Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/10/2021 στις 7:37 ΠΜ, HERTHAN είπε

Αν λειτουργει σωστα με την προπληρωμενη εννοειται οτι θα το κανω με αυτον τον τροπο.

Αν οχι θα ψαξω να βρω αλλη λυση με χρεωστικη σε αλλο ονομα.

Απορω ομως για ποιον λογο να μην δινεται η δυνατοτητα να το κανεις με λογαριασμο και θελει ειδικα με την καρτα.

παντρεψε τη χρεωστικη με εναν αλλο λογαριασμο....που θα εχεις χρηματα μονο για τη ΔΕΗ ...αν θελεις για κατι αλλο θα κανεις μεταφορες στη χρεωστικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasbm είπε

παντρεψε τη χρεωστικη με εναν αλλο λογαριασμο....που θα εχεις χρηματα μονο για τη ΔΕΗ ...αν θελεις για κατι αλλο θα κανεις μεταφορες στη χρεωστικη..

Δεν εχω αλλο λογαριασμο.

Αλλα και να ειχα δεν ξερω πως να το κανω αυτο.

Θα περιμενω να δω τι θα γινει με την προπληρωμενη που εχει βαλει ο fallen333333333 κι αν ειναι οκ θα βγαλω μια προπληρωμενη να κανω την δουλεια μου μεταφεροντας χρηματα καθε μηνα.

Αν δεν γινει κατι με την λυση αυτη μπορει να βαλω μια χρεωστικη με αλλο ονομα αν βρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Από το email:

"χωρίς να παραλείψετε τα στοιχεία ταυτοποίησης (ΑΔΤ , γνωστοποίηση ΑΦΜ)"

Για ΑΦΜ τι στείλατε? Η ΥΔ. μέσω gov.gr που το αναφέρει δεν αρκεί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nightfall_2003 είπε

Καλησπέρα,

Από το email:

"χωρίς να παραλείψετε τα στοιχεία ταυτοποίησης (ΑΔΤ , γνωστοποίηση ΑΦΜ)"

Για ΑΦΜ τι στείλατε? Η ΥΔ. μέσω gov.gr που το αναφέρει δεν αρκεί??

Εννοούνε να γράψεις κείμενο στο email (για ταυτοποίηση παρόμοια με τις τηλεφωνικές συνομιλίες).

Όνομα: -------

ΑΔΤ: ---------

ΑΦΜ ----------

Πάντως για καλό και για κακό μαζί με τα δικαιολογητικά είχα βάλει ταυτότητα και Ε9 σαν αποδεικτικό ΑΦΜ.

---------------

Τελικά μαλακίες μου είπανε ότι είχε ενεργοποιηθεί το Online. 🤬

Κοιτούσα πριν το ebill κι εκεί που λέει 'Πάγια εντολή' υπήρχε επιλογή 'ενεργοποίηση'. Τι διάολο λέω... δεν είναι ενεργοποιημένη ήδη;;; Πατάω ενεργοποίηση, βάζω τα στοιχεία της κάρτας και εμφανίζει αυτό:

4.jpg.70b17edf16e1c8dd141a6116ccb6457c.jpg

Πάλι καλά που το διαπίστωσα σήμερα.

Προσοχή τι κάρτα θα βάλετε γιατί όπως βλέπετε... μέχρι να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα δε γίνεται να την αλλάξετε. Αν γράψετε λάθος τα στοιχεία της κάρτας τη βάψατε. Αν βάλετε προπληρωμένη και δε γίνει δεκτή, άγνωστο τι συμβαίνει μετά.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

---------------

Τελικά μαλακίες μου είπανε ότι είχε ενεργοποιηθεί το Online. 🤬

Κοιτούσα πριν το ebill κι εκεί που λέει 'Πάγια εντολή' υπήρχε επιλογή 'ενεργοποίηση'. Τι διάολο λέω... δεν είναι ενεργοποιημένη ήδη;;; Πατάω ενεργοποίηση, βάζω τα στοιχεία της κάρτας και εμφανίζει αυτό:

4.jpg.70b17edf16e1c8dd141a6116ccb6457c.jpg

Πάλι καλά που το διαπίστωσα σήμερα.

Προσοχή τι κάρτα θα βάλετε γιατί όπως βλέπετε... μέχρι να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα δε γίνεται να την αλλάξετε. Αν γράψετε λάθος τα στοιχεία της κάρτας τη βάψατε. Αν βάλετε προπληρωμένη και δε γίνει δεκτή, άγνωστο τι συμβαίνει μετά.

Ακριβως ιδια φαση… Τι κανουμε; Αναμονη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Τελικά μαλακίες μου είπανε ότι είχε ενεργοποιηθεί το Online. 🤬

Κοιτούσα πριν το ebill κι εκεί που λέει 'Πάγια εντολή' υπήρχε επιλογή 'ενεργοποίηση'. Τι διάολο λέω... δεν είναι ενεργοποιημένη ήδη;;; Πατάω ενεργοποίηση, βάζω τα στοιχεία της κάρτας και εμφανίζει αυτό:

4.jpg.70b17edf16e1c8dd141a6116ccb6457c.jpg

Πάλι καλά που το διαπίστωσα σήμερα.

Προσοχή τι κάρτα θα βάλετε γιατί όπως βλέπετε... μέχρι να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα δε γίνεται να την αλλάξετε. Αν γράψετε λάθος τα στοιχεία της κάρτας τη βάψατε. Αν βάλετε προπληρωμένη και δε γίνει δεκτή, άγνωστο τι συμβαίνει μετά.

Τι μπερδεμα ειναι αυτο ρε μλκ ειναι δυνατον?

Αντι να υπαρχει ενας και μονο απλος τροπος να γινει η ολη διαδικασια καθομαστε και παλευουμε τωρα για το αν εγινε για το τι θα γινει κι αν εγινε καποιο λαθος και πως θα διορθωθει?

Παντα οπου κι αν παμε πρεπει να ειμαστε συνεχεια μ'ενα προβλημα.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Ακριβως ιδια φαση… Τι κανουμε; Αναμονη;

Μέχρι τη Τρίτη το πολύ και μετά θα κάνουμε ντου 💣 😄

Επίσης το μεσημέρι μπερδεύτηκα και πάτησα τον αριθμό παροχής του μαγαζιού στο ΥΔΕ το οποίο τελειώνει σε 4, αντί να πατήσω του σπιτιού που τελειώνει σε 3 και πρέπει να γίνει 4.

Ακόμα στο 3 είμαι τελικά (ελίν). 🤪 Τέτοιο μπλέξιμο δεν έχω ξαναζήσει.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απλούστερη διαδικασία είναι να προσέχουμε τι υπογράφουμε και να μην βιαζόμαστε απλά και μόνο για να μη χάσουμε την «ευκαιρία». Ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός! Μέχρι και τον αριθμό και την ημερομηνία της αίτησης έπρεπε να απαιτήσουμε να διορθώσουν στην σύμβαση, ώστε να συνάδουν με αυτά του αποδεικτικού από το econtract. Πιστεύω θα συναντήσουμε και άλλες δυσάρεστες εκπλήξεις σύντομα, ιδίως όσοι ενεργοποιηθήκαμε/τιμολογηθήκαμε  αρχικά, έστω και μία κιλοβατώρα στο Γ1 και μετά έγινε η μετάβαση…

Μακάρι να διαψευστώ, καλά ξεμπερδέματα σε όλους μας.

5 ώρες πριν, greekfragma είπε

Το να παραποιήσεις ηλεκτρονικά επίσημο έγγραφο και ειδκά συμβόλαιο θα έλεγα οτι είναι επικίνδυνο έως βλακώδες.

Το οτι η ΔΕΗ και η κάθε εταιρία κρατάει αντίγραφο από την αλληλογραφία που σου απέστειλε σου πέρασε από το μυαλό;

Ας μη προτείνουμε πράγματα έτσι ελαφρά και χαλαρά.

Εφόσον είναι ανυπόγραφο, δεν είναι θέμα, απλά το πιθανότερο δεν θα το υπέγραφαν αυτοί, εφόσον πάνε για π@υστιά….

 

 

Τελείως σκιώδης η όλη διαδικασία πάντως…

Θεωρώ ότι θέλει μαζική καταγγελία σε ΣτΚ και ΡΑΕ.

Ανυπόγραφα όλα τα έγγραφα από μέρους τους, σωρεία κενών προς συμπλήρωση σε μεταγενέστερο χρόνο από αυτούς στη σύμβαση (λευκή επιταγή-αυτό και αν είναι παραποίηση εγγράφου), απουσία συνοδευτικού καταλόγου, απουσία αναγραφής σταθερού τιμολογίου για 24 μήνες με τις τάδε τιμές και γενικά όλα αυτά που διαφημίζει στο site τους για το πρόγραμμα.

Πριν δυο χρόνια που πήγα στην ελιν ήταν όλα ξεκάθαρα. Αναγράφονταν ακριβώς πού πάω, συμπεριλαμβανόταν διπλός τιμοκατάλογος ανάλογα με το αν έχω μετρητή για νυχτερινό ή όχι, όλοι οι όροι υπογεγραμμένοι ήδη από μέρους τους και γενικά όλα τελείως ξεκάθαρα σε σχέση με αυτό που αντιμετωπίζω αυτή τη στιγμή από την χρυσοπληρωμένη από τους φόρους μας  -μέχρι πρότινος δημόσια- επιχείρηση ηλεκτρισμού…

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω φέρομαι να έχω διαγραφεί τελείως από τον ΔΕΔΔΗΕ πάντως… Λες και δεν είμαι πουθενά! Παροχή-φάντασμα!😂😂😂

Μέχρι πριν λίγες ώρες, στη σχετική εφαρμογή για έλεγχο ΥΔΕ, έβγαζε την παροχή μου με τελευταίο ψηφίο το 2 (Ελίν).

Τώρα βγάζει «Λανθασμένος αριθμός παροχής.
Ο αριθμός παροχής που πληκτρολογήσατε δεν υπάρχει.».

Αφού δοκίμασα όλα τα ψηφία στο τέλος (που δεν παίζει ρόλο), έκανα c/p τον αριθμό από το report που είχα εκδώσει νωρίτερα από τη συγκεκριμένη εφαρμογή για να έχω αρχείο, αλλά δεν άλλαξε κάτι…

 

 

 

Επεξ/σία από Agwnistikotatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Agwnistikotatos είπε

 

Τώρα βγάζει «Λανθασμένος αριθμός παροχής.
Ο αριθμός παροχής που πληκτρολογήσατε δεν υπάρχει.».

 

Δέσε ένα σκύλο μπροστά στον μετρητή, μην έρθουν και στο κόψουν κιόλας.  😆

Μάλλον στο ανυπόγραφο έντυπο πρόσθεσαν επιπλέον το 'φουλ πακέτο εμπειρίας ΔΕΗ'.

Ο HERTHAN ξέρει απ'αυτά. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δεν εχω αλλο λογαριασμο.

Αλλα και να ειχα δεν ξερω πως να το κανω αυτο.

Θα περιμενω να δω τι θα γινει με την προπληρωμενη που εχει βαλει ο fallen333333333 κι αν ειναι οκ θα βγαλω μια προπληρωμενη να κανω την δουλεια μου μεταφεροντας χρηματα καθε μηνα.

Αν δεν γινει κατι με την λυση αυτη μπορει να βαλω μια χρεωστικη με αλλο ονομα αν βρω.

 

άνοιξε άλλο λογαριασμό με τον οποίο θα παντρέψεις τη χρεωστική....νομίζω ότι η προπληρωμένη έχει έξοδα κάθε φορά που θα τη φορτώνεις με χρήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σάς παρέλαβα με email την σύμβαση και αναγράφεται σωστά το πρόγραμμα Home Online. Θα ήθελα να ρωτήσω η σύμβαση είναι στο όνομα της γυναίκας μου και δεν έχει Web banking για την ψηφιακή υπογραφή. Με ποιόν άλλο τρόπο μπορούμε να το κάνουμε? 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

άνοιξε άλλο λογαριασμό με τον οποίο θα παντρέψεις τη χρεωστική....νομίζω ότι η προπληρωμένη έχει έξοδα κάθε φορά που θα τη φορτώνεις με χρήμα

Η χρεωστικη ειναι ηδη σε εναν λογαριασμο και θελω να παραμεινει εκει.

Αλλο λογαριασμο δεν μπορω ν'ανοιξω.

Οι μονες επιλογες που(μαλλον) εχω ειναι ειτε προπληρωμενη ειτε να βαλω αλλη χρεωστικη απο αλλο ονομα(αν βρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, SV8PKJ είπε

Για σάς παρέλαβα με email την σύμβαση και αναγράφεται σωστά το πρόγραμμα Home Online. Θα ήθελα να ρωτήσω η σύμβαση είναι στο όνομα της γυναίκας μου και δεν έχει Web banking για την ψηφιακή υπογραφή. Με ποιόν άλλο τρόπο μπορούμε να το κάνουμε? 👍

Μπορείτε να πάτε σε ένα ΚΕΠ και να δηλώσει το κινητό της στο ΕΜΕπ ώστε να μπορεί να προχωρήσει σε έκδοση υπεύθυνης δήλωσης μέσω gov.gr .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα βρισκομαι στη Δεη αυτη τι στιγμη και μου βγαζει τα 3 προγραμματα 

online  -enter -enter +

τωρα εχω το κλασσικο Γ1 (0 – 2000 kWh 0,11058 € / kWh)

βλεπω το enter 

ενιαιο παγιο,2% εκπτωση με παγια εντολη ,μηδενικη ελαχιστη χρεωση

, 24 μηνες συμβολαιο , 0,105 € / kWh 

 

online 

ενιαιο παγιο, 30 ευρω στο πρωτο λογαριασμο.24 μηνες    , 0,096 € / kWh

enter+  

,2% εκπτωση με παγια εντολη,μηδενικη ελαχιστη χρεωση, 12 μηνες συμβολαιο ,50% μειωση στους 6 πρωτους μηνες , 0,105

edit enter + (

  • Ποσό κάλυψης ανά επίσκεψη έως 100€, αφορά στην επίσκεψη/επισκευή και τυχόν ανταλλακτικά.
  • Αριθμός επισκέψεων : 5 επισκέψεις το έτος συνολικά (έως 2 για υδραυλικό, ηλεκτρολόγο και τεχνικό υαλοπινάκων και έως 1 για κλειδαρά.)

σκεφτομαι για το enter+ θα ηθελα και τη γνωμη σας 

ευχαριστω

 

 

Επεξ/σία από tselotrelo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...