Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με μια μικρη ερευνα που εκανα για οποιον εχει Γ1Ν Τριφασικο συμφερει σιγουρα αν δεν εχεις σκοπο να φυγεις απο ΔΕΗ:

1)κερδιζεις τα  100 ευρω 

2)χαμηλοτερο παγιο (6 ευρω/τετραμηνο) ενω μεχρι τωρα 7,54/τετραμηνο

3)σταθερη τιμη kwh(0,10500)  κ ελαχιστα πιο χαμηλη τιμη απο την πρωτη τιμη που ειχε (0,11058)

4)εκπτωση 2% με παγια εντολη

 

Το κερδος θα ειναι ακομα μεγαλυτερο για ενα σπιτι που εχει μεγαλες καναταλωσεις(π.χ. με αντλια θερμοτητας)

νομιζω οτι αξιζει κ το ενεργοποιησα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, lancias είπε

με μια μικρη ερευνα που εκανα για οποιον εχει Γ1Ν Τριφασικο συμφερει σιγουρα αν δεν εχεις σκοπο να φυγεις απο ΔΕΗ:

1)κερδιζεις τα  100 ευρω 

2)χαμηλοτερο παγιο (6 ευρω/τετραμηνο) ενω μεχρι τωρα 7,54/τετραμηνο

3)σταθερη τιμη kwh(0,10500)  κ ελαχιστα πιο χαμηλη τιμη απο την πρωτη τιμη που ειχε (0,11058)

4)εκπτωση 2% με παγια εντολη

 

Το κερδος θα ειναι ακομα μεγαλυτερο για ενα σπιτι που εχει μεγαλες καναταλωσεις(π.χ. με αντλια θερμοτητας)

νομιζω οτι αξιζει κ το ενεργοποιησα

Άρα σε κατανάλωση 2.000 μονάδων τον μήνα πόσα κερδίζει κάποιος; 

Ωραίο παράδειγμα έδωσες πάντως. 

Εγώ κοπηκα για 49 ευρώ στο κοτ Β, οπότε νομίζω με συμφέρει το συγκεκριμένο. 

Ερώτηση επίσης, αν φύγεις πριν τα 2 χρόνια επιστρέφεις τα 100 ευρώ μόνο η έχει κ άλλο πέναλτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Άρα σε κατανάλωση 2.000 μονάδων τον μήνα πόσα κερδίζει κάποιος; 

Ωραίο παράδειγμα έδωσες πάντως. 

Εγώ κοπηκα για 49 ευρώ στο κοτ Β, οπότε νομίζω με συμφέρει το συγκεκριμένο. 

Ερώτηση επίσης, αν φύγεις πριν τα 2 χρόνια επιστρέφεις τα 100 ευρώ μόνο η έχει κ άλλο πέναλτι; 

"χοντρικα" πρεπει να κερδιζεις 4,16 μηνα (απο τα 100 ευρω) , 0,38 (απο το παγιο) κ γυρω στα 11 ευρω απο τη χαμηλοτερη τιμη κιλοβατορας.... συνολο 15,50 ευρω το μηνα.....βεβαια με το Γ1Ν η τιμη της κολοβατορας πανω απο 2000 kw μεγαλωνε κ αρα το κερδος σου θα ηταν ακομα περισσοτερο

 

Υ.Γ. δεν ξερω τι πληρωνεις αν φύγεις πριν τα 2 χρόνια .εδω μεσα διαβασα οτι τους πρωτους μηνες [πληρωνεις 100 ευρω κ οσο περναει ο καιρος μειωνεται το πεναλτι

Επεξ/σία από lancias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, lancias είπε

"χοντρικα" πρεπει να κερδιζεις 4,16 μηνα (απο τα 100 ευρω) , 0,38 (απο το παγιο) κ γυρω στα 11 ευρω απο τη χαμηλοτερη τιμη κιλοβατορας.... συνολο 15,50 ευρω το μηνα.....βεβαια με το Γ1Ν η τιμη της κολοβατορας πανω απο 2000 kw μεγαλωνε κ αρα το κερδος σου θα ηταν ακομα περισσοτερο

 

Υ.Γ. δεν ξερω τι πληρωνεις αν φύγεις πριν τα 2 χρόνια .εδω μεσα διαβασα οτι τους πρωτους μηνες [πληρωνεις 100 ευρω κ οσο περναει ο καιρος μειωνεται το πεναλτι

Κάτσε αυτό το τελευταίο δεν το κατάλαβα. Τώρα έχω απλη χρέωση χωρίς ΚΟΤ Β , συνήθως τον μήνα πάω πάνω από 2000, οπότε θα έχω μεγαλύτερο κέρδος η όχι; 

Το Κοτ Β το έχασα φέτος πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο πρισσοτερες kwh κανεις τοσο μεγαλυτερο θα ειναι το κερδος σου.....παντα συγκριτικα με το Γ1Ν μιλάμε.....κ αν συγκρινεις με τα τιμολογια προ 25/3/2020 που η τιμη της KWh >2000 ηταν 0,1193 τοτε εκει θα εβλεπες πραγματικη διαφορα....τωρα λογο covid η ΔΕΗ τους τελευταιους μηνες εχει σταθερη τιμη κιλοβατωρας ετσι κ αλλιώς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Μολις ανακοινώθηκε, ανεβαίνει το τιμολόγιο ΔΕΗ... Θα ανέβει και το πρόγραμμα άραγε; Για να δούμε. 

Αυτο εδω λες μαλλον.

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/energeia/anevenoun-ta-timologia-revmatos-gia-tis-epichirisis-erchonte-anatimisis-ke-sta-nikokiria/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Ναι απλά ήμουν από το κινητό και δεν μπορούσα να κάνω αντιγραφή. 

Αυτό είναι ναι. Θα επηρεάσει το πρόγραμμα αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Ναι απλά ήμουν από το κινητό και δεν μπορούσα να κάνω αντιγραφή. 

Αυτό είναι ναι. Θα επηρεάσει το πρόγραμμα αυτό; 

Δεν ξερω καθολου αν επηρεασει το προγραμμα που εισαι.

Αν γραφει στους ορους οτι μπορουν οποτε θελουν να το αλλαξουν τοτς λογικα μπορει να υπαρξει καποια ειδοποιηση και να σου δωσει περιθωριο να καταγγειλεις την συμβαση αζημιως,

Δεν το γνωριζω ομως υποθεσεις κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν ξερω καθολου αν επηρεασει το προγραμμα που εισαι.

Αν γραφει στους ορους οτι μπορουν οποτε θελουν να το αλλαξουν τοτς λογικα μπορει να υπαρξει καποια ειδοποιηση και να σου δωσει περιθωριο να καταγγειλεις την συμβαση αζημιως,

Δεν το γνωριζω ομως υποθεσεις κανω.

Κατάλαβα. Αν ξέρει κάποιος ας γράψει παιδιά μην την φάμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά τλκ συμφέρει η όχι? Μένω σε δικό μου σπίτι, έχουμε 1021kwh το τετράμηνο. Έλεγα να φύγω από την ΔΕΗ αλλα έχω λίγες κιλοβατώρες. Οπότε θα μείνω στην δεη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, skoudinio είπε

Καλησπέρα παιδιά τλκ συμφέρει η όχι? Μένω σε δικό μου σπίτι, έχουμε 1021kwh το τετράμηνο. Έλεγα να φύγω από την ΔΕΗ αλλα έχω λίγες κιλοβατώρες. Οπότε θα μείνω στην δεη. 

 

Στις 27/10/2020 στις 2:08 ΜΜ, sphinxgr είπε

Για 4μήνες:

  • Πάγιο MyHome 6€ vs 7,54 Γ1Ν 3Φ
  • Το 5% πρέπει να είναι η ίδια έκπτωση που έχουν οι συνεπείς και στα Γ1.
  • Η διαφορά στις χρεώσεις των kwh είναι στις
    • 1000 ημερήσιες Γ1Ν 3Φ 110€ vs MyHome 105€ και στις
    • 1000 βραδινές Γ1Ν 3Φ 79€ vs MyHome 79€.

Για αυτό καταλήγουμε για σύγκριση με Γ1Ν 3Φ:

τα 100€ έκπτωση του MyHome είναι κέρδος 4€ το μήνα, + 0,39€ από το πάγιο + 1,25€/μηνα στις 1000kwh. Συνολικό κέρδος = 5,5€/μήνα. Μετά τα 2 έτη, αυτό γίνεται, 1,5€/μήνα

Σε σύγκριση Γ1 vs MyHome, το κέρδος είναι 4€ -1€ (πάγιο), +1,25€/μήνα στις 1000kwh. Συνολικό κέρδος = 4,25€/μήνα. Μετά τα 2 έτη, αυτό γίνεται, 0,25€/μήνα

Οπότε όποιος έχει Γ1, με το νέο πρόγραμμα αν καταναλώνει <800kwh/4 μήνες, θα πληρώνει περισσότερα λόγω παγίου στα 2 έτη. Απλά θα κερδίσει τα 100€ προκαταβολικά για 2 έτη. (4/μήνα) κάτι που είναι ως δώρο γιατί δεν θα αλλάξεις πάροχο.

image.png.4407ceaa76e702d5725b047f01bd9277.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε στις 2500kw το μηνα συνηθως με πομπους και τετοια. Συμφερει με τετοιες καταναλωσεις. Περιπου 20ε/μηνα κερδος υπολογισα μαζι με ολα μεσα. τα 100ε που σου δινουν, το 5% συνεπεια, το 5% απο εκδοση μονο ηλεκτρονικου λογαριασμου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, babality είπε

Ειμαστε στις 2500kw το μηνα συνηθως με πομπους και τετοια. Συμφερει με τετοιες καταναλωσεις. Περιπου 20ε/μηνα κερδος υπολογισα μαζι με ολα μεσα. τα 100ε που σου δινουν, το 5% συνεπεια, το 5% απο εκδοση μονο ηλεκτρονικου λογαριασμου. 

Μια χαρά είναι.... Κάτι λέγανε και πέρυσι αν κάνεις μεγάλη κατανάλωση παίξεις έξτρα έκπτωση αλλά δεν το βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...