Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, idefixius είπε

0,129 + τον μηχανισμό διακύμανσης 😉

Πράσινα, 300 kWh μέρας vs 180 μέρας και 120 νύχτας (40%). Οι διαφορές είναι πολύ μικρές.

VFW36UJ.jpg

unXURjK.jpg

Με τέτοια διαφορά και τέτοιες συνηθισμένες καταναλώσεις κάνεις απόσβεση το 40άρι που θα πληρώσεις για την αλλαγή σε νυχτερινό σε 15 χρόνια...

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μην γελασετε αλλα εγω με μαξιμουμ καταναλωση 120 Kwh το μηνα που να παω, τεινω προς το enter γιατι διαβαζω ο Κιμ ζεσταινει τις μηχανες 😅

Επεξ/σία από ea6gka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία με το 800 900 1000 για να τους δηλώσω τιμολόγιο, μου είπαν ότι θα με καλέσουν από 3/1, λόγο όγκου κλήσεων δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν άμεσα τα αιτήματα.

Σε ερώτηση μου από 1/1 αν θα τιμολογούμε με βάση το πράσινο Γ1 (πράσινο), μου απάντησαν όχι θα τιμολογηθώ με βάση αυτό που θα επιλέξω μετά την επικοινωνία μας στις 3/1, είναι συστημικό.

Είχε άλλος την ίδια αντιμετώπιση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Andrek είπε

 

 

Και εγώ αυτό φοβόμουν,αλλά στο τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ το 90% είναι πανασχετοι και δεν μπορούν να εξηγήσουν ούτε τα βασικα

πανε σε καταστημα , εκει εχει σοβαρους υπαλληλους με υπευθυνες απαντησεις.το λεω και σαυτους οτι στα κεντρα εχει ασχετους.ισως τα κεντρα να ειναι τηελφωνικα πολλων και διαφορων εταιρειων και οχι μεσα απο την δεη,οποτε εξηγειται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannakp είπε

Σε επικοινωνία με το 800 900 1000 για να τους δηλώσω τιμολόγιο, μου είπαν ότι θα με καλέσουν από 3/1, λόγο όγκου κλήσεων δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν άμεσα τα αιτήματα.

Σε ερώτηση μου από 1/1 αν θα τιμολογούμε με βάση το πράσινο Γ1 (πράσινο), μου απάντησαν όχι θα τιμολογηθώ με βάση αυτό που θα επιλέξω μετά την επικοινωνία μας στις 3/1, είναι συστημικό.

Είχε άλλος την ίδια αντιμετώπιση;

Αν σου το είπαν δεν έχεις λόγο να μην τους πιστέψεις. Για 2 μέρες μιλάμε έτσι κι αλλιώς, μην ανησυχείς. Ποιο τιμολόγιο θα δηλώσεις; Μέσω site δεν σε βολεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giannakp είπε

Σε επικοινωνία με το 800 900 1000 για να τους δηλώσω τιμολόγιο, μου είπαν ότι θα με καλέσουν από 3/1, λόγο όγκου κλήσεων δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν άμεσα τα αιτήματα.

Σε ερώτηση μου από 1/1 αν θα τιμολογούμε με βάση το πράσινο Γ1 (πράσινο), μου απάντησαν όχι θα τιμολογηθώ με βάση αυτό που θα επιλέξω μετά την επικοινωνία μας στις 3/1, είναι συστημικό.

Είχε άλλος την ίδια αντιμετώπιση;

Τα νεα τιμολόγια θα ισχύουν απο Απρίλιο...

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, doomnx είπε

Αν σου το είπαν δεν έχεις λόγο να μην τους πιστέψεις. Για 2 μέρες μιλάμε έτσι κι αλλιώς, μην ανησυχείς. Ποιο τιμολόγιο θα δηλώσεις; Μέσω site δεν σε βολεύει;

Το κίτρινο-myhome 4all. Αν εννοείς να το επιλέξω από το mydei, εκεί εμφανίζει μόνο τα δύο μπλε (σταθερά) σαν επιλογές.

Επεξ/σία από giannakp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ventic139 είπε

Υπηρεσία είναι και όχι κάτι υποχρεωτικό

Άλλο ρώτησα.

2 ώρες πριν, armenistis1980 είπε

Εγώ πάντως που είμαι στο 4all τους ζήτησα τηλεφωνικά να διακοπεί η υπηρεσία αυτή και με παρέπεμψαν στο αρμόδιο τμήμα μέσω της φορμας της ΔΕΗ. Ακόμα το απενεργοποιούν ένα μήνα μετά.... 

Ναι ξέρω αλλά ρώτησα κατι συγκεκριμένο και όχι πως διακόπτεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, doomnx said:

Πράσινα, 300 kWh μέρας vs 180 μέρας και 120 νύχτας (40%). Οι διαφορές είναι πολύ μικρές.

VFW36UJ.jpg

unXURjK.jpg

Με τέτοια διαφορά και τέτοιες συνηθισμένες καταναλώσεις κάνεις απόσβεση το 40άρι που θα πληρώσεις για την αλλαγή σε νυχτερινό σε 15 χρόνια...

Απορια γιατι το βλεπω τωρα στον πινακα του doomnx, γινεται η Ρητρα να γυρισει αρνητικη???

Βλεπω οτι στο Κιτρινο (4all) το β ειναι αρνητικο και ο Μηχανισμος Διακυμανσης (Ρητρα) ειναι αρνητικος με αποτελεσμα να λειτουργει μειωτικα στην τιμη της κιλοβατωρας.

"Κανονικα" η Ρητρα επειδη υποτιθεται ειναι επιβαρυντικος παραγοντας του αυξημενου κοστους καυσιμων/πηγων ενεργειας που μετακυλυεται σε εμας, λειτουργει προσθετικα/αρνητικα για εμας αλλα οχι προς οφελος μας.

Μαλλον τους ξεφυγε οταν εφτιαχναν τους μαθηματικους τυπους ή δεν περιμεναν ποτέ ότι θα έπεφταν τοσο οι τιμες ωστε να γυρισει αρνητικο 🙃😋

Ωστε να βαλουν stop loss η Ρητρα να εχει κατω οριο το μηδεν. Ευχαριστουμε την ΡΑΕ και το Υπουργειο 😝

γιατι με τον τροπο αυτο η Ρητρα λειτουργει προς οφελος του καταναλωτη μετακυλυωντας του το οφελος απο την πτωση της Τιμης στο Χρηματιστηριο Ενεργειας (μερους της εστω).

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω myhome4all να με συμφέρει... δεν έχω ψάξει πόσο επηρεάζει τα πράγματα το κοινωνικό τιμολόγιο κάνει διαφορά αν κουμπώνει πάνω σε κάποιο τιμολόγιο που να αξίζει να το τσεκάρει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Βλέπω myhome4all να με συμφέρει... δεν έχω ψάξει πόσο επηρεάζει τα πράγματα το κοινωνικό τιμολόγιο κάνει διαφορά αν κουμπώνει πάνω σε κάποιο τιμολόγιο που να αξίζει να το τσεκάρει κάποιος?

Κοτ ποιο Α η Β ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Ναι, το δικό μου το Excel το διάβασες; Βλέπεις διαφορετικές τιμές ή απλά δεν έχεις ιδέα πώς υπολογίζεται η ρήτρα αναπροσαρμογής;

46 λεπτά πριν, Sebu είπε

Απορια γιατι το βλεπω τωρα στον πινακα του doomnx, γινεται η Ρητρα να γυρισει αρνητικη???

Βλεπω οτι στο Κιτρινο (4all) το β ειναι αρνητικο και ο Μηχανισμος Διακυμανσης (Ρητρα) ειναι αρνητικος με αποτελεσμα να λειτουργει μειωτικα στην τιμη της κιλοβατωρας.

"Κανονικα" η Ρητρα επειδη υποτιθεται ειναι επιβαρυντικος παραγοντας του αυξημενου κοστους καυσιμων/πηγων ενεργειας που μετακυλυεται σε εμας, λειτουργει προσθετικα/αρνητικα για εμας αλλα οχι προς οφελος μας.

Μαλλον τους ξεφυγε οταν εφτιαχναν τους μαθηματικους τυπους ή δεν περιμεναν ποτέ ότι θα έπεφταν τοσο οι τιμες ωστε να γυρισει αρνητικο 🙃😋

Ωστε να βαλουν stop loss η Ρητρα να εχει κατω οριο το μηδεν. Ευχαριστουμε την ΡΑΕ και το Υπουργειο 😝

γιατι με τον τροπο αυτο η Ρητρα λειτουργει προς οφελος του καταναλωτη μετακυλυωντας του το οφελος απο την πτωση της Τιμης στο Χρηματιστηριο Ενεργειας (μερους της εστω).

Όταν η χονδρική ακολουθεί πτωτική τάση επωφελείται ο καταναλωτής. Όταν ακολουθεί ανοδική τρώει το αγγούρι. This is by design.

Και μην ανησυχείς δεν χάνουν... Αν ήταν αντίστροφα οι ΤΕΑ Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου θα φορτωνόμασταν 0,01 €/kWh. Ενώ τώρα έχουμε έκπτωση μόλις 0,002 €/kWh.

image.png.41ecf94d0c3dae8b6a8491ab15b23634.png

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...