Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Απορριψη Απάντησης με εισαγωγη νεου σχολιου

αυτό κάνεις,edit αναφέρεις και για τον τρόπο ενημέρωσης οτι ήταν σε μορφή υποσημείωσης και δεν το είδες καν 

https://www.rae.gr/μη-κατηγοριοποιημένο/28492/

 

και ζητάς να παρέμβει η ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα

13 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

ΙΝΚΑ γινεται κανονικα καταγγελια?

δεν ξέρω λεπτομέρειες , σίγουρα είναι επι πληρωμή , δες το site

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό κάνεις,edit αναφέρεις και για τον τρόπο ενημέρωσης οτι ήταν σε μορφή υποσημείωσης και δεν το είδες καν

και ζητάς να παρέμβει η ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα

Εγινε αυτο 3-4 φορες με σχολια και πλεον βλεπω δεν εχει επιλογες παρα μονο Αποδοχη σχολιου και ολοκληρωση και απορριψη σχολιου και ολοκληρωση!!!! Γελανε και οι πετρες!!! Η ραε δηλ επεμβαινει μονο αν γραψω ΒΟΗΘΕΙΑ ΡΑΕ σε ολο αυτό? ΜΕχρι τωρα μονο εγω κ προμηθευτης ανταλασσουμε σχολια και τιποτε αλλο. Θα ξανακανω νεα καταγγελια αναγκαστικα πλεον και μονο με την καταργηση της ποινης δε μπορω αλλο να ασχολουμαι μαζι τους για τη μονομερη καταργηση του fixed ειλικρινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos99 είπε

Η ραε δηλ επεμβαινει μονο αν γραψω ΒΟΗΘΕΙΑ ΡΑΕ σε ολο αυτό? ΜΕχρι τωρα μονο εγω κ προμηθευτης ανταλασσουμε σχολια και τιποτε αλλο.

ναι και δε νομίζω να πάρεις ποτέ κάποια απάντηση κατευθείαν  απο ΡΑΕ , το αφήνεις ανοιχτό και όποτε....

2 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Θα ξανακανω νεα καταγγελια αναγκαστικα πλεον και μονο με την καταργηση της ποινης δε μπορω αλλο να ασχολουμαι μαζι τους για τη μονομερη καταργηση του fixed ειλικρινα.

δε θα αλλάξει κάτι, καλύτερα άσε ανοιχτό το προηγούμενο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αφου λέτε για χρεώσεις στον έναντι (2 μηνων), μου χρεώσαν 2879 kwh, ενώ είχαμε κάψει 398 kwh. Βγάλτε πόρισμα. Τους πήραμε τηλέφωνο, και είπαν πως βασίστηκαν στο αντίστοιχο δίμηνο του προηγούμενου έτους. Προφανως όμως και πάλι μπούρδα έλεγαν, καθώς στον αντίστοιχο έναντι είχαμε 840 περίπου kwh. Οπότε, το γυρίσαμε να το μετράμε οι ίδιοι να τελειώνουμε με αυτό το ζήτημα καθε φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Παιδιά αφου λέτε για χρεώσεις στον έναντι (2 μηνων), μου χρεώσαν 2879 kwh, ενώ είχαμε κάψει 398 kwh. Βγάλτε πόρισμα. Τους πήραμε τηλέφωνο, και είπαν πως βασίστηκαν στο αντίστοιχο δίμηνο του προηγούμενου έτους. Προφανως όμως και πάλι μπούρδα έλεγαν, καθώς στον αντίστοιχο έναντι είχαμε 840 περίπου kwh. Οπότε, το γυρίσαμε να το μετράμε οι ίδιοι να τελειώνουμε με αυτό το ζήτημα καθε φορά

Ακριβώς αυτό. Ότι να ναι…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Telumetar είπε

Παιδιά αφου λέτε για χρεώσεις στον έναντι (2 μηνων), μου χρεώσαν 2879 kwh, ενώ είχαμε κάψει 398 kwh. Βγάλτε πόρισμα. Τους πήραμε τηλέφωνο, και είπαν πως βασίστηκαν στο αντίστοιχο δίμηνο του προηγούμενου έτους. Προφανως όμως και πάλι μπούρδα έλεγαν, καθώς στον αντίστοιχο έναντι είχαμε 840 περίπου kwh. Οπότε, το γυρίσαμε να το μετράμε οι ίδιοι να τελειώνουμε με αυτό το ζήτημα καθε φορά

εμενα 680 ενω ειχα καψει 200 και ηταν το πρωτο μου εναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Telumetar είπε

Παιδιά αφου λέτε για χρεώσεις στον έναντι (2 μηνων), μου χρεώσαν 2879 kwh, ενώ είχαμε κάψει 398 kwh. Βγάλτε πόρισμα. Τους πήραμε τηλέφωνο, και είπαν πως βασίστηκαν στο αντίστοιχο δίμηνο του προηγούμενου έτους. Προφανως όμως και πάλι μπούρδα έλεγαν, καθώς στον αντίστοιχο έναντι είχαμε 840 περίπου kwh. Οπότε, το γυρίσαμε να το μετράμε οι ίδιοι να τελειώνουμε με αυτό το ζήτημα καθε φορά

Εμένα σε καινούργια παροχή-καινουργιος μετρητης εδώ και δύο χρόνια μου έβαλαν έναντι δύο μήνες αφού ενεργοποιήθηκε η παροχή 1300 kwh. Φυσικά είχα κάψει 280 στους μήνες αυτούς που εμενα μόνος στην γκαρσονιέρα. Και μου είπαν ότι βγαίνει αντίστοιχα απο τα περσινά δεδομένα .εν τω μεταξύ ο μετρητής καινούργιος ποια περσινά εννοουσε ένας θεός ξέρεις μάλλον θα εννοουσε της γειτονιάς 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2022 στις 11:46 ΠΜ, kaktos77 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με τη ΔΕΗ. Έχω ενεργοποιημένο το myhomeonline από τον Σεπτέμβριο και, παρόλο που υποτίθεται ότι εκδίδεται λογαριασμός κάθε μήνα, εμένα εξακολουθεί να έρχεται μήνα παρά μήνα (δηλαδή ένας έναντι και ένας εκκαθαριστικός το 4μηνο, δεν το κυνήγησα γιατί δεν είχα πρόβλημα με αυτό). Προχωρώντας λοιπόν, τον περασμένο Δεκέμβριο έκανα αίτηση για νυκτερινό ρεύμα και πλήρωσα τα 42 ευρώ κανονικά. Υπήρχε ήδη ηλεκτρονικός μετρητής, παρόλα αυτά η ενεργοποίηση του άργησε και έγινε στις 8/3/22 ύστερα από αρκετά τηλέφωνα κλπ.

Το πρόβλημα λοιπόν ξεκινάει από εκεί. Ο τελευταίος εκκαθαριστικος εκδόθηκε 17/1/22, φυσικά με τις μετρήσεις τις ημερίσιες. 11/3 εκδίδεται έναντι λογαριασμός (όπως ήταν αναμενόμενο να γίνει, εφόσον ο προηγούμενος ήταν εκκαθαριστικός)

Περίμενα λοιπόν να γίνει η μέτρηση 12/5 ώστε να εκδοθεί ο νέος εκκαθαριστικός λογαριασμός που θα αφορούσε τις ημερίσιες καταναλώσεις μέχρι τις 8/3 που ενεργοποιήθηκε το νυχτερινό συν τις μετέπειτα μέχρι 12/5, καθώς και τις νυκτερινές μετρήσεις από 8/3 μέχρι 12/5. Μάλιστα πήρα και τηλέφωνο μια εβδομάδα πριν τις 12/5 στον ΔΕΔΔΗΕ ώστε να επιβεβαιώσω ότι θα γίνουν μετρήσεις νυκτερινού και με καθησύχασαν ότι έχει ενεργοποιηθεί κανονικά το νυκτερινό και θα γίνουν 2 μετρήσεις.

Στις 10/5 λοιπόν, 2 ημέρες πριν την καταμέτρηση, σκάει εκκαθαριστικός λογαριασμός για το διάστημα 13/1 - 12/3 με μόνο ημερίσιες καταμετρήσεις και χωρίς να έχουν αφαιρέσει και το ποσό του έναντι που πλήρωσα τον Μάρτιο (τουλάχιστον δεν φαίνεται στο πεδίο έναντι κατανάλωσης, βλέπω όμως μια διόρθωση στη διαφορά παρακάτω.

Παίρνω επιτόπου τηλέφωνο στη ΔΕΗ, μου είπε η κοπέλα ότι ο εκκαθαριστικός αυτός εκδόθηκε επειδή άλλαξα τον μετρητή και ότι θα πρέπει να περιμένω τη μέτρηση στις 12/5 για να βγει ο οριστικός εκκαθαριστικός που θα συμπεριλαμβάνει αυτή τη περίοδο συν την περίοδο από το Μάρτιο μέχρι 12/5 σε ημερήσιο και νυχτερινό και αφού αφαιρέσουν και το ποσό του έναντι που έχω πληρώσει. Παρόλα αυτά πέρασαν από τότε 12 μέρες και δεν έχει εκδοθεί νέος εκκαθαριστικός και στο τηλέφωνο που τους ξαναπήρα μου λένε να περιμένω ακόμα. Τους εξήγησα ότι θα χρεωθεί σε λίγο αυτός ο λογαριασμός που δεν πρέπει στη πιστωτική μου κάρτα, αλλά μου είπαν να κάνω υπομονή λίγες μέρες ακόμα.

Επισυνάπτω τους 3 λογαριασμούς που ανέφερα, καθώς, ειδικά στον υποτιθέμενο εκκαθαριστικό δεν μπορώ να βγάλω άκρη στο πεδίο των μετρήσεων, αφού γράφει δύο μετρήσεις για ημερίσιο...

 

 

2022-01-17_1.png

2022-01-17_2.png

2022-03-11_1.png

2022-03-11_2.png

2022-05-10_1.png

2022-05-10_2.png

μετρηση απο ΔΕΔΔΗΕ 18/4....με κιλοβατωρες απο 21/12/21 εως και τοτε,λογω αλλαγης παροχου και λογω τοποθετησης νυχτερινου...δλδ και ημερησιες και νυχτερινες κλπ...σαν εσενα....4μηνο ολοκληρο...2.730 κιλοβατωρες...να παιρνω τηλ στη ΔΕΗ και να "παρακαλαω" να βγει λογαριασμος,γιατι θελω να ξερω ,θελω να πληρωσω πως το λενε...δεν ηθελα,αλλα αναγκαστηκα να βαλω το κονε να εκδοσει λογαριασμο χθες..τι μου ειπε μαντεψε...οτι σκοπευαν να εκδωσουν λογαριασμο μονο με κιλοβατωρες ημερας γι αυτο τοσο καιρο ειχαν...κολλησει..καταλαβαινεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καπου αρχες Μαρτη ετρεξα να προλαβω το enter+ της ΔΕΗ με 0,18 και 0,13 καθως και το 0,50 στο αεριο

Επειδη δεν εχω καταλαβει διαβαζοντας τοσες σελιδες. Με τις επεμβασεις της κυβερνησης συμφερει να αλλαξω παλι σε κυμαινομενο?

Βλεπω κατι χρεωσεις στην ελπεντισον οπως πριν την ενεργειακη κριση με 0,060 περιπου και 0,027 για το αεριο

Δηλαδη ακομα και ρητρα να υπαρχει μεσα φανταζομαι το 0,060 της ελπεντισον απεχει παρα πολυ απο το 0,18 του σταθερου της ΔΕΗ

Επεξ/σία από nikos121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikos121 είπε

Δηλαδη ακομα και ρητρα να υπαρχει μεσα φανταζομαι το 0,060 της ελπεντισον απεχει παρα πολυ απο το 0,18 του σταθερου της ΔΕΗ

Φυσικά και η ρήτρα είναι επιπλέον.

Κι εγώ πρόλαβα τελευταίες μέρες το on-line στις τιμές που έχεις κι εσύ.

1ον Δεν δίνω βάση σε εξαγγελίες.

2ον Τα μέτρα δεν καλύπτουν όλους, ούτε για όλο το ποσό της ρήτρας.

3ον Τι θα γίνει από Ιούλιο ακόμα είναι άγνωστο κι όταν το αποφασίσουν μάλλον δύσκολο να καταλάβει τις αλλαγές ο απλός καταναλωτής. Όταν αυτές αποτυπωθούν στους λογαριασμούς, θα το ξανασκεφτώ.

4ον Έχω να κάνω με την κατανάλωση μου ΜΟΝΟ. Ούτε πόλεμος, ούτε χρηματιστήρια, ούτε τίποτα.

Άρα μένω όπως είμαι τουλάχιστον ως Ιούλιο-Αυγουστο και μετά βλέπουμε.

Σε καμία περίπτωση δεν θα αφήσω το πρόγραμμα που έχω τώρα και να περιμένω μετά τι νούμερο καπέλο θα μου φορέσουν.

Spoiler

Will Ferrell Snl GIF by Saturday Night Live

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ μετακόμισα σε νέο σπίτι και χθες μετέφερα το λογαριασμό στο όνομά μου. Αυτή τη στιγμή είμαι στον αέρα καθώς εκκρεμεί και η φορολογική μου δήλωση. Λέω να κάνω τρελή οικονομία περιμένοντας μέχρι να έχουμε κάποια νεότερα για το ρεύμα. Αλλιώς θα μπω στο myhomeonline, δεν έχω άλλες επιλογές. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cgioris είπε

Παιδιά και εγώ μετακόμισα σε νέο σπίτι και χθες μετέφερα το λογαριασμό στο όνομά μου. Αυτή τη στιγμή είμαι στον αέρα καθώς εκκρεμεί και η φορολογική μου δήλωση. Λέω να κάνω τρελή οικονομία περιμένοντας μέχρι να έχουμε κάποια νεότερα για το ρεύμα. Αλλιώς θα μπω στο myhomeonline, δεν έχω άλλες επιλογές. Τι λέτε;

στείλε γραπτό αίτημα και ρώτα αν μπαίνουν 0,10 σε μη κύριες κατοικίες

και email σε εφημερίδες που το γράφουν εχει βγει κάτι

φυσικά και στο υπουργείο

μέχρι στιγμής ΦΕΚ δεν έχει βγει ούτε για Μάιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα..

Απο το 2020 ειχα μπει σε πρόγραμμα my home enter,  καθως τότε έδινε και εφάπαξ δώρο 100€ , τοτε οι συμβάσεις ειχαν διάρκεια 24 μηνες.  Εννοειται έμεινα ΦΟΥΛ ευχαριστημένος καθως δεν πλήρωσα ποτε ουτε ρητρα αναπροσαρμογης ουτε ειχα αυξημένο λογαριασμο.

Αναφερομαι σε 3 εξοχικες κατοικιες και 1 κύρια κατοικια.

31/5 λήγουν ομως οι συμβασεις μου..

Ειμαι σε μεγάλο δίλημμα τι να κανω πλεον, καθως έχει φοβηθεί το μάτι μου με όλα οσα χω διαβάσει τους τελευταιους μηνες.

Καποιος που είναι στην θέση μου, ή το έχει ψάξει καλα, μπορει να μου προτεινει κατι;

Να προσθέσω πως οι εξοχικες κατοικιες στην ουσια λειτουργουν Ιουνιο-Ιουλιο-Αυγουστο και λιγο τον Σεπτεμβριο. Τους υπολοιπους μηνες εχω κατεβασμενο γενικο διακόπτη..

Θα χαρω πολυ να με συμβουλέψετε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...