευταια καταμετρηση και διαφορά  στα δεξια ειναι κενο.

Αρα ή βαζουν οτι τους λες εσυ οτι εκαψες ή κατα εκτιμηση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εκει που λεει τελευταια καταμετρηση και διαφορά  στα δεξια ειναι κενο.

Αρα ή βαζουν οτι τους λες εσυ οτι εκαψες ή κατα εκτιμηση .

 

Ναι απο οτι καταλαβα οταν λεει πανω αριστερα σκετο "λογαριασμος" ειναι οταν εχω δωσει μετρησεις απο το self metering. Δεν ξερω βεβαια γιατι δεν μπορουσαν να εχουν και τις μετρησεις στο πεδιο τελευταια καταμετρηση και διαφορα αλλα τεσπα.

Στο σπιτι που εχω στο χωριο εκανα το enter και επειδη δεν εδωσα καταμετρηση μιας και ειναι δυσκολο για την γιαγια μου να το δει μου βγαλαν εναντι ενος μηνα 1440KWH σε σπιτι που ηταν κενο εκεινες τις μερες και θεωρητικα δεν εκαιγε τπτ και ποτε δεν ειχε τοσες KWH να πεις οτι πηραν τις περσυνες μετρησεις. Να τους ενοχλησω να μου πουν πως βγηκε αυτο το εναντι η τσαμπα ο κοπος και απλα να καταφερω να βαλω μετρηση για τον αλλο μηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, spocky είπε

Ναι απο οτι καταλαβα οταν λεει πανω αριστερα σκετο "λογαριασμος" ειναι οταν εχω δωσει μετρησεις απο το self metering. Δεν ξερω βεβαια γιατι δεν μπορουσαν να εχουν και τις μετρησεις στο πεδιο τελευταια καταμετρηση και διαφορα αλλα τεσπα.

Στο σπιτι που εχω στο χωριο εκανα το enter και επειδη δεν εδωσα καταμετρηση μιας και ειναι δυσκολο για την γιαγια μου να το δει μου βγαλαν εναντι ενος μηνα 1440KWH σε σπιτι που ηταν κενο εκεινες τις μερες και θεωρητικα δεν εκαιγε τπτ και ποτε δεν ειχε τοσες KWH να πεις οτι πηραν τις περσυνες μετρησεις. Να τους ενοχλησω να μου πουν πως βγηκε αυτο το εναντι η τσαμπα ο κοπος και απλα να καταφερω να βαλω μετρηση για τον αλλο μηνα?

Τσαμπα κοπος..

Μεχρι να περασουν να μετρησουν μπορουν να βαζουν οτι θελουν πχ 1440kw ή οτι τους πεις πχ 100kw

Οταν μετρησουν τοτε η εχεις πιστωτικο ή σε γδερνουν (την πατησε γνωστος που λογο covid δεν ανοιγε στην ΔΕΔΔΗΕ 2 χρονια τωρα.

Πηραν μετρηση και τα πληρωσε ολα με ρητρα ΟΤΣ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Τσαμπα κοπος..

Μεχρι να περασουν να μετρησουν μπορουν να βαζουν οτι θελουν πχ 1440kw ή οτι τους πεις πχ 100kw

Οταν μετρησουν τοτε η εχεις πιστωτικο ή σε γδερνουν (την πατησε γνωστος που λογο covid δεν ανοιγε στην ΔΕΔΔΗΕ 2 χρονια τωρα.

Πηραν μετρηση και τα πληρωσε ολα με ρητρα ΟΤΣ

 

Καταλαβα την πατησα....Σκεφτομαι μηπως θα ταν καλυτερα να αφαιρεσω τον μηνιαιο μιας και θα ειναι πολυ δυσκολο να δινω μετρησεις αλλα φοβαμαι μην με πεταξουν απο το ENTER. 4 παροχες εχω παει ΔΕΗ οι 2 μου χουν βγαλει την πιστη.

Επισης ενω περιμενα να επιστρεψουν την εγγυηση στον 2ο λογαριασμο, μιας και εβαλα παγια εντολη γι αυτο το λογο, ακομα εκει την βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spocky είπε

Μπορει να μου πει καποιος αν ο παρακατω λογαριασμος ειναι Εναντι η Εκκαθαριστικος? Δεν θα πρεπε να το γραφει καπου? Επισης αν ειναι εκκαθαριστικος εκει που λεει για τις ενδεικεις μετρητη δεν θα πρεπε να ειχε τις KWH πριν και μετα?

image.png.d9b86765815c0d19413e9fa255e3eee7.png

image.png.0e61b3ec1ee6453e3a31ea4e6dea3871.png

 

Υπάρχουν πλέον ουσιαστικά 3 ήδη λογαριασμών κατά κάποιο τρόπο. Ο ένας ο οποίος δεν αλλάζει είναι ο εκκαθαριστικός, ο οποίος είναι ανά 4 μήνες που περνάει και ο άνθρωπος του ΔΕΔΔΗΕ και παίρνει τις μετρήσεις από τον μετρητή.

Μετά υπάρχει ο έναντι, και ουσιαστικά ονομάζεται έναντι επειδή δε γνωρίζουν τι γίνεται με τις καταναλώσεις, και πρακτικά με βάση τις περσινές καταναλώσεις σου χρεώνει έναντι κάποιες για να πληρώσεις στο 2μηνο.

Τώρα, με το e-self metering όπου δίνει ο καθένας τις μετρήσεις του, είναι σαν ένας μίνι εκκαθαριστικός λογαριασμός, γιατί χρεώνεσαι ακριβώς αυτά που δηλώνεις, αλλά δε μπορεί να χαρακτηριστεί ούτε έναντι, αλλά ούτε και εκκαθαριστικός από τη στιγμή που δεν έρχεται άνθρωπος να δει τον μετρητή.

Οπότε όσοι δίνουν δικές τους μετρήσεις, απλά δεν γράφει το είδος του λογαριασμού.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios120 είπε

Να σας ρωτήσω. Στις 17 Ιαν 22 καταχώρισα την ένδειξη  και ενώ εώς εχθές φαινόταν σήμερα φαίνεται η προηγούμενη καταχώρηση του Νοε. 21 . Εχει τύχει και σε άλλον ;;;

τα ίδια και σε μένα 

μου έβγαλαν λογαριασμό με τις ενδείξεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2021 στις 9:55 ΜΜ, korakios είπε

  

 

2ος λογαριασμος και δεν εχουν αλλαξει τιμολογηση ΑΚΟΜΑ βαση online προ 12δεκ2021!

Εκανα σελφ μετερινγκ αυτο το μηνα και μου εβγαλε να πληρωσω για περιοδο 58ημερων?! ενω πληρωθηκε ο προηγουμενος λογαριασμος του δεκ αυτοματα απο την τραπεζα...

(Εν τω μεταξυ αλλα δηλωσα στο σελφ μετερινγκ αλλα γραψανε ..βαλανε καμια 30αρια kw παραπανω)

ειχα κανει καταγγελια στη ραε οπως μου ειχατε προτεινει(δες παλια σχολια μου) ,αλλα πεταξαν ενα ονομα σαν απαντηση  (δες 1η φωτο)

Να συνεχισω στην ιδια καταγγελια ή να κανω καινουρια?επισης θελω μια βοηθεια πως να το γραψω ωστε να ειναι ξεκαθαρο το προβλημα που μου δημιουργουν καθως δεν τιμολογουμαι βαση online

1495934956_insomnialathostimiian2022.jpg.813cd5a4bde0bc94a11e4408d20b849a.jpg

2043558854_ian2022insomnia.jpg.b6ede096d8777e29a542b6a69a6c2c86.jpg

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gponiris είπε

ειχα κανει καταγγελια στη ραε οπως μου ειχατε προτεινει(δες παλια σχολια μου) ,αλλα πεταξαν ενα ονομα σαν απαντηση  (δες 1η φωτο)

😂😂😂

πέρα απο την πλάκα να αποφεύγεις να δημοσιεύεις συνομιλίες (και ονόματα)

δες αν υπάρχει κάτι συνημμένο στην απάντηση (κάποια στιγμή κάποιος είχε αναφέρει οτι ήταν κενή η απάντηση αλλά υπήρχε τελικά κείμενο)

πάρε τηλ Δευτέρα και αν δε βρεις κάποιον κάνε απόρριψη και αποστολή νέου σχολίου ζητώντας άμεσα την παρέμβαση της ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/12/2021 στις 9:44 ΜΜ, noble είπε

Καλησπέρα σε όλους. Υπογραφή 18/11/21 και αποστολή ηλεκτρονικά συμβόλαιο που έγραφε online χωρίς εκκρεμότητες, μέχρι σήμερα σε επεξεργασία και σήμερα το πρωί γράφει ενεργό μέχρι 1/12/2022. Θα περιμένω λογαριασμό να δω τι γίνεται απλά ενημερώνω την κοινότητα. 

Καλησπέρα και πάλι. Μετά από ένα μήνα χωρίς κάποια άλλη ενέργεια μου γύρισε προχθές στο να λέει απλά πως είναι ενεργό και την επόμενη ότι είναι ενεργό μέχρι 1/12/2023. Ευελπιστώ να μπήκα κανονικά με τις παλιές τιμές. Λογαριασμό ακόμη δεν πήρα. Είχα στείλει απλά στο customercare και ρωτούσα τι παίζει και γιατί βλέπω μόνο ένα χρόνο διάρκεια κλπ και μου απάντησαν ότι θα κάνουν ότι μπορούν για να μπω με τις παλιές τιμές…2 μήνες plus αισίως σήμερα από την υπογραφή…

Επεξ/σία από noble
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, noble είπε

Καλησπέρα και πάλι. Μετά από ένα μήνα χωρίς κάποια άλλη ενέργεια μου γύρισε προχθές στο να λέει απλά πως είναι ενεργό και την επόμενη ότι είναι ενεργό μέχρι 1/12/2023. Ευελπιστώ να μπήκα κανονικά με τις παλιές τιμές. Λογαριασμό ακόμη δεν πήρα. Είχα στείλει απλά στο customercare και ρωτούσα τι παίζει και γιατί βλέπω μόνο ένα χρόνο διάρκεια κλπ και μου απάντησαν ότι θα κάνουν ότι μπορούν για να μπω με τις παλιές τιμές…2 μήνες plus αισίως σήμερα από την υπογραφή…

και σε εμενα ενω ειχε ενεργοποιηθει το my home enter με παλιές τιμές, είχε κανει ο λογιστης αιτηση για ΚΟΤΒ εγκριθηκε το ΚΟΤΒ και με πεταξαν απο το my home enter. Μου ειπαν οτι θα το δουν και θα προσπαθησουν να ισχυσει με παλιες τιμές ,αλλα τελικα σε άλλη επικοινωνία μου ειπαν οτι τελικα δεν εγκριθηκε.  Τωρα ειμαι με το neo MY HOME ENTER και ΚΟΤ Β ,αλλα με οριακα πάνω από 2000 kw το τετράμηνο. ευτυχως έχω και νυχτερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

😂😂😂

πέρα απο την πλάκα να αποφεύγεις να δημοσιεύεις συνομιλίες (και ονόματα)

δες αν υπάρχει κάτι συνημμένο στην απάντηση (κάποια στιγμή κάποιος είχε αναφέρει οτι ήταν κενή η απάντηση αλλά υπήρχε τελικά κείμενο)

πάρε τηλ Δευτέρα και αν δε βρεις κάποιον κάνε απόρριψη και αποστολή νέου σχολίου ζητώντας άμεσα την παρέμβαση της ΡΑΕ

😅 προσπαθω αλλα μας εχουν καψει τον εγκεφαλο με ολα αυτα.

Κατεβασα το ονομα που ειχαν βαλει σαν απαντηση στη ραε και οντως υπαρχει ενα συννημενο!Σε ευχαριστω για το ξεστραβωμα!

(Σβηστε οτι θεωρησετε μη απαραιτητα να αναφερθουν!)

Η κυρια μου λεει σε απαντηση στις 12ιαν οτι ανηκω σε κοτ και οτι:

Για το χρονικό διάστημα από 26.11.2021 έως 17.12.2021 έχετε τιμολογηθεί βάσει του εν λόγω προγράμματος.

Κατόπιν των ανωτέρω η τιμολόγηση του λογαριασμού δεν χρήζει διόρθωσης.

Φαινεται πουθενα αυτο στον  λογαριασμο οτι τιμολογουμαι σαν ονλαιν ή θα τρελαθω τελειως?

 

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tssotiris είπε

Τωρα ειμαι με το neo MY HOME ENTER και ΚΟΤ Β ,αλλα με οριακα πάνω από 2000 kw το τετράμηνο. ευτυχως έχω και νυχτερινό.

Σε ποιο όριο κατανάλωσης (ΚΟΤ) υπάγεται το νοικοκυριό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Καθυστερεί και σε άλλους ο μηναίος λογαριασμός ;
Ο πρώτος ήρθε 6/12 και από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση..
Σε online με μηναίο λογαριασμό ενεργοποιημένο..

Επεξ/σία από KenJiNx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KenJiNx είπε

Καλησπέρα! Καθυστερεί και σε άλλους ο μηναίος λογαριασμός ;
Ο πρώτος ήρθε 6/12 και από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση..
Σε online με μηναίο λογαριασμό ενεργοποιημένο..

Εγω δεν πηρα κανενα  λογαργιασμο απο 26/11 Σε online με μηναίο λογαριασμό ενεργοποιημένο .Σε επικοινωνια μαζι τους μου λενε οτι δεν ενεργοποιησα τον μηνιαιο λογαργιασμο αλλα το κουτακι ειναι τσεκαρισμενο σε ημιδιαφανη μορφη(αρα ειδη τσεκαρισμενο )χρειαστηκαν απειρες ωρες για να βγαλω γραμμη κι περιπου μιση ωρα για να επιβεβαιωσουν τα στοιχεια μου !!!!!!!!!

Αφου ειχα στειλει πριν αιτημα στη ΔΕΗ οπου ανελεια την κατασταση κι οι απαντησεις ηταν ασχετες με την...ερωτηση !!!!!

Αφου δεν εχω ακομη λογαργιασμο (παρολο που ειμaι απο 26/11 στο myhome online και εχω τσεκαρισμενο το μηνιαιο λογαργιασμο κι την παγια εντολη) και φυσικα δεν γνωριζω για την τυχη των 30€ επιστροφη.

Πρεπει να δηλωσω στο selfmetering την ενδειξη του μετρητη (μεχρι 25/1) μπας κι παρω κανενα λογαργιασμο ? Η να περιμενω να μετρηση η ΔΕΗ?

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...