Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, korakios είπε

καταγγελία στο myrae κατά πάροχου και διαχειριστή (ένα αίτημα όχι 2 , ΔΕΗ&ΔΕΔΔΗΕ)

πρέπει να μάθουνε με κλιματιστικό 24ωρο

για τον προηγούμενο εκκαθαριστικό

11/1/2021 - 06/09/2021 Ο προηγουμενος εκκαθαριστικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, gavorki είπε

11/1/2021 - 06/09/2021 Ο προηγουμενος εκκαθαριστικος.

τώρα είδα και το τελευταίο ψηφίο του νυχτερινού στον πρόσφατο λογαριασμό σου, νόμιζα ήταν 986 αλλά είναι 9868

έχεις 13957 κιλοβατώρες σύνολο ή 57,2 / ήμερα !

αν δεν κάνεις mining ή δε δίνεις σε άλλους (δε συμφέρει) ρεύμα ,  τότε ή σου κλέβουν ρεύμα ή είναι χαλασμένος ο μετρητής

πάμε τώρα , απο 7/9 έως 14/11 είναι ~67 μέρες άρα  57,2*67=3832

ρήτρα 508,43 ή

508,43/3832=0,13€/kw νορμάλ είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manolo7 είπε

Στον επόμενο δεν θα έχεις ρήτρα. Είναι λόγω της διόρθωσης. Φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή στο διαστημα 19/1-13/4 είχες το Γ1. Αν ναι, αυτό φταιει.

Ναι εχεις δικιο, μου απαντησαν και απο τη ΔΕΗ, ειναι επειδη ειναι εκαθαριστικος 4 μηνων και μεσα σε αυτους τους 4 μηνες οι 2 ηταν Γ1 οποτε ολα καλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

τώρα είδα και το τελευταίο ψηφίο του νυχτερινού στον πρόσφατο λογαριασμό σου, νόμιζα ήταν 986 αλλά είναι 9868

έχεις 13957 κιλοβατώρες σύνολο ή 57,2 / ήμερα !

αν δεν κάνεις mining ή δε δίνεις σε άλλους (δε συμφέρει) ρεύμα ,  τότε ή σου κλέβουν ρεύμα ή είναι χαλασμένος ο μετρητής

πάμε τώρα , απο 7/9 έως 14/11 είναι ~67 μέρες άρα  57,2*67=3832

ρήτρα 508,43 ή

508,43/3832=0,13€/kw νορμάλ είναι

Λογικα με την επιστροφη εως 600 ευρω που ανακοινωθηκε, θα τα παρω πισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gavorki είπε

Λογικα με την επιστροφη εως 600 ευρω που ανακοινωθηκε, θα τα παρω πισω;

κράτα μικρό καλάθι

καταρχάς είναι το 60% (λένε) του υπόλοιπου ποσού μετά τις επιδοτήσεις που ήδη πήρες

έβγαλε η ΡΑΕ πόρισμα , δεν άρεσε στους αρμόδιους μιας και δε βγήκαν τα υπερκέρδη και ξανακάνει υπολογισμό , Τέλος Ιουλίου να βγει και βάλε το ποτε θα βγει ΦΕΚ

επίσης η ΔΕΗ ισχυρίζεται οτι το 30% έκπτωσης που κάνει στο Γ1 είναι για να απορροφηθεί η ρήτρα , φυσικά καμία σχέση μιας και δεν μπαίνει στη ρήτρα το 30% . Αν πατήσουνε σε αυτό και άλλες εταιρίες (με 45-50% έκπτωση συνέπειας κτλ) , συν του οτι τα φορολογούμενα υπερκέρδη θα είναι το 1/4 απο αυτά που λένε ,καταλαβαίνεις...

βέβαια πήραμε το οκ απο Ε.Ε. να φτωχύνουμε αυξάνοντας το δημόσιο χρέος , άρα ότι πάρεις θα τα πληρώσεις σύντομα με τόκους μέσω φόρων

υπόψιν τα έσοδα απο το ΤΕΜ πατώσαν και δεν έχουν βγάλει ακόμα επιδότηση για Μάιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έληγε το enter+ που είχαν εδώ και δύο χρόνια οι δικοί μου. Κάλεσε για να ανανεώσει (χωρίς να με ρωτήσει) και καταχωρήθηκε το αίτημα ανανέωσης.

Αφού το έμαθα, τους είπα να καλέσουν ξανά για υπαναχώρηση (σε είχε εκπνεύσει η προθεσμία) και αίτηση για Γ1.

Κατά την κλήση, ο εκπρόσωπος είπε ότι καταχωρήθηκε το αίτημα της υπαναχώρησης και ταυτόχρονα έκανε αίτημα για μετάβαση στο Γ1 και κατά τα λεγόμενα του τηλεφωνητή, σε 2 μέρες θα εντάσσονταν στο Γ1.

Σήμερα, 4 μέρες μετά την είδηση υπαναχώρησης, κάλεσαν για να επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι ok, αλλά το σύστημα δε βλέπει ούτε την υπαναχώρηση, ούτε την αίτηση μετάβασης σε Γ1. Φαίνεται ότι έχει γίνει ανανέωση της σύμβασης στο enter+.

Πως προτείνετε να κινηθώ; Email περιγράφοντας τα παραπάνω; Έχουν κρατήσει ημερομηνίες και ώρες των κλήσεων οι δικοί μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, popopo είπε

Πως προτείνετε να κινηθώ; Email περιγράφοντας τα παραπάνω; Έχουν κρατήσει ημερομηνίες και ώρες των κλήσεων οι δικοί μου.

ναι ,email , αν δεν έχουν περάσει 14 εργάσιμες πας στα χρήσιμα έγγραφα και στέλνεις υπαναχώρηση

αν περάσουν 10 εργάσιμες χωρίς απάντηση , myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι ,email , αν δεν έχουν περάσει 14 εργάσιμες πας στα χρήσιμα έγγραφα και στέλνεις υπαναχώρηση

αν περάσουν 10 εργάσιμες χωρίς απάντηση , myrae

Τώρα έχουν περάσει οι 14. Επομένως πάμε με mail μια περιμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, popopo είπε

Έληγε το enter+ που είχαν εδώ και δύο χρόνια οι δικοί μου. Κάλεσε για να ανανεώσει (χωρίς να με ρωτήσει) και καταχωρήθηκε το αίτημα ανανέωσης.

Αφού το έμαθα, τους είπα να καλέσουν ξανά για υπαναχώρηση (σε είχε εκπνεύσει η προθεσμία) και αίτηση για Γ1.

Κατά την κλήση, ο εκπρόσωπος είπε ότι καταχωρήθηκε το αίτημα της υπαναχώρησης και ταυτόχρονα έκανε αίτημα για μετάβαση στο Γ1 και κατά τα λεγόμενα του τηλεφωνητή, σε 2 μέρες θα εντάσσονταν στο Γ1.

Σήμερα, 4 μέρες μετά την είδηση υπαναχώρησης, κάλεσαν για να επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι ok, αλλά το σύστημα δε βλέπει ούτε την υπαναχώρηση, ούτε την αίτηση μετάβασης σε Γ1. Φαίνεται ότι έχει γίνει ανανέωση της σύμβασης στο enter+.

Πως προτείνετε να κινηθώ; Email περιγράφοντας τα παραπάνω; Έχουν κρατήσει ημερομηνίες και ώρες των κλήσεων οι δικοί μου.

 

Τα λάθη πληρώνονται δυστυχώς. Καλή τύχη. Όπως έχω πει έχουν το πάνω χέρι και το τελευταίο λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να βρω φόρμα επικοινωνίας ή email στο site της ΔΕΗ. Επίσης το bot με στέλνει για φόρμα σε link το οποίο όμως δεν έχει φόρμα επικοινωνίας.

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, popopo είπε

Δεν μπορώ να βρω φόρμα επικοινωνίας ή email στο site της ΔΕΗ. Επίσης το bot με στέλνει για φόρμα σε link το οποίο όμως δεν έχει φόρμα επικοινωνίας.

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

πας στα χρήσιμα έγγραφα και στέλνεις υπαναχώρηση

εκεί έχει και άλλα , παράπονο/αίτημα/αμφισβήτηση και γράφει στο pdf το mail

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gavorki είπε

Λογικα με την επιστροφη εως 600 ευρω που ανακοινωθηκε, θα τα παρω πισω;

...με τους κόφτες που θα βάλουν (πχ συγκεκριμένους μήνες - κάτι άκουσα για Δεκέμβρη ως και Μάρτη), και με το σύνολο των,,,"υπερκερδών" που υπολογίσανε (απ' τα οποία όλο και κουτσουρεύουν κάτι με διάφορες αλχημείες) και με κάτι εκατομμύρια παροχές, το "έως 600" εγώ το κόβω στην ουσία να καταλήξει σαν τα κλασσικά επιδόματα που δίνουνε, τύπου κα'να 100άρι στον καθένα.... Και κάτσε να δούμε, οι εταιρίες ΔΕΝ θ' αντιδράσουν;

Γενικά μάπα μάλλον θα βγει το καρπούζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, popopo είπε

Έληγε το enter+ που είχαν εδώ και δύο χρόνια οι δικοί μου. Κάλεσε για να ανανεώσει (χωρίς να με ρωτήσει) και καταχωρήθηκε το αίτημα ανανέωσης.

Αφού το έμαθα, τους είπα να καλέσουν ξανά για υπαναχώρηση (σε είχε εκπνεύσει η προθεσμία) και αίτηση για Γ1.

Κατά την κλήση, ο εκπρόσωπος είπε ότι καταχωρήθηκε το αίτημα της υπαναχώρησης και ταυτόχρονα έκανε αίτημα για μετάβαση στο Γ1 και κατά τα λεγόμενα του τηλεφωνητή, σε 2 μέρες θα εντάσσονταν στο Γ1.

Σήμερα, 4 μέρες μετά την είδηση υπαναχώρησης, κάλεσαν για να επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι ok, αλλά το σύστημα δε βλέπει ούτε την υπαναχώρηση, ούτε την αίτηση μετάβασης σε Γ1. Φαίνεται ότι έχει γίνει ανανέωση της σύμβασης στο enter+.

Πως προτείνετε να κινηθώ; Email περιγράφοντας τα παραπάνω; Έχουν κρατήσει ημερομηνίες και ώρες των κλήσεων οι δικοί μου.

 

υποψη εφοσον εχεις καλεσει και η κληση καταγραφηκε (λογικα) μπορεις να την "επισυναψεις" στην αιτηση που θα κανεις εκει που σου ειπε ο κορακιος... απλα θυμησου ποτε πηρες και απο ποιο τηλεφωνο...

 

εδω να επισημανω καλο (αποψη μου παντα) ειναι να παταμε την "καταγραφη" οταν μας καταγραφουν σε διαφορες τετοιες υπηρεσιες... δεν πιανει και δα τοσο χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πηραν προχθές απο «ΔΕΗ» καθώς ληγει το enter+ και μου πρότειναν το Γ1 !!! βεβαια δεν ήταν απο την ΔΕΗ αλλά απο κάποιο telemarketing !! Που εχουμε μπλέξει ?..Εχει γίνει περίπλοκη η κατασταση ..

Δεν εχω μεγάλη κατανάλωση είναι η αλήθεια (<500kwh, το 4νο ) και θεωρώ πως πρέπει να αλλάξω ?

Αλλα τι , να παω  στο Γ1 ή στο Plus ?

Ακόμη και η διαδικάσία αλλαγής προγράμματος είναι περίεργη , μεσω email ?

“Στείλτε μας το αίτημα σας ή το σχόλιο σας και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GkGiorgos είπε

Δεν εχω μεγάλη κατανάλωση είναι η αλήθεια (<500kwh, το 4νο ) και θεωρώ πως πρέπει να αλλάξω ?

δηλωμένη κύρια κατοικία ? αν ναι Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...