Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτος λογαριασμός Έναντι ΔΕΗ My Home enter + N KOT B με δική μου μέτρηση κι η χρέωση αθροίζει νυχτερινό κι ημερήσιο με τον ίδιο συνετλεστή (0,18) αντί 0,13 που έχει το νυχτερινό. Να το ψάξω ή οφείλεται στο ότι είνια ο πρώτος λογαριασμός κι είναι έναντι.

 

δεη ινσομ.pdf

Επεξ/σία από famas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, famas είπε

Πρώτος λογαριασμός Έναντι ΔΕΗ My Home enter + N KOT B με δική μου μέτρηση κι η χρέωση αθροίζει νυχτερινό κι ημερήσιο με τον ίδιο συνετλεστή (0,18) αντί 0,13 που έχει το νυχτερινό.

σωστά , μέχρι το όριο οι νυχτερινές τιμολογούνται σαν ημερήσιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα τον πρώτο λογαριασμό enter+ μετά την καταχώρηση κάρτας για αυτόματη εξόφληση. Στο λογαριασμό αναφέρεται ότι η πληρωμή θα γίνει με την κάρτα που έχω δηλώσει, αλλά δεν έχει επιστραφεί η εγγύηση που κατέθεσα κατά την υπογραφή του συμβολαίου.

Δεν επιστρέφει αυτόματα η εγγύηση; Πρέπει να τους ενοχλήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fredd0 είπε

ΤΕΜ= Ταμειο Ενεργειακης Μεταβασης

Η κρατικη επιδοτηση

Το είχα αναφέρει ξανά πριν μέρες. Κρατικές επιδοτήσεις εκατομμυρίων που υφάρπαξαν και ευελπιστούσαν ότι κανείς δεν θα αντιδρούσε. Τώρα τρέχουν πανικόβλητοι να πιστώσουν ΤΕΜ σε όλους στους έναντι (λανθασμένα ποσά) γιατί φαίνεται ότι με τις καταγγελίες ξεσκεπάστηκε η απάτη τους.

5 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Δε νομίζω πως είναι αυτό.., το home online ενεργοποιήθηκε τέλη Σεπτεμβρίου, αυτός είναι ο 2ο εκκαθαριστικός που λαμβάνω.., στον προηγούμενο εκκαθαριστικό (Ιανουαρίου) είχε ΤΕΜ (μέχρι 31/12/21) ένα ποσό καθώς και κάτι λίγα ρήτρα για τις λίγες μέρες Γ1Ν πριν ενεργοποιηθεί το online..(ΔΕΗ Γ1Ν είχα και πριν, δεν ήρθα από αλλού..)

Αν διαιρέσω το ποσό με τις Kwh βγαίνει περίπου 0.015.., οπότε δε νομίζω να είναι ΤΕΜ..

Ο προηγούμενος εκκαθαριστικός έχει μεν ΤΕΜ αλλά μέρος και όχι το σύνολο της επιδότησης. Δεν διαιρείς την πίστωση με kwh, καλό διάβασμα εδώ κι εδώ.

Καθόλου απίθανο να έχεις λάβει εσύ και άλλοι βεβιασμένα λανθασμένο ποσό, διότι πλέον έχουν δώσει εντολή να αποτυπωθεί ότι υπάρχει ΤΕΜ στους λογαριασμούς για να καλυφτούν εκ των υστέρων. Η ΔΕΗ έδωσε για ξεκάρφωμα κάποια ποσά ΤΕΜ στη πρώτη φάση, άλλοι εναλλακτικοί δεν την απέδωσαν ποτέ σε σταθερά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Είμαι σε my home enter παλιό (0,10 ημερήσια, 0,07 νυχτερινή) με λήξη 25/05. Από τη ΔΕΗ που κάλεσαν πρότειναν να γυρίσω στο Γ1 οικιακό λόγω μικρής κατανάλωσης. Η κατανάλωση είναι 150-200 kwh το μήνα (ημερήσιες και νυχτερινές μαζί). 

Από ότι κατάλαβα, και σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ, συμφέρει το Γ1 για καταναλώσεις <600kwh το μήνα. 

Άρα να το προχωρούσα και το καλοκαίρι ανάλογα και τις ανακοινώσεις το γυρίζω σε κάποιο σταθερό αν συμφέρει; είναι χωρίς δέσμευση το Γ1. 

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι χιλιοειπομενα, αλλά ο καθένας έχει τις απορίες του. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το φεκ τι γίνεται παιδιά και αυτά που αναφέρθηκαν ;; Εχουμε κανένα νεότερο;; Οδεύουμε στην τελευταία εβδομάδα του Μαιου και ακομα τίποτα;;

11 λεπτά πριν, Mr.TokiiS είπε

Καλησπέρα, 

Είμαι σε my home enter παλιό (0,10 ημερήσια, 0,07 νυχτερινή) με λήξη 25/05. Από τη ΔΕΗ που κάλεσαν πρότειναν να γυρίσω στο Γ1 οικιακό λόγω μικρής κατανάλωσης. Η κατανάλωση είναι 150-200 kwh το μήνα (ημερήσιες και νυχτερινές μαζί). 

Από ότι κατάλαβα, και σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ, συμφέρει το Γ1 για καταναλώσεις <600kwh το μήνα. 

Άρα να το προχωρούσα και το καλοκαίρι ανάλογα και τις ανακοινώσεις το γυρίζω σε κάποιο σταθερό αν συμφέρει; είναι χωρίς δέσμευση το Γ1. 

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι χιλιοειπομενα, αλλά ο καθένας έχει τις απορίες του. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Mε αυτές τις καταναλώσεις , ναι γυρίζεις στο γ1. Τώρα το τι θα γίνει το καλοκαίρι, ποσο θα κοστίζουν τα σταθερά και αν θα συμφέρουν,  πόσο το γ1 κλπ, άγνωστα προς το παρών. Ας τα δούμε πρώτα στην πράξη και βλέπουμε.

Επεξ/σία από petrakiskap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Mr.TokiiS είπε

Καλησπέρα, 

Είμαι σε my home enter παλιό (0,10 ημερήσια, 0,07 νυχτερινή) με λήξη 25/05. Από τη ΔΕΗ που κάλεσαν πρότειναν να γυρίσω στο Γ1 οικιακό λόγω μικρής κατανάλωσης. Η κατανάλωση είναι 150-200 kwh το μήνα (ημερήσιες και νυχτερινές μαζί). 

Από ότι κατάλαβα, και σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ, συμφέρει το Γ1 για καταναλώσεις <600kwh το μήνα. 

Άρα να το προχωρούσα και το καλοκαίρι ανάλογα και τις ανακοινώσεις το γυρίζω σε κάποιο σταθερό αν συμφέρει; είναι χωρίς δέσμευση το Γ1. 

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι χιλιοειπομενα, αλλά ο καθένας έχει τις απορίες του. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Δεν πας αυτόματα στο Γ1? Πρέπει να συνάψεις νέο συμβόλαιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, popopo είπε

Δεν επιστρέφει αυτόματα η εγγύηση; Πρέπει να τους ενοχλήσω;

Ενόχλα τους καλού-κακού.

10 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Με το φεκ τι γίνεται παιδιά και αυτά που αναφέρθηκαν ;; Εχουμε κανένα νεότερο;; Οδεύουμε στην τελευταία εβδομάδα του Μαιου και ακομα τίποτα;;

...ζήσε Μά,,,,,ΙΟΥΝΗ ΙΟΥΛΗ μου, να φας τριφύλλι...

 

10 ώρες πριν, Mr.TokiiS είπε

Άρα να το προχωρούσα και το καλοκαίρι ανάλογα και τις ανακοινώσεις το γυρίζω σε κάποιο σταθερό αν συμφέρει;

Αυτό ακριβώς.

10 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Δεν πας αυτόματα στο Γ1? Πρέπει να συνάψεις νέο συμβόλαιο? 

Παραμένεις στο σταθερό, γίνεται αορίστου, με τρέχουσες τιμές (πχ 0,245)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Για αίτηση ΔΕΗ Γ1Ν να κάνω μέσο e-contact ή απο κατάστημα έχουμε εμπειρίες?

Εκανα αλλαγή ονοματος και νέο συμβόλαιο στο Γ1. Κατάστημα είναι αρκετά εξυπηρετικοί - πήρε 10 λεπτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valantis123 είπε

Για αίτηση ΔΕΗ Γ1Ν να κάνω μέσο e-contact ή απο κατάστημα έχουμε εμπειρίες?

...πολύ κακές

Σα να ρωτάς "να κάνω χαρακίρι,,,ή να πάω εκδρομή;" ένα πράμμα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...