Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό μου είπαν στην εξυπηρέτηση, ότι να πληρώσω πχ 100€ αντί για τα 325€ και όταν θα έρθει ο εκκαθαριστικός θα χρεωθώ σωστά την κατανάλωση που πρέπει. (Εννοείται βέβαια ότι οποία έκπτωση συνέπειας χάνεται με αυτό τον τρόπο).

Αλλιως να τους στείλω ενδείξεις μετρητή ξανά, έτσι ώστε να δώσουν εντολή για διορθωτικό λογαριασμό.

Ειπα να γλύτωσω τη ρήτρα Αναπροσαρμογής αλλά τελικά για τη ΔΕΗ όλοι πρέπει να δίνουν 500αρικο / δίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Gataros είπε

Αυτό μου είπαν στην εξυπηρέτηση, ότι να πληρώσω πχ 100€ αντί για τα 325€ και όταν θα έρθει ο εκκαθαριστικός θα χρεωθώ σωστά την κατανάλωση που πρέπει. (Εννοείται βέβαια ότι οποία έκπτωση συνέπειας χάνεται με αυτό τον τρόπο).

Αλλιως να τους στείλω ενδείξεις μετρητή ξανά, έτσι ώστε να δώσουν εντολή για διορθωτικό λογαριασμό.

Ειπα να γλύτωσω τη ρήτρα Αναπροσαρμογής αλλά τελικά για τη ΔΕΗ όλοι πρέπει να δίνουν 500αρικο / δίμηνο.

Θα μπορούσες επίσης να είχες στείλει εσύ ο ίδιος τις πραγματικές μετρήσεις μέσω self metering και να είχαν αποτυπωθεί οι πραγματικές χρεώσεις στο λογαριασμό. 

Είναι υπερβολικά τα ποσά των έναντι που έλαβες, αλλά υπάρχει εύκολος τρόπος να τα γλιτώσεις  από εδώ και πέρα δίνοντας ο ίδιος κάθε μήνα τις μετρήσεις σου στη ΔΕΗ στο διάστημα που υποδεικνύεται.

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, messinia3 είπε

αλλά υπάρχει εύκολος τρόπος να τα γλιτώσεις  από εδώ και πέρα δίνοντας ο ίδιος κάθε μήνα τις μετρήσεις σου στη ΔΕΗ στο διάστημα που υποδεικνύεται.

έχουμε λίγο τρελαθεί νομίζω.. Εύκολος τρόπος.. Ποιος είπε ότι έχουμε όλοι τον χρόνο και την όρεξη να βγάζουμε φωτογραφίες και να στέλνουμε μετρήσεις? Το ότι κάποιοι δεν μπορούν να προσφέρουν μια υπηρεσία της προκοπης (και κονομάνε τα κέρατα τους) δεν σημαίνει ότι το σωστό είνα να γίνουμε υπάλληλοι τους. Τουλαχιστον τα ιστορικά στοιχεια πρέπει να τα λαν]μβάνουν υπόψιν τους.. (και να μην συζητήσω την διαδικασία. κάθε 2 μήνα στην Δεη και κάθε 4ο στον Δεδδηε). Θα κρατάμε και ημερολόγιο. Και μπορεί να γίνουν και όλα αυτά και πάλι λάθος να τα στείλουν... 

Γενικά και εμείς οι καταναλωτές έχουμε χάσει την μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

έχουμε λίγο τρελαθεί νομίζω.. Εύκολος τρόπος.. Ποιος είπε ότι έχουμε όλοι τον χρόνο και την όρεξη να βγάζουμε φωτογραφίες και να στέλνουμε μετρήσεις? Το ότι κάποιοι δεν μπορούν να προσφέρουν μια υπηρεσία της προκοπης (και κονομάνε τα κέρατα τους) δεν σημαίνει ότι το σωστό είνα να γίνουμε υπάλληλοι τους. Τουλαχιστον τα ιστορικά στοιχεια πρέπει να τα λαν]μβάνουν υπόψιν τους.. (και να μην συζητήσω την διαδικασία. κάθε 2 μήνα στην Δεη και κάθε 4ο στον Δεδδηε). Θα κρατάμε και ημερολόγιο. Και μπορεί να γίνουν και όλα αυτά και πάλι λάθος να τα στείλουν... 

Γενικά και εμείς οι καταναλωτές έχουμε χάσει την μπάλα.

...υπερβάλλεις. Καλά τα είπε ο messinia. Υπάρχει τρόπος, όπως είπε. Και σίγουρα δεν είναι τόοοοοοσο χαλαρό (δλδ περισσότερο θέμα "άγχους" είναι, και ναι, λες και δεν μας φτάνει όλο το υπόλοιπό μας άγχος/σύμφωνοι), αλλά δεν είναι και...σκάψιμο μια φωτό κι ένα απλόουντ. Μπερδεύεις το ότι δίνει λύση ο φίλος, με το να ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ το όλο ταμτιριροσύστημα. Είναι σαν να λέει σε κοπέλα "ε μη περνάς κι εσύ από το Πεδίο Του Άρεως ξημερώματα ξεβράκωτη άμα δεν θες να σου την πέσουν", κι εσύ του απαντάς λες "α ναι; Δηλαδή επειδή περνάει, έχει ο άλλος δικαίωμα να..." (κτλ). Όχι. Κανείς δεν έχει δικαίωμα, αλλά από την στιγμή που έτσι έχουν τα πράγματα, τουλάχιστον να κάνει κάποιος ό,τι μπορεί για να γλυτώσει τα,,,,(κάθε είδους) γαμησιάτικα. Εκτός δηλαδή κι αν ξέρεις κάποιον άλλο τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

δεν είναι και...σκάψιμο μια φωτό κι ένα απλόουντ

Εγώ πάντως εδώ και πάνω από 3 χρόνια δίνω ανελιπώς κάθε δίμηνο ενδείξεις στη ΔΕΔΔΗΕ (είμαι ειδική περίπτωση, ποτέ δεν υπάρχει πρόσβαση στο μετρητή μια και έχω πάντα κλειστά), και ποτέ μέχρι τώρα δεν έχω κάνει απλόαντ φωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, washcloud είπε

Εκτός δηλαδή κι αν ξέρεις κάποιον άλλο τρόπο.

Αν και δεν θα μας αφήσουν να συνεχίσουμε την κουβέντα, μια λύση είναι αυτή που πρότειναν. Δηλαδή να μην πληρωθεί ολόκληρος ο έναντι και επιπροσθέτως να δεσμευτούν ότι δεν θα χαθεί ή όποια συνέπεια. Ή να αποδεικνύουν με τα ιστορικά στοιχεία ότι συνήθως τόση κατανάλωση είχε το Χ ακίνητο πέρυσι πχ. Για να γίνει κατανοητο δεν έχουν όλοι εύκολη προσβαση στα ρολογια τους. Ειδικά σε πολυκατοικίες που το κλειδι το έχει ο διαχειριστής. Ο αδελφός μου παιδεύται κάθε μήνα να βρει κοινό χρόνο με το διαχειριστή για παράδειγμα (με όλες τις υποχρεώσεις που έχουμε) για να πάρει μέτρηση. Και στην τελική είναι υποχρεωμένοι οι πάροιχοι και η Δεδδηε να κάνουν σωστά την δουλειά τους. Δεν βλέπεις εδώ τι γίνεται με τους λογαριασμούς που για να πληρωθούν πρέπει να πάρουν έγκριση από τον @korakios ? 😁

Με αυτή την λογική πρέπει να είμαστε και λογιστές. Κάποιοι θα γίνουν. Αλλά δεν είνα απλό ή εύκολο

 

edit: όπως βλέπεις και από το παρακάτω ποστ υπάρχουν πολλών ειδών δυσκολίες

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά αν εμένα στην Ελλάδα δεν θα το συζητούσα, κάθε μήνα θα περνούσα τις μετρήσεις και θα τελειωνε η ιστορία.

Δεν μπορώ κάθε μήνα να υποχρεώνομαι στον κόσμο γιατί η ΔΕΗ και ο Δεδδηε δεν περνούν πλέον να παίρνουν μετρήσεις. Υποτίθεται ότι έχω και νέου τύπου μετρητή, για να μπορούν να βλέπουν ηλεκτρονικά ποσό καταναλώνουμε.

Επεξ/σία από Gataros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αν και δεν θα μας αφήσουν να συνεχίσουμε την κουβέντα, μια λύση είναι αυτή που πρότειναν. Δηλαδή να μην πληρωθεί ολόκληρος ο έναντι και επιπροσθέτως να δεσμευτούν ότι δεν θα χαθεί ή όποια συνέπεια. Ή να αποδεικνύουν με τα ιστορικά στοιχεία ότι συνήθως τόση κατανάλωση είχε το Χ ακίνητο πέρυσι πχ. Για να γίνει κατανοητο δεν έχουν όλοι εύκολη προσβαση στα ρολογια τους. Ειδικά σε πολυκατοικίες που το κλειδι το έχει ο διαχειριστής. Ο αδελφός μου παιδεύται κάθε μήνα να βρει κοινό χρόνο με το διαχειριστή για παράδειγμα (με όλες τις υποχρεώσεις που έχουμε) για να πάρει μέτρηση. Και στην τελική είναι υποχρεωμένοι οι πάροιχοι και η Δεδδηε να κάνουν σωστά την δουλειά τους. Δεν βλέπεις εδώ τι γίνεται με τους λογαριασμούς που για να πληρωθούν πρέπει να πάρουν έγκριση από τον @korakios ? 😁

Με αυτή την λογική πρέπει να είμαστε και λογιστές. Κάποιοι θα γίνουν. Αλλά δεν είνα απλό ή εύκολο

edit: όπως βλέπεις και από το παρακάτω ποστ υπάρχουν πολλών ειδών δυσκολίες

...και τί κουβέντα να κάνουμε, που όλοι,,,"περιμένουμε Τον Ψηλό" (κατά "τον Γκοντό" ) να,,,,εξοβελίσει Την Ρήτρα (αν όχι τον Ιούνη, τον Ιούλη, κι αν όχι τον Ιούλη,,,,'να κάνει η μάνα' :ρ)

Δεν με κατάλαβες όμως : Λες 'να είναι υποχρεωμένοι οι παροχοι'. Πολύ ωραία ατάκα - άντε υποχρέωσέ τους όμως. Στο μεταξύ, ΜΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ, είναι να δίνει κανείς ενδείξεις. Πουθενά δεν είπα "μια χαρά είναι το σύστημα, δουλεύει - ΕΣΕΙΣ είστε τεμπέληδες" :ρ. Καθόλου μια χαρά δεν είναι. Επίσης, καλώς ή κακώς, και ο αδερφός σου και ο αποκάτω Γάτος, είναι οι εξαιρέσεις στην λύση του "σελφ μήτερινγκ". Δεν σου λέει κανείς, πόσο μάλλον εγώ, "γιατί, άσχημο πράμμα είναι η λογιστική; Μάθε τέχνη κι άστηνε". Το ίδιο με εσένα έχω φρίξει που πρέπει να ασχολιέμαι με όλα αυτά, να έχει γίνει η ζωή μου ένα πιν, κι άμα κάνω κα'να λάθος να πρέπει να παίρνω μισάωρα τηλέφωνα για να ξεμπερδευτούν τα μπερδεμένα μπούτια (χθες πχ πήγα ν' αλλάξω την "διεύθυνση επικοινωνίας" στην Εθνική, επιλέγω "λογαριασμό ΔΕΗ" για επιβεβαίωση στοιχείων, ανεβάζω PDF εντός προτεινόμενων ορίων, και δεν το δέχεται. Διότι έτσι του κάπνισε. Ανεβάζω JPG που είναι η εναλλακτική, τα ίδια. Σιχτίρια νυχτιάτικα). Το θέμα είναι ότι για την πλειονότητα, να βγάλει μια φωτό/να κάνει ένα ανέβασμα, ΕΙΝΑΙ βατό. ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΤΙΣ ΚΩΛΟΫΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥΣ, είναι άλλο ζήτημα.

Και για να στο πω κι αλλιώς : μπορεί ο αδερφός (ή εσύ ή όποιοσδήποτε), να είναι ΑΜΕΑ και να μην μπορεί να κάνει το "ευκολάκι" του να κατέβει να πάρει μια φωτό απ' το ρημάδι το ρολόι. Λυπηρό και σεβαστό (και μάλιστα θα έπρεπε να έχουν προβλεφτεί όλοι αυτοί που υποφέρουν λόγω όλων αυτών των ιστοριών), αλλά δεν μιλάμε για αυτούς. όπως δεν μιλάμε για τους ηλικιωμένους πχ που επίσης δεν μπορούν (στον λίγο χρόνο που τους έχει απομείνει) να ασχολούνται με αυτές τις μαλακίες (άσε που δεν ξέρουν καν να πάρουν φωτογραφία, να μην υπάρχει καν κινητό, και φυσικά "να την ανεβάσουν"). Για πολλοστή λοιπόν φορά, ΔΕΝ δικαιολογώ "τις εταιρίες". Λέω απλά ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ να γλυτώσεις τα κερατιάτικα (αρκεί να είσαι σε θέση να μπορείς να κάνεις την διαδικασία). Και αυτό είπε κι ο messinia (που προφανώς δεν ξέρει ούτε το θέμα του αδερφού σου με "τον διαχειριστή", ούτε του Γάταρου που είναι εκτός χώρας). Προφανώς για τις περιπτώσεις σας είναι δώρο-άδωρο η συγκεκριμένη "ευκολία", δεν αντιλέγω (τώρα που ξέρω). Και σίγουρα υπάρχουν κι άλλες, και περιπτώσεις δυσκολιών, και αριθμός. Ούτε άσκεφτος είμαι, ούτε αναίσθητος.

53 λεπτά πριν, Gataros είπε

Υποτίθεται ότι έχω και νέου τύπου μετρητή, για να μπορούν να βλέπουν ηλεκτρονικά ποσό καταναλώνουμε.

...αυτό και μόνο είναι απόδειξη ότι όντως είσαι έξω και δεν μας πουλάς φούμαρα :-D

Στα πιο σοβαρά τώρα, προφανώς και έχεις τα δίκια σου. Αλλά αφού ΞΕΡΕΙΣ από πού έφυγες...........Και δυστυχώς, όσο και να "γκρινιάζουμε" μεταξύ εμείς στα φόρουμ, οι εταιρίες θα κάνουν ό,τι τους κα,,,,,,,,,,,,πνίσει...

(...ίσως μια λύση - "για να μην υποχρεώνεσαι" δηλαδή, θα ήταν να συμφωνήσεις πχ με καμμιά καθαρίστρια, ΑΝ μιλάμε για πολυκατοικία, να σου λέει ενδείξεις, έχοντας συμφωνήσει μαζί της για κα'να ποσό τύπου 20-30 τον χρόνο....; Δεν ξέρω, μια ιδέα ρίχνω. Κι εδώ που τα λέμε, για ποιο λόγο ακριβώς έχεις ψυγείο να δουλεύει στο κατά τ' άλλα κλειστό...; )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως οι καινουριοι μετρητες που βαζουν για το νυχτερινο κατα πασα πιθανοτητα στελνουν τηλεμετρηση, εγραφε σε δικο μου λογαριασμο οτι ταδε ημερομηνια θα γινει η επομενη μετρηση και δεν περασε κανενας να δει το ρολοι, παρολα αυτα ο λογαριασμος βγηκε εκκαθαριστικος με τα σωστα νουμερα. Ουτε και αλλη μερα ειδα να περασει υπαλληλος δεδδηε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

 Ουτε και αλλη μερα ειδα να περασει υπαλληλος δεδδηε..

(.......αυτοί οι "υπάλληλοι ΔΕΔΔΗΕ" εν τω μεταξύ, είναι κάτι σαν τα "μηχανάκια της AGB" : όλοι έχουμε ακούσει γι' αυτά, αλλά κανείς ποτέ δεν γνώρισε κάποιον που να έχει ένα τέτοιο....:-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πρίν λιγες μέρες δηλώσει μέτρηση στο ebill και μου ήρθε τώρα ένας λογαριασμός "Έναντι πελάτη" 300 ευρώ 1000 κιλοβατώρες για 33 μέρες. Αποκλείεται να έχω κάψει τόσο. Εν τω μεταξύ στο ebill βλέπω μια μέτρηση 20/4 που δεν εχω δηλωσει εγω , ουτε έχει μετρήσει κάποιος απο ΔΕΔΔΗΕ (εχω κάμερες, δεν περασε κανεις). Τι σκατα συμβαινει; 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fragma είπε

Είχα πρίν μια εβδομάδα δηλώσει μέτρηση στο ebill και μου ήρθε τώρα ένας λογαριασμός "Έναντι πελάτη" 300 ευρώ 1000 κιλοβατώρες για 33 μέρες. Αποκλείεται να έχω κάψει τόσο. Τι συμβαινει; 

δεν τον πληρωνεις και περιμενεις να συμψηφιστει με τον επομενο εκκαθαριστικο.και δινε ενδειξη μονο στο σαιτ του δεδδηε(αλλες ημερομηνιες απο αυτες του ebill).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

δεν τον πληρωνεις και περιμενεις να συμψηφιστει με τον επομενο εκκαθαριστικο.και δινε ενδειξη μονο στο σαιτ του δεδδηε(αλλες ημερομηνιες απο αυτες του ebill).

Δεν χάνω την έκπτωση συνέπειας έτσι όμως; Και στο ebill λέει "αφού δηλώσετε ένδειξη, μέσα στις επόμενες ημέρες εκδίδεται λογαριασμός "Έναντι πελάτη" που αντιστοιχεί στην πραγματική σας κατανάλωση" 

Αυτή σίγουρα δεν είναι η  πραγματική μου κατανάλωση όμως. Μας δουλεύουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fragma είπε

Δεν χάνω την έκπτωση συνέπειας έτσι όμως; Και στο ebill λέει "αφού δηλώσετε ένδειξη, μέσα στις επόμενες ημέρες εκδίδεται λογαριασμός "Έναντι πελάτη" που αντιστοιχεί στην πραγματική σας κατανάλωση" 

Αυτή σίγουρα δεν είναι η  πραγματική μου κατανάλωση όμως. Μας δουλεύουν;

100% δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν το χω κανει, εδω σε αλλο μελος του ειπαν βαλε 100 απο τα 300 και θα διορθωθει στον εκκαθαριστικο, στειλε μηνυμα στην υποστηριξη απο το ebill για την εκπτωση συνεπειας ωστε οτι και αν γινει να εχεις κατι γραπτο, ετσι επικοινωνω μηνες τωρα με αυτους.Μεσα σε 2-3 μερες απαντανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμας ήρθε ένας υψηλός έναντι γιατί δεν δώσαμε μέτρηση νομίζοντας ότι θα λάβουν το παλαιό ιστορικό, αλλά με την αλλαγή του ΑΦΜ στο λογαριασμό δεν έλαβαν υπόψη και το ιστορικό η έστω μια φυσιολογική τιμή για έναντι , έτσι μας έβαλαν ότι κάψαμε τον χειμώνα, χαμένοι δεν βγαινουμε αφού θα πληρώσουμε λιγότερα στον επόμενο λόγω χαμηλότερης κατανάλωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...