Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mπορεί και να έχουν περάσει ήδη και να μην έχει ενημερωθεί το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ. Εγώ μέχρι 28/5 έπαιρνα το ΔΕΔΔΗΕ να ρωτήσω και μου λέγανε ότι δε φαίνεται τπτ στο σύστημα... και μετά στις 29/5 που ξαναπήρα μου λένε ότι πήρανε μέτρηση 25/5. Κι όντως είχανε πάρει μέτρηση γιατί μερικές ώρες νωρίτερα είχα τραβήξει εγώ φώτο για αλλαγή παρόχου και ήξερα την ένδειξη.

Δήλωσα πριν από λίγο την μέτρηση στο site, όλα εντάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, valadsk είπε

σημερα είναι η τελευταία μέρα που δίνει τα 30 ευρώ στο myhomeonline

υπάρχει περίπτωση να αλλάξει τις τιμές στο σταθερό από αύριο?

απλά θα είμαι χωρίς ρεύμα αν το πάνε ο.35 με τέτοιες χονδρικής που βλεπω. ειμαι σε αναμμένα κάρβουνα. θα εχω κοτ α συντομα για ένα τελευταίο εξάμηνο, μετά εμφανίζω εισόδημα.

0.154 βγαίνει με κοτα τώρα, σας πρήζω αλλά εχω φρικάρει

(γ1 δεη αυτη τη στιγμη, ενεργοποιηθηκε πριν λιγες ημερες)

30€ έκπτωση στον λογαριασμό για αιτήσεις έως 31.07.2022.

Τώρα το άλλαξα στην ιστοσελίδα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, απο εκει που τους παρακαλουσα να βγει λογαριασμος επειδη ειχε κολλησει το συστημα απο την αλλαγη μετρητη, τωρα μου εβγαλαν 2 εκκαθαριστικους με διαφορα 15 ημερων, και ο δευτερος περιλαμβανει το απληρωτο ποσο του 1ου, καθως ο 1ος ειναι να πληρωθει αυτοματα απο παγια εντολη στις 6/7, και δεν υπαρχει και εκπτωση συνεπειας λογο αυτου στον 2ο.
Αν το αφησω να κυλισει ως εχει το πραγμα, θα πληρωθει αυτοματα το 1ο ποσο στις 6 του μηνα, και οταν ειναι να πληρωθει το 2ο, θα πληρωθει το συνολικο που αναφερει ο 2ος λογαριασμος ή μονο η διαφορα 2ος - 1ος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό είναι για την δήλωση του έναντι, εγώ λέω για εκκαθάριση. Γιατί σήμερα ήτανε να μετρήσουν το ρολόι αλλά κλασσικά δεν πέρασαν. 

Πώς 'ξέρεις' ότι δεν πέρασαν?

Στεκοσουν και τους περίμενες?

 

19 ώρες πριν, korakios είπε

Μπορείς να δώσεις την ένδειξη μέσω του site του ΔΕΔΔΗΕ, αν δεν περάσουν για την μέτρηση?

Εγώ ήξερα ότι γίνεται μόνο τηλεφωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, jimakos234 είπε


Αν το αφησω να κυλισει ως εχει το πραγμα, θα πληρωθει αυτοματα το 1ο ποσο στις 6 του μηνα, και οταν ειναι να πληρωθει το 2ο, θα πληρωθει το συνολικο που αναφερει ο 2ος λογαριασμος ή μονο η διαφορα 2ος - 1ος?

Την ημ λήξης του 1ου θα τραβηχτούν τα λεφτά του 1ου. Την ημ λήξης του 2ου το υπόλοιπο. Για τη συνέπεια κάνε αμφισβητηση

3 λεπτά πριν, Christopher_B είπε

Αυτό το είπαμε και χτες... για το Γ1 φεύγει η έκπτωση 30%, ενσωματώνεται η χονδρική και θα βγει η τελική ταρίφα.

Τα σταθερά μάλλον θα παραμείνουν ως έχουν... το έγραψε σήμερα και το insider χωρίς όμως να γράψουν αν το μάθανε από επίσημη πηγή ή αν είναι φήμες / εκτίμηση.

Screenshot_2022-07-01-10-43-05-866_com.android.chrome.jpg.5f2a24cf88c1bfdaf40c1313838397a7.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Πώς 'ξέρεις' ότι δεν πέρασαν?

Στεκοσουν και τους περίμενες?

 

Μπορείς να δώσεις την ένδειξη μέσω του site του ΔΕΔΔΗΕ, αν δεν περάσουν για την μέτρηση?

Εγώ ήξερα ότι γίνεται μόνο τηλεφωνικά.

Ρε άνθρωπε. Το ρολόι είναι μέσα στο σπίτι. Οπότε την ημέρα της μέτρησης ξυπνάμε το πρωί και περιμένουμε να χτυπήσει το κουδούνι. Το κουδούνι άλλωτε χτυπάει εκείνη την ημέρα και άλλωτε όχι. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δημοσιεύθηκαν οι νέες αποφάσεις σχετικά με την επιδότηση της ηλεκτρικής ενέργειας προς τους καταναλωτές από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης.

 

 

http://dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/391547/nees-apofaseis-gia-tis-epidotiseis-stous-logariasmoys-reymatos-gia-ton-ioynio

 

Για τον μήνα Ιούνιο του έτους 2022 και για αριθμούς παροχής ηλεκτρικής ενέργειας, που δεν αφορούν κύρια κατοικία καταναλωτών, η μοναδιαία επιδότηση ορίζεται στο ποσό των εκατό (100) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης.

 

Αν καταλαβαίνω καλά έβαλαν και τα εξοχικά στις επιδοτήσεις??

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ρε άνθρωπε. Το ρολόι είναι μέσα στο σπίτι. Οπότε την ημέρα της μέτρησης ξυπνάμε το πρωί και περιμένουμε να χτυπήσει το κουδούνι. Το κουδούνι άλλωτε χτυπάει εκείνη την ημέρα και άλλωτε όχι.

να τους δώσετε κλειδιά :)

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Την ημ λήξης του 1ου θα τραβηχτούν τα λεφτά του 1ου. Την ημ λήξης του 2ου το υπόλοιπο. Για τη συνέπεια κάνε αμφισβητηση

 

 

Να σε ρωτήσω κάτι ....στις 09/06/2022, ήρθε ένας ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμός, με κάτι αλλόκοτα νούμερα καταναλώσεων/επιστροφών κλπ στα 129 ευρώ, ο πρώτος μετά από την αλλαγή του ρολογιού σε νυχτερινό, με ημερομηνία αυτόματης εξόφλησης την 01/07/2022.

Στις 29/06/205 εκδόθηκε ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ λογαριασμός με κάτι, επίσης, αλλόκοτα νούμερα καταναλώσεων/επιστροφών κλπ στα 223 ευρώ, έχοντας ως ανεξόφλητο το ποσό των 129 ευρώ του προηγούμενου λογαριαμού, ενώ, παράλληλα, μου ήρθε σήμερα (01/07.2022) στο κινητό, μήνυμα ότι πραγματοποιήθηκε(!!) αυτόματη εξόφλησης του προηγούμενου λογαριασμού, για το ποσό όμως των 127,98 ευρώ..........γουάι νοτ 129??????

Την ημ. λήξης του 2ου λογαριασμού, όντως τραβάνε το υπόλοιπο και ποιο ειναι αυτό, πλέον,...οεοοο!!!!😁😁

Έχουν τρελαθεί τα μηχανάκια της ΔΕΗ, για μου φαίνεται??

(επισυνάπτω τα σχετικά ραβασάκια, προς μελέτη, γνώση και....συμμόρφωση)

01 ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΕΗ 09.06.2022.pdf 02 ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΕΗ 29.06.202.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, demakhs είπε

Να σε ρωτήσω κάτι ....στις 09/06/2022, ήρθε ένας ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμός, με κάτι αλλόκοτα νούμερα καταναλώσεων/επιστροφών κλπ στα 129 ευρώ, ο πρώτος μετά από την αλλαγή του ρολογιού σε νυχτερινό, με ημερομηνία αυτόματης εξόφλησης την 01/07/2022.

Στις 29/06/205 εκδόθηκε ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ λογαριασμός με κάτι, επίσης, αλλόκοτα νούμερα καταναλώσεων/επιστροφών κλπ στα 223 ευρώ, έχοντας ως ανεξόφλητο το ποσό των 129 ευρώ του προηγούμενου λογαριαμού, ενώ, παράλληλα, μου ήρθε σήμερα (01/07.2022) στο κινητό, μήνυμα ότι πραγματοποιήθηκε(!!) αυτόματη εξόφλησης του προηγούμενου λογαριασμού, για το ποσό όμως των 127,98 ευρώ..........γουάι νοτ 129??????

Την ημ. λήξης του 2ου λογαριασμού, όντως τραβάνε το υπόλοιπο και ποιο ειναι αυτό, πλέον,...οεοοο!!!!😁😁

Έχουν τρελαθεί τα μηχανάκια της ΔΕΗ, για μου φαίνεται??

βασικά λίγο δύσκολο να σου πει κάποιος τι έπαιξε , εσύ ξέρεις τις καταναλώσεις και τους προηγούμενους λογαριασμούς καλύτερα . Έριξα μια ματιά , δε βγαίνει άκρη , το καλύτερο είναι να κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού και να ζητήσεις ανάλυση

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Δεν είναι απαραίτητο.

Το ρολόι πρέπει να είναι ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟ βάση νόμου.

Παλι πετάς εξυπνάδες. Στην εποχή που χτίστηκε το κτίριο μέσα τα έβαζαν τα ρολόγια δίπλα από την εξώπορτα. Έξω δεν μεταφέρεται με κανέναν τρόπο για πολλούς λόγους, άδεια από την εφορία νεώτερων μνημειων που δεν πρόκειται να δωθει, δυσκολία εύρεσης καλής θέσης, ασφάλεια από τον κάθε λογής πονηρό που θα πειράξει τον μετρητή. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Παλι πετάς εξυπνάδες. Στην εποχή που χτίστηκε το κτίριο μέσα τα έβαζαν τα ρολόγια δίπλα από την εξώπορτα. Έξω δεν μεταφέρεται με κανέναν τρόπο για πολλούς λόγους, άδεια από την εφορία νεώτερων μνημειων που δεν πρόκειται να δωθει, δυσκολία εύρεσης καλής θέσης, ασφάλεια από τον κάθε λογής πονηρό που θα πειράξει τον μετρητή. 

...ίσως τελικά το να τους δώσεις κλειδιά να μην είναι τόσο παράλογο...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...