Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα , πρόσφατα πήγα από Ηρων σε Δεη.
Πλήρωσα κανονικά τον τελευταίο λογαριασμό που είχε εκδοθεί από τον ‘Ηρωνα   την ημέρα της αίτησης μου στη Δεη , παρ όλα αυτά μου ήρθε εν νέου λογαριασμός από τον Ηρωνα για 15 μέρες ακόμα εως να ολοκληρωθεί η σύνδεση στον νέο πάροχο . Το θέμα είναι ότι σε σχεδόν κλειστό σπίτι ήρθε 260 € για περίπου 15 μέρες όπως είπα .

Τι συνέπειες θα έχω εάν δεν τους πληρώσω καθόλου ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Mr.TokiiS είπε

Καλημέρα, 

Σε ποια σελίδα του τοπικ βρίσκεται το excel του korakios; 

Ευχαριστώ

Πάτα στο προτεινόμενο μήνυμα που είναι πάνω πάνω στην σελίδα στο θέμα "Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ". Έχει link μέσα.

Επεξ/σία από Koveras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια για το τι συμφέρει με τα τωρινά δεδομένα, η κόρη μου νοίκιασε ενα διαμέρισμα και ο ιδιοκτήτης εχει το ρεύμα σε elpedison να μεινει ως εχει η να παω σε ΔΕΗ και ποιό πρόγραμμα προτείνετε. Υπόψιν οτι εισοδηματικά είναι στο επίπεδο του βασικού μισθού και θα εχει και ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, venomawakens7 είπε

Καλημέρα , πρόσφατα πήγα από Ηρων σε Δεη.
Πλήρωσα κανονικά τον τελευταίο λογαριασμό που είχε εκδοθεί από τον ‘Ηρωνα   την ημέρα της αίτησης μου στη Δεη , παρ όλα αυτά μου ήρθε εν νέου λογαριασμός από τον Ηρωνα για 15 μέρες ακόμα εως να ολοκληρωθεί η σύνδεση στον νέο πάροχο . Το θέμα είναι ότι σε σχεδόν κλειστό σπίτι ήρθε 260 € για περίπου 15 μέρες όπως είπα .

Τι συνέπειες θα έχω εάν δεν τους πληρώσω καθόλου ; 

 

Καλημερα... Να βγαλει διακοπη του ρευματος ο προηγουμενος παροχος.. Και να μην εχεις ρευμα... Πολυ απλο..

1 λεπτό πριν, JOJONAKIS είπε

Μια βοήθεια για το τι συμφέρει με τα τωρινά δεδομένα, η κόρη μου νοίκιασε ενα διαμέρισμα και ο ιδιοκτήτης εχει το ρεύμα σε elpedison να μεινει ως εχει η να παω σε ΔΕΗ και ποιό πρόγραμμα προτείνετε. Υπόψιν οτι εισοδηματικά είναι στο επίπεδο του βασικού μισθού και θα εχει και ΚΟΤ

Καλυτερα σε ΔΕΗ ειναι δυο  τα προγραμματα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πιστωση που βαζουν και στα enter παλια προγραμματα με τα 0.105 που εχουμε τι ειναι? Μου ηρθε εναντι πριν 3 μερες με 24.40 ευρω πιστωση. Ρητρα δεν εχω πληρωσει ποτε με enter. Bγαινει στο τετραμηνο 0.145 η KW με 2000KW συνολο ολα μεσα εκτος δημος/ερτ.

 

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μια πιστωση που βαζουν και στα enter παλια προγραμματα με τα 0.105 που εχουμε τι ειναι? Μου ηρθε εναντι πριν 3 μερες με 24.40 ευρω πιστωση. Ρητρα δεν εχω πληρωσει ποτε με enter. Bγαινει στο τετραμηνο 0.145 η KW με 2000KW συνολο ολα μεσα εκτος δημος/ερτ.

 

 

Screenshot_1.png

Το παρατήρησα και εγώ σε εκκαθαριστικό myhome online ( -25 ευρώ) αλλά δεν γράφει κάτι, είναι κενό και από κάτω λέει Αναδρομική Ρήτρα Αναπροσαρμογής..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Το παρατήρησα και εγώ σε εκκαθαριστικό myhome online ( -25 ευρώ) αλλά δεν γράφει κάτι, είναι κενό και από κάτω λέει Αναδρομική Ρήτρα Αναπροσαρμογής..

Εμενα λεει αυτο ΤΕΜ Αναδρ. οπως φαινεται πιο πανω στη φωτογραφια. Ρητρα δεν εχω πληρωσει ποτε με το enter. Oπως και να εχει καλοδεχουμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, JOJONAKIS είπε

Μια βοήθεια για το τι συμφέρει με τα τωρινά δεδομένα, η κόρη μου νοίκιασε ενα διαμέρισμα και ο ιδιοκτήτης εχει το ρεύμα σε elpedison να μεινει ως εχει η να παω σε ΔΕΗ και ποιό πρόγραμμα προτείνετε. Υπόψιν οτι εισοδηματικά είναι στο επίπεδο του βασικού μισθού και θα εχει και ΚΟΤ

μακρυά , είναι η ακριβότερη εταιρία σε με διαφορά , η ρήτρα σκοτώνει

29 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Το παρατήρησα και εγώ σε εκκαθαριστικό myhome online ( -25 ευρώ) αλλά δεν γράφει κάτι, είναι κενό και από κάτω λέει Αναδρομική Ρήτρα Αναπροσαρμογής..

λογικά τα 0,02€/kw 1/9/21-31/12/21 για τα σταθερά

ή σε όσους απο άλλο πάροχο , μπήκαν στο Γ1 (παράνομα) και χρέωσαν ρήτρα μέχρι να ενεργοποιηθεί το online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

λογικά τα 0,02€/kw 1/9/21-31/12/21 για τα σταθερά

ή σε όσους απο άλλο πάροχο , μπήκαν στο Γ1 (παράνομα) και χρέωσαν ρήτρα μέχρι να ενεργοποιηθεί το online

Δε νομίζω πως είναι αυτό.., το home online ενεργοποιήθηκε τέλη Σεπτεμβρίου, αυτός είναι ο 2ο εκκαθαριστικός που λαμβάνω.., στον προηγούμενο εκκαθαριστικό (Ιανουαρίου) είχε ΤΕΜ (μέχρι 31/12/21) ένα ποσό καθώς και κάτι λίγα ρήτρα για τις λίγες μέρες Γ1Ν πριν ενεργοποιηθεί το online..(ΔΕΗ Γ1Ν είχα και πριν, δεν ήρθα από αλλού..)

Αν διαιρέσω το ποσό με τις Kwh βγαίνει περίπου 0.015.., οπότε δε νομίζω να είναι ΤΕΜ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν διαιρέσω το ποσό με τις Kwh βγαίνει περίπου 0.015.., οπότε δε νομίζω να είναι ΤΕΜ..

τότε είναι χρωστούμενη επιστροφή ΤΕΜ απο το Γ1 , δυστυχώς πρέπει να κάτσεις να κάνεις επαλήθευση αν τις βάλανε σωστά τότε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έστειλε πριν μερικές ώρες η ΔΕΗ sms ότι από σήμερα μέχρι και 23/05 μπορώ να στείλω τις μετρήσεις μου.

η επόμενη καταμέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ είναι 24/05 (πάντα έτσι ήταν). 06/04 έγινε η μετάβαση μου από ΕΛΙΝ σε ΔΕΗ.

Λεω να μην στείλω μέτρηση και να περιμένω να κάνει την καταγραφή ο ΔΕΔΔΗΕ όπως συνήθως. (για να μπερδευτούμε)

τι λέτε? 

image.png.0e42de9fc79dcf3d332738f87167113b.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, userAnon είπε

μου έστειλε πριν μερικές ώρες η ΔΕΗ sms ότι από σήμερα μέχρι και 23/05 μπορώ να στείλω τις μετρήσεις μου.

η επόμενη καταμέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ είναι 24/05 (πάντα έτσι ήταν). 06/04 έγινε η μετάβαση μου από ΕΛΙΝ σε ΔΕΗ.

Λεω να μην στείλω μέτρηση και να περιμένω να κάνει την καταγραφή ο ΔΕΔΔΗΕ όπως συνήθως. (για να μπερδευτούμε)

τι λέτε? 

image.png.0e42de9fc79dcf3d332738f87167113b.png

 

Όταν κάνεις μέτρηση και εσύ και η ΔΕΔΔΗΕ πάντα ισχύει αυτή της ΔΕΔΔΗΕ. Εγώ συνεχίζω να βάζω κάθε μήνα απλά κάθε 4 ξέρω πως αυτή της ΔΕΔΔΗΕ θα υπερισχύσει. Αλλά με τον τρόπο μου κάνω και τον έλεγχο μου, με φωτογραφία των μετρητών κάθε μήνα για το αρχείο μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, foul είπε

Μάλλον θα περιμένω μέχρι 14/6 που λήγει το 3μηνο (και πέφτει κι η ρήτρα στα 30€)

40

5 ώρες πριν, JOJONAKIS είπε

Μια βοήθεια για το τι συμφέρει με τα τωρινά δεδομένα, η κόρη μου νοίκιασε ενα διαμέρισμα και ο ιδιοκτήτης εχει το ρεύμα σε elpedison να μεινει ως εχει η να παω σε ΔΕΗ και ποιό πρόγραμμα προτείνετε. Υπόψιν οτι εισοδηματικά είναι στο επίπεδο του βασικού μισθού και θα εχει και ΚΟΤ

...η γενική οδηγία είναι "ΔΕΗ" (και μια ακόμη γενικότερη "μακρυά από Ελπέντισον" - εκτός κι αν τυχόν, αν και δύσκολο, είναι σε κάποιο παλιό σταθερό με χαμηλές τιμές. Βέβαια ακόμη κι έτσι ή θα το αλλάξουν ή θα λήξει ούτως ή άλλως), και συγκεκριμένα στο Γ1 της (που είναι πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής), αλλά θα πρέπει να δηλωθεί από την κόρη σου ως κύρια κατοικία στην φορολογική (ελπίζω να μην έχει κάνει ακόμα) και να βάλει και τον αριθμό παροχής. Σημασία έχει και τί κατανάλωση υπολογίζει να κάνει ανά μήνα, σε βάθος 12μήνου. Αν είναι πάνω από πχ 600 κιλοβατώρες μέσο όρο τν μήνα, ίσως χρειαστεί κατά τον Ιούλιο που ΘΑ (?) αλλάξουν τα πράμματα να μεταβεί σε κάποιο σταθερό. Γενικά πρέπει να περιμένεις τις εξελίξεις του τότε και να μπαίνεις εδώ να ενημερώνεσαι να βλέπεις τί συμφέρει την δεδομένη στιγμή. Αν και δύσκολο, αν θα ειναι μόνη, να ξεπερνά τις 300 κιλοβατώρες τον μήνα μ.ο. έτους. Εκτός κι αν τον χειμώνα θα θερμαίνεται με ηλεκτρισμό (μακρυά από θερμοπομπούς και σόμπες αλογόνου, ηλεκτρικά καλοριφέρ κι αερόθερμα - μόνο αν υπάρχει ινβέρτρ κλιματιστικό, κι εκείνο με προσοχή και σωστές ρυθμίσεις). Αν πχ από Νοέμβρη θα έχει κατανάλωση μήνα πχ πάνω από 500 kwh μέχρι και Μάρτη ξερωγώ, ίσως θα πρέπει τότε να πάει σε σταθερο της ΔΕΗ, ανάλογα τις τιμές που θα έχουν τότε βέβαια...

Γενικά όπως βλέπεις δεν είναι μόνο/τόσο θέμα παρόχου, αλλά (και) προγράμματος που "σου ταιριάζει". Και όχι μόνο. Ανά εποχή (πχ καλοκαίρι με φουλ κλαματιστικό) θα πρέπει να έχεις κάνει και την σωστότερη επιλογή. Από αυτή την άποψη, το Γ1 της ΔΕΗ δεν έχει χρονική δέσμευση, αλλά όπως είπαμε πρέπει να είναι δηλωμένη 1η κατοικία (να το δει και το συστημα...) μαζί με την παροχή, ώστε να παίρνει επιδότηση, όσο θα υπάρχουν οι επιδοτήσεις. Το δε ΚΟΤ, αν εννοείς ότι το έχει ήδη σε άλλο διαμέρισμα, θα πρέπει να το ακυρώσει όταν φύγει και να ξανακάνει αίτηση με τα στοιχεία της νέας παροχής. Επίσης θα πρέπει με το που λήξουν οι φορολογικές (συν την παράτασή τους) θα πρέπει πάλι να το ακυρώσει/να κάνει εκ νέου αίτηση (θα έχει περιθώριο 2 μηνών, ώστε να μην χάσει καθόλου διάστημα από το ΚΟΤ). Επίσης να μελετήσει καλά τα όρια κατανάλωσης (αν θα είναι μόνη, θα είναι 1.400κwh/4μηνο). Αν τυχόν τα ξεπερνάει, θα χάνει την έκπτωση του συγκεκριμένου 4μηνου. Σε αυτή την περίπτωση, αν τυχόν δεν έχει ήδη νυχτερινό το διαμέρισμα, να αιτηθεί, καθώς οι νχυτερινές κιλοβατώρες δεν μετράνε για το όριο (να μελετήσει τα ωράριά του, διαφέρουν κατα εποχή και περιοχή ώστε να φροντίζει να κάνει όσο περισσότερη κατανάλωση μπορεί εκείνες τις ώρες).

8 ώρες πριν, venomawakens7 είπε

Καλημέρα , πρόσφατα πήγα από Ηρων σε Δεη.
Πλήρωσα κανονικά τον τελευταίο λογαριασμό που είχε εκδοθεί από τον ‘Ηρωνα   την ημέρα της αίτησης μου στη Δεη , παρ όλα αυτά μου ήρθε εν νέου λογαριασμός από τον Ηρωνα για 15 μέρες ακόμα εως να ολοκληρωθεί η σύνδεση στον νέο πάροχο . Το θέμα είναι ότι σε σχεδόν κλειστό σπίτι ήρθε 260 € για περίπου 15 μέρες όπως είπα .

Τι συνέπειες θα έχω εάν δεν τους πληρώσω καθόλου ; 

Διακοπή ηλεκτροδότησης (προλάβεις-δεν προλάβεις να πας ΔΕΗ). Έναντι είναι; Ή τελικός; Αν δεν είναι τελικός, όταν θα βγει αυτός και έχεις επιστροφή, θα πρέπει να τους δώσεις ΙΒΑΝ/ταυτότητα για να στην καταβάλλουν. Το κλειστό ή όχι, δεν έχει σημασία. Αν έγινε η κατανάλωση, οφείλεις. Αν πάλι είναι πολλά λόγω έναντι (και δεν έγινε τόση κατανάλωση όντως), θα σου επιστρέψουν μέσω τραπεζικού λογαριασμού που θα δώσεις όπως είπα. Δεν τα χάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...