Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, washcloud είπε

...κύρια κατοικία δηλωμένη στην φορολογική (ιδανικά στην ΠΕΡΣΙΝΗ) και στο ίδιο πεδίο ν' αναγράφεται ΚΑΙ ο αριθμός παροχής ρεύματος; Αν ισχύουν και οι 3 συνθήκες, είσαι κομπλέ.

(...αν όμως απλά εννοείς "ναι, εκεί κάθομαι", έλεγξε τα παραπάνω στο Taxis)

Ευχαριστώ , ναι το γνωρίζω , έστειλα μαιλ για αλλαγή σε Γ1, και ο Θεός βοηθός ,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, desiro είπε

Η αναδρομικη πιστωση ειναι καινουριο φρουτο? Οχι οτι με χαλαει

"Καινούργιο" φρούτο για το "παλιό" φρούτο του Σεπ 2021 που η ΔΕΗ έκλεψε από χιλιάδες λογαριασμούς.
Από τις καταγγελίες που ακολούθησαν ήρθε η αναδρομική πίστωση μετά ως "στάχτη στα μάτια" γιατί έχουν ενημερωθεί οι αρμόδιες αρχές. Τώρα έρχεται η ώρα να πληρώσουν το μάρμαρο και τρέχουν και δε φτάνουν.

21 ώρες πριν, desiro είπε

Την πηρα κανονικα αυτη την πιστωση του 0,02 τοτε

Κι όμως δεν την έχεις πάρει. Πήρες μέρος της (βλέπω μέχρι 19/12 αναφέρεις). Βέβαια για 5€-10€ δεν θα ασχοληθεί κανείς και εκεί πόνταραν ότι δεν θα το αντιληφθεί κανείς. Βλέπω σου έβαλαν και σένα ακριβώς το ίδιο ποσό με πριν χωρίς να υπολογίσουν καν την διαφορά σε άκυρους έναντι.

Τα έχουμε ξαναπεί, ψάξε το παρόν θέμα για "πίστωση ΤΕΜ" να καταλάβεις τι συνέβη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημερα σε όλους παιδιά.

Γυρισαμε 18/2/2022 από την nrg σε ΔΕΗ ENTER για να γλυτώσουμε τα χειρότερα.

Βάλαμε χρεωστικη καρτα για την εξοφληση . Επισης  κρατησαμε διμηνιαιο λογαριασμό (και όχι μηνιαιο). Επίσης δινουμε ενδειξεις μεσα από το site τους.

Βγηκε ο πρωτος λογαριασμός 11/3 και αφορουσε διαστημα 18.2-9.3. Ειχα καθυστερησει να βαλω την χρεωστική. Στον λογαριασμο δεν ελεγε «ο λογαριασμος πληρωνεται με χρεωστική κλπ». Το πηρα χαμπαρι την μερα που εληγε ο λογαριασμος. Τους πληρωσα 20.10 το βραδυ με καταθεση από Τραπεζα.

Βγαινει ο 2ος λογαριασμος 16/5/2022. Εναντι καιαυτος. ΣΥΝΟΛΟ 189 ευρώ,με λήξη 4/6/2022.  Ειχα περασει εγω ενδειξεις το τριημερο 8/5-11/5 που ελεγε ο  e-bill. Ο λογαριασμος αφορουσε 10.3-8.5  και πραγματι οι κιλοβατωρες που ειχε συμφωνουσαν με τις ενδειξεις που ειχα δωσει εγώ στο site τους. Δεν ειχα εκπτωση συνεπειας. Τους πηρα τηλεφωνο και ειδαν ότι σε αυτους η πληρωμή πέρασε την επομενη μερα(που τους ειχα καταθέσει 20.10 το βράδυ την μερα της λήξης.

Το παραβλέπω αυτό τωρα,μικρο το ποσό. Ολογαριασμος όμως εγραφε πιά ότι θα πληρωθει μεσω καρτας,οπότε λέω «ενταξει από τον επομενο θα εχω και το -5% «

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ

Αιφνιδιαστικά σε 2 μερες  στις 18/5 ερχεται νεος  λογαριασμος ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ  211 ευρώ λήξεως  10/6/2022  που εμπεριεχει από την αρχή ολο το διάστημα (18/2-16/5) και ουσιαστικα η διαφορά από τα 189 ευρω είναι οι κιλοβατωρες που κάηκαν 9.5-16.5. Οι κιλοβατωρες ηταν σωστες (τυχαια βλέπω εγω μερικες φορες το ρολοι και ηταν οκευ)

Η δομη όμως του εκκαθαριστικού πρακτικα δινει σαν ανεξοφλητο υπολοιπο το 189 ευρω που βγηκε 2 μερες πριν.

Πηρα τηλ το κεντρο τους. Τους ρωτησα «ποιον να λαβω υποψιν? Τον τελευταιο εκκαθαριστικό ή τον πρώτο έναντι?» . Και  αν λάβω τον τελευταιο εκκαθαριστικό ,υπάρχει περιπτωση να ξαναχασω το -5% επειδη μεσα λέει ανεξοφλητο υπολοιπο?

Η κοπέλλα μετα από ωρα,δεν ειχε ιδέα,και κατέγραψε ερώτημα.

Και μου λέει  « εως τελος του μηνος Μαιου ή θα σας ερθει νεος λογαριασμος ,οπότε θα δωσετε σημασια σε αυτόν ,και θα παραβλέψετε τους 2 προηγούμενους  ή  αλλιώς θα σας πάρουμε τηλέφωνο ,να σας πουμε τι θα γίνει».

Σκεφτομαι ότι πιθανον ο εκκαθαριστικός βγηκε γιατι πιθανον τοτε θα ηταν το τετραμηνο που περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ(που οι μετρησεις τους είναι στανταρ κάθε τετραμηνο, και δεν ξερει ενδιαμεσα ποτε καποιος αλλάζει πάροχο.

 

ΤΙ ΛΕΤΕ

Καταρχην αν μου πουν ότι ισχυει ο εκκαθαριστικός ,θα ακυρωσουν τον προηγούμενο? Και πως θα γλυτώσουμε να παρουν από την κάρτα τα 189 ευρώ του πρώτου λογαριασμού?

Και δευτερον αν ισχυσει ο εκκαθαριστικός ,θα χασουμε το 5% επειδή λέει μεσα ,ότι προυπήρχε ανεξόφλητο υπόλοιπο  189 ευρώ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά  οποιον  απαντήσει

18.5.2022_page-0001......jpg

18.5.2022_page-0002...................jpg

Επεξ/σία από xraxra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε τιμές (στο πιο χαμηλό) ΔΕΗ myHome Enter?!

Ημέρα 

Ενέργεια (€/kWh)

0,24500

Πάγιο (€/μήνα)

3,0

Νύχτα 

για πελάτες που έχουν νυχτερινό μετρητή

Ενέργεια (€/kWh)

0,18000

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν μεγαλύτερες πριν?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@xraxra Βάλε στη κάρτα 209 ευρώ. Στις 4/6 που λήγει ο έναντι θα σου τραβήξουν 189ευρώ. Στις 10/6 που λήγει ο εκκαθαριστικός θα σου τραβήξουν το υπόλοιπο δηλαδή 20 ευρώ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PurpleNinja είπε

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν μεγαλύτερες πριν?  

...επειδή "εχει φοβηθεί το μάτι σου"

Τόσο ήταν/είναι από 11/4 που αλλάξανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ekrepali είπε

@xraxra Βάλε στη κάρτα 209 ευρώ. Στις 4/6 που λήγει ο έναντι θα σου τραβήξουν 189ευρώ. Στις 10/6 που λήγει ο εκκαθαριστικός θα σου τραβήξουν το υπόλοιπο δηλαδή 20 ευρώ.

Χρεωστικη ειναι η κάρτα. Οποτε θα πρεπει να μεταφερω το υπολοιπο για να μεινει 209.

Το θεμα ειναι στον επομενο λογαριασμό ,θα χασω το -5% απο δικο τους λάθος,ετσι που τα έκαναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xraxra είπε

Χρεωστικη ειναι η κάρτα. Οποτε θα πρεπει να μεταφερω το υπολοιπο για να μεινει 209.

Το θεμα ειναι στον επομενο λογαριασμό ,θα χασω το -5% απο δικο τους λάθος,ετσι που τα έκαναν?

Tι εννοείς να μεταφέρεις; Είτε θα φροντίσεις να έχεις τουλάχιστον 209 ευρώ στη κάρτα και θα τα τραβήξουν όταν είναι να τα τραβήξουν στις ημερομηνίες λήξης (πάγια κάρτα ebill η πάγια εντολή τραπεζας) ή αν θες πληρώνεις τώρα 209 ευρώ με ηλεκτρονική πληρωμή *** και η πάγια εντολή δε θα εκτελεστεί γιατί το οφειλόμενο ποσό θα είναι 0. Το 5% θα το πάρεις στον επομενο έναντι.

***Αν το κανεις έτσι πρέπει να πληρώσεις τουλάχιστον 3 εργάσιμες πριν την ημ λήξης του έναντι ώστε να προλάβει να λογιστικοποιηθει η συναλλαγή.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

***Αν το κανεις έτσι πρέπει να πληρώσεις τουλάχιστον 3 εργάσιμες πριν την ημ λήξης του έναντι ώστε να προλάβει να λογιστικοποιηθει η συναλλαγή.

 

Εννοείς αν κάνω εγώ απευθειας τραπεζική καταθεση  σε Δεη 209 ευρώ βαζοντας ως αιτιολογία τον κωδικο πληρωμής του λογαριασμού των 209 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Παιδιά η πρωτεργια συνεχίζει να βάζει την ρήτρα αναπροσαρμογής και αυτή καταργήθηκε μόνο για τη δεη? Γιατί βγάζει εκκαθαριστικους λογαριασμούς με επιπλέον χρέωση στις kwh   "σύμφωνα με άρθρο 8..." Που νομίζω είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής. Το πληρώνει κανονικά κάποιος η ζητάει νέο εκκαθαριστικό??

Παιδιά ο πρώτος λογαριασμός στο home online έρχεται στο δίμηνο η στο μήνα? Επίσης υπάρχει τρόπος να δω κάπου τον πλήρη 12ψηφιο αριθμό παροχής (όχι μόνο τα πρώτα 9 ψηφία δηλαδή που γράφει το ρολόι) χωρίς να πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση...τους σιχαθηκα

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Επιστροφή στις αρχές Απριλίου  στη ΔΕΗ κ στο home enter τόσο για την οικογένεια μου όσο κ για τη μητέρα μου. Στις 6/5 εκδίδεται (για τη μητέρα μου)πρώτος έναντι λογαριασμός 211€, αφύσικα υψηλός διότι μένει μόνη, με σχετική οικονομία. Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία,  στις 9/5 , η υπάλληλος παραδέχεται ότι είναι αφύσικα υψηλός ο λογαριασμός σε σχέση με τον αντίστοιχο περσινό(για ένα εξάμηνο ήταν στη Volterra, οπότε υπήρχε προηγούμενο για αντιστοίχιση). Μου προτείνει να επικοινωνήσω ξανά αφού πάρω τις πραγματικές μετρήσεις και με ενημερώνει ότι προωθεί αντίστοιχο αίτημα για επανέκδοση διορθωτικού λογσμου.

Στις 13/5, επικοινωνώ ξανά έχοντας τις σχετικές μετρήσεις. Η υπάλληλος που με εξυπηρέτησε αυτή τη φορά, με ενημερώνει, ότι δεν βρίσκει τίποτα σχετικό από ότι της λέω, στο σύστημα. Ούτε αίτημα, ούτε κάτι άλλο. Εκεί είναι η αλήθεια, παρεκτραπηκα κ την άρπαξα άσχημα.  Ξανακάνουμε τη σχετική διαδικασία από την αρχή, δίνοντας αυτή τη φορά τις μετρήσεις. Παράλληλα, ξεκινώ μέσω email(γιατί κατάλαβα ποσό δίκιο έχετε όταν λέτε, μόνο email), τη διαδικασία. Η απάντηση που πήρα είναι η εξής:

Αγαπητέ πελάτη

Ο Έναντι λογαριασμός είναι ένας «κατ’ εκτίμηση λογαριασμός» και ο υπολογισμός του γίνεται με βάση ιστορικά στοιχεία του πελάτη, όπως καταναλώσεις αντίστοιχης χρονικής περιόδου προηγούμενου έτους κτλ, έτσι ώστε να ανταποκρίνεται με τη μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια στις πραγματικές καταναλώσεις του. Το ποσό που χρεώνεται στον Έναντι και αφορά στη χρέωση ενέργειας αφαιρείται στον επόμενο εκδοθέντα Εκκαθαριστικό λογαριασμό.
Ακόμη όμως και αν το ποσό του Έναντι λογαριασμού είναι υψηλότερο από την πραγματική κατανάλωση, αυτό συμψηφίζεται και αφαιρείται στον επόμενο Εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Εναλλακτικά, μπορείτε να κάνετε χρήση του 
e-SelfMetering που σας παρέχει τη δυνατότητα να καταχωρείτε την ένδειξη του μετρητή σας πριν από την έκδοση του λογαριασμού σας.

Επισημαίνεται ότι η δυνατότητα αυτή παρέχεται συγκεκριμένο χρονικά διαστήματα για τα οποία μπορείτε να ενημερώνεστε μέσω e-bill ή μέσω του έγχαρτου λογαριασμού σας.

Με εκτίμηση,

Ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών ΔΕΗ

 

καμιά σχέση λοιπόν με ότι μου απάντησαν 2 φορές τηλ. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το πως μπορώ να το κλιμακώσω πλέον. 
 

ΥΓ. Μεγάλο μπ……..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SpirtouLisS είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Παιδιά η πρωτεργια συνεχίζει να βάζει την ρήτρα αναπροσαρμογής και αυτή καταργήθηκε μόνο για τη δεη? Γιατί βγάζει εκκαθαριστικους λογαριασμούς με επιπλέον χρέωση στις kwh   "σύμφωνα με άρθρο 8..." Που νομίζω είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής. Το πληρώνει κανονικά κάποιος η ζητάει νέο εκκαθαριστικό??

Παιδιά ο πρώτος λογαριασμός στο home online έρχεται στο δίμηνο η στο μήνα? Επίσης υπάρχει τρόπος να δω κάπου τον πλήρη 12ψηφιο αριθμό παροχής (όχι μόνο τα πρώτα 9 ψηφία δηλαδή που γράφει το ρολόι) χωρίς να πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση...τους σιχαθηκα

...καταργήθηκε; Πού καταργήθηκε; Τίποτα δεν καταργήθηκε και πουθενά και ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να καταργηθεί...

Μήνα (....κανονικά.....).

11ψήφιος, και διαφέρει από τον προηγούμενο πάροχο κατά ένα αύξον ψηφίο (αν πχ ήταν -04, τώρα θα πάει -05)

1 ώρα πριν, sakplat είπε

καμιά σχέση λοιπόν με ότι μου απάντησαν 2 φορές τηλ. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το πως μπορώ να το κλιμακώσω πλέον. 
ΥΓ. Μεγάλο μπ……..

...τί να κλιμακώσεις και γιατί; Έναντι είναι, δεν θα χάσεις κάτι, θα αφαιρεθούν στον εκκαθαριστικό. Δίνε από εδώ και πέρα ο ίδιος μετρήσεις (ιδανικά : τον 1 μήνα στη ΔΕΗ, τον άλλον στον ΔΕΔΔΗΕ, μετά πάλι ΔΕΗ και στο 4μηνο πάλι ΔΕΔΔΗΕ. Ή έστω κάθε μήνα στη ΔΕΗ). Προκειμένου να ασχολείσαι και να σαλτάρεις δηλαδή.

ΥΓ : μεγάλη αλήθεια........αλλά τα πάντα πλέον παντού έτσι είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, washcloud είπε

...τί να κλιμακώσεις και γιατί; Έναντι είναι, δεν θα χάσεις κάτι, θα αφαιρεθούν στον εκκαθαριστικό. Δίνε από εδώ και πέρα ο ίδιος μετρήσεις (ιδανικά : τον 1 μήνα στη ΔΕΗ, τον άλλον στον ΔΕΔΔΗΕ, μετά πάλι ΔΕΗ και στο 4μηνο πάλι ΔΕΔΔΗΕ. Ή έστω κάθε μήνα στη ΔΕΗ). Προκειμένου να ασχολείσαι και να σαλτάρεις δηλαδή.

ΥΓ : μεγάλη αλήθεια........αλλά τα πάντα πλέον παντού έτσι είναι.

Ναι αλλά στο μεταξύ δεν θα πρέπει να πληρωθεί ο φουσκωμένος έναντι;  Μιλάμε πάντα για ένα ηλικιωμένο άτομο με μια σύνταξη, με ότι αυτό συνεπάγεται..Γνωρίζω ότι θα μπορούσαν να δοθούν μετρήσεις, δεν είναι εφικτό λόγω απόστασης(βρίσκομαι μακριά απο το πατρικό μου).

Σε ευχαριστώ που βρήκες χρόνο να απαντήσεις.

Επεξ/σία από sakplat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sakplat είπε

Ναι αλλά στο μεταξύ δεν θα πρέπει να πληρωθεί ο φουσκωμένος έναντι;  Μιλάμε πάντα για ένα ηλικιωμένο άτομο με μια σύνταξη, με ότι αυτό συνεπάγεται..Γνωρίζω ότι θα μπορούσαν να δοθούν μετρήσεις, δεν είναι εφικτό λόγω απόστασης.

Πόσο "φουσκωμένος" είναι αυτός ο έναντι? Πχ αν είχαν δοθεί ενδείξεις αντί για 211 θα ήταν 150 ή 50€?

Πάντως αν αυτό το ηλικιωμένο άτομο έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα ας πληρώσει αυτή τη φορά λιγότερα, 150 ή 50, και εξοφλεί κανονικά τον επόμενο εκκαθαριστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...