Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, valekgr είπε

Να προσθέσω πως οι εξοχικες κατοικιες στην ουσια λειτουργουν Ιουνιο-Ιουλιο-Αυγουστο και λιγο τον Σεπτεμβριο. Τους υπολοιπους μηνες εχω κατεβασμενο γενικο διακόπτη..

αν παίρνουν 0,10 επιδότηση η μη κύριες οριακά σε συμφέρει να μην κλείσεις στα 0,23

στέλνεις email στο υπουργείο και ρωτάς γιατί δεν έχει βγει ΦΕΚ

φυσικά παρακολουθείς τη χοντρική , αν πάει 0,37 τότε καταλαβαίνεις ....

και σε σχέση με πέρυσι μειώνεις την κατανάλωση στο 50%

 

6 λεπτά πριν, valekgr είπε

και 1 κύρια κατοικια

αν ισχύει το 0,10 σαν έξτρα επιδότηση πέραν των κλασσικών <300kw/μήνα πας για Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα παιδιά,

νέος πελάτης από 27/3 στο Myhome. Ο πρώτος λογαριασμός μου έληξε εχθές, αλλά δεν έχω δει καμία κίνηση στη  κάρτα που έχω δηλώσει για την πάγια εντολή. Να ανυσυχήσω ή είναι κατι φυσιολογικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

valekgr

Κατ' αρχάς θα μετατραπούν σε αορίστου από 1/6 και θα πληρώνεις πλέον με 0,23 (με συνέπεια).

Αν θα γυρίσεις σε Γ1 στα εξοχικά, είναι καθαρά δική σου απόφαση και "στοίχημα", βασιζόμενος στο ότι (όπως λέει πιο πάνω ο κοράκιος) δίνουν ήδη 0,10 επιδότηση σε μη κύριες. Ούτως ή άλλως ούτε τώρα έχεις ποινή αποχώρησης, ούτε στο Γ1 θα έχεις, άρα θα μπορέσεις να πας ό,που θες όταν ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. Αν βέβαια φύγεις από τώρα από τα σταθερά, αν πεις μετά να ξαναμπείς θα ισχύει ποινή αποχώρησης αν θελήσεις να,,,ξαναφύγεις, οπότε εγώ θα έλεγα κάτσε όπως είσαι στα 0,23 μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο με το τί ΘΑ κάνουνε (αν ΘΑ μπει,,,πλαφόν στα κυμαινόμενα και πόσο τελικά αυτό σημαίνει ότι θα πληρώνουμε σε αυτά και αν θα ακολουθήσουν μειώσεις τιμών στα σταθερά που "φημολογείται" ότι θα κάνει η ΔΕΗ, "για να μην υπάρξει αδικία"...).

Το μόνο βέβαιο που μπορείς να έχεις/κάνεις, είναι μεγάλη οικονομία στις καταναλώσεις, μέχρι το,,,,"ξεκαθάρισμα,,,,λογαριασμών".......

Στην κύρια, αν υπάρχει δηλωμένη στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος, μαζί με την κύρια κατοικία, ΚΑΙ ο αριθμός παροχής της (άρα θα επιδοτηθείς), λογικά σε συμφέρει να γυρίσεις από τώρα στο Γ1, αν θα έχεις τους επόμενους μήνες (μέχρι τον Σεπτέμβρη ας πούμε), σχετικά μικρή κατανάλωση (περίπου 1.500 κιλοβατώρες για το 4μηνο).

Σε κάθε περίπτωση πιο πολύ νόημα έχει να κόψει μαχαίρι κανείς τις καταναλώσεις του, μέχρι να δούμε πού θα πάει το πράμμα.....

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβαίνω , το να μπεις ή να μην μπεις σε καποιο πρόγραμμα της ΔΕΗ έχει καταντήσει τζόγος..

Σα να ρισκάρω σε μια επένδυση μετοχής ή οχι..

Παράλογες απιθανες  καταστάσεις..

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κανω.. σκέφτομαι να κρατησω τα 2 σε Γ1 και τα άλλα σε σταθερά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gdal73 είπε

Καλημέρα παιδιά,

νέος πελάτης από 27/3 στο Myhome. Ο πρώτος λογαριασμός μου έληξε εχθές, αλλά δεν έχω δει καμία κίνηση στη  κάρτα που έχω δηλώσει για την πάγια εντολή. Να ανυσυχήσω ή είναι κατι φυσιολογικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια...

Φυσιολογικό δεν το λες ακριβώς, αλλά σιγουρέψου ότι πχ δεν έχει κανένα όριο ανάληψης η πάγια. Και γενικά έχει συμβεί σε κάποιους να καθυστερήσει (ίσως σήμερα το απόγεμα να στα τραβήξει).Σε κάθε περίπτωση, ακόμη κι αν δεν στα τραβήξει, θα μπούνε στον επόμενο λογαριασμό, δηλαδή δεν θα έχεις πρόβλημα με το πρόγραμμα.

1 ώρα πριν, valekgr είπε

Απο οτι καταλαβαίνω , το να μπεις ή να μην μπεις σε καποιο πρόγραμμα της ΔΕΗ έχει καταντήσει τζόγος..

Σα να ρισκάρω σε μια επένδυση μετοχής ή οχι..

Παράλογες απιθανες  καταστάσεις..

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κανω.. σκέφτομαι να κρατησω τα 2 σε Γ1 και τα άλλα σε σταθερά..

...γι' αυτό και έπρεπε "όλοι" να είχαν μπει σε σταθερό ΔΕΗ, έστω και με 0,17.

Έχει πάντως μια λογική αυτό που λες : τα μισά σε κυμαινόμενο και τα μισά σε σταθερό...Σα να παίζεις ρουλέτα και βάζει τα μισά στο μαύρο και τα μισά στο κόκκινο....Στο σταθερό "ξέρεις τί θα πληρώσεις" (ακριβό), και ποντάρεις στο να μη τυχόν σου βγει ακριβότερο στο κυμαινόμενο (και "χάνεις" αν στο μεταξύ θα συμφέρουν τα κυμαινόμενα....).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic συζήτηση: Ήμουν με μια παρέα και το κυρίαρχο θέμα ήταν το ρεύμα. Άκουγα κάτι 700αρια, 1.000αρικα λογαριασμούς και τους είπα για το home online entrer και το θεωρούσαν απάτη - διαφημιστικό κόλπο και ότι κρύβει απάτες όπως με την τηλεφωνία. Όταν τους έδειξα τον λογαριασμός (εκκαθαριστικός 180ευρώ) με κοιτούσαν σαν εξωγήινο αλλά παρόλο αυτά πάλι θεωρούσαν ότι κρύβει κάτι το σταθερό της ΔΕΗ. Παρατήρησα ότι ο κόσμος κάνει οικονομία εκεί που νομίζει ότι κάνει και όχι εκεί που πρέπει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος πελάτης από το Μάρτιο 2022, στο Enter.

Πρώτος λογαριασμός σε σπίτι μόνιμα κλειστο (ένα ψυγείο συνδεδεμένο στη πρίζα), πρώτος λογαριασμός έναντι Απριλίου, 160€.

Σημερα μου ήρθε πάλι έναντι, για το μήνα Μαΐο, ποσό 325€…..

Πανε καλα στη ΔΕΗ ή είναι ότι αρπάξουν;

Εννοείται ότι αποσύνδεσα την πάγια στη πιστωτική, δεν θα πάρουν 500€ στο δίμηνο επειδή απλώς χρεώνουν ότι θέλουν.

Περιοχη Αθήνα-Άγιος Δημητριος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Gataros είπε

Νέος πελάτης από το Μάρτιο 2022, στο Enter.

Πρώτος λογαριασμός σε σπίτι μόνιμα κλειστο (ένα ψυγείο συνδεδεμένο στη πρίζα), πρώτος λογαριασμός έναντι Απριλίου, 160€.

Σημερα μου ήρθε πάλι έναντι, για το μήνα Μαΐο, ποσό 325€…..

Πανε καλα στη ΔΕΗ ή είναι ότι αρπάξουν;

Εννοείται ότι αποσύνδεσα την πάγια στη πιστωτική, δεν θα πάρουν 500€ στο δίμηνο επειδή απλώς χρεώνουν ότι θέλουν.

Περιοχη Αθήνα-Άγιος Δημητριος

Καλησπερα..Βγηκαν και οι  δυο λογαριασμοι εναντι.. Πως; Ποτε ηταν καταμετρηση απο τον Δεδδηε;; Εγινε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Gataros είπε

Νέος πελάτης από το Μάρτιο 2022, στο Enter.

Πρώτος λογαριασμός σε σπίτι μόνιμα κλειστο (ένα ψυγείο συνδεδεμένο στη πρίζα), πρώτος λογαριασμός έναντι Απριλίου, 160€.

Σημερα μου ήρθε πάλι έναντι, για το μήνα Μαΐο, ποσό 325€…..

Πανε καλα στη ΔΕΗ ή είναι ότι αρπάξουν;

Εννοείται ότι αποσύνδεσα την πάγια στη πιστωτική, δεν θα πάρουν 500€ στο δίμηνο επειδή απλώς χρεώνουν ότι θέλουν.

Περιοχη Αθήνα-Άγιος Δημητριος

Περισυ, ΜΗΠΩΣ έμενε κάποιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Gataros είπε

Πανε καλα στη ΔΕΗ ή είναι ότι αρπάξουν;

Αν δεις τις τελευταίες σελίδες, τουλάχιστον άλλες 2 ίδιες περιπτώσεις.

12 λεπτά πριν, Gataros είπε

Εννοείται ότι αποσύνδεσα την πάγια στη πιστωτική, δεν θα πάρουν 500€ στο δίμηνο επειδή απλώς χρεώνουν ότι θέλουν.

Και πολύ καλά έκανες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα..Βγηκαν και οι  δυο λογαριασμοι εναντι.. Πως; Ποτε ηταν καταμετρηση απο τον Δεδδηε;; Εγινε;;

Δεν έχει γίνει προφανώς καμία καταμέτρηση, καθώς ήρθα στη ΔΕΗ έδωσα ενδείξεις μετρητή, τις οποίες καταχωρήσαν ως αρχικές μετρήσεις συνδρομητή.

Συνεχομενα 2 λογαριασμους έναντι έχω λάβει, αλλά αυτό πάει πολύ.

 

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Περισυ, ΜΗΠΩΣ έμενε κάποιος ?

Ίδια κατάσταση, εδώ και 5 χρόνια το σπίτι είναι κλειστό, απλώς έγινε αλλαγή παρόχου από Φυσικό Αέριο Αττικής (Ρεύμα) σε ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Gataros είπε

Δεν έχει γίνει προφανώς καμία καταμέτρηση, καθώς ήρθα στη ΔΕΗ έδωσα ενδείξεις μετρητή, τις οποίες καταχωρήσαν ως αρχικές μετρήσεις συνδρομητή.

Συνεχομενα 2 λογαριασμους έναντι έχω λάβει, αλλά αυτό πάει πολύ.

 

Ίδια κατάσταση, εδώ και 5 χρόνια το σπίτι είναι κλειστό, απλώς έγινε αλλαγή παρόχου από Φυσικό Αέριο Αττικής (Ρεύμα) σε ΔΕΗ.

Οταν λες νεος πελατης;; Τι εννοεις; Στην  περιοχη  που αναφερεις  ερχονται απο τον Δεδδηε;;  Για την αλλαγη παροχου..Παρε τηλεφωνο  στον Δεδδηε να ρωτησεις περισσοτερα..Θα σου πουν..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gdal73 είπε

Καλημέρα παιδιά,

νέος πελάτης από 27/3 στο Myhome. Ο πρώτος λογαριασμός μου έληξε εχθές, αλλά δεν έχω δει καμία κίνηση στη  κάρτα που έχω δηλώσει για την πάγια εντολή. Να ανυσυχήσω ή είναι κατι φυσιολογικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια...

Δεν είναι φυσιολογικό όχι, αν δεν τραβήξουν τα λεφτά αύριο... πάρε και ρώτα τη ΔΕΗ αν έχουν γίνει αποτυχημένες απόπειρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, takoulou είπε

Οταν λες νεος πελατης;; Τι εννοεις; Στην  περιοχη  που αναφερεις  ερχονται απο τον Δεδδηε;;  Για την αλλαγη παροχου..Παρε τηλεφωνο  στον Δεδδηε να ρωτησεις περισσοτερα..Θα σου πουν..

...τι να εννοεί; Το είπε καθαρά : 5 χρόνια ήταν στην Φ.Α. Γιατί να μην,,,,περνάει δηλαδή ο ΔΕΔΔΗΕ απ' την συγκεκριμένη περιοχή; Ραδιενεργή είναι; :P

Δεν ξέρω γιατί, αλλά σα να μπερδεύτηκες πολύ....: την ΕΚΑΝΕ την αλλαγή παρόχου. Τον Μάρτη. Να τους πάρει να τους ρωτήσει τί. Απλά του ήρθαν "πλουσιο-πάροχοι" (pun MOST DEFINITELY intended) έναντήδες...

Δεν τους πληρώνει απλά και περιμένει εκκαθαριστικό που θα 'ναι διορθωτικός. Αυτό δηλαδή που ήδη έκανε (είχε πάγια και την έβγαλε).

@ Γάταρος : ντάξει, καταλαβαίνω, αλλά μιλάμε για έναντι. Και να στα παίρνανε τώρα, θα στα δίνανε (χμ, ως πίστωση....) πίσω στην εκκαθάριση. Τεσπα δεν θα στα τρώγανε (θα στα καβατζώνανε βασικά). "Κλειστό" πάντως, ΔΕΝ είναι, από την στιγμή που έχει,,,ανοιχτό ψυγείο. Όχι ότι η κατανάλωσή του δικιολογεί το ύψος των έναντι, αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ κατανάλωση, κι ό,που υπάρχει κατανάλωση και τρέχουν,,,αλγόριθμοι υπολογισμού (...), ορίστε τί γίνεται...

Τεσπα, μαζί σου είμαι, αλλά τί να πουν κι άλλοι με φουσκωμένους εκκαθαριστικούς  και τόσα άλλα...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...